Fallen Order

Blíží se Vánoce, a proto je listopad jednou z posledních možností na trochu klidu, než přijde to skutečné šílenství. Když mluvíme o šílenství, to měl přinést i nový DOOM Eternal, ale nedávno bohužel dorazila zpráva o jeho odložení na rok 2020. Přesto ale není třeba věšet hlavu, máme tu totiž dlouho očekávaný Death Stranding nebo zdarma Nioh a Outlast 2 pro předplatitele PS Plus.

NIOH

niohProbudíte se vězení, oblečeni jen ve spodním prádle a okamžitě se probíjíte ven na svobodu. Za zabité nepřátele získáváte předměty, zbraně a zkušenostní body zvané Amrita, které můžete proměnit ve vylepšené schopnosti. Pokud ovšem mezitím nezemřete, protože to byste zkušenostní body ztratili a museli opět vyhledat svůj hrobeček a tam si je vyzvednout. Jestli jste někdy hráli Dark Souls nebo Bloodborne, už jste nejspíš doma.

Náš hrdina se jmenuje William Adams, a je to námořník pocházející ze západu, který se okolo roku 1600 vydává do Japonska, kam pronásleduje svého nepřítele. To, co tam však najde, mu život rozhodně nezpříjemní. Démonické nestvůry, kterým se musí William postavit, jsou jako z živých nočních můr. Herně se připravte na akční RPG, které vám dá slušně zabrat. I základní nepřátelé umí trefit solidní ránu a vy si příště rozmyslíte, jestli do toho půjdete tak bezhlavě.

Množství toho, co můžete provádět, tedy hlavně útoky a kryty, omezuje váš ukazatel Ki. Pokud si energii Ki vyčerpáte, zůstanete na chvíli omráčení a zanedlouho poté nejspíše mrtví. To samé však platí i pro nepřátele, takže se vyplatí okolo ukazatele Ki pracovat a využívat ho ve svůj prospěch.

Celé Japonsko je rozděleno do několika regionů, kterým vládnou silní bossové. Spíše než na nějaké triky sází prostě na sílu a hromadu životů. Na jednu stranu to může přinést trochu frustrace, na druhou stranu to také přináší správnou výzvu, kterou si nyní v rámci PS Plus můžete zahrát.

OUTLAST 2

outlast 2Mluvili jsme v úvodu o šílenství? Tohle sice nebude šílenství vánoční, ale jinak si v něm s ničím nezadá. Vlastně buďme upřímní, tohle je prostě psycho. Zatímco první díl hororové hry Outlast zkoumal zákoutí psychických nemocí a boj s nimi, druhý díl se pustí vod náboženství. Tentokrát se vžijete do role investigativního novináře Blakea Langermanna, který se spolu se svou ženou vydává za reportáží do arizonské pouště. Nepotrvá to však dlouho a rozdělíte se, jelikož váš vrtulník jde k zemi. Na vyřešení vraždy těhotné ženy jste zůstali alespoň prozatím sami.

Velice rychle ale zjistíte, že náboženská komunita, která se zde usídlila, si slovo boží vykládá hodně svérázně. Mučení, mrtvé děti, nebo ukřižování. Druhý díl Outlast se snaží překonat míru šoku, který přivodil díl první. A ačkoliv někdy možná až moc tlačí na pilu, skutečně se to daří. Máte-li odvahu se pustit do temného a děsivého případu, tak si do začátku alespoň rozsviťte všechna světla v domácnosti. Outlast 2 není hra, kterou byste chtěli hrát sami doma.

DEATH STRANDING

DEATH STRANDING Jedna z nejočekávanějších her roku je tu. Proč je zrovna Death Stranding jedním z největších herních momentů roku? Jedno jméno – Hideo Kojima. Japonský herní designér, producent a režisér, kterého proslavila série Metal Gear.

“ Vyrostl jsem na filmech a to samé se snažím přenést i do her. Všichni mi říkají, že to je komplikované, ale řekl bych, že si to všichni můžou nechat pro sebe a počkat pár let. Oni to později pochopí.”

A již z prvních reakcí je jasné, že ani Death Stranding nebude jednoduché pochopit. Sam pracuje jako poslíček pro firmu Bridges, která pomáhá přenášet balíky mezi městy, skrze neobyvatelnou pustinu. Každá dodávka má své specifické požadavky, někdy je to čas, někdy je to křehký balík a někdy je to mrtvola v boxu.

To, co by v jakékoliv jiné hře působilo jako největší nuda, přinese v Death Stranding hluboký zážitek. Rozhodně ale půjde o něco “jiného”. Filmový zážitek umocňuje přítomnost herců, především Normana Reeduse, známého ze seriálu Walking Dead. Nemá cenu zabrušovat hlouběji do příběhu, tohle si budeme muset všichni zažít sami a pak na Death Stranding pohlédnout s odstupem. Každopádně každý pokus o něco nového si zaslouží potlesk, ať už se vydaří, nebo ukáže slepou ulici.

NEED FOR SPEED HEAT

NEED FOR SPEED HEATZávody, tunning, neonová světla a honičky s policií pod rouškou noci. To je ve zkratce nový díl letité série Need For Speed, s podtitulem Heat. Přeneseme se do Palm City, kde jsou pouliční závody cestou ke krásnému výdělku, nebo také cestou do chládku. Na to vše dohlíží plukovník Mercer, který bude jedním z hlavních příběhových protagonistů. Na vás pak bude, zda se rozhodnete závodit ve dne, kdy je situace řekněme klidnější, nebo v noci, kdy můžete povolit uzdu svému závodnímu instinktu, ale zároveň počítejte s tím, že svou uzdu povolí i policie a nebude váhat porušit stejné zákazy, kvůli kterým vás pronásleduje.

Hru doplňuje také mobilní aplikace, skrze kterou si budete moci upravovat svůj vozový park a věnovat se tuningu. Vizuál, především v nočních záběrech, vypadá dokonale. Kombinace noci a neonových barev přináší svěží synthwave atmosféru, která sérii dlouho chyběla. Věříme, že tentokrát se nikdo nebude moci odlepit od ovladače!

STAR WARS JEDI: FALLEN ORDER

STAR WARS JEDI: FALLEN ORDERHry ze světa Star Wars mají tak neskutečný potenciál, že každé další zklamání bolí víc a víc. Když se to ale povede, tak to sakra stojí za to. Proto doufáme a věříme, že série zklamání prolomí a Fallen Order konečně přinese to, co od Hvězdných Válek očekáváme – kvalitní příběh s volbami, které mají smysl. A proč je zrovna úspěch Fallen Order tak důležitý? Je to totiž poprvé od té doby, kdy Disney sesekal příběhový kánon a my máme možnost si ho zkusit v herním světě.

Zahrajeme si za mladého padawana jménem Cal Kestis. Ten bude hledat nejen cestu k Síle a mistrovství, ale především sám k sobě. Jelikož obsahuje Fallen Order RPG prvky, připravte se na výběr jedijských schopností, který bude ovlivňovat styl, jakým hrajete. Stejně tak cesta příběhem by neměla být lineární. A bojím se to říct, ale mám trochu pocit deja vu směrem k Knights of The Old Republic. Doufám jen, že jsem to nezakřikl a skutečně to bude zážitek na který budeme vzpomínat.