HBO Watchmen cover

Watchmen jsou legendární komiksové dílo, které je mnoha čtenáři považováno za naprostý vrchol tohoto média. Komiks vyšel po celém světě v x jazycích a to včetně češtiny. A zatímco film Zacka Snydera byl adaptací tohoto komiksu, tak HBO se rozhodlo jít dál a pokládá si zásadní otázku: Podařilo se Adrianu Veidtovi vytvořit ráj na Zemi? 

Co bylo před a co bude po tom

HBO Watchmen TulsaPrvní epizoda začíná krátkým ale brutálním úvodem. Malý černý chlapec sleduje v prázdném kině černobílý němý film a jeho matka hraje na klavír (takhle se to tenkrát dělalo, víme?) doprovodnou hudbu. V pozadí se začne pomalu ozývat poplašná siréna a následně přicházejí otřesy a výbuchy.

Jsme v Tulse v roce 1921 a pokud se alespoň trochu vyznáte v americké historii, tak víte, že tehdy došlo ke strašlivému masakru černošské komunity a že jde o jednu z mnoha událostí, za kterou by se měla moderní americká historie stydět.

HBO Watchmen Sedma kavalerieMalý chlapec se z Tulsy dostane, a přestože auto ve kterém uprchl a jeho řidič zemřou, tak přežije ještě jedno dítě, se kterým v náručí odchází vstříc budoucnosti. Stejně jako se my v ději seriálu posouváme takřka o sto let dopředu, do Tulsy roku 2019.

Onen trestný čin vyvolá samozřejmě reakci a díky ní se ponoříme hlouběji do toho, jak nový svět funguje. Zjišťujeme, že tři roky před aktuálním dějem, zuřila jakási policejní válka s moderním Ku-klux-klanem jménem Sedmá kavalerie, který nosí právě Rorschachovu masku, a nebo třeba to, že policejní brutalita má asi trochu volnější definice, než jsme zvyklí. A jak to tak vypadá, další válka se Sedmou kavalerií tluče na dveře a mrtvých přibývá.

A taky je tu jeden starý gentleman na opuštěném panství.

Šetrně a chytře!

HBO Watchmen policieTo jsou přesně dvě slova, která bych použil pro to, abych popsal to jak tvůrci pracují s původním materiálem. Když se totiž řekne Watchmen, tak regimenty fanatických fanoušků nastoupí na obranu svého milovaného komiksu (nechápejte mě špatně, on vůbec není špatný, ale asi bych o nedal ani do Top 10, tak kamenujte :D), následování mnohem menším regimentem, kteří o komiksu nevědí, ale stejně fanaticky zbožňují film a všechny je vede prapodivný stařík, který o sobě tvrdí, že je čaroděj a už léta vede magickou válku.

Správně Alan Moore! Všichni tito fanoušci fanaticky glorifikují původní komiks a nenechají na něj sáhnout, a to i přesto, že film se velmi povedl, přesto, že Minutemeni se kvalitou Strážcům přinejmenším vyrovnají, přesto, že Strážci svým koncem potřebují žebrají a chtějí pokračování.

HBO Watchmen NightA proč šetrně? Protože scénář velmi opatrně našlapuje kolem událostí původního komiksu a zároveň se o ně naprosto nepopiratelně a promyšleně opírá. Svět se diametrálně liší od našeho a 35 let od klíčových událostí je neustále v náznacích vidět jejich dopad.

Maskovaní už nejsou hrdinové, ale policisté a dokazují tak, že právě oni jsou hrdinové naší ( rozuměj seriálové) doby a i motto policejních složek zní Quis custodiet ipsos custodes? (Who Watches Watchmen?) a jasně se tím tak k posledním známým maskovaným hrdinům hlásí. Na druhé straně Rorschachova maska jako nová kukla KKK taky docela nezastírá svůj původ.

HBO Watchmen maskaTo, proč otevřeně rasistická organizace využívá masku někoho, kdo by je skopal, zlámal jim ruce i nohy a nechal je v bolestech svázané před policejní stanicí, je ovšem stále velká neznámá a na samém závěru byl vlastně jediný, kdo se chtěl zastat pravdy, je ovšem velká záhada a na její rozuzlení si budeme muset ještě počkat. Stejně jako na odpovědi na další otázky.

Proč to všechno začalo v Tulse?
Je Ozymandias mrtvý?
Je Dr. Manhattan stále na Marsu?
Existují ještě vůbec spojené státy Americké?

HBO Watchmen zrcadloProč z nebe prší maličké sépie připomínající to, co se stalo na konci komiksu jinak než ve filmu? A spousty dalších otázek, které si položíte především pokud budete pozorní diváci. Celý film je totiž nadupaný neskutečným počtem odkazů a maličkostí, které můžete najít například v článcích novin, na pozadí hlavní scény nebo například na obrazovkách televizorů, které během sledování děje uvidíte.

Takže pokud vás tyto maličkosti baví, určitě nebudete zklamaní a já vám doporučuji klidně si i seriál stopnout a všechno si pořádně prohlédnout, především pokud máte rádi původní komiksovou knihu a navazující knihy Before Watchmen.

Úplně jiní ale stále skvělí strážci

HBO Watchmen Night 2První díl seriálu nám ukazuje, že je jiný. Ale to je dobře. Komiks Watchmen byl jasným odrazem doby let osmdesátých a přesto, že některé jeho aspekty přetrvávají, tak zestárl a stejně jako komiks zestárl i náš svět a změnila se doba.

Seriál se očividně bude snažit odpovědět ve fiktivní alternativní realitě na problémy, které vídáme každý den a pokud si myslíte, že rasismus není problém, tak jste asi málo sledovali volební preference ultrapravicových stran po celém světě.

HBO Watchmen zlute maskyStejně jako filmu od Snydera se první epizodě podařilo skvěle vystihnout temnou a bezútěšnou atmosféru i přesto, že by svět měl být fungující utopie. A to jak kreativně a povedeně seriál pracuje s kontrastem bezútěšností a malých lidských radostí je opravdu na výbornou. 

Jak už jsme u seriálové tvorby HBO zvyklí, tak ani zde nechybí naprosto zbytečná sexuální scéna. Stejně tak jsme ale zvyklí na vysokou kvalitu této tvorby a tu Watchmen svou první epizodou jen potvrzují. Ale stejně jako prvních pár tahů v šachové partii neříká nic o tom, jak hra dopadne, tak i zde se na šachovnici odehrálo jen pár úvodních tahů a na to, jak celá partie dopadne, si budeme muset ještě počkat. Mě si ovšem tento seriál získal.

Watchmen 

USA, 2019, 9 h 1 min (Minutáž: 60–61 min)

Tvůrci: Damon Lindelof

Režie: Nicole Kassell, Stephen Williams

Předloha: Alan Moore (komiks)

Scénář: Damon Lindelof

Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross

Hrají: Yahya Abdul-Mateen II, Adelaide Clemens, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Regina King, Jacob Ming-Trent a další