Venom byl film, který přinesl vlnu obrovského očekávání. Některým díky komiksové předloze jiným díky Tomu Hardy. Všichni natěšenci dostali studenou sprchu, když server Rotten Tomatoes Venoma takřka odepsal. Jaký ale doopravdy Venom je? Senzace nebo zklamání?

Brock, Eddie Brock

Sledujeme Eddieho Brocka, investigativního reportéra, který v rámci velké televizní sítě má svůj vlastní, i když ne nijak extra sledovaný pořad, ve kterém se snaží dělat to, co investigativní reportér dělat má – odhalovat špínu na vlivné a mocné.

Jeho šéf (kterého mimochodem hraje herec, který se už v Marvel Universe vyskytuje…poznáte kde?) z nějakého důvodu chce, aby právě tenhle konkrétní neovladatelný člověk udělal rozhovor s Carltonem Drakem, majitelem korporace, jehož pověst je přinejmenším bipolární.

Mimochodem je to korporace, která vlastní raketoplán, jež v úvodní scéně filmu přiveze na zem vzorky mimozenských organismů. Eddie samozřejmě nevydrží během rozhovoru klást domluvené otázky a rozhodne se konfrontovat Carltona Drakea s nejasnými obviněními, která získá z e-mailu své přítelkyně, která shodou okolností zastupuje právě Drakeovu společnost u soudu.

Výsledek? Brock přijde o práci, o přítelkyni a celý jeho život se posune odpadní rourou do žumpy neuvěřitelnou rychlostí. Carlton se mezi tím začne oddávat experimentům, kdy se pokusí mimozemský organismus naroubovat na člověka, ale perfektním hostitelem se souhrou náhod stává až Eddie Brock. A tak se zrodí Venom.

Scénáristická základka

S tím stupněm scénáristických škol si dokonce nejsem jistý, zda jsem trochu nepřestřelil. Případně zda by tenhle scénář základní školou vůbec prošel. Z původního střihu odstraněných zhruba 40 minut totiž je sakra znát, a to je nutno podotknout, že ani tak by nebyl Venom žádný zázrak tvůrčího psaní.

Úvodní sekvence, kdy skoro zbytečně vesmírná loď ztroskotá po úniku symbionta (pravděpodobně, podle zvukové stopy, která je tu jedinou berličkou pro diváka), je dějově především nudná. Sledujeme neúspěšné pokusy se hrůzně digitálními symbionty a troskovatění Eddieho Brocka, plus cestování uniklého emzáka směr USA.

Tři linky šité hodně horkou jehlou možná dají smysl, když zjistíme, že v políčku scénář jsou tři jména. Každý měl asi tolik nápadů, že by vydaly na vlastní strašlivý film, ale naštěstí se to nestalo a natočený finální materiál byl ještě notně osekán, jak již bylo zmíněno.

Přesto, nebo spíš právě proto, některé scény působí jako by začínaly v půlce a střih je hodně na hraně. Ale i přes fakt, že děj přeskakuje, jak chromý jelen z jedné prostříhané linky na druhou jak se mu zlíbí, to všechno naštěstí drží jakž takž pohromadě (nutno říct, že opravdu na nudné hromadě), až k očekávanému zrodu Venoma.

Proč ve světě, kdy je zrod postavy jeden z nejvíce kanonických a známých v historii comicsu, sáhnout po něčem zcela novém a naprosto náhodném, je mi záhadou.

Pokud se scénáristé museli obejít bez Spider-mana a Petera Parkera, tak rozhodně nemuseli jako hostitele volit Edieho Brocka, ale mohli sáhnout po Flashi Thompsonovi, který je v předloze opravdu klaďas, a který získává symbionta na mise proto, aby činil dobro a nemohl být ovlivněn Venomovou náturou.

Ovšem scénáristé se rozhodli jinak a nejspíše pod vlivem americké morálky je symbiont Venom bytostí, která není doopravdy zlá a spojením s troskou a ubožákem Brockem vznikne duo, které se hodlá chovat hrdinsky, ale samozřejmě s kořením drsnější mluvy i chování, protože běžný hrdina by asi zloděje nesežral.

Celá historka zrodu, kdy všechno bylo jen o náhodě, je oproti předloze opravdu smutná, naštěstí se v tuhle chvíli mění celý ráz filmu a Hardyho přehrávání cesty na dno se změní na Hardyho přehrávání pološílenství, které ovšem vygraduje ve zběsilou buddy movie, s jediným rozdílem, že tady jsou oba buddies je v jednom těle. A tím se dostáváme k postavám.

Mezi bezhlavými slepým králem

Tom Hardy nikdy nebyl nijak zvlášť variabilní a excelentní herec. Našel svých pár poloh, těch se drží a je to tak dobře. Ovšem v tomhle filmu vám přijde, že je famózní. Není to proto, že by se tak moc zlepšil, ale že zbytek je o tak moc horší.

Ženy jsou ve filmu spíše do počtu a svou hloupostí buď násilně posunují děj, nebo slouží jako malé deus ex machina. Hlavní záporák, kterého představuje Hardyho kamarád Riz Ahmed, údajně skvěle hraje mladého vizionáře, který chce zachránit umírající planetu, ale jeho mesiášský komplex mu přeroste přes hlavu a zešílí.

Údajné skvělé zvládání obou rolí a herecká bravurnost, kterou má podle propagačních materiálů a rozhovorů předvádět, je křečovitá, nepřesvědčivá přehlídka výkonů někoho, jehož postava je tam jen proto, aby měl hlavní hrdina personifikovaného protivníka, který samozřejmě zastupuje velkou zlou korporaci. Kdykoliv se objevil na scéně, tak sem si přál, aby na jeho místě byl Danny Pudi a zopakoval svou roli asociálního génia ze seriálu Zpátky do Školy.

Posledním a samozřejmě hlavním faktorem filmu je Venom. Ve výsledku dopadl mnohem lépe, než sem očekával, ale bohužel je stále příliš digitální a nijaký, především v případě interakce s lidmi, které se opravdu nepovedly. Ještě hůř v hodnocení dopadly četné akční soubojové scény, protože jsou ve filmu velmi důležité, a tady digitál opravdu škodí.

Choreografie si nestačíte ani všimnout, protože se vše odehrává tak rychle a digitálně, že vidíte, nebo spíš tušíte, rozmazané šmouhy na plátně. Na druhou stranu ostatní akční scény jako například automobilová honička (ta zákonitě musí přijít, když se film odehrává v San Franciscu), a vůbec veškeré Brockovi úprky se symbiontem, je zábavná a nápaditá a má skvělé tempo.

Film přišel do kin s hodnocením PG-13, což znamená takřka totální absenci krve a omezení sprostých slov. Fuck v tomhle filmu sice neuslyšíte, ale nejedno shit ulítne, narážek je tu spousty a buddy fórky mezi Brockem a Venomem se povedly. Rozhodně si ale zaslouží pozornost to, kolik ukousnutých hlav, postřílených lidí a rozpůlených torz se autorům filmu podařilo protlačit pod tohle hodnocení, protože to se jen tak nevidí!

Máte dost hrdinů?

Pokud ano, tak jich budete mít asi dost i po shlédnutí filmu Venom. Tvůrci i Hardy se opravdu hodně snaží, aby film nebyl jen další Marvelovka, ale moc se to nedaří. Snaha o temnější vyznění filmu je tlačena dolu nejen ratingem, ale právě faktem, že buddy komedie vás o drsnějším a temnějším Marvel světě rozhodně nepřesvědčí.

Klasické vzorce z hrdinských filmů, kdy slabší hodný bojuje proti silnějšímu zlému, kdy na poslední chvíli přijde záchrana, kde se jeden hodný obětuje pro druhého, a i přes zoufalou situaci všechno dobře dopadne, to všechno je tu přítomno, a tak ve výsledku jde o další Marvelovku, která je o něco méně barevnější.

S takovou se vůbec nemuselo Sony snažit o tvorbu vlastního vesmíru a mohli klidně využít klasický Venomův zrod v rámci Marvel Cinematic Universe, protože tam by to fungovalo skvěle.

To, že se Sony s Marvelem po letech konečně dohodlo navíc dokládá jedno krásné cameo a samozřejmě potitulková scéna. Ta zvedne ze židle nadšením každého, ale především konečně i comicsové fandy.

To, že Venom není ultra drsňácký temný komiksový film pro seriozní dospěláky (jak někteří očekávali), ovšem nedělá z Venoma špatný film! Jde prostě o popcorn, kdy si chcete vypnout mozek a po klasicky pomalém začátku si užít pohodovou akční buddy jízdu, která se do dějin nezapíše, ale rozhodně pobaví a neurazí. Tedy druhá půlka, ta první je odpad jako blázen.

Venom
Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, 2018, 112 min

Režie: Ruben Fleischer

Scénář: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel, Will Beall

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Jenny Slate, Woody Harrelson, Michelle Lee