Assassins Creed: Tajná křížová výprava poster

Série knih podle populárních počítačových her Assassin´s Creed pokračuje! Ve třetím dílu se bratrstvo nelítostných zabijáků rozhodne uspořádat Tajnou křížovou výpravu. Skrytý boj assassínů a templářů se opět rozhoří a písek pouště se zbarví krví.

První dva díly knižní série, Renesance a Bratrstvo, sledovaly přerod Ezia Auditoreho, muže z renesanční Florencie, z pouličního rváče a zhýralého floutka až v jednoho z nejvýznamnějších členů assassínského bratrstva. V Tajné křížové výpravě Oliver Bowden však hází za hlavu veškerou minulost; a ačkoliv se některé motivy s předchozími knihami překrývají, začínáme v podstatě odznovu.

Když muži vypráví…

Celý příběh je stylizován jako vyprávění Niccola Pola, otce známého cestovatele Marco Pola, svému bratrovi. Pasáží, ve kterých figurují tyto postavy, je ovšem v knize poskrovnu. Hlavním hrdinou a středobodem vyprávěného příběhu je Altair Ibh-La´Ahad, legendární assassin.

Čtenáři mohou sledovat Altairův příběh od útlého mládí, ale podstatná je až akce, během které mladík, díky své pýše a domýšlivosti, selže v boji o artefakt, po kterém bratrstvo velmi touží. Právě onen zmíněný artefakt je styčným bodem mezi předchozími dvěma knihami série a třetím dílem. Altaira jeho selhání pronásleduje po zbytek života, ale na druhou stranu znamená pro mladého muže také nutnou očistu v očích svého mistra a dalších členů řádu. Zabít dle kodexu bratrstva devět cílů a získat zpět své původní postavení – pro trénovaného zabijáka zdánlivě snadný úkol, který však skýtá nečekané problémy…

Nový hrdina, nové prostředí. Děj se tentokrát odehrává ve Svaté zemi, což znamená neokoukané exotické lokace zcela odlišné od renesanční Itálie. Sem tam se podíváme i do dalších zemí, třeba takový Kypr není vůbec k zahození. Změny přináší ději svěží nádech a navrch odpadly mnohdy otravné repliky v italštině, jejichž význam musel čtenář lovit ve „slovníku“ na konci knihy! A ani tentokrát díky autorovým bohatým historickým znalostem nechybí v knize mnohé známé a reálné osobnosti.

Ještě pořád hrajeme?

Minulé díly série trpěly tím, že byly psány podle počítačové hry. U Tajné křížové výpravy můžeme konečně prohlásit, že je schopna fungovat i jako samostatné literární dílo. Pravda, dokonalé to stále ještě není, ale…

Nedokážu posoudit nakolik děj knihy kopíruje obsah počítačové hry, bohužel jsem neměl tu čest se žádným z dílů této kultovní série od Ubisoftu, ale struktura příběhu napovídá mnohé. Děj je rozčleněn do mnoha kratších úseků (questů?) a celá kniha má navíc čtyři části zachycující etapy Altairova života – nějaká spojitost s herní předlohou tam nejspíš bude.

Příběh sám není nikterak složitý, ale je vcelku soudržný a bez větších problémů knihu utáhne.  Samozřejmě, jak je již v této sérii koloritem, jedná se o tajný boj mezi bratrstvem assassínů a templáři o nadvládu nad světem a k tomu i boj o vlastnictví mocného artefaktu, který může v utajené válce výrazně zvrátit poměr sil. Kromě toho se však podíváme i pod pokličku řádu asassínů, do kterého se postupně vkládá rozkol, nejednota a především rozklad tradičních hodnot.

Assassínem v dobrém i špatném

Assassins Creed: Tajná křížová výprava obálkaAsi nejzábavnější částí knihy je úsek, kdy Altair dostane za úkol zabít devět obětí, devět nepřátel řádu. Tato pasáž má dynamiku, napětí a pár nápadů; zároveň však v plné nahotě odhaluje nedokonalosti Bowdenova literárního zpracování prolínajícího se celou knihou. Asi největším nedostatkem je fakt, že autor (ještě stále) neumí psát bojové scény, což je u podobného typu literatury vcelku zarážející. Jisté zlepšení je sice patrné, ale pořád to čtenáře nedokáže plně uspokojit a boje působí odbytě.

Podivné je i chování postav. Altairovy cíle jsou většinou vysoce postavení muži s osobní stráží. A protože assassíni dle svého kodexu vraždí zásadně „z oka do oka“, je s podivem, že stráže si zrovna úplně náhodou najdou jinou zábavu a koukají stranou. Dobře, může se stát, náhoda je potvora – jenže je tu ještě další věc, která umocňuje pocit, že to, co se děje, je ukrutně umělé.

Na smrtelné posteli se totiž většina obětí rozpovídá a sypou se z nich vcelku zajímavé věci. Dobře, je to asi jediný legitimní způsob (snad kromě nacházení zpráv a svitků) jak se může nebohý assassín dozvědět o tom, co nepřátelé chystají, ale představte si sami: zabijete člověka uprostřed tržiště, za zády několik osobních strážců vaší oběti… To je přesně ta chvíle, kdy si s někým toužíte pokecat, protože rozhodně máte čas i náladu.

Třetím problémem je schématičnost snad úplně všeho. Jednotlivé epizody jsou krátké, nedotažené, pocitově neukončené. Přesto že se Altair dozvídá věci, které by ho měly vnitřně nahlodávat a nutit přemýšlet, bere vše s klidem a mantrou: „Sloužím bratrstvu!“ se dá zdůvodnit mnohé. Větší propracovanost postavy přijde až v pozdější fázi knihy, ale stále tomu k úplné uvěřitelnosti „něco“ chybí.

Ve třetí části knihy, kdy nebohý assassin cestuje po světě a čelí templářskému spiknutí, zavládne nuda. Události se totiž neinvenčně opakují: Altair přijede, najde spřátelené spiklence, něco jde zařídit a mezitím je sídlo odporu odhaleno a zničeno. Altair šílí, protože jde o život jeho blízkých, udělá nějakou šílenost, přežije – a za pár týdnů se celá situace opakuje. Opět se vracíme k úvahám nakolik je schematičnost příběhu způsobena herní předlohou… Ale je třeba říct, že Bowden už se výrazně snaží vykročit ze stínu a pokouší se nechat žít postavy svým životem, na příběhovou kostru je napasováno více emocí, hrdinové jsou živější.

Zpět do sedla pak vrací Altaira čtvrtá část knihy, kdy už má svá nejlepší léta za sebou. Zde je vylíčen rozkol uvnitř řádu a přetahovaná o křeslo velmistra spojená s nezbytným bojem o moc, ve kterém jsou jakékoliv prostředky vedoucí k cíli povoleny. Opět je to zábava a konečně máte pocit, že TOHLE je cesta, kterou má série jít; tohle je fantasy, kterou je radost číst.

Tajná křížová výprava je v rámci celé série Assassin´s Creed jasným a zřetelným posunem vpřed, ale stále chybí několik drobných krůčků. Čtenáře potrápí zejména nevyrovnanost jednotlivých částí knihy, ale zejména poslední strany jsou příslibem do budoucna a ukázkou, že Bowdenovy knihy mají co nabídnout.

Assassins Creed: Tajná křížová výprava

Překlad:Kateřina Niklová

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2012

Počet stran: 272

Cena: 279,-