Hou hou hou! Vánoce se kvapem blíží a ruku v ruce s vánočním šílenstvím všech směrů a pohodou v rodinném kruhu přichází i spousta volného času pro obohacení svého seriálového já. Přináším vám proto přehled toho nejlepšího, co jsem za rok 2018 měl možnost vidět. Každý fanoušek žánru si určitě najde to své.

Pravdou je, že core fantasy seriál jsem vlastně žádný neviděl, takže si budeme muset vystačit jen s prvky fantasy v jednotlivých seriálech.

Je to čistě můj subjektivní názor, nemusí sedět každému a jsem si vědom toho, že jsem na spoustu seriálů buď zapomněl, anebo jsem je jednoduše nenacpal do svého nabitého seriálového programu 

Doporučím vám pouze seriály, které jsem v roce 2018 viděl osobně a které mne tak či onak chytly za srdce, za emoce, za koule, no prostě mě bavily od začátku do konce. 

Bylo opravdu těžké udělat užší výběr. Při prvním mapování zhlédnutých kousků jsem se dostal k číslu 19, a to mluvím jen o fantasy a sci-fi. Až mne ten počet hodin strávený u seriálů trošku vyděsil. Vybrat potom jen deset? Téměř nadlidský úkol. Ale podařilo se, a i přes to, že jsem se dost zapotil, je to tu. Dal jsem to dokupy.

Tak jdeme na to. Na desátém místě finále se ze samotných bran pekelných probojoval na můj seznam sám velký kníže pekel.

10. Lucifer (3. série) – 80 %

Lucifer je mým favoritem od samého začátku. Anglický elegán s břitkým smyslem pro humor a brilantní schopností komunikovat si mne získal už prvním dílem. Pamatuju si jako dnes, když byl v Americe zakázaný a chvíli mu trvalo dostat se zpět na obrazovky. Komiks se stal téměř legendou.

Je to spíše kriminálka, ovšem skvěle napsaná a fantasy prvky tady dokonale doplňují dění na obrazovce. Sledujeme anabáze a dobrodružství Lucifera Morningstara (Tom Ellis), který je majitelem nočního klubu, ale dříve to býval sám vládce pekel, který se svou policejní parťačkou Chloe Decker (Lauren German) řeší zapeklité případy vražd.

Celý seriál má skvěle napsané dialogy a na nich hlavně stojí a s nimi padá. Ve třetí sérii se vrátí všichni naši staří známí a děj se zároveň žene bleskově kupředu. Humoru ani naprosto famózních hudebních vložek neubylo a seriál i nadále baví a hlavně dokáže překvapit! 

9. Star Trek Discovery (1. série) – 75 %

Na místě devátém se k překvapení mě samého dostal velmi nečekaně nový Star Trek. Abych to objasnil. V žádném případě nejsem trekista a Star Trek mne nikdy moc nebavil a nebral. Jsem radši, když mne provází síla. 

Já vím. Shame on me.

O to více jsem byl překvapený, s čím se CBS vytasila. Tohle nebyl takový ten upjatý Star Trek. Tohle byla moderně pojatá a velmi progresivní jízda. Spousta novinek dělala seriál opravdu svěží, zároveň zachování původních rysů Star Treku nepůsobilo zastarale, ale vše spolu fungovalo v dokonalé symbióze.

Nové druhy cestování a pohyby mezi dimenzemi byly opravdu výtečně zpracované a mělo to drive. K tomu musím zmínit i naprosto fantastický vizuál, který ukázal vesmír a světy v mnoha krásných barvách a scenériích.

Klingoni a klingonština moc v topu.

Když k tomu připočteme skvělou Soneque Martin-Green (The Walking Dead) jako poloviční vzpurnou vulkánku Michael Burnham a také hostování legendární Michelle Yeoh (Tygr a drak), dostaneme skvělý mix původních hodnot Star Treku a moderní akční podívané.

8. Lost In Space (1. série) – 75 %

Na osmém místě bylo další milé a nečekané překvapení. Netflix vzal klasiku z roku 1998 a přetavil ji ve výpravnou rodinnou scifi s úchvatným vizuálem. A Lost in Space bylo najednou povýšeno na úplně jinou úroveň.

Příběh rodiny Robinsonových, která ztroskotá na neznámé planetě při cestě vesmírem za lepším životem, je ideální podívanou pro všechny věkové kategorie a fanoušky sci-fi. Jméno rodiny jen umocňuje známý příběh trosečníka Robinsona, který ztroskotá na pustém ostrově, jen na té cizí planetě je to prostě o moc zábavnější. Nemůžu si pomoct.

Bylo velmi uvolňující sledovat po delší době seriál, kde se sice umírá, ale není to hlavní nosnou konstrukcí děje, nemluví se zde sprostě a děj sviští i s překvapeními stále dopředu.

Roli otce Robinsona ztvárnil Toby Stephens (známý jako kapitán Flint z Black Flags), celá jeho rodina je naprosto skvěle propojena a chemie mezi herci je opravdu přirozená. Je tu i velmi zákeřná a výborně zahraná záporačka Dr. Smith, která je oproti původním Ztraceným ve vesmíru žena.

Celý seriál má opravdu excelentní vizuální háv a exteriéry jsou prostě dechberoucí. Zachovala se i původní znělka z filmu a zněla mi v hlavě po každém dílu ještě několik hodin.

Hláška „Danger, Will Robinson!“ už je pro geeky dávno v síni slávy! 

7. Colony (3. série) – 80 % 

Pro někoho možná překvapení, ale pro mě se do seznamu naprosto zaslouženě dostal seriál Colony. I přes rozpačitou první sérii vznikl velmi dobře fungující seriál, který ve své 3. sérii překonal moje očekávání a katapultoval se do velmi, ale velmi kvalitních výšin.

Zemi obsadí mimozemšťané, rozdělí ji do kolonií a ve spolupráci s takzvanými kolaboranty vládnou tyranskou rukou nad nebohými lidmi.

Jedněmi takovými jsou i Bowmanovi. Rodina bývalého policisty Willa Bowmana (Josh Holloway – Lost) je vystavena okolnostem, za kterých již v kolonii nemůže normálně fungovat a začne její cesta za rebelií a poznáním. Vztahy celé rodiny jsou do detailu promyšlené a všichni jsou vystavováni nelehkým životním zkouškám a rozhodnutím.

Ve třetí sérii konečně poprvé uvidíme zlé okupanty na vlastní oči, ale také se dozvíme, proč na naši matičku Zemi přišli. Důvod je to věru působivý a ve třetí sérii se opravdu dějí věci! 

Celý seriál působí spíše komorněji. Žádné velké CGI hody nečekejte, ale když už takové scény přijdou, nejsou jako pěst na oko, jako tomu bylo začátkem seriálu. Je vidět, že sledovanost stoupá, a je více peněz na efekty.

6. DC Titans (1. série) – 80 %

Na místě šestém se umístil jediný seriál, který jsem v době vydání tohoto žebříčku nedokoukal do konce, protože to prostě ještě vše nevyšlo, no.

Nicméně svou kvalitou se i přesto do mého žebříčku dostal. Společně s Gothamem se Titans stali vlajkovou seriálovou lodí DC.

Příběhy mladého Robina, který už nechce být Robin, Asiata proměňujícího se v tygra, který nekouše, černošky, ve které spí fénix, a holčiny, která je tak posedlá, až je to boží, jsou děsně chytlavé a jsou vyprávěny úplně jinak než doposud.

Seriál přistoupil na temnější a krvavější hru, a ne stylem, jakým se to děje ve filmovém universu, ale spíše směrem hororu a atmosféry. Celé to působí skvěle retro a stylově a hodně tomu pomáhá i práce s kamerou a barevnými filtry. Krví a bojovými scénami se nešetří.

Jediné, co bych tomu trošku vytkl, je přílišná epizodovitost. Jinak řečeno – v každém díle se něco načne a taky dokončí. Kromě té nejhlavnější linky na sebe epizody příliš nenavazují, a přináší nám proto pokaždé vcelku uzavřený díl, který je však vždy napěchovaný k prasknutí.

Rozhodně můžu všem s čistým svědomím doporučit, je to super jízda!

5. Expanse (3. série) – 85 %

Na páté příčce se nachází můj černý kůň celého žebříčku. Pro Expanse jsem měl vždycky trochu slabost. Takové guilty pleasure, chcete-li.

Expanse začínalo jako nenápadné scifíčko, které přerostlo během tří sérií do naprosto uhrančivé podívané, která má přesah ve stylu mistra A. C. Clarka. Ze skvěle promyšlené noirové sci-fi detektivky do monumentálního sci-fi světa.

Všechny tři série provází až nereálně povedené vizuální sekvence. Stejně jako jsem si v první sérii musel některé záběry pustit několikrát, a přesto jsem se jich nemohl nabažit, tak se mi stejné chvíle stávaly i v sérii třetí. Tohle byla místy supertřída.

Lidstvo se ve své expanzi vesmírem dostává do nekonečna a ještě dál a při kolonizaci se rozdělilo na Pozemšťany, Marťany (lidi žijící na Marsu) a takzvané Belters – kolonisty a horníky, kteří vytvořili své společenství v pásu asteroidů.

Tyto tři frakce nemají moc vřelé vztahy, ale objeví se něco, co postupně donutí všechny spolupracovat. První kontakt přišel nečekaně a ne odkud byste čekali. Ve třetí sérii je tohle naprosto fenomenální a každý díl je perfektním kouskem do skládačky.

Celý seriál se točí kolem posádky tvořené opravdu různorodou směsicí lidí vedené Jamesem Holdenem (Steven Strait), která jako by neobvyklé úkazy přímo přitahovala a vždycky se dostane do středu dění.

Tohle je opravdu moje srdcovka a každému, kdo se mě ptá na nějaký seriál, tak tohle je jeden z těch, které vždy doporučím.

4. The Walking Dead (9. série / half season) – 85 %

Není třeba představovat. Jeden z nejlepších seriálů současnosti, který bohužel začal upadat a od cliffhangeru Negan s pálkou versus lid ztrácel tempo a zábavy i diváků ubývalo. Jen abyste věděli, ten cliffhanger a ta doba, kterou jsme museli čekat, než jsme se dozvěděli, komu Negan rozmašíroval hlavu, byl pro mně jeden z nejlepších cliffhangerů v seriálech vůbec.

Devátá série nejprve vypadala opravdu špatně a odliv fanoušku začal být kritický. Rick (Andrew Lincoln) se snažil slepit něco, co prostě nemohlo držet, a vztahy napříč osadami se horší. Některé postavy začínaly lézt na nervy a už jsem si říkal, že bude opravdu zle.

Ale potom přišla informace, že hlavní protagonista po Carlovi opouští seriál taky a vrhne se na filmové štace, a to slibovalo velké věci.

A také že ano. Dílem, kterým se Andrew s rolí v seriálu rozloučil, tvůrci dokázali, že to v sobě pořád mají a tento díl byl opravdu emočně nabitý a opravdu brilantně vystavěný. Do poslední chvíle prostě nevíte, jak to bude.

Co ale přijde na poslední tři díly první poloviny série, předčí i ty nejdivočejší sny fanoušků. Walking Dead se vrátilo v plné parádě a předvedlo třídílnou krasojízdu zpět mezi hity. Posun v čase byl naprosto geniální nápad a seriál to po všech směrech posunulo o dost výš a dál. K tomu nastupující Whisperers a šokující mid-season finále dokázalo vrátit se mezi špičku a zařadit se na čestném bramborovém místě.

3. Daredevil (3. série) – 90 %

Bronzovou příčku získal opět skvělý Ďábel z Hell’s Kitchen, který tentokrát musí projít očistcem a postavit se démonům zlým i těm ostatním.

Děj nás vrátí do událostí, které následovaly po nepříliš veselém konci The Defenders a sledujeme cestu Matta Murdocka (Charlie Cox) za vykoupením. Odřízne od sebe úplně všechny a tentokrát to trvá a hlavně to bolí, než k sobě všichni zase naleznou cestu.

Vrací se fenomenální Wilson Fisk (Vincent D’Onofrio), kterého považuji za jednoho z nejlepších záporáků vůbec, a jeho pletichaření a hry jsou ještě lepší než v předešlých sériích. Sledovat ho na obrazovce byla prostě pastva pro oči.

Ve třetí sérii poznáme i nového smrtelně nebezpečného protivníka, a to zběhlého agenta Bena Poindextera, který najde své uplatnění v ďábelském plánu Kingpina a opravdu není radno si s ním zahrávat.

I třetí série má naprosto dokonalou práci s kamerou a zvuk. Bitky jsou opravdu umně natočené a je radost se na ně dívat. Choreografie jsou opravdu povedené. Děj nám opět přinese několik zásadních a překvapujících zvratů. Emočně je tato série také velmi nabitá. Herecké výkony byly vyšperkovány téměř k dokonalosti.

Vlajková loď spolupráce Netflix/Marvel, která patřila mezi to nejlepší, co mohla streamovací stanice nabídnout, byla bohužel před pár dny zrušena. Nic to nemění na tom, že je Daredevil naprosto famózní podívaná. 

2. Westworld (2. série) – 92 %

Na místě druhém, těsně pod vrcholem, zůstala i přes své procentuálně nejvyšší hodnocení druhá série Westworldu. 

Opět se ocitáme ve futuristickém zábavním parku, kde můžete být kýmkoliv a dělat cokoliv. Teda do té doby než androidům, jinak dokonalým replikám lidské rasy, dojde trpělivost a započne nefalšovaná, avšak excelentně a dokonale odvyprávěná vzpoura strojů.

Westworld patří k tomu nejoriginálnějšímu, co můžete aktuálně ve světě seriálů najít. Nedá se předvídat, je velmi překvapivý a díky stylu vyprávění, kde se jednotlivé linky proplétají pomalu a přesně a jemně, jako když selka u potoka plete věneček, vás drží v neustálé nejistotě a napětí.

Hvězdně obsazená honba za svobodou přes nádherné exteriéry i skrze futuristické laboratoře se místy dokáže přeměnit v pěkně krvavou řež a vzápětí vám vpálit takovou dávku emocí, že to ani nestíháte pobírat. V seriálu můžete vidět Anthonyho Hopkinse, Eda Harrise,  Tessu Thomson, Luka Hemswortha i Evan Rachel Wood jako skvělou Dolores, která je něco více než jen obyčejný stroj.

HBO stejně jako u Hry o trůny trefilo přesně do černého. Tenhle seriál je umělecké dílo. Ale díky své komplikovanosti a přesahu je místy velmi těžce vstřebatelné a může někomu přijít příliš složité. I proto je Westworld druhý a nedosáhl na úplný vrchol. 

1. Altered Carbon – 90 %

Tramtararááá. A máme tu vítěze. 

Na samotný vrchol mého žebříčku se po velkém boji vyškrábalo tak trošku neonoirové detektivní scifi, které si mne prostě získalo po všech stránkách.

Velmi originální, velmi kompaktní, velmi zábavné, tak akorát složité, aby to nebylo zase tak komplikované jako Westworld. Ideální porce humoru, akce, temného futuristického vizuálu a přesahu do lidské společnosti, kde se velmi důkladně řeší otázky morálky, etiky a věčného života.

Ve světě, kde nemůžete umřít, protože vaše vědomí je nahrané na čipu ve vaší páteři, a když zemřete, jednoduše změníte pouzdro a žijete dále. Ti bohatí ve svých přesně zkopírovaných tělech, ti méně šťastní v tělech někoho jiného. 

Hlavní hrdina je proti své vůli po 250 letech probuzen, protože jeden z nejbohatších lidí na planetě Zemi chce vyšetřit vraždu jeho samotného a náš Takeshi Kowacz je pro své schopnosti a výcvik zdá se tím pravým. Joel Kinnaman zahrál Takeshiho charakter naprosto fantasticky. Hrdina detektiv, co nenávidí svět a je téměř vždy sjetej jak sjezdovka v zimě, začne zjišťovat, že je všechno úplně jinak. Jeho růžový batoh s jednorožcem, ve kterém nosil futuristické zbraně, jen dodával ten správný nádech absurdity.

Město a prostředí je naprosto fantasticky ztvárněné a celé to neonoir prostředí je oku opravdu lahodící. I hudba a vizuál na špičkové úrovni. I když se to nemusí zdát, celé je to protáhlé takovým lehkým retro filtrem.

Seriál je naprosto nepředvídatelný, nejednou se dočkáme obrovského překvapení. Dějově to neuvěřitelně dobře zapadne. Práce s kamerou a celkovou kompozicí záběrů je naprosto neuvěřitelná, za to opravdu klobouk dolů.

Dojde na souboje pěstmi, noži, meči, puškami a jinými zbraněmi. Jsou zde i souboje ve stavu beztíže. Choreografie a efekty promyšlené do posledních detailů.

Dokonale zpracovaná je i práce s jazyky a přízvuky. Dočkáme se zde několika jazyků a mnoha přízvuků. Angličtina, japonština, francouzština a hlavně děsně sexy španělština.

Altered Carbon se dotkne mnoha vážných témat a stejně jako v Blade Runnerovi to ve vás zanechá takový ten otisk čehosi, nad čím potom musíte přemýšlet. Otázky lidství tu přijdou pořádně na přetřes. A co je super, je to v takové míře, že vám to seriál neotravuje a přesně to do všeho zapadá.

V neposlední řadě bych chtěl zmínit detektivku Kristin Ortega, kterou ztvárnila božská Martha Higareda. Její role byla skvělá a tady něco pro pány – ta herečka je naprosto skvostná a její tělo by jí mohla závidět lecjaká celebrita. Její španělština měla děsnej šmrnc a celá byla prostě k sežrání. 

Netflix opět ve vlastní tvorbě předvedl, co dokáže. Pro mne se Altered Carbon umístil na prvním místě oprávněně. Deset epizod uběhlo na jeden zátah jak voda. A pustil jsem si to i znovu a baví to pořád stejně. 

Závěrem…

… bych chtěl zmínit jen pár seriálů, které se do výběru nedostaly, ale zaslouží si také vaši pozornost: Into the Badlands 3, The Last Ship 5, Luke Cage 2, Salvation 2, Preacher 3, The 100, Krypton…

Přeju vám šťastné a veselé a spoustu pohodových, ale i napínavých chvilek ze světa seriálů. 

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?