Encyklopedie komiksového filmu cover
Zdroj: Nakladatelství DC Comics

Encyklopedie komiksového filmu: všechno, na co jste se chtěli zeptat, a spousta zábavy navíc

Množina snímků, které komiks adaptovaly, inspirovaly se jím, nebo předstíraly, že z (neexistující) předlohy vycházejí, kyne dál vzdor covidovému „člověče nezlob se“. Vyznejte se v nich! Proč by ne? Existuje klíč, jehož četbu si navíc bez nadsázky užijete.

Kinematografie nikdy nezapomínala na žánry. Pravda, střídala sympatie, potvůrka nestálá.

Encyklopedie komiksového filmu obálka
Zdroj: Nakladatelství XYZ

Nadržovala westernu, fandila „sandálovým“ blockbusterům, horovala pro akční trháky, pohrávala si s hororem, poskytla rejdiště krimi, detektivkám a noirovým historkám, vyvlastnila fantastiku.

Během posledních dvaceti let si vybojoval místo na slunci film komiksový, alespoň co se týče vládnoucího hollywoodského pašalíku.

Trojice filmových odborníků, s nimiž se můžete setkat nejen na digitálních médiích, v prosinci 2019 vydala úspěšnou Encyklopedii akčního filmu.

Petr Cífka, Václav Rybář, Karel Ryška a Matěj Svoboda si poté předsevzali nesnadný úkol zmapovat další obrovskou říši stříbrného plátna –  přesně po roce představili Encyklopedii komiksového filmu. Stejně zábavnou, vychytanou, informačně precizní a vybavenou velkolepým množstvím obrazového materiálu včetně několika celostránkových plakátových příloh.

Neopomněli prakticky vůbec nic, najdete filmy, které jste kdysi zahlédli a teď se s nimi znovu setkáváte: třeba Crying Freeman, Heavy Metal nebo Kačer Howard.

Dozvíte se o historii komiksu světového a tuzemského.

Zjistíte, jak vzniká film i jaké byly následující osudy řady titulů – propadáků, průšvihů, solidní podívané, trháků (a proč se tak stalo), jaké se mezi nimi najdou souvislosti; co všechno se při přípravě a natáčení může přihodit;  jak funguje „továrna na sny“ a vůbec filmový průmysl včetně marketingu a merchandisingu.

Třebaže je encyklopedie věnována v prvé řadě dlouhometrážním snímkům, tvůrci nevynechali odkazy na seriály podle komiksů (kauzy kinematografických mutací Daredevila a Punishera).

Netají se svými sympatiemi a výhradami, ale referují poctivě a spravedlivě, ostatně jsou znalci na slovo vzatí. Výprava do džungle rozpohybovaných komiksů plyne s humorem a vtipnými glosami.

Autoři neokázale podávají důležitá fakta a zdobí je zajímavostmi. Už jen listovat v téhle krásně graficky upravené knize (v pevné omyvatelné vazbě) přivede vyznavače fantastiky a filmu málem k extázi.

Obsah je uspořádán do abecedně řazených statí a cíleně rozbíjí akademicky učesaný, nudný formát. Některý film či komiksový fenomén nezbytně dostal více prostoru: superhrdinové především.

Jinak je pozornost vyváženě věnována slavnějším i okrajovým snímkům a jejich předlohám, význačným režisérům, hercům i scénáristům – a co je obrovským kladem encyklopedie, také aspektům spojeným s komiksovými filmy.

Zbraně, auta, padouši, fyzikální zákony, komiksová estetika, klišé, geneze hrdinů…

Pod úsměvným lehkým tónem textu najde čtenář vážná zamyšlení a bystré postřehy. Nejspíš si neuvědomí, jak obrovskou práci muselo dát všechny ty informace shromáždit, protřídit a srovnat (dodala bych, kolik času sebralo shlédnout potřebný filmový materiál).

Díky téhle knize v plné míře pochopíme, jak neuvěřitelně rozlehlé a pestré je hájemství komiksů a jejich filmových zpracování.

Snímky hrané, animované, z DC univerza nebo Marvelu, zrozené mangou, proslulou frankofonní komiksovou školou (Asterix není jediný!), stripy (Charlie Brown, Garfield), kuriózní, komerční i kultovní. Někdy nás ani nenapadne, že ten který film vychází z komiksu: Herkules, Dějiny násilí, Život Adèle.

Neschází ani zdejší produkce: Kdo chce zabít Jessii, Rychlé šípy, Čtyřlístek. Encyklopedie se zastaví u prvních komiksových filmů / seriálů hodných toho jména (Kapitán Klos), aby vedla až k připravovaným (a nedočkavě vyhlíženým) snímkům.

Přečtete, znovu otevřete, zjistíte, že jste objevili další drobnost, vzpomněli si na ztracený filmový zážitek, že se vám knihou krásně listuje  – a že se k ní budete vracet čistě pro radost.

Abyste věděli, drze dávám plný počet bodů (čistě symbolicky pár procentíček udrolím, aby se neřeklo). Stojím si za svým, jiné hodnocení by nebylo fér. Knihu nelze pokládat za odosobněný elaborát pro artistní snoby.

Není to monografie primárně pro filmové ani literární vědce, ačkoli je vytvořena poctivě, s přehledem, s dokonalou znalostí dané látky.

Nadšenci a milovníci kinematografie, komiksů a příběhů ji psali jako vydatnou pochoutku pro jiné fanoušky žánru, kterých je mezi scifisty habaděj; jen připomeňme Festival fantazie, Comic Con, slovenské AnimeShow a ComicsSalon.

Pokud máte rádi filmové umění – počítám do něj i ulítlá bizarní céčka, jestliže se v nich najde špetka zábavnosti a pořádná dávka srdce – a kategorii komiksu všemožné provenience, žánru a ladění, pak je tahle encyklopedie pro vás nikoli povinná, nýbrž absolutně nepostradatelná. Klidně pro čtenáře od deseti do sta let.

Václav Rybář, Matěj Svoboda, Petr Cífka, Karel Ryška: Encyklopedie komiksového filmu

Obálka: Lukáš Vodrážka/BCreative

Vydal: Nakladatelství XYZ, 2020

Počet stran: 320

Cena: 499 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
95 %
Zpracování a cena
90 %
Styl / překlad
95 %
Cíl knihy a splnění
90 %
Františka Vrbenská
Praktikovala jsem knihovnictví a magii, nyní praktikuji především vnoučata a fantastiku všeho druhu. Od hororů po historické romány s kapkou magie. Protože fantastika JE magie.
encyklopedie-komiksoveho-filmu-nahlednete-do-historie-komiksoveho-filmu-a-do-zakulisi-deadpoola-kacera-howarda-punishera-ale-i-ctyrlistku-nebo-asterixeEncyklopedie komiksového filmu: všechno, na co jste se chtěli zeptat, a spousta zábavy navíc Množina snímků, které komiks adaptovaly, inspirovaly se jím, nebo předstíraly, že z (neexistující) předlohy vycházejí, kyne dál vzdor covidovému „člověče nezlob se“. Vyznejte se v nich! Proč by ne? Existuje klíč, jehož...