Luke Pearson: Hilda (a její dobrodružství) cover

Modré vlasy, žlutá šála, červené holínky, skicák a věrný kamarád Větvík (liškoloušek) – to vše tvoří nepostradatelné atributy záleskautky Hildy, která ovládla nejen komiksové médium, ale autor ji převedl do neméně úspěšné animované série pro Netflix a dočkala se i adaptace čistě prozaické.

Pouhý letmý pohled dovnitř a přečtení několika bublin vás okamžitě naladí na výtečnou atmosféru, která se nese na vlně napínavých a vtipných dobrodružství plných severského nadpřirozena. Místo hrůzy z lesů ale spíše čekejte pohádkové pohlazení po duši. A také to, že pokud komiks pořídíte svým dětem, možná se o něj budete často přetahovat.

Luke Pearson

Luke Pearson: Hilda (a její dobrodružství) Dnes opět začneme u někoho, kdo začínal u slavného animáku Adventure Time. Luke Pearson je britský ilustrátor, který se po četných kratších dílech a práci na výše zmíněném seriálu proslavil právě svou modrovlasou hrdinkou Hildou a jejími strhujícími dobrodružstvími. Hildina dobrodružství dnes čítají šest sešitů (v češtině vyšly první čtyři díly ve dvou svazcích, tudíž jsme o dva svazky chudší) a během několika let se staly nesmírně populárními, o čemž snad nic nesvědčí více, než adaptace série pro Netflix, na které se podílel autor sám.

Fanouškovská základna je nemalá a nové díly jsou vždy nedočkavě vyhlíženy (naštěstí ten nejnovější nekončí cliffhangerem, jako ten předcházející).

Díl po dílu

Hilda a trollPrvní díl jménem Hilda a troll nám představuje všechny postavy – Hildu, její maminku a liškolouška Větvíka, kteří žijí na samotě poblíž města Trolberg (pochopitelně jde o nomen omen). Hilda tráví většinu času touláním po okolí – divukrásné krajině plné elfů, trollů, obrů, ale i mnohem podivnějších věcí. Krátký příběh o prvním setkání s trollem je milou poetickou pohádkou a hezkým úvodem do celé série, jejího světa, stylu a specifického humoru.

Hned druhý příběh je o poznání výpravnější a složitější. Hilda a její maminka čelí opakovaným drsným výzvám od neviditelných malých mužíčků, aby opustili svou útulnou chajdu. Hilda se s jedním z nich seznámí, podepíše příslušné papíry (elfové jsou totiž nehorázně byrokratická stvoření), aby je mohla spatřit a začne vysvětlovat, že nemohli vědět, že žijí přímo uprostřed elfí vesnice, když ji nemohou spatřit.

Hilda se vracíCesta od nadřízeného k nadřízeného je humornou a pohádkovou parafrází až kafkovského narativu. Příběh je navíc celý zarámován starými vyprávěními o obrech a jejich druzích (a velikostech), což zajistí půvabný konec.

Druhý svazek Hilda se vrací nám přináší další dva příběhy – Hilda a ptačí slavnost a Hilda a černý pes. Hilda se, ke své velké nelibosti, přestěhuje do Trolbergu a dny jejího bezstarostného toulání po kraji jsou u konce. Musí se vyrovnávat s městským životem, vrstevníky a školou. Město jí však ukáže své půvaby poté, co pomůže zmatenému opeřenci, který zapomněl létat. Starodávná slavnost vzniklá kvůli nedorozumění s Odinovou sochou je zachráněna díky Hildě…a stihne u toho vyřešit i svůj problematický vztah k městu.

Čtvrtý díl Hilda a černý pes uvádí na scénu další fantastická stvoření, totiž domácí skřítky, kteří žijí v magicky propojených prostorách, které jsou poslepovány ze zbytečných prostor v lidských obydlích. Ten, který bydlí u Hildy, se jmenuje Tontu. Ostatně, všichni domácí skřítci se jmenují Tontu.

Hilda a černý pesV atmosféře napětí, kdy Trolberg obchází lítá bestie prochází Hilda výzvami a útrapami záleskautů, ke kterým se přidá, aby se vyrovnala své mamince. Svižný nadpřirozený příběh je opět umě propletený s běžnými problémy a výzvami pro mladé divoké děvče ve městě mezi tolika lidmi.

Pátý díl Hilda a kamenný les je o poznání temnější. Že se ze zaracha nezřídka vyklube dobrodružství, to víme všichni už dávno.

Hilda a král horyTentokrát do sebe ovšem vtáhne i Hildinu maminku a společně zažijí četná nebezpečenství a nám je dáno opět se zblízka podívat mezi trolly do podivného, studeného, kamenného světa (že celá zkušenost pomůže vztahu matky a dcery snad ani nemusím psát).

Celý díl končí dosti napínavě, protože očekávaný happy end se nekoná. Rozuzlení jsme se dočkali až letos v zatím poslední knize Hilda a král hory, kde trolly poznáme z mnohem větší blízkosti, než by se nám líbilo.

Strhující dobrodružství plné starých legend a podivných zvyků ohrozí i osud celého města Trolberg. Jak to vše skončí si musíte přečíst sami.

Mimochodem se zde plně rozvíjí motiv, přítomný již v Černém psovi – boj obyvatel města proti přírodním a nadpřirozeným silám, který Hildě pochopitelně není po chuti a snaží se obyvatele přimět k harmonickému soužití se svým okolím.

Severská mytologie, atmosféra, napětí a podivné příšerky

Luke Pearson: Hilda (a její dobrodružství) 2Těžko říct, co všechno na Hildě vyzdvihnout. Velkým lákadlem je rozhodně atmosféra – severská mytologie, lidové příběhy, ale i podivné bytosti, které jsou Pearsonovým originálním přínosem (například velké chlupaté létající koule zvané Hafíci), to vše spolu s krásnou krajinou dalekého severu tvoří pastvu pro oči. Jednoduchý, až „dětský“ styl kresbu tomu nikterak neubírá, ba naopak.

Příběhy jsou krásně vystavěné a napínavé a každou z knih přečtěte jedním dechem. Fantastická stránka je navíc propojená s tou každodenní, a i když je zde přítomen přesah do obyčejných lidských problémů, vše se obejde bez dnes poměrně častého emočního moralizování vlastního především americkým animákům.

Technická stránka vydání je vysoká a opotřebování vazby na našich exemplářích je dáno především hojným nadužíváním (a častými cestami v synově tašce). Překladu též nelze nic vytknout.

Netflix a co dál?

Luke Pearson: Hilda NetflixÚspěch série zajistil jeho adaptaci, kterou můžeme shlédnout na Netflixu. První série se jen částečně překrývá s knihami a dočkáme se tedy i nových příběhů. Atmosféra předlohy je zachována, ostatně na tvorbě se podílel sám autor.

Příští rok bychom se navíc měli dočkat další série. Aby toho nebylo málo, byla Hilda převedena i do dvou románů, kterých se ujal Stephen Davies. Knihy přináší především nové ilustrace, ale i něco nových detailů ve známých příbězích.

Nenapadá mě moc důvodů, proč někomu nedoporučit Hildu. Bez nadsázky jde o to nejlepší, co může český trh s komiksy pro děti a mládež (a jejich rodiče a kamarády…a vůbec všechny kolemjdoucí) nabídnout. Vtipné, svižné, poutavé, poetické, pohádkové, atmosférické, napínavé – proud adjektiv by mohl pokračovat, ale snad jste si obrázek udělali.

Luke Pearson: Hilda Netflix 2Další díl je sice v nedohlednu, ale doufejme, že se Paseka bude držet stejného postupu, jako při vydání dílu posledního – tedy že se okamžitě dočkáme překladu a českého vydání.

Z milého komiksu Hilda se stala značka (podtržená logem Netflixu na knižních přebalech), která rozhodně nehrozí tím, že by se vyčerpala či omrzela a my můžeme jen nedočkavě vyhlížet další knihy i díly seriálu. A když budeme v tom, můžeme si všechny knihy číst znovu a znovu.

Luke Pearson: Hilda (a její dobrodružství)

Napsal a nakreslil: Luke Pearsons

Vydává: Nakladatelství Paseka

Překlad: Martina Knápková