Jessica Khoury: Zakázané přání

Vítejte v pohádce Tisíce a jedné noci, kde Aladin je drzý zloděj, který nenechá žádnou sukni na pokoji. Ve známém příběhu objeví lampu, ale nevyvolá z něj džina, nýbrž džinku, která není zrovna submisivní. Společně musí čelit nejen princezně Kaspidě, ale hlavnímu nepříteli v podobě pána všech džinů.

Kouzelná lampa v nové podobě

Ve starobylém městě, obklopeného pouští, leží pod silnými nánosy zlatavého písku trosky zničeného paláce. Právě zde začíná všem známý příběh Aladina, který pomocí prstenu objeví kouzelnou lampu. Lampu, v níž je několik set let uvězněný mocný džin, který po svém osvobození bude plnit Aladinova přání.

No, moment. Jenže v Zakázaném přání to není džin, ale džinka. Jménem Zahra. A Zahra ale není jen obyčejný džin, který svému pánovi dokáže splnit libovolná tři přání. Zahra skrývá velká tajemství o své minulosti, a když je jí nabídnuta možnost získat konečně po tisíci letech svobodu, neváhá ani chvíli a nabídku přijme.

Jessica Khoury je americká spisovatelka, která už ve čtyřech letech napsala fanfikci na svou oblíbenou dětskou knihu. Zakázané přání je její další knihou, ve které autorka zpracovává a svým způsobem vám převypráví oblíbenou pohádku o Aladinovi a kouzelné lampě. Příběh je od prvních stran nejen velmi čtivý, ale díky exotickému prostředí, sympatickým hlavním hrdinům a autorčinu stylu vyprávění, i poutavý a zajímavý. A právě prostředí Arábie knihu posouvá na úroveň oblíbených retellingů, jako je série Jiskra v popelu nebo duologie Pomsta a rozbřesk.

Aladin, džinka a princezna

Jessica Khoury: Zakázané přáníV originální pohádce je hlavním hrdinou Aladin. A i tady je to ten typ hrdiny, kterého si oblíbí prakticky každý čtenář. Aladin je sirotek, který se stal pouličním zlodějem proti své vůli, ale uvnitř sebe nosí dobré srdce. Svou dobrou stránku ale neukazuje jen tak každému na potkání. Těžké dětství a odkaz rodičů ho naučili protloukat se zuby nehty obtížemi běžného života. Mezi jeho hlavní zbraně ale nepatří jen prořízlá pusa a sympatický zevnějšek, ale taky schopnost omotat si kolem prstu každého, kdo mu v něčem brání. Navíc, krom zlodějského umu, Aladin je více nespoutaného ducha, nepohrdne ani dobrým pitím a žádná sukně před ním není v bezpečí.

Hlavním hrdinou a taky vypravěčem této knihy ale není Aladin, nýbrž džinka Zahra. Záhadná, mocná, často jízlivá ale od začátku sympatická. Přesto je na Zahře něco, co nutí člověka přemýšlet o tom, na jaké straně vlastně stojí a zda jsou její činy konané z vlastní vůle nebo naopak.

Jak se ale příběh vyvíjí, tak se postupně odhaluje Zahřina minulost a její charakter. A naštěstí jde tím správným směrem a autorka se v popisu Zahry úspěšně se vyhýbá škatulce naivních a hloupých hrdinek, kterým všechno padá pod nohy úplnou náhodou nebo snadnou cizí pomocí. Zahra je tak trochu jiný případ. Jde si za svým největším snem – svobodou, ale chápe i své hranice. Chápe také to, že se lidé mění a to jak v důsledků emocí, tak i v důsledku nejrůznějších situací a momentů. A u všeho toho nezapomíná používat hlavu, což právě většina young adult hrdinek zapomíná.

Docela velkým překvapením je pak samotná následnice trůnu, princezna Kaspida, která stejně jako Zahra vůbec nespadá do role naivních a zbabělých slečen. Za zdobenými šaty a skupinkou dvorních dam by člověk těžko hledal neohroženou skupinu bojovnic za práva slabších, které to umí stejně dobře s noži, jako s kouzelnými lektvary.

Magie vs. politika

Prostřednictvím Zahry autorka věnuje velkou pozornost sledování hrdinů, kteří představují silné a nezávislé charaktery bojující nejen za své sny, ale i za slabé a utlačované. S překvapivou hravostí se také vyhýbá nebo omezuje na minimum klasická young adult klišé. Např. romantickou zápletku kniha sice obsahuje, ale celkově vyzní jako rozšíření k hlavní dějové lince a hraje tak druhé housle. A to ku prospěchu celé knihy. A navíc ta zápletka není taková, jakou byste očekávali.

Zakázané přání si po celou dobu ponechává lehkou okouzlující a pohádkovou atmosféru, kde se často střídají napínavé a zábavné pasáže s akčními scénami. Aladinova domovina je totiž místo, kde se snoubí a střetává magický systém s politikou.

Autorčin styl je nejen čtivý, ale především barvitý a plný popisů. Jessica Khoury nevypráví ale jen příběh Aladina a Zahry, ale celkově se zaměřuje na celý svůj svět a jeho minulost, kde ženy měly ve společnosti to nejvyšší postavení a jejich slovo bylo téměř svaté.

Střípky z minulosti jsou ale jen dalším bonusem navíc, který prostý příběh posouvají dál z hlediska komplexnosti. Další velkou roli totiž mají detailní a realistické popisy prostředí. Pouštní svět ukrývá nejedno tajemství a hlavně představuje drsný, často nemilosrdný život plný špíny, smradu nebo drog. A Jessica Khoury ukazuje obě stránky své pouštní říše v plné šíři. Tu krásnou a exotickou, tak i tu prohnilou.

Magie džinů

Jessica Khoury: Zakázané přáníKdyž kniha obsahuje prvky magie nebo se charakterizuje přímo určitým magickým systémem, tak je důležité, jak tuhle stránku autor představí. Jak moc popustí uzdu své fantazie a zda vymyslí něco originálního nebo zajímavého, aby to upoutalo čtenářovu pozornost a nezavánělo to jen další inspirací od jiného zdroje, jak je v young adult žánru celkem běžné. V Zakázaném přání se setkáváme s magií džinů, která se dělí hned do několika kategorií/řádů a to podle živlů. Tato magie má v knize důležitou roli a kdykoliv se objeví na scéně, nezapomene autorka přihodit i informaci o samotném původu daného kouzla nebo jeho roli v historii.

Román je z celkového hlediska zajímavě podaná kniha řadící se mezi young adult literaturu. Neexceluje novátorským příběhem nebo originální zápletkou, právě naopak, po této stránce je dosti předvídatelná. Její síla ale tkví v hlavních postavách a viditelné snaze vyhnout se v jejich případě zažitým stereotypům. Hlavní hrdinové jsou tak nejen zábavní, a člověk jejich věku by se s nimi rád přátelil, ale jejich povaha je různorodá a nepostrádá logiku. I přes svůj nízký a nevyzrálý věk dokážou jít tím víceméně správným směrem a pokud chybují, tak je to opodstatněné. Dokážou také uznat chybu a nehrají si na to, že spolkli všechnu moudrost světa.

Zakázané přání je kniha, která snoubí orientální příběh plný kouzel a splněných snů s exotickým prostředním plném mocných džinů. Pouštní dálky, nekonečná noční obloha, rozlehlé zahrady plné květin a cizokrajných zvířat. Všude plno barev, vůní, hluku a špíny. A také hrdinové, kteří se nebojí otřást základy celého světa jen proto, aby si pomohli splnit svůj sen. Všudypřítomný pohádkových nádech a lehký historický podtext pak knihu posouvají nad běžný průměr fantasy knih pro dospívající čtenáře.

Jessica Khoury: Zakázané přání

Vydal: Nakladatelství Marmer Media, 2016

Překlad: Dana Krejčová

Počet stran: 304 / brožovaná

Cena: 127 Kč