Hilda audiokniha cover
Autor: Luke Pearson

Modrovlasá Hilda uchvátila nejprve fanoušky komiksů, později si její dobrodružství mohli užít také diváci na Netflixu, odkud zamířila zpátky na stránky knih, tentokrát však takových, které mají víc textu než obrázků. A odtud už byl jen krůček k audioknihám.

Tištěné knihy s Hildou v českém překladu, jmenovitě Hilda a pidilidi a Hilda a parádní slavnost, vydalo nakladatelství Paseka koncem roku 2018, respektive v červnu 2019.

Přibližně s ročním odstupem od prvního dílu spatřila světlo světa také první Hildina audiokniha, kterou v dubnu letošního roku následovala druhá, obě u vydavatelství OneHotBook. V rámci seriálu první kniha zahrnuje první dva díly a druhá kniha třetí až pátý díl.

Pidilidi a parádní slavnost

Hilda a pidilidi audiokniha
Autor: OneHotBook

Hilda a pidilidi seznamuje čtenáře se světem, který stojí na pomezí našeho reálného, ve kterém maminka samoživitelka pracuje jako grafička na volné noze.

A pohádkového, ve kterém je úplně normální, že má děvče od přírody modré vlasy, za domácího mazlíčka má liškolouška jménem Větvík a na každém kroku potkává maličké elfy nebo obří trolly.

A jelikož se jedná o dětskou knihu, také příběhovou linku tohoto dílu provází jistá dětská hravost a naivita. Děj sleduje klasické pohádkové motivy, jako třeba dobrodružnou výpravu na vrcholek hory, kde musí dívka překonávat mnohá nebezpečenství, plnit úkoly a přenášet hory. Doslova i přeneseně.

Vtipným momentem je klasický pohádkový okamžik, kdy Hilda stane před těžkou volbou: kterými dveřmi projít. Před každými stojí jeden strážný, jeden mluví vždy pravdu a druhý vždy lže.

Hilda a parádní slavnost audiokniha
Autor: OneHotBook

A stejně jako hloupý Honza nebo nejmladší princ z klasických pohádek řešili hádanku, jak zjistit, který je který, když má k dispozici jen jednu otázku, musí toto dilema rozlousknout také Hilda.

Ve druhé knize, Hilda a parádní slavnost, se musí děvče i s maminkou přestěhovat do města – do Trolbergu.

Tento příběh možná budou znát i čtenáři komiksu, ve kterém se dobrodružství objevilo pod názvem Hilda a Ptačí slavnost.

Hilda do města nechce, v lese s elfy je jí dobře, ale kvůli maminčině práci i zničení jejich domu, kterým končí první kniha, se přestěhovat prostě musí. A tady nastává kámen úrazu.

Hilda nastupuje do klasické školy, kde si najde dva kamarády, Fridu a Davida. O tom, že čteme, nebo v tomto případě posloucháme ryze dětskou knihu, však nemůže být pochyb.

Hilda audiokniha 1
Autor: Luke Pearson

Všichni dospělí, včetně maminky, která se v první knize chovala víceméně příčetně, slouží v tomto díle jen k tomu, aby házeli Hildě klacky pod nohy.

Hilda tak zákonitě musí být ta nejlepší, nejšikovnější a nejchytřejší, protože všichni ostatní vykazují známky nelogického a zkratkovitého chování, spolužáky nevyjímaje.

Hilda se tak potkává nejen s nepochopením, ale také se šikanou, a to jak ze strany dětí, tak zejména třídní učitelky.

Existují dětské a middle grade příběhy, které jsou dostatečně chytré a chytlavé, aby mohly bavit i staršího a zkušenějšího čtenáře. Obávám se však, že toto provedení Hildy mezi ně nepatří. Zatímco děti budou nadšené, dospělý bude daleko spíš kroutit hlavou.

A teď si to pustíme do ouška

Hilda a pidilidi audiokniha 2
Autor: OneHotBook

Oba audioknižní díly načetla herečka Martha Issová pod vedením režisérky Jitky Škápíkové.

Tato první dáma vydavatelství OneHotBook přivedla k životu pěknou řádku žánrových audioknih od Mycelia přes Mumínky nebo Kouzelníky z pradávna až k čarodějkám ze Zeměplochy.

I s dětskými audioknihami má tedy mnoho zkušeností, a tak lze vypozorovat dva základní trendy v tom, jakým způsobem vést herce spletitými uličkami knih pro děti.

Prvním z nich je vypravěč, který je součástí příběhu. Jeho hlas je sice dospělý, ale jednoznačně by se identifikoval s některou z postav. S textem si hraje, občas dokonce přehrává, ale v intencích, které v rámci dětské audioknihy nejsou na závadu.

Takového vypravěče najdeme například v sérii Jak vycvičit draka, kterou čte David Novotný, nebo v právě zmíněných Kouzelnících z pradávna, které naprosto brilantně načetl Jan Maxián. Obě knižní série pocházejí z pera Cressidy Cowell.

Hilda audiokniha 2
Autor: Luke Pearson

Druhým způsobem je potom vyprávění z nadhledu. Vypravěč je nezúčastněný, vševědoucí, poučující. Přesně taková je i Martha Issová v obou audioknižních Hildách.

Z jejího hlasu sice slyšíme, kdy se usmívá a kdy žene postavy k akci, dokonce zdatně a dlouhodobě imituje tenký vysoký hlásek maličkých elfů, přesto není skutečnou součástí příběhu.

A zatímco první způsob i pro dospělého posluchače působí ve většině případů přijatelně, ten druhý, ve kterém navíc postavy hlasem vypravěče poučují všechny kolem sebe, je určen vyloženě pro děti.

Dospělí pravděpodobně neocení ani elfí imitace. Zatímco děti je budou milovat, dospělí maximálně podotknou, že je obdivuhodné, jak Martha Issová dokáže tuto polohu hlasu udržet dlouho, ale byli by rádi, kdyby s tím přestala. Pokud možno velmi brzy.

Hilda audiokniha 3
Autor: Luke Pearson

Na začátku první knihy, snad než se herečka sžije se svou vypravěčskou rolí, má většina vět stejnou melodii.

Na jednu stranu je to pochopitelné, jelikož jsou to krátké úseky, ve kterých na přílišné herectví není dostatek prostoru, na druhou stranu jakmile si jednotného kolísání všimnete, začne znít podobně příjemně jako pravidelně kapající kohoutek.

Naštěstí se s rozbíhajícím dějem a přibývajícími postavami tento jev brzy vytrácí.

Do auta nebo do postele

Hilda audiokniha 4
Autor: Luke Pearson

Audioknihy z dílny OneHotBook jsou tradičně velmi kvalitně zpracované. Vedle čistého zvuku si tak můžete užít sérii funky-folkovo-pohádkových melodií.

Ty nejsou přespříliš hlasité oproti okolnímu textu, a tak se nahrávky budou hodit na poslouchání při usínání.

Obě audioknihy o Hildě mají shodně 2 hodiny a 23 minut. Jsou tak ideálním společníkem také na cesty, asi tak přes půl republiky tam a druhou knihu na zpáteční cestu. Jejich výhodou je, že děti zaujmou a zabaví, nevýhodou, že jako dospělému vám akutně hrozí, že byste si místy raději pustili Míšu Davida.

V audioknižní Hildě se snoubí dětský příběh s podáním, které daleko nejlépe přijmou menší děti, které jsou možná věkově ještě pod původní zamýšlenou cílovou skupinou dobrodružství modrovlasé holčičky z pera Luka Pearsona a Stephena Daviese.

Luke Pearson & Stephen Davies: Hilda a pidilidi

Luke Pearson & Stephen Davies & Seaerra Millerová: Hilda a parádní slavnost

Překlad: Martina Knápková

Čte: Martha Issová

Režie: Jitka Škápíková

Vydal: OneHotBook, 2019/2020

Délka: 2 hodiny 23 minut

Formáty: MP3, MP3 CD

Cena: 269 Kč / 299 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
60 %
Zpracování a cena
90 %
Styl a překlad
70 %
Cíl knihy a splnění
66 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
hilda-modrovlasa-komiksova-holka-ktera-vas-okouzli-v-papirove-podobe-na-netlifxu-a-nyni-i-v-podobe-audioknih+ fantazie pohádkového světa + nápadité melodie mezi kapitolami + děti budou nadšené - dospělí nebudou tolik nadšení - debilní chování dospělých postav - poučující vypravěčka