Wednesday cover
Zdroj: Netflix

Netflix ke konci roku zase pálí ostrými a přináší překvapivě zábavnou osmidílnou seriálovou novinku pod taktovkou Tima Burtona, který se s geniální sarkastickou dcerkou Wednesday z rodiny Addamsových nekompromisně trefil do černého. 

Addamsova rodina

Addamsova rodina je takový nenápadný fenomén, který sice není tak opulentní a oblíbený, jako jsou třeba Star Wars nebo Marvel, ale i tak si našel fanoušky po celém světě. Když se řekne Addamsova rodina, tak téměř každý ví, o co jde a okamžitě se mu vybaví ikonická hudební znělka s luskáním prstů, kterou lze jen těžko dostat z hlavy.

Addamsova rodina spatřila světlo světa jako seriál roku 1964, ale asi nejznámější je potom film z roku 1991, který prorazil do celého světa a představil Addamsovu rodinu široké veřejnosti nových diváků. Bláznivá rodina si svým černým humorem, sarkasmem, invencí a hlavně variabilitou charakterů, získala srdce mnoha diváků a dala vzniknout seriálům, filmům, animákům, hrám, muzikálům a mnoho dalšímu.

Wednesday 2
Zdroj: Netflix

Právě ona variabilita a různorodost postav je jednou z největších předností této rodiny napříč všemi platformami. Každý jednotlivý člen rodiny je propracovaný do posledního detailu, každý má své schopnosti a povahu a každý je také opravdu jedinečný.

Byla tak už jen otázka času, kdy vznikne nějaký počin jen na námětu některé z postav a volba Wednesday byla více než povedená. A když bylo oznámeno, že na seriálu bude pracovat samotný Tim Burton, očekávání byla velká a výsledkem je jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení letošního roku.

Vítejte v Nevermore

Po tom co mladou uličnici Wendsday Addamsovou vyloučí ze střední školy pro krvavou pomstu za šikanu jejího bratra Pugsleyho, pošlou ji rodiče do Akademie Nevermore, kterou za jejich mladých let sami navštěvovali, a ve které se do sebe bláznivě zamilovali a doufají, že si tam jejich nezbedná dcera najde nějaké přátele a možná i sebe sama.

Akademie Nevermore je internátní škola a útočiště pro všechny vyvrhele – ve světě Addamsovy rodiny jsou vyvrhelové lidé se zvláštními schopnostmi. Škola je rozdělena na čtyři skupiny – Tesáci (upíři), Chlupáči (vlkodlaci), Kameňáci (medůzy) a Šupiňáci (sirény). Pak jsou na škole ještě děti s dalšími schopnostmi, jako je třeba Wednesday, která má jasnovidecké vlohy a celým seriálem ji provázejí vize, které pomáhají rozkrývat příběh seriálu.

Wednesday 3
Zdroj: Netflix

Akademie Nevermore je obří honosné sídlo ve stylu školy pro nadané děti Charlese Xaviera z X-menů, ale jinak se sídlu nezapře „vibe“ Bradavic z Harryho Pottera.

On vlastně celý seriál je velmi podobně laděný, jako filmy a příběhy malého chlapce, co zůstal na živu a Wednesday se na Harryho Pottera odkazuje poměrně často a po divákovi pomrkává mnoha drobnostmi, které určitě potěší.

Tajné chodby a komnaty, tajné spolky, čtyři koleje, lidé bez schopností jsou Normies (normáci – podobně jako mudlové). Kousek od školy je potom městečko Jericho, které je se školou úzce spojené, a to pro změnu evokuje Prasinky.

Celý seriál se potom odehrává z drtivé většiny v těchto dvou lokalitách a jejich přilehlému okolí, což se může zdát zprvu jako málo, ale ve finále to vlastně vůbec nevadí.

Příjemně fungovalo i propojení fantasy světa s moderními technologiemi, jako třeba mobilními telefony, sociálními sítěmi, nebo třeba tím, že ředitelka školy Nevermore používá Apple notebook. Představa takového Brumbála s Applem, je více než zábavná.

Wednesday si i přes počáteční odpor začně ke škole vytvářet vztah, a  i přes svůj asociální přístup k životu si zde najde přátele, se kterými způsobem sobě vlastním přichází na kloub tajemným vraždám, školním záhadám a také starým rodinným tajemstvím a kostlivcům ve skříni.

Wednesday 4
Zdroj: Netflix

I přes to, že se jedná převážně o teenage záležitost, tak se Burtonovi povedlo natočit skvěle fungující a dospěle působící seriál, který si vás získá svým vizuálně podmanivým stylem a hlavně geniální Jennou Ortega v hlavní roli jako Wednesday.

Wednesday, ó Wednesday

Wednesday Addamsová je naprosto geniálně napsaná postava. Mladá asociální středoškolačka, která se řídí mottem emoce jsou k ničemu a která pohrdá životem i všem v něm. Sarkastická, drzá a bez jakékoliv úcty k autoritám.

Na druhou stranu má Wednesday brilantní mozek a umí v podstatě vše, na co sáhne. Mistrovsky ovládá šerm a bojová umění, lukostřelbu, píše knihy, hraje na cello jako bohyně, zvládá všechny předměty levou zadní, mluví plynule mnoha jazyky – namátkově třeba anglicky, německy, italsky, španělsky nebo třeba i latinsky, a vždy, když vysvětluje proč jaký jazyk umí, tak ten důvod skutečně stojí za to.

Wednesday je vlastně taková antihrdinka, kterou si ale diváci okamžitě zamilují.

Je ale nutné si říct, že to je jen jeden důvod, proč postavu Wednesday milovat. Ten druhý a podtsatně větší je naprosto excelentní výkon Jenny Ortega, která se role Wednesday zhostila a skvělým výkonem překonala svou předchůdkyni v roli Wednesday Christinu Ricci.

Jednou za čas se objeví casting, který se ve všech směrech trefí do černého a Jenna Ortega se pro roli Wednesday prostě a jednoduše narodila. Její herecký výkon byl skvělý a na obrazovce hltáte každou její scénu a každý detail, který své postavě vtiskla. Ať už jde třeba o její chůzi bez hýbání rukou, nebo o dokonale uhrančivý pohled.

Wednesday 5
Zdroj: Netflix

Určitě ještě stojí za to zmínit ikonický tanec ze školního plesu, který si herečka vytvořila sama. Videa jejího tance okamžitě zaplavila internet a všechny sociální sítě a z videií, kde lidé i celebrity tančí tanec Jenny Ortegy se stal globální virál.

Na hereckém výkonu Jenny Ortegy má rozhodně lví podíl i Tim Burton, ale ten herecký výkon mladé herečky je v seriálu naprosto excelentní. 

Zbytek castingu je vesměs sympatický a není v něm nikdo, kdo by nějak výrazně zaostával, nebo byl nějak víc nesympatický. Za zmínku určitě stojí Gwendoline Christie známou ze Hry o Trůny, jako ředitelka školy. Ta se nechala slyšet, že bylo skvělé si konečně zahrát elegantní dámu, kterou ve skutečnosti je a že si to neskutečně užívala.

Nesmíme taky zapomenout na velký comeback Catherine-Zeta Jones, která se na několik let z televizních obrazovek a pláten kin vytratila. V seriálu hraje matku Wednesdey Morticii a i přesto, že nemá moc prostoru, tak na ni bylo vidět, jak je ráda, že je zpět ve svém živlu.

Nedílnou součástí rodiny Addamsových je také ruka zvaná Thing. Thing byl hned po Jenny Ortega tím nejlepší na celém seriálu a jeho interakce sešité ruky s Wednesday, a obecně s prostředím a okolím, byla v seriálu naprosto geniálně zpracována.

I když by se zdálo, že byla celá ruka vytvořena digitálně, není tomu tak. Ruku si zahrál Victor Dorobantu, který byl celý v modrém kostýmu a následně byl celý v postprodukci odebrán, až zbyla jenom ruka. Ale jeho „ruční“ herecký výkon rukou byl neskutečný.

Wednesday 6
Zdroj: Netflix

Nakonec bych ještě rád ocenil roli Christiny Ricci, jako šéfku jedné z kolejí paní Thornhillovou. Šlo o výborný easter egg, neboť právě Ricci hrála malou Wednesday ve filmu Addamsova rodina z roku 1991.

Burton v plné síle

Celý seriál vznikal pod taktovkou Tima Burtona, který je známý svým osobitým stylem, a po Ospalé díře v podstatě natočil nejlepší věc, na které kdy pracoval. Režíroval sice jen první čtyři epizody z osmi, nicméně jeho otisk zůstal i ve druhé polovině seriálu. Tam se také sice trochu změnil i žánr seriálu, ale naštěstí to nějaké katastrofické dopady nemělo.

Wednesday je audiovizuálně podmanivá podívaná, okořeněná výbornými hereckými výkony a trefným černým a sarkastickým humorem. V podstatě v každém díle na diváka vykoukne nějaký wtf moment a seriál dokáže překvapit. I když některé věci jsou naopak dost předvídatelné.

Vizuální zpracování, výprava a hlavně kamera jsou prvotřídní a nelze jim ani na chvíli upřít osobitost a originalitu.

Jednou z nejlepších věcí v celém seriálu je pak soundtrack, který přinese skvělou hudbu a mnoho známých melodií a písní. Ať už jde o Edith Piaf, Rolling Stones nebo třeba Metallicu. Hudební pasáže, kde Wednesday hraje na cello právě Metallicu nebo Rolling Stones, jsou dech beroucí a budete mít chuť si je pustit okamžitě znovu.

Wednesday 7
Zdroj: Netflix

Na druhou stranu je v seriálu i docela dost vaty a zbytečných scén, na které se sice dobře kouká, ale jsou tam tak nějak navíc. Našlo by se i několik nelogičností a to hlavně v nesmyslném střídání času a počasí.

Wednesday se na Netflixu stala historicky nejsledovanějším anglicky mluvícím seriálem v jednom týdnu s 341.2 miliony shlédnutých hodin. Za týden to je úctyhodné číslo. Není také divu, že odsouhlasení druhé série na sebe nenechalo dlouho čekat a oficiálně bylo oznámeno, že v roce 2024 uvidíme pokračování tohoto výborného seriálu.

Wednesday je opravdu povedená teenage detektivní jednohubka, která vás bude bavit od začátku do konce a shlédnete ji na jeden nádech. Tim Burton se opravdu překonal.

Wednesday 

Režie: Tim Burton, Gandja Monteiro, James Marshall

Scénář: Alfred Gough, Miles Millar, Kayla Alpert, April Blair

Kamera: David Lanzenberg, Stephan Pehrsson

Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon

Hrají: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Fred Armisen, Gwendoline Christie, Christina Ricci a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
85 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
wednesday-neskutecne-zabavny-navrat-addamsovy-do-televize-pod-taktovkou-tima-burtona-a-netflixu+ Jenna Ortega v roli Wednesday + vizuální zpracování + soundtrack + the Thing – zbytečně moc vaty – občasné nelogičnosti