Na baru sedí Wolverin, Gandalf, Wonder Woman a popíjejí medovinu. Nebojte, tohle není začátek nějakého šíleného crossoveru, tohle je jen Festival Fantazie, největší sraz fanoušků sci-fi, fantasy, horroru a to v jakékoliv formě a podobě. Koná se každoročně v Chotěboři začátkem července a my jsme byli samozřejmě u toho. Pojďme se tedy podívat, jak letošní ročník vypadal a jestli stál za to.

Výchova fanoušků v Čechách

Historie Festivalu Fantazie sahá do roku 1996, kdy se na akci, tehdy ještě pod názvem Avalcon, sjeli do Chotěboře ti nejvěrnější fanoušci fantastiky. Byla to tehdy velice komorní akce, která v porovnáním s dnešní podobou Festivalu působí jako sousedský sraz. Přesto tam vzniklo něco, na co dnes spousta fanoušků nedá dopustit a bez čeho si už ani neumí představit léto. Já sám jsem se prvních ročníků nezúčastnil, neboť mi v té době bylo sedm let a něco mi říká, že bych se u rodičů setkal s protesty.

I dnes ale na Festival Fantazie jezdí pamětníci prvních ročníků a s oblibou na ně vzpomínají. Nakolik je to nostalgie, se neodvážím říct, ale nás hlavně zajímá, kam se festival posunul a jak to vypadá do budoucna.

Chotěboř leží na Vysočině, asi hodinu a půl cesty z Prahy a samotný Festival mění její podobu k nepoznání. Kdy jindy se vám taky stane, abyste vyrazili do restaurace na oběd, jen aby vedle vás seděl Geralt z Rivie a pojídal guláš se šesti a zapíjel to pivem. Samotní obyvatelé Chotěboře jsou, co se obliby Festivalu týče, dost rozpolcení.

Zatímco pro některé to znamená stovky nových zákazníků a zaplněné ubytovací kapacity, pro jiné to znamená narušení klidného rázu města, kdy se z běžně tiché a odlehlé lokality stane na dva týdny město naplněné společenským životem, hlukem a lidmi v prapodivných kostýmech.

 Pro koho vlastně Festival Fantazie je?

Mohl bych říct, že pro všechny a měl bych tak trochu pravdu. Pojďmeto ale rozebrat trochu dopodrobna.

První kategorií fanoušků na Festivalu, jsou fanoušci seriálů a filmů. Letos se těmto tématům věnovalo hned několik programových linií, a to například linie ThroneCon, věnovaná všemu okolo seriálu Hra o trůny, GateCon, která je zaměřena na seriál Hvězdná brána, a to přesto, že už seriál samotný skončil před mnoha lety. I tak jsou jeho fanoušci v Čechách a na Slovensku aktivní a každoročně vytváří program, či se prostě sejdou u promítání těch nejlepších dílů ze seriálu. Mezi další linie pak patří třeba BritCon, věnovaný britským seriálům.

Samostatnou kapitolou je pak Chotěbořské kino, které se nacházi v srdci samotného areálu, který se skládá ještě z místní sokolovny, kulturního domu a sportovní haly. V něm se promítá většina filmů z žánru sci-fi, fantasy a horroru, které v průběhu roku vznikly. Je to tak ideální příležitost dohnat resty, což v mém případě znamenalo například Avengers: Infinity war, Deadpool 2, nebo Solo: Star Wars story. Vstup na všechny filmy není plně pokrytý vstupenkou na festival, ale je potřeba si pořídit ještě místenku, v ceně zhruba 50 Kč.

Zážitek z kina na Festivalu, je ale jiný, než v klasickém multiplexu. Nejde ani tak o obraz, či zvuk, ty jsou ve srovnatelné kvalitě, ale především o to, že jste na filmu s lidmi, kteří jsou do tohoto žánru stejní blázni, jako vy. To pak vytváří atmosféru, kterou v běžném kině nezažijete. Ke kinu je navíc připojena kino kavárna, ve které najdete pití, jídlo a především společnost až do ranních hodin. Hlavním rozdílem oproti přechozím ročníkům, byla absence zahraničních hostů, o které údajně nebyl zájem.

Další kategorií lidí, kteří si zde najdou zábavu, jsou hráči. A to jednak hráči deskových her, kteří si letos na Festivalu mohli zahrát například hry od Albi, a dalších firem. Je pro ně vyhrazená hala, kde jsou k dispozici všechny hry a zároveň je zde personál, který vám vysvětlí pravidla. V průběhu festivalu se pak organizují i turnaje v klasických hrách jako Bang, nebo Pandemic. Komu nevonní hry deskové, ten si může zahrát hry konzolové, nebo PC hry. K dispozici je i retroherna, kde najdete staré pecky z Atari, Commodoru nebo DOSovky. Pro nostalgické hráče ráj.

Jednoznačným hitem letošního roku byl Beat Saber, který se hraje na s VR headsetem a v němž držíte dva světelné meče a do rytmu vybrané hudby bojujete s přívalem virtuálních překážek. I zde pak najdete turnaje např. ve Fortnite, Mortal Combat X, nebo klasickém Doomu. Pokud vás zajímá teorie více než praxe, mohli jste se letos zučasnit přednášek od recenzentů ze Score, dobrovolníků pracujících na League of Legends, nebo páteční besedy s tvůrcem Kingdom Come, Danem Vávrou.

Letošní program však zahrnoval zábavu i ze všech dalších odnoží fantastiky, jako je komiks, literatura, anime. Aby toho nebylo málo, obsahoval program i programovou linii zaměřenou na pohyb a tanec, ale i šerm, či airsoft. Je škoda, že oproti předchozím rokům značně poklesnul program zaměřený na českou literární fantastiku. Dříve byl Festival místem pro každoroční sraz českých autorů fantastiky, křtily se zde knihy, dělalo se autorské čtení, nic z toho tu však již nenajdete. Jak jsem již předeslal, program samotný nabízí pro každého něco. Je ale Festival opravdu pro každého?

Není to pro každého

Pro každého to bohužel není. Jak je z historie Festivalu zřejmé, jedná se o akci dělanou fanoušky pro fanoušky. To sebou kromě nadšení pro věc přináší i limity, které se Festivalu dlouhodobě nedaří nedaří překročit. První z nich je, že organizátoři nejsou majitelem prostor a proto nemohou mluvit do plánovaných rekonstrukcí a změn, které by někde byly potřeba.

Pro každého dlouholetého návštěvníka je to zanedbatelné, ale pokud chcete přilákat nové fanoušky, může to pro ně být překvapení. Stejně tak i ubytovací kapacity, jsou na svém limitu a pokud nechcete spát v prostorách místní školy, či ve sportovní hale s desítkami dalších fanoušků, musíte si ubytování zaplatit s velkým předstihem. A pokud jste například rodič s dětmi, omezení ve volbě jsou ještě větší. Stejně tak program pro nejmenší je zde téměř neexistující, což je škoda, protože zrovna v této kategorii by byl velký potenciál. V tuto chvíli si prostě rodinnou zábavu na Festivalu neumím moc představit.

Obecně je prostě Festival zaměřen na fanouškovské jádro, které sem jezdí léta a jen těžko bude beze změn představovat záležitost pro mainstream. Do jaké míry je možné to v Chotěboři změnit nevím, ale i přes dané omezení letos přilákal lehce nadprůměrných 2650 návštěvníků. Jeho kouzlo a atmosféra se mu nedá upřít, stejně tak jako velké množství programu.

Kvalita samotného Festivalu však v posledních letech stagnuje a konkurence v podobě různých Youtube festů, eventů pořádaných v Praze, nebo i kontroverzního počinu na pražském Výstavišti, roste. Já sám se sem za rok rozhodně vrátím, jelikož Festival Fantazie je prostě vlastní mikrosvět, který všem umožňuje potkat stejné blázny, posedět, popít, zahrát si a zapomenout na reálný svět.

Fotografie poskytl Roman „Randalf“ Kresta.

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit