Warhammer Age of Sigmar cover
Autor: Games Workshop

Svět miniatur dokáže chytit a nepustit. Obzvláště pokud jde o Warhammer, temný fantasy svět, ve kterém mezi sebou bojují síly řádu, chaosu, destrukce a samotné smrti. Velkolepé bitvy, úchvatné ručně nabarvené modely a komplexní svět, ve kterém se ztratil nejeden deskovkář. Ve finále je pak zcela v pořádku, že si i v produktivním věku hrajete s vojáčky.

Warhammer Age of Sigmar cover
Autor: Games Workshop

Pokud holdujete fantasy světům, pravděpodobně jste o Warhammeru alespoň jednou slyšeli. Tohle univerzum je mnohokrát větší než třeba Elder Scrolls nebo World of Warcraft dohromady. Ze světa Warhammeru vyšlo několik desítek knih v češtině a snad několik stovek v angličtině. A pozor, to jsme pouze u fantasy univerza.

Krom počítačových her je temný svět Warhammeru znám především díky deskovému hraní s miniaturami, se kterými vedete velkolepé bitvy. Mluvíme tedy o wargamingu. Pokud jste si mysleli, že hraní si s plastovými vojáčky je pouze pro malé děti, jste na velkém omylu.

Warhammer Age of Sigmar 1
Autor: Games Workshop

Ano, je pravda že část herní komunity tvoří děti a adolescenti, ale najdete tam také převažující počet urostlých wargamingových veteránů.

Můžeme vás ujistit, že Warhammer už tvoří jakýsi celistvý koníček (ne-li životní styl), do kterého spadá mnohem více zábavy a umění než pouhé šoupání s plastem za bujarého pokřiku. Pokusíme se vám přiblížit krásy a úskalí komplexního světa, do kterého se ztratily celé generace zarytých deskovkářů. A co mi víme, třeba po dočtení článku k nim budete patřit taky…

Historie

Warhammer Age of Sigmar 2
Autor: Games Workshop

Vše začalo u pánů Ricka Priestleyho, Bryana Ansella a Richarda Halliwella, kteří jako první vdechli podobu wargamingové hře Warhammer Fantasy. Svůj nápad prodali firmě Games Workshop, která vznikla roku 1975 v Londýně a původně se zaměřovala na výrobu dřevěných deskových her typu Backgammon, Mancala nebo Go. Později firma začala fušovat do Dungeons & Dragons a založila značku Citadel Miniatures, která do dnes distribuuje miniatury pro Warhammer a příslušenství k modelaření, včetně barev.

Slovo dalo slovo, nerdské síly se spojily a v roce 1983 byla na světě první edice Warhammer Fantasy Battles, hra s miniaturami posazená do temného středověkého prostředí zmítané magií a válkami.

Od první edice se začala kolem Warhammeru vytvářet slušná fanouškovská základna holdující bitvám s miniaturami. Nebyla to jen tak ledajaká deskovka, kterou byste si párkrát zahráli a pak ji strčili na půdu pro své vnuky a vnučky. Warhammer je unikátní v neustále se rozvíjejícím příběhu, který za poslední dekády nabyl gigantických rozměrů.

Warhammer Age of Sigmar 3
Autor: Games Workshop

S každou novou edicí se krom nových pravidel a modelů měnil i příběh celého světa. Ke každé armádě vycházely knížky (tzv. Armybooky) líčící historii, vlastnosti a charakteristiky každého modelu a jeho působení ve hře.

Warhammer tak rostl až do památného data, u kterého mnoho zarytých wargamerů zapláče – 10. července 2010. V tento den vyšla poslední 8. edice pyšnící se obrovskou knihou pravidel a doprovodných příběhových textů. Od té doby už oficiálně žádná nová edice nevyšla a společnost Games Workshop tak uzavřelo kapitolu Warhammer Fantasy Battles jednou pro vždy.

Řada nervózních fanoušků čekala, co bude dál. Až konečně v roce 2015 nastalo odhalení nového produktu s názvem Warhammer Age of Sigmar, který navazoval na události ze světa Warhammer Fantasy, ale obsahoval zcela jiný design a způsob hraní.

Warhammer Age of Sigmar 4
Autor: Games Workshop

Tato událost byla poměrně kontroverzní záležitostí a ránou do srdce zapálených hráčů. Četné změny ve hře totiž ne každému padly do noty.

Nové frakce, příběh a pravidla měla za úkol přilákat více hráčů, protože Warhammer byl mimo jiné pověstný svojí komplexností. Toho si byli výrobci dobře vědomi, a proto zavedli několik zásadních změn a vydali tak rovnou novou hru, jejíž příběh a pravidla jsou aktualizována dodnes.

Dost už bylo melancholického vzpomínání. O co tam teda vlastně jde? Milý čtenáři, na tohle se raději posaď.

Rozvaha vojevůdce, srdce válečníka

Warhammer Age of Sigmar 5
Autor: Games Workshop

Ve světě Warhammeru Age of Sigmar válčí proti sobě frakce a nejrůznější rasy už celá staletí. Důvody jsou různé. Ideologie, přirozená nátura nebo vyšší účely dávají jejich bojechtivosti smysl a je jen otázkou času, kdy jim někdo zkříží cestu. Orkové, nemrtví, lidé, elfové, trpaslíci, démoni… stačí si vybrat národ s jakým nejvíce sympatizujete a začít zbrojit proti nepříteli – vašemu protihráči.

Jádrem celé hry je sestavování miniatur vaší zvolené frakce, z níž každá má jiné vlastnosti a schopnosti. Sbírku miniatur si pak rozestavíte do formací na přesně ohraničené bitevní pole a s oponentem, za pomocí příslušných pravidel, vedete své válečné tažení. Vaši vojenskou výbavu tvoří kostky, metr a pravidla pro armádu, za kterou zrovna hrajete.

Warhammer Age of Sigmar 6
Autor: Games Workshop

Pomocí kostek vyhodnocujete střelbu, útoky, magii, zranění nebo počet vykrytých úderů. Miniatury se od sebe liší počtem útoků, životů nebo speciálními vlastnostmi a schopnostmi, které mohou hrát ve váš prospěch.

Na základě těchto atributů promýšlíte svoji taktiku a objevujete slabá místa svého oponenta. Je hned několik způsobů, jak si pořádně na bojišti zařádit. Buď si z knihy pravidel vyberete scénář, který vás nejvíce osloví, nebo zkrátka jen pokropíte zeminu oponentovou krví. Ovšem pouhé zdánlivé rozdrcení soupeře nemusí být vždy vhodným postupem.

Záleží, jaké scénáře se hrají a jaké jsou stanovené herní mise. Může se tak klidně stát, že na oko jste protihráči smazali téměř veškeré jednotky, ale protože mezitím splnil všechny, nebo alespoň většinu, podmínek k vítězství, bitvu jste prohráli.

Warhammer Age of Sigmar 7
Autor: Games Workshop

Právě v tom tkví ono umění války, tedy jakou vhodnou taktiku zvolíte, jaké jednotky proti nepříteli nasadíte a kam je pošlete. Víte dopředu, kdo a co proti vám půjde? Znáte dobře svého oponenta? Znáte dobře své vlastní jednotky? Zvažte všechny okolnosti a zvolte strategii, která vás dovede k vítězství.

Stejně jako u Warhammeru Fantasy Battles, i v Age of Sigmar vyházejí nové edice, rozšíření a optimalizace pravidel. Čas od času tak Games Workshop přijde se zbrusu novými modely, pravidly nebo frakcemi. Ty můžete okamžitě využít na některých turnajích nebo herních klubech, kterých je v České republice čím dál tím více. Mohli bychom tak říci, že komunita hráčů Warhammeru u nás pomalu, ale jistě roste.

Je nám jasné, že první krůčky s pravidly pro hraní bitev mohou být složité. Proto vřele doporučujeme vyrazit do nejbližšího herního klubu či specializované prodejny a tam se na pár věcí poptat. Prodejci, nebo i samotní hráči, zpravidla ochotně vysvětlí základy a principy celé hry. Tuzemská komunita je do hobby natolik zapálená, že i po různých klubech pořádají modelářské workshopy a herní eventy pro veřejnost.

Krásy a radosti modelářství

Warhammer Age of Sigmar 8
Autor: Games Workshop

Velkolepé armády zdobící bitevní stůl musí ale také někdo sestavit a nabarvit. Pravda, můžete hrát s plastikově šedými miniaturami, ale nečekejte, že vás za to někdo poplácá po zádech. Onen punc modelářství je jedním z hlavních motorů Warhammeru. Mnozí hráči se ve světě temného fantasy zasekli už jen proto, že Games Workshop si drží vysokou kvalitu zpracování svých modelů.

A mít plně sestavenou armádu zářící barvami je často dechberoucí pohled. Ovšem za takovým uměním se skrývá mnoho dřiny a trpělivosti. Není proto pravidlem, že každý hráč svůj model poctivě nabarví ihned co ho sestaví. Ach, jak bláhový by byl ten, co by si tohle myslel!

V oficiálních obchodech i v herních klubech je většinou k dispozici bohaté množství barev a štětců, stejně tak jako příslušenství pro sestavování samotných miniatur. Více o modelářském hobby spojené s Warhammerem a jak s ním začít, píšeme v jenom z našich předchozích článků.

Za hranicemi plastových miniatur

Warhammer Age of Sigmar 9
Autor: Games Workshop

Ačkoli se může Warhammer Age of Sigmar zdát jako „pouhá stolní hra“, má toho mnohé co nabídnout. Jak už jsme zmínili, svět Warhammeru je universum gigantických rozměrů, které pohlcuje ostatní fantasy světy naráz. Možná to jsou právě rozsáhlé příběhy, které dodávají němým miniaturám duši a hrdinskou auru. Každá z hratelných armád má k dispozici tzv. „Battletome“, neboli knihu pravidel, která stručně shrnuje příběh, historii i vlastnosti a atributy každé postavy v armádě. Hráč se tak může ještě více ponořit do reálií oblíbené frakce.

Pokud vám základní kniha pravidel a Battletomy už nestačí (a věřte, že to jsou jen střípky), můžete se obrátit na pobočku Games Workshop specializovanou na knihy a novely. Black Library jako vydavatelství funguje už od dubna 1997 a posílá do světa knihy oblíbených autorů, jakými jsou třeba Dan Abnett (série Eisenhorn), William King a Nathan Long (série Gotrek a Felix).

Warhammer Age of Sigmar 10
Autor: Nakladatelství Polaris

Black Library nabízí obrovské množství novel, komiksů nebo audioknih ze světa Warhammeru napříč všemi univerzy. Výběr je velký, téměř přes tisíc knih a povídek od profesionálních spisovatelů, a to jen o Warhammeru. Age of Sigmar nemá prozatím natolik obsáhlý příběh jako Fantasy Battles (neboli „Starý svět“), ale i tak existuje mnoho příběhů, které stojí za to objevit. Obáváme se ale, že kdybychom vám měli přiblížit, byť jen základní rámec příběhového podloží Warhammeru Age of Sigmar, vyšel by tento článek alespoň na několik desítek stran.

Další vlnu rozšiřování kultu fantasy (ale i sci-fi) modelářů odstartoval magazín White Dwarf, jehož první číslo vyšlo v červnu 1977. Prvních deset let se zabývalo deskovými hrami, sci-fi RPG a Dungeons & Dragons. Nicméně v 80. letech redaktoři úplně změnili image a soustředili se zejména na miniatury od Citadel. Jako měsíčník vychází magazín dodnes, ve kterém fanoušci naleznou dodatečná pravidla k armádám, scénáře pro bitvy, barvířské postupy nebo seznámení s novými armádami.

Warhammer Age of Sigmar 11
Autor: Nakladatelství Polaris

Pro nováčky může být první krok do tak náročného hobby plný zmatků a otázek. I na to Games Workshop myslelo a v posledních letech se o svoji fanouškovskou základnu starají mnohem lépe, než tomu bylo před lety. Na webových stránkách Warhammer Community se hráči přehledně dozví o všech novinkách a zajímavostech týkající se Warhammeru i modelaření.

Pravidelná videa na Youtube, věnující se postupu barvení miniatur, nebo stručná a názorná ukázka pravidel jednotlivých her s miniaturami, dokáží vnést do myslí zmatených nadšenců trochu světla. V neposlední řadě je modelářům k dispozici i oficiální Warhammer „Stormcast“ podcast, jehož obsahem jsou rozhovory s designéry, spisovateli nebo vášnivými barvíři.

Závěrem

Warhammer Age of Sigmar 12
Autor: Games Workshop

Warhammer se pro mnohé stal životním stylem, ne-li dokonce náboženstvím. Svět plastových miniatur má své kouzlo a snadno dokáže vtáhnout a nepustit. Je to svět, který je natolik pohlcující, že jakmile jednou do něj vkročíte, můžete odložit veškeré ostatní zájmy.

Možná je to tím, že má značka mnoholetou tradici a za dobu svého působení nabízí množství obsahu, jehož úplná konzumace připomíná magisterské studium na vysoké škole. Vědět a přečíst všechno však postrádá smysl, tedy pokud byste opravdu nechtěli pozřít tak obrovské množství textů a pravidel. Nechte se vést svým prvním dojmem a začněte tam, kde vás to nejvíce zaujalo a kde vás to nejvíce baví.

Ať už budete primárně hráči, barvíři nebo sběratelé, v tuzemské Warhammer komunitě vás přivítají s otevřenou náručí.