Titans; 1. série cover

Filmy jako Suicide Squad, Batman V Superman nebo Justice League si na sebe sice možná vydělaly, ale doslova pohořely na většině dalších úrovní. Avšak co se seriálů týče, jde o úplně jiný příběh. Zatímco většina filmových adaptací DC komiksů poslední dobou slepě tápe od omylu k omylu, mezi seriály nejdeme některé skutečné klenoty žánru. Titans je jedním z nich.

Už nejsou pro děti

Titans; 1. série teamTo, co na první pohled asi nejvíc zaujme, je sestava seriálu. Ačkoli Teen Titans v nedávných letech dosáhly například v animovaném formátu nevídaného úspěchu, stále nejde o superhrdiny, kteří by v lidech vyvolávali až tak velkou reakci. Na každého, komu něco řeknou jména jako Rachel Roth nebo Dick Grayson, najdete sto dalších, kterým na tváři vykouzlí rozpoznání jména jako Bruce Wayne nebo Clark Kent.

Je tedy velice dobře, že seriál zvládá sloužit i jako skvělé seznámení s komiksovými postavami. Formát příběhu svým způsobem funguje také jako ansámbl a dává dostatečný prostor všem svým postavám. Fakt, od kterého by se mohly větší produkce z dílny DC jako například již zmíněná Justice League, hodně co přiučit.

Titans; 1. série greenDlouhodobé fanoušky, kteří už jsou s Titány dobře seznámeni, zase potěší to, že seriálová jízda bere postavy na dosud neprozkoumaná místa. Temnější variace na super-hrdinské příběhy v dnešní době sice už není originální, ale zrovna Titánům, kteří na televizních obrazovkách naposledy zazářili v poněkud infantilní podobě animovaného seriálu ‚Teen Titans: Go!‘, náramně sluší.

Je ale třeba si také přiznat, že tato žánrová transformace z na děti zaměřených animáků do mnohem temnějšího a místy brutálního světa této iterace nebyla tak úplně hladká.

Titans; 1. série posterTón seriálu není úplně konzistentní, zvláště některé komediální scény a volba hudby jsou jako pěst na oko, ale když uvážíme všechny faktory, mohlo to být mnohem horší. ‚Transformace‘ tedy ještě dopadla velmi dobře. S dekonstrukcemi super-hrdinského žánru se v poslední době přímo roztrhl pytel, a ačkoli se Titans pyšní poněkud realistickým tonem, tomuto trendu se seriál spíše vyhýbá.

Nakonec mi s mírným překvapením nezbývá než podotknout, že letošní Titans jsou nejlepší variací na ‚temné‘ DC které můžete nalézt na televizních obrazovkách. Je úsměvné, že to, co celé roky pomotávaly hollywoodské blockbustery na stříbrném plátně, se televiznímu seriálu povedlo hned v první sérii.

Ve stínu titánů

Titans; 1. série fight

Technické provedení je další dobré překvapení. Tohle je možná trochu kontroverzní tvrzení, ale myslím, že v porovnání s marvelovskými souputníky seriálu (jako například Daredevil nebo Jessice Jones), je střih a práce s kamerou v Titans o třídu nebo dvě výš.

Což je velice dobře – Titans se totiž, jak už je u televizních produkcí o superhrdinech zvykem, soustředí spíše na klasickou akci než na ‚super-schopnosti‘ samotné. Relativně realistické provedení příběhu by působilo spíše komicky, pokud by akce, která příběh provází, nebyla na stejné úrovni. To se naštěstí nestalo a akční scény mají místy skoro perfektní, brutální příchuť.

Titans; 1. série duoS čím už to není tak jednoduché, jsou kostýmy. Seriál pouze laškuje s klasickým vizuálním provedením zahrnutých postav a tradičními kostýmy, jak se ostatně u realistického provedení příběhu dá očekávat. Produkce se ale bohužel nevyhnula hned několika přešlapům.

Pokud komiksovou scénu jen trochu sledujete, možná si budete pamatovat kontroverzi, kterou vyvolalo zpracování oranžové ‚mimozemšťanky‘. Jako tuhle ohnivou slečnu produkce totiž obsadila herečku Annu Diop, která nejenže je o poznání starší než většina iterací této postavy, ale také je jiné barvy pleti – černé. Internetové vztekání se nad rasou postavy, která stejně žádnou skutečnou rasu nemá, vypadá poněkud úsměvně.

Titans; 1. série RachelAbych kritikům castingové rozhodnutí nekřivdil, musím zmínit, že ačkoli postava ještě nikdy nebyla zobrazena na televizních obrazovkách (jinak než v animované podobě), tradičně byla dabována ‚bílými’ herečkami.

I přesto se ale nemůžu pomoci a přijde mi, že celé drama je ohromně zveličené a v jádru o ničem. Diop postavu nakonec zahrála dobře. Ačkoli její kostým je asi ten nejvýraznější z výše zmíněných přešlapů, fotky z produkce druhé série ukazují, že kanadské kostymérky se ze svých chyb přece jen poučily.

Jeden z aspektů série je herecké obsazení. Již zmíněná Anna Diop se svou rolí odvádí dobrou práci a to samé můžeme říct i o zbytku ansámblu. Branton Thwaites jako Dick Grayson/Robin a Teagan Croft jako Rachel Roth/Raven jsou zde bezpochyby to nejbližší k hlavním postavám a zároveň duší a srdcem celého seriálu. Naštěstí taky podávají jeden z nejsilnějších výkonů této série.

Titans; 1. série DiopPodobné věci můžeme říct také o Ryanu Potterovi, který je výborný Beast Boy. Notnou část pozornosti na sebe ovšem strhávají Alan Ritchoson a Minka Kelly, kteří ve svých rolích podávají překvapivě srdceryvná vystoupení.

Co se týče ostatních detailů technického provedení, je obstojné. Obzvláště používání CGI není nic speciálního a možná sice neurazí, ale určitě taky nijak nezaujme.

Soundtrack seriálu, ačkoli místy docela derivativní, je velmi dobře provedený a zejména pak musím zmínit titulární znělku seriálu, která má výborný rytmus a bezchybně diváka ‚nahodí‘ do správné nálady.

Titans; 1. série BatmanTitans není bezchybný seriál. Místy se trošku opakuje, má potíže s vlastním tónem a identitou nebo technickou stránkou věci, jako jsou třeba kostýmy. I přesto všechno jde ale o jeden z nejlepších super-hrdinských seriálů poslední doby a o krok DC Comics správným směrem, který můžu jen doporučit.

Titans je tak trochu ve stínu velkých jmen DC Comics jako je třeba Batman, jak co se postav v příběhu týče, tak seriálu samotného. To je svým způsobem ale dobře a přinejmenším z části naschvál – tento fakt dovede nalákat na druhu sezónu seriálu, která právě začala.

A pokud je na vás čekání na celou druhou sérii i tak moc dlouhé, vždycky je tady Doom Patrol – seriálový souputník, který s Titans sdílí nejen některé postavy, ale také tvůrce.

DC Titans; 1. série

Předloha: Greg Berlanti, Akiva Goldsman, Geoff Johns

Premiéra: 12. října 2019 

Hrají: Brenton Thwaites, Teagan Croft, Anna Diop, Ryan Potter, Alan Ritchson, Minka Kelly, April Bowlby, Lindsey Gort, Bruno Bichir a další

Michal Kukla
Jsem dvacetiletý student antropologie, co dřív psal povídky pro časopisy Asimov's Science Fiction a Leading Edge a ted' zkouší vody české fantastiky. Spravuji největší český blog o wargamingu a jsem v komplikovaném vztahu s modelařinou