Con Morhen: Prokletá srdce se odehrál tento víkend a návštěvníka zavedl do světa Zaklínače plného příšer a velkolepých soubojů.
Na programu bylo také mnoho nečekaných tajemství, tanečních kreací, ale především krásných a pestrobarevných kostýmů. Pojďme se podívat, jak to vlastně probíhalo…
Festival Con Morhen: Prokletá srdce se konal od 11. do 14. dubna 2024 v městě Tábor v krásném a starobyle vyhlížejícím Housově Mlýnu. Jakmile jste přišli na místo, tak vás odbavili u infostánku, kde jste dostali vstupenku a vše, co jste si před objednali. Potom vzhůru do dění.
Měla jsem možnost spát přímo v Housově mlýně a byl to zážitek. Ono ležet uprostřed místnosti, kde jsou všude rakve, lebky a mnoho mučících nástrojů, je pro fanouška temné fantastiky neuvěřitelný zážitek.
Nicméně čtvrtek byl den rozjezdový, přesto již bylo vidět kolik práce a příprav této obrovské akci muselo předcházet. Přesto přese všechno se nikdo z organizátorů nemračil a ani nebručel, když měl kdokoli jakékoli dotazy. Ať již od běžných: „Dá se platit kartou?“ Až po: „Kde je počítačová herna, krčma“.
Vždy si našli čas, zastavili se a ochotně pomohli. Za což velké díky. Nicméně pokud jste nikoho z orgů nemohli najít, tak se stačilo podívat na webové stránky a vše jste našli tam.
Web je přehledný a graficky velmi pěkný takže ho bez problémů rozjedete i na mobilu. Zároveň byl k dispozici i papírový program. Takže se člověk nemohl ztratit, tedy pokud již nebyl ve značně unaveném stavu, ale to je jiná pohádka.
Na místě bylo několik možností, jak strávit celý den. Fascinovalo mě, že nikde v programu nebylo hluché místo. A vše bylo udělané tak, aby se zabavil i náročnější návštěvník.
Hlavním tahounem jsou kapely. První a pocházející z českého prostředí je kapela Deloraine, která nikdy nezklame a jejich koncerty jsou čím dál pestřejší a propracovanější.
Dalšími známějšími jsou Strigoni, kteří se věnují středověku a folkovému a fantasy prostředí inspirovanému Zaklínačem. Do tria též patří Percival. Ti, kteří mají na svědomí hudbu z počítačových her Zaklínače. Tentokrát svoje skladby doprovodili vystoupením cosplayerů.
Takže jste mohli vidět tančící Marigoldy, šermujícího Geralta či taneček Geralta a Yennefer, což celému koncertu dodalo mnohem větší grády. Nebyly to však jediné kapely, které na Con Morhen zavítaly. Jestli jsem napočítala dobře, celkem se jich tam objevilo devět a chvílemi jste nevěděli kam dříve.
Nicméně, ať se nezaměřuji jen na kapely, tak hlavní součástí programu je též celoconová hra, kde plníte jednotlivé úkoly počínaje doručení dopisu muži s plátovou rukavicí. Bylo strašně zajímavé sledovat další lidi, jak pobíhají a loví jiné, aby dostali žetonek.
Aby toho nebylo málo, tak se tam odehrává i příběhová linka, kde se postupně dozvídá celý příběh Con Morhen: Prokletá srdce. Opětovně musím vyzdvihnout propracovanost scének. Akce byla hezky na zvučená, tak vám nic neuteklo. Nicméně, aby toho cosplaye nebylo málo, tak nesměla chybět cosplay soutěž, kde cosplayeři předváděli nejen své kostýmy, ale také scénky.
Nechyběly ani počítače, na nichž jste si mohli zahrát různé zaklínačské hry, tetris a další, virtuální realita a přednášky. Zároveň zde byla deskoherna vedená lidmi ze spřáteleného festivalu Žižcon. Hodně zajímavá byla přednáška O bylinkách ve středověku nebo O sexualitě ve středověku, kdy jste si pak uvědomili, že tahle doba není vlastně tak špatná. Velmi mě zaujala i přednáška O výcviku severské armády, která byla velmi dobře zpracovaná. Zároveň jste si mohli i potrénovat šerm.
Za nejzajímavější a nejenergičtější považuji vystoupení s koněm, kdy tři vystupující předváděli koně jako útočnou zbraň. Začínali scénkou, kdy vytáhli z řady diváků slečnu a předváděli, jak se nahání kráva. Potom došlo i na kuši, různé střelné a bodné zbraně, ale taky kuši. Chlapík ovládajícího koně předváděl neuvěřitelné kousky, kdy jsem si říkala, že se divím, že to přežil. Za mě velký potlesk!
Zároveň pak některé kapely přešly přímo mezi návštěvníky v krčmě a začaly hrát. Takže se rozpoutala ještě zábava i tam. Navíc upřímně, kdy si takhle můžete zatančit a popovídat přímo se zpěvákem kapely? O to větší zážitek to byl.
A kde se tam dalo najíst? Všude možně. Nicméně pokud jste neměli dostatečnou hotovost, tak jste museli odbíhat do Tábora, kde se festival odehrává, kde jste mohli rychle docházející měnu doplnit z dostupných bankomatů.
Zamilovala jsem si výborný burger s trhaným masem, česnečku anebo klasiku smažený sýr s hranolkami a další. K snídani jsem jednou neodolala lívancům na sladko. A mňam!
Pokud ani to vaše játra nezruinovalo, tak jste mohli skončit v krčmě v Housově mlýně, kde točili různé druhy piv. Přesto za mě vede Novigrad a jeho medovinové vybavení anebo pivo dvanáctka s medovinou.
Hned vedle, na zadní louce byl stan s čajovnou a vodnicemi, kde jste mohli posedět a spočinout na polštářích za všudypřítomného dýmu. Zároveň byly na výběr různé čaje od Tuareg s absinthem a alpou, až po klasickou masalu a mnoho dalších. Pokud vám to stále nebylo málo, tak o kus dál čepovali dokonce pivo Leshy a Bjes. Pivo Bjes bylo vařené pouze přímo pro festival Con Morhen: Prokletá srdce.
Chtěla bych ještě vyzdvihnout, že letos panovala nádherná atmosféra a nevšimla jsem si žádných střetů anebo agresivně opilých lidí. Vzhledem k létům minulým (jiné formě festivalu s jiným pořadatelem) to byl pokrok a o to víc se člověk cítil jako doma a mohl se uvolnit a nestresovat.
Tady mě strašně bavil cosplayer, který dělal Gnóma s neuvěřitelně vysokým hláskem a vytvářel nečekané situace, ale ne nepříjemné. Navíc podařilo se mu do toho zatáhnout i kolemjdoucí či kolemstojící.
Festival Con Morhen: Prokletá srdce se povedl a ještě teď se vzpamatovávám ze všech zážitků a horko těžko se mi vracelo do reality. Nádherná atmosféra s příjemnými lidmi, kdy jste si přišli jako doma, pestrobarevné množství kostýmů, kapely, výživné jídlo či lahodné pití. To vše a ještě více jste mohli zažít během učtyř dnů.