Ú. P. V. O. – Dutozem a další příběhy cover
Zdroj / Autor: Mike Mignola

Kam zavedly kroky Hellboye po opuštění jeho domovského úřadu již víme, ale o se stalo s úřadem samotným? Strasti Liz Shermanové, Abea Sapiena a dalších členů úřadu rozhodně neustaly a po jejich nejmilejším kolegovi zbylo prázdné místo, které se bude jen těžko zaplňovat. A nebude ostatně Hellboy chybět i čtenáři?

Ú. P. V. O. – Dutozem a další příběhy obálka
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Instalace bomby do homunkula Rogera hlavouny z Ú. P. V. O. byla příslovečnou poslední kapkou a Hellboy se rozhodl dát vale svému celoživotnímu působišti.

A zatímco se toulá někde po Africe, tak Úřad pro paranormální výzkum a obranu zůstává v rozloženém stavu – Hellboyovi přátelé jsou zmatení a ztracení a potýkají se s vlastními démony.

Doslova nejpalčivější problém má Liz Shermanová, pyrokinetička, která se vydá do zapadlého kláštera kdesi za polárním kruhem, kde doufá, že zkrotí svou nenasytnou vnitřní sílu – vše stravující oheň.

Při vstupu se ptá, zdali jde o bájnou Agarthu, a i když se jí dostane záporné odpovědi, paralely zde najdeme a je jasné, odkud vítr povane tentokráte, Agartha se má totiž dle legend nalézat kdesi ve středu země.

Samotný Úřad si pořídí posilu a nového stálého člena, Johanna Krause, spiritistu, jehož duch se toulal po astrálu v průběhu jakéhosi neblahého neštěstí, což mu zabránilo vrátit se do své fyzické schránky.

Ú. P. V. O. mu nabídlo jednak nové tělo (přesněji oblek, ve kterém se Johannova ektoplazmatická esence volně vznáší) a také místo v nestandardním týmu čítající Abrahama Sapiena, Rogera a v danou chvíli absentující Liz Shermanovou. Ta se nicméně zjeví v plamenné vizi před Abeem a prosí o pomoc. Celý tým se tedy vydává Liz hledat.

Hledání zavede vyšetřovatele do hlubin země, kde (jak jinak) narazí i na pozůstatky nacistického „vědeckého“ programu, který se hnal za vidinou mystického vědění a nesmrtelnosti a nesetkal se s velkým úspěchem.

Hlavními protivníky jsou podivní tvorové připomínající žáby a jejich nestvůrný vůdce.

Mike Mignola navrhl, aby byla jejich podoba inspirována dílem polského sochaře Stanisława Szukalskiho, který proslul nejen svým velice originálním výtvarným výrazem inspirovaným evropskou modernou a estetikou starých Aztéků, Egypťanů i Slovanů, ale také jako zastánce teorie tzv. zermatismu, který hlásá, že současné lidstvo jsou přeživší po potopě z Velikonočních ostrovů a že určující konflikt lidstva je neutuchající boj s potomky Yettiů.

Není divu, že si našel cestu až do Hellboye a universa Mikea Mignoly. Vážné zájemce o dílo tohoto mimořádného umělce lze odkázat na netflixový dokument Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski.

Výtvarné stránky příběhu „Dutozem“ se zhostil Ryan Sook a rozhodně nezaostává za vysokým standardem Mikea Mignoly, jeho styl je tomu Mignolovu velice blízký a evidentně k tomuto světu přistupuje se značnou úctou. V knize nalezneme i nepostradatelný skicář výtvarných návrhů, kde se dočkáme Mignolových prototypů žabích monster, které pak Sook převedl do finální podoby.

Zajímavou součástí příběhu jsou reminiscence na Hellboye. Jakoby prázdné místo, vzniklé po jeho odchodu, neustále potřebovalo zaplnit. Johann Kraus, jediný člen týmu, který se s Hellboyem nesetkal, si postupně vyslechne několik příběhů o Hellboyově laskavosti a o jeho chování, které stmelovalo celý kolektiv.

Před čtenářem i před celým týmem se tudíž neustále vznáší otázka, zdali má vůbec smysl pokračovat bez Hellboye, zdali jsou přátelské i profesní vazby mezi nimi dostatečně silné, aby tento otřes ustály.

Sledujeme zde vlastně zrod v zásadě nového týmu superhrdinů, první svazek cyklu Ú. P. V. O. dává jasně najevo, že je zapotřebí se vyrovnat s odkazem Hellboye, ale zároveň se od něj celkem bez problémů odpoutává.

Není bez zajímavosti, že Mignola v samotných počátcích Hellboye o něm uvažoval jako o členu supernaturálního týmu, ale protože nemohl přijít s nápadem na další aktéry, udělal z něj nakonec sólistu. Jeho příběhy se sice postupně zaplnily jeho spolupracovníky a kolegy (Abe Sapien, Liz Shermanová a Kate Corriganová), ale on stále zůstával v centru dění. Série Ú. P. V. O. je tedy jakýmsi restartem a návratem k původní myšlence.

Rozhodně je pravdou, že první svazek se s výše zmíněným odkazem poněkud pere, ale zvládá to poměrně dobře a tým, se kterým si ještě užijeme nejedno dobrodružství, se nám rychle stmelí, rozpaky a nejistoty jsou překonány a my si můžeme užít začátek velkolepé série, která si v ničem nezadá s Hellboyem samotným.

Součástí prvního svazku jsou krom dominantního příběhu „Dutozem“ ještě tři krátké příběhy. Vrah v mý hlavě je zde spíše do počtu a je určen především fanouškům kuriózního Humra Johnsona a v zásadě ničím nepřekvapí.

Abe Sapien vs. věda je naopak kratičkou, leč důležitou součástí celé „teambuildingové mozaiky“, poněvadž líčí okolnosti Rogerova znovuoživení a roli Abea Sapiena v tomto aktu. Naši hrdinové se ostatně všude musí potýkat s tím, že Ú. P. V. O. je na jednu stranu jejich domovem, ale na stranu druhou taky státní a de facto vojenskou organizací.

Poslední příběh Bubny Mrtvých přináší sólový případ Abea Sapiena v expresivním podání kreslíře Dereka Thompsona. Velice chutná jednohubka o otrokářských lodích, voodoo a nevyřízených účtech.

Celkově vzato odvádí Dutozem a další povídky skvělou práci v tom, že tvoří zcela přiznaný předěl mezi Hellboyovými příběhy a příběhy Úřadu pro paranormální výzkum a obranu. Přesto však lehce trpí touto pomezní rolí, již rozhodně nejde o Hellboyovo dobrodružství, ale ještě jsme tak trochu svědky porodních bolestí nového cyklu.

Všechny příběhy vycházejí z námětů Mikea Mignoly, ale potkává se zde celá řada kreslířů a scénáristů což v tomto (stejně jako následujícím) svazku přispívá k barvitosti a svým způsobem ale také k této fázi opatrného hledání stylu a výrazu. Netřeba se však obávat, že by jej série nenašla, i když naplno hlavně s Guyem Davisem, který se na prvním svazku ještě nepodílel.

Dutozem a další povídky disponuje rozhodně vším, co si čtenář Hellboye oblíbil – odkazy na okultní tajemství, estetické narážky, emočně plastické postavy a v neposlední řadě i notnou dávku akce.

Rozhodně nečekejte radikální úpadek kvality, i přesto že se jedná o opatrné první krůčky, jsou rozhodně sebevědomé a imaginativní, a navíc je rozhodně na co se těšit, Úřad pro paranormální vyšetřování a obranu přinese ještě nejedno překvapení.

Ú. P. V. O. – Dutozem a další příběhy

Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden, Tom Sniegoski, Brian McDonald

Kresba: Ryan Sook, Curtis Arnold, Matt Smith, Mike Mignola, Derek Thompson

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2017

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 128 stran

Cena: 419 Kč