Thor: Láska jako hrom cover
The Walt Disney Company

Bůh hromu je zpět a je ve formě jako nikdy dříve! Je barevnější, akčnější, šílenější, vtipnější, a také se zde objeví geniální Christian Bale! Taika Waititi se utrhl ze řetězu a přináší zběsilé akční vyprávění o dalších osudech Thora a jeho přátel, které se ale nebude líbit každému.

Čtvrtá fáze Marvel Cinematic Universe je v plném proudu a do kin se na vlně barev a humoru přiřítil v pořadí už čtvrtý filmový díl dobrodružství mocného boha hromu Thora. V letošním roce se asi jednalo o nejočekávanější marvelovku a i když je to po třetím Spider-manovi asi nejlepší kousek ze čtvrté fáze, tak se novému Thorovi nepovedlo udělat takový boom, jako se mu to povedlo s předchozím Ragnarokem.

Thor: Láska jako hrom 2
Zdroj: The Walt Disney Company

Thor: Láska jako hrom je už druhý film v pořadí, který režíruje bláznivý novozélandský chlápek Taika Waitity a vzhledem k tomu, jak uchopil Ragnarok a jaký měl následně film úspěch, tak od nového Thora byla očekávání obrovská.

Ta se sice nenaplnila, jak by si mnozí přáli, ale i tak dodal Waitity velmi povedený snímek, který ale v žádném případě nesedne každému. Čtvrtý díl Thora je ve všech směrech přestřelenější, než byl díl předchozí, a bohužel je to v některých momentech spíše na škodu.

Thor opět ve formě

Láska jako hrom nás během prvních několika minut provede Thorovou proměnou zpět z obtloustlého zlomeného muže v nabušeného mocného boha hromu a naváže přímo na poslední události epického Endgame. Thor se nějakou dobu potlouká po vesmíru se Strážci Galaxie a hledá sám sebe. Nakonec se smíří se svým osudem válečníka a cestuje po vesmíru a bojuje kdekoliv, kde je to zrovna potřeba.

Bohužel zanedlouho poté se se Strážci rozloučíme definitivně a sledujeme osud už jen samotného Thora v doprovodu kamenného přítele Korga. Je škoda, že jsme si Strážců na plátně nemohli užít více a že byli ve filmu víceméně jenom na okrasu, ale byl to pochopitelný tah. Bylo nutné navázat tam, kde Thor skončil, a tak můžeme být vděční, že to Waititi neodflákl a Strážce jsme mohli vidět aspoň pár minut.

Thor: Láska jako hrom 3
Zdroj: The Walt Disney Company

Brzy po začátku se Thor dozví o Gorrovi – zabijákovi Bohů, který nemá žádný jiný cíl, než zabít všechny bohy napříč celým vesmírem. To samozřejmě Thor nemůže dopustit a vrací se na Zemi do Nového Asgardu, kde poskládá nový tým, se kterým se vydá vstříct Gorrovi v ústrety, aby tentokrát místo lidí a vesmíru zachránil samotné bohy.

No a to je v podstatě celé. Jednoduchý děj, který moc nepřekvapí, ale stojí na silných základech skvělé audiovizuální podívané, výborné akce, nadprůměrných hereckých výkonů a humoru, který je Waititimu vlastní.

Thor team Assemble

Do role Thora se opět vrátil Chris Hemsworth a k radosti všech žen, a určitě i některých mužů, je ve formě jako nikdy dříve. Na Chrisovi je vidět, že si roli Thora vyloženě užívá a pořád ho to strašně baví. Spoluráce s Waititim mu opravdu sedí a je velmi pravděpodobné, že ho uvidíme v dalších snímcích z MCU znovu.

Bohužel je ale nutné si říct, že ze všech postav a charakterů ve filmu je právě Thor ten, který jde občas s humorem až za hranu trapnosti. Tam, kde se v předešlých filmech držel ještě přesně na hraně a ladně na ní balancoval, tak v Lásce jako hrom bohužel už několikrát spadl do propasti trapného humoru, kdy se za herce musíte trochu stydět. Takových scén ve filmu naštěstí tolik zase není, ale je škoda, že tam takové scény vůbec byly a že se divák musí u filmu takového formátu cítit zrovna takto.

Thor: Láska jako hrom 4
Zdroj: The Walt Disney Company

Kromě Thora se vrací i kameňák Korg, který je takovým vtipným maskotem obou Waititiho dílů o bohu hromu. Toho si opět zahrál sám Waititi. Korgovi vypravěčské schopnosti by směle mohly konkurovat Luisovi (Michael Pena) z Ant-mana.

Třetí ze čtveřice Thorova týmu je Valkýra v podání výborné Tessy Thompson. Ta opět zahrála skvěle a jako královna Nového Asgardu si svoji roli také náležitě užívá. Dostala nový účes, nové zbraně a je vidět, jak si akční scény užívá naplno a s radostí.

Asi nejvýraznějším přírůstkem do týmu Thor je návrat staré známe Jane Foster, do jejíž role se vrátila Natalie Portman. Ta se k roli bývalé Thorovi přítelkyně vrátila s radostí, protože jí ve filmu čekala přeměna v Mighty Thora, který vládne Mjolnirem.

Natalie nejenom že zahrála opravdu skvěle, ale měsíce dřiny v posilovně a příprava na roli se ji opravdu vyplatily, protože se dala do formy jako nikdy předtím a Thorův outfit ji náramně sluší.

Tady bych se ještě rád pozastavil u nového Mjolniru, kterým Mighty Thor vládne, protože jeho schopnost tříštit se na mnoho menších fragmentů, které následně zanechávají totální spoušť mezi nepřáteli, a jejich následné skládání zpět dohromady, bylo prostě a jednoduše epické.

Thor: Láska jako hrom 5
Zdroj: The Walt Disney Company

Přeměna Jane v Mighty Thora je ve filmu velmi dobře zvládnuta a její příběh dodává filmu potřebnou dramatickou část , která je ještě kromě Gorra utlačována Waititiho zálibou v humoru všeho druhu.

Funkční casting

MCU obecně dlouhodobě funguje velmi dobře casting, a na rozdíl od konkurenčních DC málokdy šlápne vedle s volbou herce pro daný charakter. A to se týká nejenom hlavních a vedlejších rolí, ale i drobných cameí, kterých je v Lásce jako hrom opět celá řada.

Za zmínku určitě stojí návrat Sif (Jamie Alexander), falešný Loki (Matt Damon), falešný Ódin (Sam Neill), ale také Russel Crowe, který ve filmu zvtárnil samotného boha všech bohů Dia. Jen to asi nebude takový Zeus, jakého budete čekat. Jeho výkon byl vážně vtipný a obzvlástě pak Russelův přízvuk, který vládci všech řeckých bohů propůjčil.

Ve filmu se objeví ještě mnohem více známých tváří, ale byla by škoda vás připravit o ten zážitek, když si je na plátně hledáte sami. Ale věřte, že na vás známá tvář vykoukne poměrně často.

Gorr the God Butcher

Když už jsme u toho skvělého castingu, tak asi nejvýraznější hereckou posilou celého čtvrtého Thora byl Christian Bale, který ztvárnil hlavního antagonistu filmu Gorra zabijáka bohů.

Thor: Láska jako hrom 6
Zdroj: The Walt Disney Company

Gorr v podání Balea je asi nejlepší záporák od Thanose. Je strašná škoda, že je jeho příběh jen uzavřenou kapitolou pro tento film, protože sledovat Baleův herecký koncert byl opět zážitek.

Bale jakoby vůbec nevěděl, do jakého filmu jde hrát a předvádí zase jednu fantastickou hereckou polohu za druhou a všechny scény, kde ho můžeme vidět, si nekompromisně krade pro sebe.

Pozadí a motivace Gorra jsou ve filmu velmi dobře vysvětlené a dramatičnost Gorrovi dějové linie dokazuje, že Waititi umí točit drama velmi dobře, ale musí ho k tomu někdo tlačit. A to Bale svým výkonem jednoznačně dělal, a díky bohu za to, protože scény s ním byly jednoznačně tím nejlepším z celého filmu.

Audiovizuální orgie

Jedna z nejvýraznějších věcí na celém čtvrtém Thorovi je opět audiovizuální stránka celého filmu. Už v Ragnaroku bylo vše barevné a echt komiksové, ale v Lásce jako hrom se Waititi utrhl ze řetězu a komiksový film ždímá po této stránce naprosto na maximum.

Thor: Láska jako hrom 7
Zdroj: The Walt Disney Company

Vizuální háv snímku je barevný a komiksový jako nikdy. V celém filmu můžete najít spoustu menších i větších detailů, které vás budou hřát u srdce, a nad kterými bude srdíčko komiksového fandy plesat.

Vrcholem všeho je pak černobílá pasáž v Shadow Realmu, kde na malé planetce bojují hrdinové s Gorrem. Celá scenérie místy připomínala Malého prince a i samotné souboje na planetce byly velmi kreativní a originální.

Výprava filmu i přes všudypřítomné CGI byla na velmi vysoké úrovni a nad světy, na které se budete mít možnost podívat, vám bude padat čelist údivem.

Obdobný pocit bude divák mít ze soundtracku, který je stejně jako předešlý díl narvaný k prasknutí světoznámými hity a skvěle doplňuje dění na plátně.

Čistá zábava, která není pro každého

Asi tak by se film dal definovat v jedné větě. Thor: Láska jako hrom si najde spoustu fanoušků, ale i spoustu odpůrců. A to i mezi skalními fandy komiksových filmů z dílen MCU.

Film je přepálený po všech směrech a humor, který byl v Ragnaroku tak akorát na hraně, tady už místy drhne a spadá do trapnosti a infantilnosti.

Ve snímku je i mnoho hlubších myšlenek a situací, ale ty, až na scény s Baleovým Gorrem, jsou převálcovány Waititiho šílenstvím a kreativitou.

Thor: Láska jako hrom 8
Zdroj: The Walt Disney Company

Největší chybou diváka předtím, než půjde na nového Thora do kina, je čekat nějaký hlubokomyslný film, který bude plnit normy a standardy „kvalitní“ kinematografie. Je to sice subjektivní věc a každý má laťku kvality posazenou někde jinde. Thor: Láska jako hrom je ale čistá barevná vyplachovací zábava a jít na film s jiným očekáváním vám zážitek jednoznačně pokazí.

Když ale přistoupíte na Waititiho bláznivou hru, tak si film náramně užijete.

Po letošním víceméně zklamání z dvojky Strange byl nový Thor určitě krok lepším směrem a divák se u filmu určitě bude bavit více, než u Šílenství mnohovesmíru. Kvalit Ragnaroku sice Láska jako hrom nedosahuje, i tak se ale divák bude výborně bavit.

Nový Thor také k velkému překvapení přistoupil ke kratší stopáži, než je u MCU zvykem a vůbec to není na škodu, protože film odsýpá závratným tempem a divák se ani na malou chvíli nestihne nudit.

Film ma svá slabá místa a obzvláště pak v humoru, který tentokrát není zvládnutý až tak dobře. Naštěstí těch slabších chvil není zase tolik a ty pozitivní momenty a scény s přehledem film utáhnou.

Thor: Láska jako hrom bohužel opět nikam výrazně neposunul MCU fázi 4 jako celek a ta tak zůstává spíše roztříštěným vyprávěním o jednotlivých hrdinech a týmech. Kevin Feige sice slibuje brzy velké odhalení s tím, že vše začne dávat smysl, ale zatím se to divákovi jeví spíše bez většího rámcového smyslu.

Thor: Láska jako hrom 9
Zdroj: The Walt Disney Company

Závěrem bych ještě chtěl dát čestné uznání řvoucím kozám, které se instantně staly asi nejoblíběnějšími kozami v historii filmu. Scény s nimi byly prostě nepopsatelně vtipně epické!!

Thor: Láska jako hrom

Režie: Taika Waititi

Scénář: Taika Waititi, Jennifer Kaytin Robinson

Kamera: Barry Baz Idoine

Hudba: Michael Giacchino, Nami Melumad

Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Christian Bale, Tessa Thompson, Taika Waititi, Russell Crowe, Jaimie Alexander, Chris Pratt, Dave Bautista a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
thor-laska-jako-hrom-obezni-buh-hromu-projde-dietou-a-serviruje-cistou-zabavu-ktera-neni-pro-kazdeho+ Christian Bale + akce + humor + audiovizuál – humor – sem tam slabé chvilky – občas přestřelený Thor