A zrodí se hvězdy cover
Autor: Comics Centrum

V propracovaném, temném a strhujícím příběhu autor vypráví vzestup a pád 113 obdařených lidí, kteří dokáží létat i zapalovat lidi pouhým slovem, ale v měřítku celého světa jsou stále jen malými lidmi. 

Komiksová vydavatelství typu Marvel a DC Comics definovala kladného superhrdinu jako jedince s vysokým morálním kreditem, kterého definuje citát ze Spidermana: „S velkou silou přichází velká zodpovědnost.“

A zrodí se hvězdy obálka
Autor: Comics Centrum

Je zcela přirozené, že vůči tomuto trendu začaly vznikat a dál vznikají alternativy, parodie či přímo antisuperhrdinská díla. Do této kategorie patří i fenomenální dílo Josepha Michaela Straczynskyho A zrodí se hvězdy.

Straczynsky tu však se superhrdinů nedělá výhradně rytíře na bílých koních, kteří navzdory svým občasným pádům a porážkám znovu vystoupají na nebesa. Ani z nich nedělá démony, kteří své moci zneužívají ke svému prospěchu, jak to líčí Garth Ennis v komiksu Banda.

Nesnaží se ani odpovědět na filosofickou otázku: „Kdo stráží strážce?“ jak to dělá Alan Moore ve svém opus magnum Watchmen – Strážci.

Příběh v knize A zrodí se hvězdy se snaží vykreslit superhrdiny v maximálně realistické podobě, jak by to vypadalo, kdyby lidé se superschopnostmi žili v běžném světě.

To samo o sobě není bůhvíjak originální námět, jenže Strachyznsky to napsal tak sugestivně, věrně a upřímně, že toto dílo dokáže uchvátit opulentností superhrdinských póz i rozplakat krutou nemilosrdností.

Záhadný dar nebo prokletí?

A zrodí se hvězdy 3D
Autor: Comics Centrum

Vše začíná kometou, která proletí nad malým městem kdesi v Americe. Díky tomu dostane 113 ještě nenarozených dětí superschopnosti. Lusknutím prstů (či snad zásahem „vyšší moci“, jak autor naznačuje) vznikly na první pohled mocné, takřka omnipotentní postavy.

Jenže ty stále zůstávají lidmi a žijí ve světě lidí, což Straczynskému umožňuje uskutečnit téměř až sociologickou sondu do naší společnosti a odhalit, že s lidmi to ani nadlidsky silný jedinec nikdy nebude mít nikdy jednoduché.

V pěti obsáhlých kapitolách autor popisuje vývoj všech obdařených jednotlivců a zároveň vývoj jejich vztahu ke společnosti (a společnosti k nim).

Zatímco na prvních stránkách děti teprve odhalují své pravé já a autority začínají chápat, že mají sakra důvod k obavám, posléze začíná napětí houstnout a umírají první oběti. Jsou to nejen obyčejní lidé, ale také první superhrdinové.

Když už to vypadá, že by kniha mohla být detektivkou, ve které ústřední postava hledá vraha obdařených a díky tomu odhaluje jejich lidské já, příběh se razantně promění. Dojde ke vzpouře superhrdinů, část z nich dokonce ovládne město, proti nim se vypraví trestná výprava.

A zrodí se hvězdy 1
Autor: Comics Centrum

Příběh knihy A zrodí se hvězdy má několik rovin, které se proplétají a navzájem doplňují. Každá z nich popisuje určitý aspekt toho, co si představíme pod pojmem superhrdina v reálném světě.

Scénář však neváhá solidně rozeběhnuté dějové linky uzavřít, a to i ty, které dosud čtenář považoval za ty hlavní. A sotva si řeknete: „A o čem to jako bude dál?“ nabídne Straczynsky další sousto, které je ještě chutnější a výživnější než to předchozí.

Vlastně to trochu připomíná televizní seriál, v němž každá kapitola představuje jednu řadu dílů, kde se řeší relativně ucelená zápletka, ale vše zapadá do jednoho velkého dějového rámce.

Jednotlivé kapitoly připomínají také fáze vývoje lidského života. Na začátku je naivní dětství, následuje divoké dospívání a přes poučení se z vlastních chyb následuje smíření. Kniha tuto analogii nijak nezmiňuje, ale nechává čtenáře, aby pohodlně četl mezi řádky a vnímal i to, co není řečeno.

Postupně tak odhalujete velmi propracovaný a náročný román na čtení, který se ustavičně mění a vyvíjí. To, co by stačilo jednomu autorovi na celou sešitou řadu, zhutňuje Straczynsky na minimální délku, osekává zbytečný patos i nepodstatné dialogy a ustavičně míří k vyřešení zápletky.

Hrdinům jsou kápě na nic

A zrodí se hvězdy nejsou jednoduchou rubačkou, kde do sebe mlátí dva panáci v kostýmu a v několika dialozích vysvětí proč. Na to se čtenáři této knihy budou muset připravit. Příběh není žádná přibarvená zábavná groteska s hodnými a zlými charaktery, nebo šílená rubačka plná testosteronových hlášek.

A zrodí se hvězdy popisuje obyčejné lidské životy silně ovlivněné nelidskými okolnostmi. A teď nemluvím jen o samotném obdaření, ale i reakci civilizovaných lidí na tuto zjevnou anomálii a je děsivě krutá a nemilosrdná.

A zrodí se hvězdy 2
Autor: Comics Centrum

Kolikrát si čtenář bude říkat: „Ne! Takhle ne!“, když mu dojde, kam autor své postavy směřuje, a on skutečně nezaváhá a udělá to. V tomto díle postavy umírají. Zcela nemilosrdně, ale uvěřitelně a přesně v tom místě, kde by umřít měly.

Komiks tak místo povrchní akční zábavy nabízí spíše skvěle položené otázky a odpovídá na ně. Asi nejhlavnější zazní zhruba uprostřed knihy.

Mezi všemi těmi hrdiny v maskách a pláštích, mezi lítáním v oblacích a zapalování džunglí ohnivým dechem přichází tento kratičký dialog:

Dokázal bych holýma rukama rozbořit celý hory. Lítám skoro rychlostí mach 2. Ale neumím naučit malý děti číst. Neumím přeměnit slumy a ghetta na slušný čtvrti. A když odněkud vyženu pouliční gangy, objeví se za chvíli někde jinde.“

Tohle je asi nejdokonalejší odmaskování superhrdiny, které kdy vyšlo. Citát v sobě skrývá neuvěřitelně racionální uvědomění si vlastní bezmocnosti tváří tvář celému světu, i když jste obdařen nadlidskými schopnosti. Mimochodem, tato myšlenka nasměruje celý komiks do vod, kde hrdinové hledají skutečné uplatnění ve světě.

Boj se zločinem je sice chvályhodný, jenže zločin je symptom a jeho řešení není zbušení skupiny dealerů, ale pochopení příčiny a její odstranění.

Straczynsky v knize posunuje pojem hrdina do úplně nových rozměrů a v promyšlených dějových linkách jednotlivých hrdinů hledá odpověď na otázku, jak by mohl jedinec zlepšit celý svět.

Reportážní sonda do duší lidí

A zrodí se hvězdy 3
Autor: Comics Centrum

Na jednotlivých postavách a jejich přístupu pak můžeme sledovat efektivnost jednotlivých řešení, přičemž ani jedno není úplně správné a každý na první pohled dobrý skutek se v jiném světle může zdát jako něco špatného.

Autor však nemoralizuje, nepíše žádné tklivé monology, ale reportážním způsobem zcela bez příkras spouští jednotlivé simulace a na základě akce (čin hrdiny) a reakce (odpověď společnosti) obou stran si čtenář sám udělá obrázek, co je dobré a co ne.

A víte, co je na tom nejlepší? Že ani tohle není vrchol celé knihy. Příběh se neustále vyvíjí a neustále čtenáře překvapuje. Tu nečekanou pointou, onde skvěle vyřčenou myšlenkou, podobnou té, kterou jsem zde citoval.

Straczynsky jako scénárista v tomto komiksu prostě exceluje. Podařilo se mu vyprávět příběh od A do Z a nevynechal jediný detail.

Na téhle knize by se mohlo demonstrovat klasické rozdělení příběhu na expozici, kolizi, krizi, peripetii a závěr, jak se učí ve škole. Ale co je hlavní, příběh má hlavu a patu a dokáže čtenáři nabídnout strhující drama, které doslova přetéká zajímavými myšlenkami a neuvěřitelnými nápady.

Zápletka přitom není nic jiného, než slepenec klasických klišé, které ale takto pohromadě tvoří výborně fungující celek, který prostě nebudete chtít odložit.

Obří foliant vyžaduje speciální zacházení

A zrodí se hvězdy 4
Autor: Comics Centrum

Masivní kniha kromě základního příběhu, který tvoří 24 sešitů od J. Michaela Straczynského, obsahuje také tři spin-offy od Fiony Averyové a čtyři bonusové sešity.

Po tak komplexním komiksovém románu, jakým A zrodí se hvězdy bezesporu je, se dílo Fiony Averyové může zdát obsahově chudší, ale je to jen opravdu zdání.

Spin-offy v knize plní přesně svoji funkci – doplňují to, co v hlavním příběhu nebylo zmíněno vůbec, nebo jen okrajově. Čtenáři se rozšíří už tak bohatý a komplexní svět o nové poznatky a především přinesou nové emoce a novou porci zábavy.

Díky tomu, že vydavatelství Comic Centrum vše vydalo pohromadě v jednom obřím balíku, nemusí český čtenář čekat na pokračování, dostane úplný komplet hned k dispozici.

Pravda, kniha je obří, jen tak v ruce ji neudržíte a do vlaku si ji s sebou do batohu přibalíte taky jen těžko, jenže A zrodí se hvězdy se nehodí číst na cestě do práce.

Tak propracovaný příběh si zaslouží, abyste si na něj udělali čas a začetli se do něj, aniž byste jedním uchem hlídali, zda už nemáte vystupovat.

A zrodí se hvězdy je pečlivě propracovaný, promyšlený a zcela špičkově odvyprávěný příběh, který dokáže překvapit, potěšit i dohnat k slzám. J. Michael Straczynsky vytvořil vynikající dílo, které svojí kvalitou patří k tomu nejlepšími, co u nás vyšlo, a jen těžko bude hledat konkurenta.

A zrodí se hvězdy

Scénář: J. Michael Straczynski a Fiona Averyová

Kresba: Keu Cha, Christian Zanier, Brent Anderson a další

Překlad: Alexandra Niklíčková

Vydal: Comics Centrum, 2020

Počet stran: 1008

Cena: 3 500 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
100 %
Zpracování a cena
95 %
Styl a překlad
100 %
Cíl knihy a splnění
100 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
a-zrodi-se-hvezdy-113-obycejnych-lidi-kteri-se-stanou-superhrdiny-a-musi-prezit-v-soucasnem-svete-v-propracovanem-a-genialne-odvypravenem-pribehu+ propracovaný příběh + napínavý děj + dějové linky bez průtahů končí překvapivými pointami + grafické zpracování + spin-offy doplňující hlavní sérii + je to prostě geniální