Matt Groening, tvůrce legendárních seriálu Simpsonovi a Futurama, vymyslel a zrealizoval další kreslený seriál. Tentokrát se podíval do žánru čisté fantasy a výsledné dílo Disenchantment není pro děti, je slušně neslušné, nekrvavě násilné a k popukání zábavné. Nezapomenete ani na jeden díl série.

Desetidílný kreslený seriál Disenchantment, neboli Rozčarování, vytvořil Matt Groening pro Netflix, takže v pátek 17. srpna vyšlo pěkně najednou všech deset dílů. Díky Bohu za tuto strategii, protože čekat na každý další díl by bylo opravdu bolestivé.

Seznamte se a uvolněte

Anotace by se dala přeložit jako: „Středověké dovádění princezny, co chlastá první ligu, jejího kurážného elfa a osobního démona.“ To přesně sedí. Princezna Bean je pěkně drsný spratek, co první dva díly řeší svoji nedobrovolnou svatbu. Následně, jako správný mileniál, zoufale hledá své místo v životě a zjišťuje, že neumí nic a nehodí se k ničemu, což utápí v alkoholu a drogách, aby se pak ukázalo, že její osud je úplně někde jinde. Mezi tím se odehrávají desítky drobných skečů, humorných dialogů nebo akčních i dojemných scén.

I když má princezna Bean předkus jak kráva, Abbi Jacobson při jejím dabování naštěstí šišlat nemusela. Díky tomu se její hlas příjemně poslouchá a diváci budou nezbedné princezně fandit. Ostatně, ústřední trio hrdinů si prostě zamilujete.

Dalším členem je totiž Elfo, kterého můžeme popsat jako „hodného troubu“. Je upřímný, hloupoučký, roztomilý, věrný a zamilovaný. Opustil svoji říši, protože ho štvalo, že tam všichni musejí být šťastní, a připojil se k Bean, aby ji doprovázel na každém kroku. Od té doby je o něj docela zájem, a tak hodně času tráví v kleci nebo v lihu.

Elfa mluví Nat Faxon, jehož lehce skřehotavý hlas výborným způsobem balancuje mezi roztomilým a protivně otravným. Mluví přesně tak, jak si většina z nás představuje, že skřítkové mluví. Taková je celá postava jménem Elfo – sice vůbec není originální, ale dělá přesně to, co diváci chtějí. Jako celý seriál.

To platí i pro nejoriginálnější postavu z ústřední trojice. Tou je Luci, osobní princeznin démon, jehož všichni považují za kočku, a který ji ponouká k nejrůznějším špatnostem. Občas ji ale ani našeptávat nemusí.

Nejvtipnější na něm asi je, že jako jediná postava je kreslená ve 2D, takže vypadá jen jako stín na stěně. Kreslíři v jeho případě odvedli naprosto skvělou práci, díky čemuž si budete užívat i jen to, jak se Luci hýbe. A taky kouří, kleje a jeho právníka mu vyexorcistoval exorcista.

Hluboký, svůdný hlas Lucimu propůjčil Eric André a znovu můžeme mluvit o perfektním castingu, neboť se k sobě skvěle hodí.

Hlavní hrdiny obklopuje veliké množství dalších postav, které mají větší či menší úlohy v příběhu. Každá skrývá své malinké tajemství, které autoři neopomenou poodhalit nebo rovnou prozradit, aby tak ukázali, v jakém domě žije městský kat nebo co skrývá královský rádce pod čepicí.

Líheň easter eggů

Žánrově patří Disenchantment mezi čistokrevné fantasy komedie. U šprýmaře typu Mata Groeninga se snadno očekává satira nastavující zrcadlo současnému světu jako u Simpsonů, ale nový seriál se snaží být maximálně samostatný. A taky se mu to daří. Easter eggů je v něm ale jak nasr… je jich tam hodně!

Dohromady to dává vynikající kombinaci. Můžete být v žánru úplný nováček, a přesto si seriál se všemi narážkami užijete. Pokud máte načteno a nakoukáno, tak se pobavíte o kus víc. Hlavně milovníci Futuramy a Simpsonů.

Laciné: „Good news, everyone!“ nebo „Ay, caramba!“ nečekejte. Ale zelený elfík Elfo vypadá trošičku jako Bart, socha královny matky vzdáleně připomíná Leelu z Futuramy, jedna z paruk v princově šatníku jsou zase Fryovy vlasy a tak dále. Když už jsme u těch podob, tak těm, kteří budou porovnávat styl kresby hrozí, že jim pukne žilka v mozku. Prakticky všichni a všechno totiž vypadá, že už jste to někde viděli, ale zároveň to působí nově a neokoukaně. A to platí i pro jednotlivé charaktery.

Dost snadno totiž hrozí, že se diváci budou soustředit právě na shodné detaily s předchozími dvěma seriály a budou čekat na to, až je autoři začnou využívat pro tvorbu humoru. Jenže to tak není. Humor tu je, ale zcela samostatný. Disenchantment nevykrádá nic z předchozího materiálu a razí si vlastní cestu.

Scénář sází na trošku obhroublý humor plný narážek na sex, alkohol i násilí. Na druhou stranu nečekejte záplavu krve a vnitřních orgánů, natož pak nějakých kur.., koko.. nebo čur… no, vy víte čeho. Seriál s přehledem dokáže dělat dospělý humor, aniž by se snížil na úroveň sprosťáren, ale pohádka pro děti to taky není.

Nepustí od začátku do konce

Co na Disenchantment překvapí a neuvěřitelně potěší asi ze všeho nejvíc, je ústřední příběh, který propojuje všechny díly dohromady. Ale pozor, je to příběh jako že fakt opravdový příběh, i když zpočátku vypadá jen jako ospravedlnění, proč díly za sebou navazují právě takto.

První díl nastaví jasné obrysy, o co tu jde, pak se pár dílů ústřední příběh sotva objeví, potom se zase vynoří, aby v závěrečném díle autoři předvedli totální a krutopřísné finále, které vás nenechá na pochybách, že čekání na novou sezónu bude ještě krušnější, než čekání na osmou sérii Hry o trůny.

Zároveň Matt Groening také dost drsným způsobem ukáže, že jeho seriál není jen komedie, ale umí být i pěkné drama.

Má to však jeden háček. Příběh ani postavy v Disenchantment neoplývají přehnanou originalitou, ba právě naopak, nevybočují z řady již mnohokrát použitých vzorů. Skoro to vypadá jako nějaký katalog generických součástek fantasy příběhu, který autoři poskládali dohromady.

Rebelující princezna se chová přesně tak, jak očekáváme, že se rebelující princezna bude chovat. Křičící král křičí na svou dceru tak, jak by měl. Hloupý dobrák Elfo donutí diváky vyprsknout smíchy naivním komentářem přesně v tom místě, kde by podle pravidel měl.. Luci je naopak nad věcí, ale pak stejně vyměkne.

Po všech deset epizod budou diváci na vážkách. Má cenu koukat na něco, co už jsem někde viděl? Má. Tvůrci Disenchantment moc dobře věděli, že jejich seriál nepřináší nic nového, a tak se soustředili na jeho kvalitu. Do diváků pumpují to, co chtějí, a v maximální míře. Sázejí na humor, akci i napětí.

Zápletky nejsou vůbec hlubokomyslné, naopak je scénáristé napsali tak přímočaře, jak jen bylo možné. Díky tomu je možné na začátku příběhu nasednou na koně, šlehnout ho bičem a pak si jen užívat divokou jízdu po hradu, podhradí i přilehlých magických lesích. Přesně tak vypadá jedna epizoda nového seriálu.

„Tak co, už máš ten elixír nesmrtelnosti?“

„Ne, zatím se mi povedl jen šampon, který umožní koním se smát.

Scénář každé epizody je propracovaný, nikde neskřípe a půlhodina uplyne jako nic. Disenchantment dokáže královsky pobavit nejen milovníky fantasy nebo Futuramy, ale i žánrového nováčka. Nový Groeningův seriál neposouvá posouvat hranice žánru, nepřináší nové objevy, má prostě bavit. A to se mu opravdu další.

Disenchantment

Tvůrci: Matt Groening, Josh Weinstein

Režie: Dwayne Carey-Hill, Frank Marino, Wesley Archer, Davi… (více)

Scénář: Josh Weinstein, David X. Cohen, Rich Fulcher, Bill… (více)

Hudba: Mark Mothersbaugh

Hrají: Eric André, Nat Faxon, Abbi Jacobson, Matt Berry, Lucy Montgomery,