Jozef Karika: film Trhlina

Jméno Jozef Karika je na Slovensku pojmem. Jeho zatím poslední do češtiny přeložené dílo – Trhlina – na Slovensku získalo titul Platinová kniha za 25 tisíc prodaných výtisků. Zákonitě se muselo stát terčem filmařů. Přestože česká premiéra proběhla o nějakých pět měsíců později než ve své domovině, máte nyní konečně příležitost jít se do kina bát. A to dokonce i s titulky.

Záhada na Tribeči

Jozef Karika: film TrhlinaTrhlina vyšla na Slovensku v roce 2016, u nás o rok později. I pokud jste knihu nečetli, nejspíš znáte základ příběhu: za autorem přichází mladý muž, nezaměstnaný čerstvý absolvent vysoké školy, aby mu vyprávěl příběh o tom, jak se už dlouhá léta ztrácejí lidé v pohoří Tribeč a co se tam  stalo jemu.

Kniha je zajímavá tím, že autor sám za sebe jako by vstupoval do vypravování, přidává vlastní dodatky a celý děj tak působí dojmem prostého přepisu toho, co onen mladík, Igor, během několika večerů u piva autorovi převyprávěl. Dozvídáme se tak, že se z nedostatku jiné činnosti dostal k vyklízení starého blázince, kde objevil tajemný trezor a v něm dokumenty o pacientovi, kterého Tribeč celkem nečekaně vrátil, ale nic nebylo jako dřív. Tím se rozjíždí pátrání, do kterého se zapojuje jednak nadšenec do konspiračních teorií Andrej, tak i skeptik Dávid a nakonec také Igorova přítelkyně Mia. Tato nesourodá společnost se rozhodne, že záhadě Tribeče přijde na kloub.

Filmový příběh však bylo potřeba zasadit do poněkud akčnějšího rámce než dobrovolné schůzky v neidentifikovatelném restauračním zařízení. A tak se hned na začátku rozhodne Igor slavného spisovatele unést a svůj srdceryvný příběh mu odvyprávět za jízdy do neznáma. Jinak se ale film velmi věrně drží své knižní předlohy, ačkoli používá vlastní jazyk pro vyjádření jistých skutečností.

Filmu nechybí rychlé prostřihy v různých časových a dějových rovinách, napětí postupně budují také možná občas zbytečně exponované „lekací“ scény v místech, kde ještě prakticky o nic nejde. Scénáristovi Tomáši Bombíkovi se podařil nečekaně zásluný čin, když se zbavil opravdu dlouhé a děj zpomalující střední části knihy, ve které probíhají hodinové skypové hovory a hlavní hrdinové nakupují za poslední peníze turistické vybavení. Příběh je bez problémů srozumitelný i bez nich.

Jozef Karika: film TrhlinaNajednou tak po boku poněkud nesourodé čtveřice vyrážíme do hor, přitom pohodlně usazení v sedačkách kina. Sledujeme je, jak putují, jak se hádají, jak se ztrácejí – v horách, sami sobě i sami sobě navzájem. Karika se snažil budovat tajemnou atmosféru strachu z neznámého, z nevysvětlitelných jevů, z temných zákoutí lidské psychiky. Filmové zpracování je v tomto duchu opravdu věrné.

Potíž nastává v okamžiku, kdy jste buď četli knihu a víte, že se nemáte čeho bát, nebo se prostě rozhodnete, že se nebudete bát. Nejedná se o žádný přehnaně krvavý horor, lidé v tomto příběhu neumírají trýznivou smrtí. Prostě zmizí, jako by nikdy neexistovali. A stejně tak zmizí veškeré emoce, pokud nejdete do kina s otevřenou myslí a chutí užít si tajuplnou atmosféru. Skeptik zkrátka bude zklamán, ale nikoli vinou špatné práce filmařů, jako spíš samotným námětem.

Atmosféru tajemna se snaží podporovat také soundtrack. Ten sice nezní jako něco, co budete chtít poslouchat samostatně, přesto místy připomíná práci Toma Tykwera. Přehnané ticho i hluk, hvízdání, pulzování a v knize mnohokrát zmiňovaný song Hýkal od kapely Zrní – v tomto ohledu není filmu co vytknout.

Překvapení pro fajnšmekry

Jozef Karika: film TrhlinaSám autor Jozef Karika se ve snímku objevuje také. Není to však překvapivě role Jozefa Kariky, podepisujícího knihy a později uneseného, ale jedna z prvních historicky doložených obětí ztracených na pohoří Tribeč, lesník Samšály. Kráčí po lese, ohlédne se přes levé rameno a zmizí. Oscar z toho nebude, ale pozornějšímu oku jistě neunikne ještě jeden kratičký Easter egg (až ho odhalíte, napište do komentáře).

Hlavní postavy ztvárňují na Slovensku vesměs známí herci – Matej Marušin (Igor), Mária Bartalos (Mia), Dávid Hartl (Andrej) a Tomáš Maštalír (Dávid). Pokud jste si posledního zmíněného oblíbili jako doktora Ludského, jeho super chlapácký vzhled v Trhlině vám řádně zacuká koutky.

Jozef Karika: film TrhlinaA i když v podstatě ani jeden z představitelů neodpovídá charakteru, jak je popsán v knize (např. Andrej má být vysoký hubený beďarovitý zrzek), sám Jozef Karika, který měl možnost se k volbě herců vyjádřit, podle slov režiséra Petera Bebjaka jen nadšeně vykřikoval: „Přesně takhle jsem si ho představoval!“

Snímek původně vznikl jako třídílná minisérie pro televizi JOJ, čemuž napovídají i římské číslice, které se občas vynoří z temnoty. Nakonec byl ale sestříhán do podoby téměř dvouhodinového filmu a na konci ledna vyslán do slovenských kin. A stejně jako kniha se dočkal bouřlivého uvítání – za první víkend jej zhlédlo více než 83 tisíc diváků, za šest týdnů už to bylo na čtvrt milionu.

Mimo Česko se plánuje jeho uvedení také ve Velké Británii a s dalšími státy producenti jednají. Smlouva o natočení Trhliny navíc byla podepsána v Praze, kam se Rasťo Šesták za Jozefem Karikou vypravil, jelikož právě zde se autor rozhodl nerušeně pracovat na nové knize.

Další zajímavosti okolo Trhliny:

  • V den premiéry, tedy 9. května, vyšlo u Arga také druhé vydání českého překladu, navíc filmovou obálkou. A na rozdíl od prvního vydání je to nové brožované.
  • Česká audiokniha vyšla dříve než slovenská. Jedná se ale o krácenou dramatizaci.
  • Nekrácená slovenská audiokniha se nahrávala v Česku a čte ji původem český herec, který ale vyrůstal na Slovensku, Přemysl Boublík. Díky tomu jsou jak slovenské, tak i české části (úryvky z novin a blogů) čteny bez přízvuku.
  • Film není vhodný pro děti do 12 let, přesto jde do kin s českými titulky, protože „mladší publikum by nemuselo některým slovenským dialogům rozumět“. Kina, která o něj projeví zájem, však mohou získat také verzi bez titulků.
  • Ano, předpokládáte správně. Po uvedení knihy a zejména po filmové premiéře se na Tribeči výrazně zvýšil turistický ruch.

Bojím se, tedy jsem

Jozef Karika: film TrhlinaTrhlina Jozefa Kariky má dvě roviny – filmovou a knižní. Filmové zpracování se velmi povedlo, jeho více než 600 tisíci eurový rozpočet je znát na všech frontách.

Technicky i herecky se jedná o dílo na vysoké úrovni. Pokud vás film nezaujme, bude pravděpodobně na vině knižní předloha. Ačkoli se jedná o velmi ceněnou a prodávanou knihu, příběh nemusí chytit úplně každého.

Tento snímek na pomezí hororu a mysteriózního thrilleru zkrátka vyžaduje diváka, který je ochoten se dobrovolně bát.

Trhlina

Slovensko, 2019, 111 minut

Režie: Peter Bebjak

Scénář: Tomáš Bombík

Předloha: Jozef Karika

Hudba: Juraj Dobrakov

Hrají: Matej Marušin, Mária Bartalos, Tomáš Maštalír, Dávid Hartl