Tisíce plastových miniatur, stovky příběhových knih a temný svět, ve kterém neexistuje nic jiného než válka. Takový je svět Warhammeru. Síly řádu kříží své (roto)meče se spáry chaosu. Hobby, které nabízí více než jen pouhý zážitek ze hry. Každý si tu najde to své. Ale jak začít? Čeho se chytit?
Určitě jste mohli poslední dobou zaznamenat, že s miniaturami se roztrhl pytel. Ať už to jsou malé sběratelské figurky, modely postav, se kterými se hraje stolní hra, nebo rovnou celé desko-herní sety. Jedno mívají většinou společné. Ony plastové věcičky jsou nádherně detailní a fotogenické. Přímo vybízejí k tomu, abyste si je po akci vystavili na polici a kochali se.
Když se dnes řekne „wargaming“, části z vás přijde jako první na mysl World of Tanks, a těm druhým v mysli vyvstanou stoly plné pracně nabarvených miniatur táhnoucích do bitvy.
Pokud zrovna patříte ke skupině lidí, která vůbec netuší, o co jde, možná vás překvapí, že „hraní si s vojáčky“ začíná být zase v kurzu. Nebo, respektive, nikdy v kurzu být nepřestalo. A kdo ví, třeba se jednoho dne k těmto hráčům také přidáte. Každý si tu totiž může přijít na své a kreativitě se meze nekladou. Možná proto je to tak návykové.
Než se pustíte do čtení, vezměte na vědomí, že způsobů, jak si užívat toto úžasné hobby je mnoho. Proto považujte následující text za takovou berličku do začátku. Žádná dogmata, žádná kázání, žádné striktní přesné návody. Konec konců, o tom to ani není. Když děláte něco, z čeho máte radost, stejně si to časem děláte po svém. A tak to má také být.
Warhammer? To už tady někdy bylo…
Warhammer je dítětem firmy Games Workshop. Jedná se o temný fantasy svět, ve kterém jsou válka, konflikt a magie na denním pořádku. Ať už jste milovníkem fantasy (Warhammer Age of Sigmar, dříve Warhammer Fantasy Battles) nebo sci-fi (Warhammer 40 000), rozhodně si přijdete na své. Značka jako taková je tu s námi už po několik dekád, tudíž z hlediska nabízeného obsahu, ať už plastového či literárního, jsou toho k dispozici tuny!
Vyberte si své sympatičtější univerzum a ponořte se do rozsáhlého a komplexního světa, který by do kapsy strčil i samotný World of Warcraft nebo Elder Scrolls. Warhammer nezůstal pouze u stolních her a literatury, později se přesunul i do světa počítačových her, kdy dnes nejznámějšími tituly jsou třeba Warhammer Chaosbane, Total War: Warhammer nebo série Warhammer 40 000: Dawn of War.
A o čem že je ten wargamingový Warhammer? Jedná se o stolní hru s miniaturami, ve které jste v roli vůdce své armády usilující o vítězství nad oponentem. Než ale začnete dobývat celé kontinenty, světy a planety, musíte si nejdříve vybrat za jakou rasu, kapitulu či frakci vlastně chcete hrát. Za síly řádu, smrti, destrukce či chaosu?
Budete se bít ve jménu císaře, zákeřných heretiků nebo za mimozemskou civilizaci s vlastní kulturou a ideály? To ponecháme plně na vás. Představovat každou z nich by vyšlo na mnoho a mnoho hodin. Každá má své archetypální charakteristiky a vlastnosti, na základě kterých se hráči často rozhodují, zdali zkusí štěstí právě s tou, či onou armádu.
Hobby
Nic není zadarmo. Krom toho, že bedna s modely sama o sobě něco stojí, každé hře předchází proces vlastnoručního složení vlastní pěchoty. Je tedy třeba udělat počáteční investici do modelářského náčiní (pokud ho ještě nemáte). To tvoří vteřinové lepidlo, nebo lepidlo na plasty a kleštičky, abyste jednotlivé části modelu elegantně osvobodili z plastové mříže. Vše je třeba pečlivě vypreparovat a slepit dohromady.
Velkou výhodou bývá široká škála možností, jak vaší miniatuře dodat nádech originality. Ať už se jedná o postoj, pózu, typ zbraně, zbroje, účes, mutace, zuby apod. – je to zcela plně na vás, jak bude konečný výsledek vypadat. Jedni to milují, druzí nenávidí.
Jakmile máte svou četu slepenou, možná si říkáte, že tomu něco chybí. Ano, armáda je šedá a nudná. Bude potřeba ji nabarvit. Mezi hráči občas kolují legendy o tom, že nabarvený model přináší štěstí v hodech kostkami, šedé či zanedbané kousky naopak přináší smůlu. V případě nešťastných hodů kostkou se také často ony kostky rituálně splachují na toaletách nebo podléhají jiným destruktivním vlivům, ale o tom až jindy.
Váš malířský arzenál by se měl skládat ze štětce určeného pro miniatury, aspoň základní sady akrylových barev hojně nabízených více značkami, a v neposlední řadě doporučujeme obstarání spreje se základovou barvou neboli tzv. „primerem“. Abychom vám ušetřili složité hledání, nic nezkazíte, pokud se ze začátku obrátíte na značky Citadel a Army Painter, které nabízí vše z výše uvedených pomůcek v přehledných balíčcích. Je jasné že každý produkt má svá pro i proti. Časem si ale každý přijde sám na to, co mu vyhovuje, a co naopak vůbec.
Všechno náčiní máte nachystané a nezbývá tedy nic jiného než se pustit do barvířské práce. Nemějte obavy, barvit může skutečně každý! Pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl a váš vysněný malířský um potřebuje čas a spousty praxe. Nesnažte se proto o mistrovské dílo hodné předních barvířů světové třídy. Naopak dejte průchod své fantazii a kreativitě. Budete barvit svoji kapitulu podle příběhového schématu, nebo radši vymyslíte zbrusu nový klan s originálním jménem a heraldikou? Vše je možné, a právě to je na Warhammeru to krásné.
Ať už se necháte inspirovat předlohou nebo vymyslíte vlastní kombinaci barev, výběr je jen a jen na vás. Každý rok se po světě pořádají soutěže v barvení miniatur, z nichž asi nejznámější pro Warhammer je „Golden Demon“ ve Velké Británii. Nenechte se ale strhnout kompetitivním duchem barvicích soutěží, primárně je důležité, abyste si celý proces tvoření užili a relaxovali u něj. A že se vám zrovna barvit nechce nebo se na to necítíte? S tím zápasí tisíce barvířů po celém světě každý den ?
Takže jste tedy řekli své osudové „Ano“!
Srdečně vám gratulujeme, protože vás čeká úžasná pouť plná modelářství, barvení a výstup do nebes skrze četná vítězství! Cesta je to dlouhá, místy trnitá, ale zaručeně stojí za to. Máte tedy vybrané své oblíbené univerzum i frakci. Nyní si položte základní otázku. Velké, či malé hry?
Do světa bitev plastových modelů se můžete vydat různými směry. V případě menších bitev či touze po okamžitém hraní, jsou k dispozici bedny obsahující celou deskovou hru se všemi pravidly, modely a dalšími pomůckami (například Warhammer Underworlds: Shadespire, nebo Warhammer Quest: Blackstone Fortress). Jedná se o menší bitvy či scénáře pro více hráčů. Sestavíte, přečtete pravidla a hrajete. Nic jiného nepotřebujete, protože vše už máte zabalené úhledně v jedné krabici.
U těchto her většinou platí, že přibalené modely se mohou s největší pravděpodobností použít i na bitevních stolech. Dá se říci, že zde platí určitá synergie. Jednotlivé deskové hry mají tu výhodu, že si s kamarádem či rodinou můžete zahrát téměř ihned, není potřeba dokupovat další rozšíření nebo pravidla navíc.
Plastové modely jsou většinou vyrobené tak, aby se pro jejich sestavení vynaložilo co nejméně času a námahy. Takže pokud už teď víte, že nejste žádný konstruktor a profesionální natěrač, nevadí, sestavení je snadné a barvení miniatur můžete na nějaký ten čas přeskočit.
Ovšem pokud se vydáte stezkou odvahy vstříc bitvám zaplňujícím kroniky těch nejvyšších vojevůdců, čeká vás velkolepá jízda. Games Workshop trochu počítal s tím, že vůle by do začátku byla, ale modelů a různých vychytávek okolo je až příliš. Za tímto účelem vznikla edice „Start Collecting“, která vám značně usnadňuje výběr základního kamene vaší armády. S touto předpřipravenou sadou se můžete rovnou vydat na bitevní pole. Potom můžete své řady rozšiřovat o další a další hrdiny, monstra a elitní válečníky.
Jedna z nejdůležitějších věcí je kniha pravidel pro vaši frakci. Můžete sice hrát pouze se základními pravidly, ale tím se dost ochuzujete. Není třeba se obávat toho, že se budete učit celé desítky stran nazpaměť. Část knihy (někdy téměř celá polovina) je příběhové podloží dané armády, následuje o něco kratší část nafocených a profesionálně nabarvených modelů a pak teprve začínají pravidla. Pokud se vám to ze začátku bude zdát, že pravidel je až příliš mnoho naráz, vždycky můžete požádat o hru pouze se základními pravidly, která jsou dostupná zdarma na webových stránkách Games Workshopu.
Slovo na závěr
Možná je to pro začátek až moc informací, moc věcí nebo až moc peněz. Přiznáváme, že je toho více než dost, ale není žádnou ostudou ukusovat po menších soustech. Hromady inspirace naleznete ve videích na internetu, u svých známých nebo přímo v herních klubech. Jedním z největších strašáků bývá cena.
Pro někoho může být Warhammer až groteskně drahý. Dát takové množství peněz za „hraní si s vojáčky“ se může zdát zkrátka absurdní. Je přeci spousta jiných věcí, za které se dají utratit peníze.
Cenu je dá ale vždy možné snížit na minimum – štětce a barvy si půjčíte, základní pravidla jsou zdarma nebo si také zapůjčíte. Tady ale figuruje více faktorů, které zakoupením tolika věcí získáte. Stejně jako do jiných koníčků, ať už je to hraní deskových/počítačových her, řemeslo, sport nebo rybaření, se i do Warhammeru investují nemalé peníze, pokud jím žijete a baví vás to.
Je velký rozdíl ve slovech „investice“ a „utrácení“. V případě, že se svět Warhammeru (nebo cokoli jiného) stane vaším hobby, které vás bude bavit, naplňovat, zrelaxujete u něj a zažijete spousty legrace s přáteli, přijde nám vložení peněz do něj jako dobrá investice.
Jak bylo řečeno již na začátku, každý si tu může přijít na své. Někdo rád vyhrává bitvy prostřednictvím důmyslných taktik a manévrů, někdo rád tvoří rukama nové věci, někdo si rád hraje s barvami a snaží se vdechnout život svým postavám jedinečným vzhledem, a někdo zase rád sbírá miniatury, vystaví si je na polici a kochá se jejich krásou. To, co pro vás Warhammer bude znamenat, záleží pouze na vás. Možností a cest, jak si tuto hru užít, je mnoho a žádná z nich není špatná.