Black Adam cover
Zdroj: Warner Bros.

Neporazitelný Black Adam v podání Rocka dorazil i do našich kin. Díru do nich ale určitě neudělá. V podstatě jde o horší kopii Shazama. Průměrný film s pár dobrými momenty a celkem dobrým hlavním protagonistou nemá ale v nabité komiksové konkurenci šanci zaujmout a brzy upadne do zapomnění.

Filmový svět DCEU komiksu to má jak na horské dráze. Někdy jsou filmy z tohoto světa celkem povedené a někdy zase ne. Po vlažném přijímaní temných Snyderových kousků se pár filmů snažilo odlišit a publikem byly pak přijaty daleko lépe. Něco jiného sliboval i Black Adam.

Nejnovější filmová novinka Black Adam s oblíbeným hercem Rockem v hlavní roli slibovala, že zase pozvedne kvalitu snímků z tohoto univerza výš a bude diváka bavit. Bohužel se to ale moc nepovedlo, a místo temnějšího originu velmi zajímavého antihrdiny jsme dostali průměrný film s několika zajímavými momenty, což je bohužel žalostně málo.

Vítejte v Kahndaqu

Děj celého filmu se odehrává ve fiktivní zemi Kahndaq, jejíž historie sahá do doby až téměř 1600 let před Kristem. V té době se ve zotročené zemi objevil hrdina, který měl všechny osvobodit. To se mu ale úplně nepovedlo, přišel o syna i ženu a byl uvrhnut do kobky, kde byl uvězněn až do současnosti.

Black Adam 2
Zdroj: Warner Bros.

Khandaq byl cenný hlavně kvůli tomu, že se na jeho území nacházelo jediné světové ložisko Eternia, které se v dávných dobách používalo k magii a v těch moderních se zase používalo k vyspělým technologiím.

V přítomnosti je země okupována žoldáky, kteří těží Eternium a vládnou železnou rukou. Pomalu se schyluje k revoluci a země zase potřebuje svého hrdinu.

Tím by podle obyvatel měl být Black Adam, ale toho žene hlavně touha po pomstě. Za pomocí nových přátel ze současnosti Black Adam prozře a začne zemi chránit proti jeho nepřátelům, ať už současným, nebo těm dávným z minulosti. A ve finále se dočká i své vytoužené pomsty.

No a to je vlastně celé. Bohužel si tvůrci nedali s příběhem moc práce a spíše spoléhali na Rocka, že celý film utáhne a taky na přehršel soubojů, které ale často byly opět předigitalizované.

Khandaq sám o sobě je celkem dobře zpracován a atmosféra starého Egypta z něj přímo sálá. V kombinaci s moderními technologiemi v přítomnosti potom hlavní město působí celkem působivě.

Black Adam 3
Zdroj: Warner Bros.

Rozhodně je sympatické, že se děj pro jednou neodehrává zase ve Spojených státech, ale v podstatě v zemi třetího světa a když už se na scéně objeví Američané, tak jsou ti vetřelci ohrožující společnost spíše oni.

The Rock…

Jak už to má the Rock ve zvyku, tak celý film táhne v podstatě on sám na svých zádech. Někdo ho moc nemusí a někoho baví, faktem ale zůstává, že kdyby nebyl do hlavní role Black Adama obsazen právě on, tak by byl film ještě o dvě třídy horší.

Je ale také nutné říct, že i když Rock film celkem táhne, tak také nepředvádí bůhvíjaké umění. Role je mu v podstatě napsaná na míru a díky tomu si se svým jedním výrazem vystačí po celou délku filmu. A to je někdy opravdu málo.

Rock se naštěstí v akčních scénách cítí jako doma a díky tomu pak také ty scény vypadají celkem slušně. Když zrovna nejde o obří digichaos, tak souboje a akce (a je jich tam opravdu spousta) jsou na velmi dobré úrovni a nepřemožitelný Black Adam více než dobře. Je to tvrďák se vším všudy.

Díky jednotnému výrazu tváře Rocka a jeho sarkastických hláškách pak film dokáže diváka bavit humorem, který není infantilní, jako poslední dobou bohužel bývá v konkurenčním MCU.

Black Adam 4
Zdroj: Warner Bros.

…a ti ostatní…

Kromě Rocka je to ale bohužel jedna velká tragédie. Black Adam bohužel trpí na špatně napsané postavy, které jsou ploché tak, že už to ani více nejde. Nemají žádné pozadí, nemají žadnou hloubku a díky tomu všemu chemie mezi postavami v podstatě nefunguje.

Jedinou světlou výjimkou je interakce Black Adama s malým klukem, který ho má za hrdinu a pak také Pierce Brosnan, který si na stará kolena také zahrál v komiksovém filmu.

Ten jediný stojí trochu za zmínku. Jeho Dr. Fate byl celkem zajímavá postava, jen škoda, že nedostal ještě více prostoru.

Kromě výše zmíněného si na žádnou z postav nebudete pár dní po filmu vůbec pamatovat.

Levné Marvel kopie

Je ovšem nutné si přiznat, že Black Adam dost dojíždí na to, že má za sebou Marvel už tolik filmů, protože spousta míst a hlavně charakterů, jako by MCU z oka vypadlo. Respektive to na diváka působí, jako bychom dostali stejné charaktery, kterými se pyšní MCU, akorát z Wishe.

Black Adam 5
Zdroj: Warner Bros.

Khandaq a celkově prostředí místy dost připomíná Wakandu. Dr. Fate v podání Brosnana je hotový Dr. Strange, Aldis Hodge a jeho Hawkman je Falcon, Atom Smasher zase Ant-man a Cyclone jako by vypadla z oka Storm. Je pak velmi těžké brát tyto hrdiny vážně, když vypadají jako levné Marvel kopie.

Akční biják

Tvůrci vsadili v podtsatě všechno na akci a Rocka. Což se jim sice celkem vyplatilo, ale díky tomu Black Adam nebude nic víc, než jen průměrný komiksový akční film.

Akční scény jsou, jak jsem již psal výše, velmi dobré a pokud se zrovna neztrácíte v digitálním marastu, tak i celkem přehledné.

Film má i velkou spoustu zpomalovaček, které ne vždy fungují jak mají. Každopádně jich je ve filmu více, než by bylo zdrávo. Nutno ale říct, že když už se po 20 minutách konečně na plátně objeví samotný Black Adam a čeká ho první velká bitka, tak tam ta zpomalovačka sedla jako víno a opravdu bavila.

Black Adama nabídne i mnoho zajímavých smrtí, nicméně v nich chybí jakákoliv krev. Když už dáváte do filmu fatalitky jako je usmažení bleskem, kterého je ve filmu fakt hodně, a jiné „smrtisrandy“, tak by bylo potřeba tomu dát odpovídající PG-rating a více si s tím vyhrát. Takto to vypadá, že si s tím tvůrci dali jen poloviční práci.

Black Adam 6
Zdroj: Warner Bros.

Závěrem…

Black Adam nabídne pár zajímavých kamerových záběrů a ve svém průměrném příběhu dokáže přinést i dva nebo tři zajímavé momenty. Ale to je na takový film prostě málo.

Film se snaží být velkolepý, až vlastně dost opulentní, ale zároveň je to blbina, která je strašně přímočará, jednoduchá a předvídatelná. Což je prostě a jednoduše škoda, protože potenciál tady rozhodně byl.

Co je třeba určitě pochválit, tak je soundtrack, který je jednou z nejlepších věcí na celém filmu a spoustu písniček a skladeb si budete chtít pustit i po shlédnutí filmu. Jen škoda, že si k nim už nebudete vybavovat jednotlivé scény.

Black Adam se i lehce dotýká celého světa DCEU a čeká nás i pár povedených cameo roliček plus jedna potitulková scéna, která všem fandům DC rozhodně musela udělat radost.

Film by se dal asi nejlépe přirovnat ke snímku Shazam!, který ale byl rozhodně lépe zvládnutý a zabavnější. Také se diváci před samotným filmem mohou podívat na celkem působivý trailer na druhý díl Shazama, a podle všeho to vypadá, že to bude ještě lepší, než díl první. A také, že Black Adama strčí do kapsy levou zadní.

Black Adam neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Jde o průměrný film s dobrou akcí, skvělým soundtrackem a dobrým Rockem v hlavní roli. Pravdou ale je, že brzo po opuštění kina už nebudete vědět, o čem ten film vlastně byl.

Black Adam 7
Zdroj: Warner Bros.

Black Adam

Režie: Jaume Collet-Serra

Předloha: Charles Clarence Beck (komiks), Otto Binder (komiks)

Scénář: Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Viola Davis, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Aldis Hodge a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
60 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
black-adam-popcornovka-velkolepych-rozmeru-s-hromadou-klise-plochych-postav-a-jednoduchym-dejem+ soundtrack + solidní akce + The Rock – chabý děj i scénář – nepoužitelné vedlejší postavy – působí jako levná kopie Marvelu