Celý život Danny tvrdě trénoval, aby se mohl postavit neumírajícímu drakovi Shao Lao a mohl se tak stát živoucí zbraní – The Immortal Iron Fist. Zapřísáhlým nepřítelem nepřítele Ruky – tajemné organizace, která z pozadí vládne světu a ovlivňuje chod dějin.

Kde se vzal, tu se vzal

Iron Fist poprvé spatřil světlo světa v roce 1974 v Marvel premiere #15 a stvořili ho Roy Thomas (Conan) a Gil Kane (Green Lantern) na základě obrovské kung-fu mánie, která v sedmdesátých letech zachvátila Ameriku.

Jde o posvátného bojovníka proti zlým silám, který ovládá prastarou sílu neumírajícího draka Shao Lao. Dle komiksu může být držitel síly „železné pěsti „vždy jen jeden. Tuto schopnost, jak sám Danny Rand v seriálu několikrát zdůrazňuje, si každý musí zasloužit a vybojovat v mnoha bitvách a tréninzích v bájném městě Kun` Lun.

Toto bájné město leží někde v Himalájích a zároveň v jiné dimenzi. Na Zemi se k němu otevře průchod každých 15 let a posvátný úkol Iron Fista je toto město ochraňovat před všemi hrozbami.

Danny Rand je šedesátým šestým držitelem „železné pěsti“, ale zároveň první, který opustil posvátné město, aby bojoval proti zlým silám na jiných frontách. A také, aby našel chybějící kus sebe sama.

Moc železné pěsti

Před 15 lety se hluboko v Himalájích zřítilo letadlo společnosti Rand. Havárii přežil pouze malý Danny, který po tom, co viděl umírat svoje rodiče, sám téměř zemřel. Avšak zachránili ho dva mnichové z tajemného města Kun` Lun.

Celý život Danny tvrdě trénoval, aby se mohl postavit neumírajícímu drakovi Shao Lao a mohl se stát živoucí zbraní – The Immortal Iron Fist. Zapřísáhlým nepřítele Ruky – tajemné organizace, která z pozadí vládne světu a ovlivňuje chod dějin.

Danny nakonec draka porazí a stane se „vyvoleným“ nesoucím v sobě sílu „železné pěsti“. Ale něco v něm přeci jen hlodá, a tak se rozhodne svoje posvátné místo, které má chránit, opustit a vrátit se do New Yorku.

Jenže tam rychle zjistí, že věci jsou o dost složitější než vypadají. Jeho rodina je mrtvá. Rodinní přátelé Meachumovi o něm nechtějí ani slyšet a přítel jeho otce, Harold Meachum, zemřel už před 12 lety. Všichni ho mají za blázna bez domova a také se k němu tak chovají. A to začíná být na Dannyho vyrovnanou duši trochu moc.

V průběhu prvních pár dílů Danny zjistí, že nejen v New Yorku, ale přímo ve společnosti, která nese jméno, operuje ona mystická Ruka a vydělává na prodeji syntetických drog.

Danny se rozhodne vzít věci do vlastních rukou a započne cesta za znovuzískáním jeho místa ve společnosti Rand, v životě a za zničením Ruky.

Obsazení hraje prim

The Iron Fist pro mě byl velkým očekáváním, protože Daredevil prostě nastavil laťku strašně vysoko a ani Jessica Jones, ani Luke Cage nedostál jeho kvalitám.

Netflix dal do kupy skvělé obsazení, okořenil to libovou hudbou a stylovým vizuálem, a hlavně si dal záležet na ději, který několikrát dokáže překvapit a i přes třináct epizod opravdu svižně a zábavně odsýpá.

Prvních několik dílů je i velmi zábavných díky scénám, kde se Danny vrací po tolika letech do reálného života, a díky tomu se dostane do mnoha velmi vtipných situací.

Co se opravdu povedlo, bylo obsazení. Finn Jones se do role Dannyho opravdu hodí a jeho naivnost mu opravdu i věříte.

Výborně zpracovaný je taky Dannyho postoj k životu, kde i přes to, že získá zpět svoji pozici ve firmě, která nese jeho jméno a stane se z něho miliardář, tak si udržuje pozitivní a pokorný přístup k životu a nestane se z něj zkažená zlatá mládež New Yorku.

Na tvůrce se snesla vlna kritiky, že nevybrali představitele Iron Fista jako herce asijského původu. Nicméně mně se tato volba opravdu líbila. Dle mého ideálně odráží rozdílnost klasických mnichů, trénujících v klášteře a právě cizince Dannyho.

Jeho parťačku a budoucí lásku Coleen Wing hraje Jessica Henwick, která si u mě získala přízeň hned po prvních několika scénách. Dohromady tvoří opravdu sehrané duo, mezi kterým to jiskří a vztah opravdu funguje. Coleen má však jedno temné tajemství, které pořádně prověří její vztah s Dannym.

Velkou roli v příběhu sehrají i sourozenci Meachumovi. Zatímco Joy Meachum (Jessica Stroup) je trošku nevýrazná, tak naopak Ward Meachum (Tom Pelphrey) byl naprosto excelentní.

Musím vyseknout opravdu obrovskou poklonu Tomovi, protože to, jak zahrál Warda, bylo prostě famózní. Žádný z charakterů neprošel takovou proměnou a takovým emočním spektrem jako zrovna on. Tahle role mu sedla opravdu dokonale.

V Iron Fistovi se vrátí i dvě staré známé tváře. Na straně dobra je to bývalá sestřička Claire Temple (Rosario Dawson), která i tentokrát bude sešívat a napravovat naše hrdiny, a tentokrát bude i sama bojovat proti zlým silám. Je zajímavostí, že se do první série Iron Fista objevila v každé Netflix Marvel sérii a spojuje tak příjemně všechny dosavadní hrdiny z New Yorku.

Na straně temné se vrací Madam Gao (Wai Ching Ho). Pro tuto dámu mám vážně slabost. Je to skvěle napsaný charakter. Baví mne jak je vždy nad věcí a její „Mindgames“ jsou vskutku skvostné. Má neskutečné charisma, až vás mrzí, že je na straně zla.

V neposlední řadě musím ještě zmínit právničku Jeryn Hogarth, kterou si střihla Carrie-Anne Moss aka Trinity z Matrixu. Velmi příjemné vystoupení.

A samozřejmě, jako v každém marvelovském počinu, i zde se našlo cameo Stana Leeho.

Trefa do černého, no, aspoň do šedého

Celá série má opravdu stylovou atmosféru. Dalo by se říct, že Iron Fist má takové své kouzlo. I když jsem několikrát čekal, že atmosféra zmizí, tak se tak nestalo a vždy mě to dokázalo dál jen překvapit.

Děj je výborně vypracovaný se správnou gradací. Na co Iron Fist trošku dojíždí, je absence kvalitnějších záporáků, jaké nám nabídl třeba Daredevil.

Inu, co si budeme povídat, na Kingpina a Punishera se bude moct dotáhnout málokdo.  A bohužel Harold ani Bakuto jim nesahají ani po kotníky. Přibližuje se jim jen Gao, a ta je pro mě spíše takový průvodce, než reálný padouch.

Akce a hlavně její střih se zadařila na jedničku a společně s hudbou to skvělou atmosféru jen podtrhovalo. Musím říct, že volba trošku retro hudby ala Tron byla opravdu trefou do černého.

Hlavní hrdina nejde tolik na nervy jako Matt Murdock, ale bohužel má taky své špatné chvíle a stává se z něho dětinský nevyrovnaný uplakánek.  To seriál sráží trochu dolů, protože to celkem leze na nervy. (A to si počkejte na druhou sérii…)

K těm negativním stránkám seriálu bych přihodil občasnou dějovou vatu, vyprávění utíká, ale občas máte chuť přepnout na rychloposuv dopředu. Plus choreografie. Je dobrá, na seriál dost dobrá, ale je jí málo, hodně málo.

Když to vezmu kolem a kolem, tak The Iron Fist je po Daredevilovi asi nejvydařenější televizní Marvel počin, který vás na začátku vtáhne a vyplivne, až na konci. Díky opravdu konzistentnímu příběhu a svižnosti vyprávění baví všech 13 dílů na maximum.

Když si k tomu přičtu opravdu zdařilý hudební a vizuální rukopis, vyvedené herecké obsazení a většinou skvělé bojové choreografie, dostal jsem ve výsledku opravdovou komiksovou zábavu, která položila poslední a hlavně kvalitní stavební kámen před The Defenders, na které je v seriálu odkazů nespočet. Ale o tom zase až jindy…

Marvel’s Iron Fist

USA, 2017 – 2018, 20 h 52 min (Minutáž: 49–62 min)

Režie: Miguel Sapochnik, Uta Briesewitz, John Dahl, Tom Sha… (více)

Předloha: Gil Kane (komiks)

Scénář: Scott Buck, Matthew White, Melissa Glenn

Kamera: Manuel Billeter, Christopher LaVasseur, Niels Alpert

Hudba: Trevor Morris, Robert Lydecker

Hrají: Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup, Tom Pelphrey, David Wenham, Rosario Dawson

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?