Robert Rodriguez vdechnul život kultovní manga záležitosti a podle scénáře Jamese Camerona vytvořil zatím svůj nejlepší film od dob Desperada. Je tam všechno. Krása, hravost, love story, fantastické prostředí, výborné triky a hlavně naprosto skvělá akce.

Gunnm a.k.a. Alita: Battle Angel

Skoro před třiceti lety stvořil pan Yukito Kishiro mangu Gunnm, která se v západním světě propagovala jako Alita: Battle Angel. Z díla se stal rychle kult a vzápětí dostala mladá robotická bojovnice svou filmovou podobu. 

O obou dílech jsem měl nulové povědomí, mangu ani anime jsem neviděl ani nečetl. Ale věděl jsem, jak moc je Alita v manga podobě uznávaná. A věděl to taky mistr James Cameron (Terminátor, Titanic, Vetřelec, Avatar a mnoho dalších), který se o látku začal zajímat blíže už před rokem 2005, kdy se zrodila myšlenka přenést Alitu do filmu. 

Trvalo však předlouhých 13 let, než se tahle vize stala skutečností. A nakonec ji nenatočil Cameron, ale Robert Rodriguez, který od Desperada a Od soumraku do úsvitu nenatočil žádný pořádný áčkový hit (ne, že by Od soumraku do úsvitu bylo áčko, ale byla to velká jízda) a po všech Machetách a Spy Kids dostal do ruky pořádný balík šustících dolarů a konečně je proměnil v pořádnou pecku. Do posledního centu. 

Cameron měl svého Avatara a všechny ostatní projekty šly stranou. Takže nakonec zůstal jen u práce scénáristy. Kdo ví, jestli je to dobře nebo špatně. Pravdou je, že kdybychom měli čekat až nám Alitu natočí on, taky bychom se nemuseli dočkat nikdy.

Naivní holka s instinktem zabijáka

300 let po zániku Země tak, jak ji známe, najde doktor Dyson Ido (Christopher Waltz) na vrakovišti část poškozeného kybernetického těla s obličejem mladé dívky. Po scanu zjistí, že v ní jako zázrakem přežívá nepoškozený mozek. A i když neví, jestli se mu to podaří, rozhodne se torzo zachránit. A protože jsou kybernetizace a podobné úpravy naprosto běžné, vyrobí k hlavě i zbytek těla a dá si na něm opravdu záležet.

Když k jeho radosti kyborg ožije, nastává obrovsky zábavná cesta mladé dívky za sebepoznáním a poznáním všeho okolo. 

Ačkoliv dívka ovládá bez problémů všechny motorické funkce a funguje bez problémů, vůbec nic si nepamatuje. Ani své jméno. Doktor Ido ji proto pojmenuje Alita – po své dceři.

Celou dobu i přes svou CGI podobu působí Alita velmi uvěřitelně a scény, kde objevuje svět se svým naivním pozitivním úsměvem, jsou výborně napsané i zahrané. 

Jen si to představte. Probudíte se v naprosto funkčním a zdravém těle o 300 let později a nic si nepamatujete. Každá věc, každá zajímavost by pro vás byla okamžitě velkým lákavým otazníkem. 

Ochutnávání svého prvního pomeranče nebo čokolády si Alita vyloženě užívala. Stejně tak jako své první setkání s mladým klukem Hugem, který je tak trochu drsňák a tak trochu jouda. 

Postupem času, ale Alita začne zjišťovat střípky ze své minulosti a společně s tím se pomalu mění v nejvražednější bojový stroj, který byl kdy sestrojen.

Právě kombinace čiré radosti a naivity mladé dívky a zároveň neskutečně vytříbeného bojového likvidačního stylu a pravé dávky drsnosti a drzosti je na filmu opravdu skvěle zvládnutá.

Silnější přežije

Všichni obyvatelé města pracují pro poslední létající město, které zůstalo plout na obloze po zániku lidstva – Salem. Dodávají suroviny potřebné k jeho chodu a všichni tajně doufají, že se nahoru někdy podívají. Avšak nikdy se to ještě nikomu nepodařilo.

Jak ale ve filmu brzy zjistíte, z možnosti dostat osobu do létajícího města se stane velmi oblíbený způsob vydírání. Protože když jste mocní a lidé vám věří, že byste je byl schopen poslat nahoru, tak pro to uděláte cokoliv. 

Svět funguje na pravidle silnější přežije a město je přeplněné lovci odměn, kteří ho brázdí sem a tam a hledají svou další odměnu, kterou by jakýmkoliv způsobem rozsekali a pak zkasírovali tučný balík peněz.

Nic jiného než rozsekat nebo umlátit  jim totiž nezbývá. Salem na zemi zavedl zákaz střelných zbraní pod trestem smrti. Kdo by taky sám sebe dobrovolně ohrožoval a dovolil svým podaným vlastnit zbraň, se kterou by ho pak mohli snadno svrhnout.

Tady musím říct, že si pan Rodriguez neuvěřitelně pohrál se všemi druhy sečných a bodných zbraní v kombinaci s augmentací a kybernetizací lidského těla. Mnoho jich bylo velmi originálních a některé výtvory byly více než šílené.

Alita si při obnově vzpomínek začne uvědomovat, že je o dost silnější, než si o sobě myslela. A že není jen bezvýznamná dívka, jak se jevilo ze začátku. Začne se ji totiž vybavovat tréninkem zautomatizovaný ztracený bojový styl Panzer Kunst. Tento styl byl vytvořen pouze pro kyborgy před více než 300 lety a dělal z nich nejděsivější a nejobávanější zbraň všech dob. 

Alita je poslední svého druhu a proto ji začne jít brzo po krku spousta lidí. Vtipné je, že všechny ty robotické kreatury, které jste viděli v traileru Alita seseká v prvních patnácti minutách filmu a vy si pak vlastně uvědomíte, že vám zbývají ještě skoro dvě hodiny stopáže a vy netušíte co se bude dít.  

Perfektně tleskám marketingu a střihačům, že vyrobili trailer, který vypadal, že ukázal velkou část filmu, ale přitom ukázal jen prvních patnáct minut a díky tomu vás snímek mohl překvapovat znovu a znovu. 

Motorball

Daleká budoucnost nám přináší futuristický sport. A v téhle době zrovna frčí zabijácký motorball. 

Je to sport, kde se závodníci prohání na kolečkových bruslích arénou sem a tam a snaží se dostat míč do „koše“. Ale má to  jeden problém. Když máte míč, zbytek se vás snaží zlikvidovat všemi dostupnými prostředky. A to doslova. 

Hráči byli do jednoho změněni na nejrůznější kyberbojovníky, a když se mezi nimi poprvé ukáže Alita, neberou ji vážně. Brzy ale zjistí, jak moc se spletli.

Právě scény z motorballu patřily k tomu nejlepšímu z filmu a bylo tam několik opravdu excelentních momentů a hlavně záběrů. Bullet time Alitina záklonu při úhybnému manévru byl dokonalý.

Motorball je taky jediná cesta, jak se dostat nahoru do Salemu. Každých několik let se vybere jeden superšampion a ten dostane šanci hrát v nejvyšší lize nahoře v létajícím městě. 

A tam Alita přece míří.

Robotická love story

Ani tady nechybí pořádná lovestory. Alita a kluk drsňák se spolu velmi rychle sblíží a celý film nás provází jejich love story. 

Dívka se do Huga beznadějně a dost naivně zamiluje a dle největšího klišé i on dojde kvůli Alitě proměnou a chce zanechat dráhy zločince. Nicméně jsem netušil, že to bude s tou proměnou až tak doslovné.

I přes sebevětší snahu robotky se Hugo nechá rozkrájet na kusy a jejich vztah dostane první velkou zkoušku. Ido mladíka zachrání a spojí jeho zbytky s novým tělem a udělá z něho stejného kyborga, jako z Ality. Teda skoro stejného.

Sledovat potom true love story mezi kyborgy, kteří mají oba lidské mozky, ale jinak jsou roboti, bylo opravdu zvlášní. Genderoví a rasoví kritici museli být u vytržení a vztah kyborga s kyborgem bude brzy bude hýbat světem.

Lovestory na konci nečeká happy end, což se projeví taky velmi nečekaně. Rozhodně to přidá filmu bodíky do plusu. 

Hanební pancharti

Casting filmu je nabitý a podle mého názoru i dost trefený.

Hlavní roli Ality ztvárnila Rosa Salazar (série Labyrint). A to byla trefa do černého. I dle slov samotných tvůrců velká část úspěchu filmu náleží právě jí. 

Dokonale dokázala ztvárnit naivitu a radost ze života mladé dívky, která se najednou objevila ve světě. Díky ní se z digitální Ality stáva uvěřitelná a realistická postava.  

Věhlasného doktora Ida si střihl Christoph Waltz (Hanebni pancharti, Nespoutaný Django). Bylo příjemné ho sledovat pro změnu v ryze pozitivní roli. Bohužel nedostal tolik prostoru k ukázání svého hereckého umu. Jeho pasáže většinou byly tak nějak obyčejné a dle dialogů nedostal moc prostor zazářit.

Doktorovu bývalou manželku Chiren ztvárnila Jennifer Connely (Krvavý diamant). Ukázala nám, že je pořád ještě kus na to, že ji táhne na padesát a dokázala zahrát i citlivou matku, co prozře, ale za své prozření zaplatí tvrdou daň.

Pak tu byl Vector. Nejmocnější muž ve městě.  On byl ten, kdo všem sliboval, že je dokáže dostat do Salemu a díky tomu všemi manipuloval. Mahershala Ali (Temný případ, Luke Cage) měl skvělou tajemnou auru a klidně bych si ho dokázal představit jako budoucího seriálového Bladea v MCU (a dle ohlasů nejen já). 

Velká láska Ality Hugo (Keean Johnson) byl místy tak sladký, že se mi kazily zuby. Na to jaký byl tvrďák, tak mi přišel pěkná sralbotka. Ale na to, že to byl jeho první velkofilm, nebo vlastně film co za něco stál, tak výsledek více než dobrý.

Za zmínku ještě stojí Ed Skrein, který si po Deadpoolovi zopakoval zápornou roli.

Pastva pro oči i uši

CGI bylo na špičkové úrovni a zejména zpracování Ality bylo zmáknuto na výbornou. Pravda, musíte si zvyknout na ty neskutečně velké oči, ale to už po 10 minutách ani nevnímáte.

Také musím ocenit jak bylo CGI opravdu plynulé a do detailu propracované. Motorball nebo bitva na Měsíci byly výborné.

Prostředí světa po zániku Země bylo propracované. Provedení létajícího města nebo hranice pozemského města bralo dech.

Hudba byla epická a byla přesně taková, jakou ji chcete v danou chvíli mít. Od epické hudby přes klubovou po hip hop. Vždy to sedělo jak poklička na hrnec.

Hlavní song k filmu Alita: Battle Angel nazpívala Dua Lipa a sám jsem byl překvapený, že je to celkem pecka. Swan Song udělal ze závěrečných titulků něco víc.

Závěrem

Původně jsem chtěl dát i o něco méně procent. Ale jak se mi to rozleželo v hlavě, zjistil jsem, že se mi Alita dostala pod kůži.

Je nádherně a skvěle zpracovaná a pozitivní energie, která z Ality přímo tryská je přesně to, co film pozvedl o něco výše. Něco takového filmový svět přímo potřebuje. Pozitivní film, který není a hlavně nepůsobí jako komedie, ale stejně ve vás zanechá něco hřejivého. I přesto, že přesně tyhle scény prokládá tvrdá a promakaná akce.

Klidně bych si dokázal představit, kdyby se Alitě zvednul rating a přibylo trochu krve. Nezlobil bych se. Ale co už, i tak to bylo super. 

Já osobně bych klidně přidal ještě trochu na stopáži, protože těch 122 minut mi nestačilo. Tak to bylo dobré. Obzvláště po okamžiku, kdy film dokoukáte. Nutno říct, že ten konec je tak nečekaný, že jsem chvíli zůstal naštvaně sedět a říkal si, že chci vidět víc. Jestli nebude dvojka tak toho Rodrigueze prokleju. Protože tohle si dokážu vysvětlit jen velkolepými plány na druhý díl. 

Ve filmu se dočkáme všeho, co má správný film mít.  Je to velkofilm se vším všudy. 

Studio může děkovat castingu, že našli a vybrali Rosu Salazar. Zahrála mimiku a emoce a vlastně celou Alitu skvěle. Díky stylu, jakým Alitu zahrála, udělala z filmu tak trochu pohádku, která je zároveň obří blockbuster a zatím musím říct, že minimálně do dalších Avengers ten nejlepší, co byl poslední dobou v kinech. 

James Cameron se konečně pochlapil a napsal pořádný scénář. O úspěchu filmu svědčí i to, že samotný tvůrce charakteru Ality byl na filmu už pětkrát a je z něho nadšený. A to nebývá časté, aby japonský tvůrce byl nadšený z nějaké západní předělávky svého díla.

Alita: Battle Angel

Premiéra: 14. února 2019 (USA)

Režisér: Robert Rodriguez

Hudba: Junkie XL

Scénář: James Cameron, Robert Rodriguez

Hrají: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Keean Johnson, Jennifer Connely, Mahershala Ali, Ed Skrein, a další…

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?