Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad cover
Zdroj: Warner Bros.

James Gunn se utrhl ze řetězu a přináší šílenou barevnou zběsilou podívanou plnou cvoků, skvělých hlášek, potoky krve a fantastickou muzikou. Antihrdinové nikdy nebyli zábavnější.

U Warnerů potřebovali už konečně taky jednou trefit v rámci DCEU do černého a sázka na úleťáka Jamese Gunna se jim vyplatila. Dle dohody, že se studio nebude vůbec míchat do natáčení a nechá režisérovi naprostou volnou ruku, se Gunn utrhl ze řetězu a naservíroval nám asi nejlepší DC komiksovku od Nolanových Batmanů.

The Suicide Squad je soft reboot prvního dílu. Není to ani restart a ani druhý díl. Je to někde mezi těmito dvěma variantami.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 2
Zdroj: Warner Bros.

James Gunn si vzal to nejlepší z prvního dílu jako například Harley Quinn v podání excelentní Margot Robbie nebo plukovníka Flaga v podání neskutečně charismatického Joela Kinnamana a postavil s nimi úplně nový příběh. Příběh, který je sice jednoduchý, ale díky Gunnově brilantní šílenosti naprosto skvostně odvyprávěný a pekelně zábavný.

Oproti prvnímu dílu od Davida Ayera drží The Suicide Squad výborně pohromadě a díky skvěle vykresleným postavám si dokážete udělat k antihrdinům nějakou vazbu.

James Gunn už ve Strážcích Galaxie pro konkurenční Marvel dokázal, že umí fantasticky pracovat s týmovými charaktery a v The Suicide Squad to fungovalo ještě lépe. Nemusel se totiž držet v mantinelech nastavenými společností Disney a mohl popustit uzdu své překrásné strašlivé fantazii. A výsledek prostě stojí za to.

Krása jednoduchosti

Říká se, že v jednoduchosti je krása a dvojka Sebevražedného oddílu je toho zářným příkladem.

Děj je totiž až skoro trestuhodně triviální. Nejnebezpečnější vězni se zvláštními schopnostmi jsou za příslib zkrácení trestu vysílání na bojové mise, kde buď uspějí a zkrátí si něco málo z doživotního trestu, nebo při výkonu služby zemřou.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 3
Zdroj: Warner Bros.

V případě druhého dílu Suicide Squad je měrou vrchovatou hlavně ta druhá možnost. No, a kdyby náhodou chtěl někdo dezertovat, tak mají všichni v hlavě uloženou mikrobombu, kterou jejich šéfka jejich šéfka může kdykoliv odpálit a vymalovat krví a kousky mozku celou místnost.

No, a to je v podstatě celé. Ale odzbrojující barevný vizuál, skvělá scénáristická práce a neuvěřitelně lehké, místy nelineární, vyprávění Jamese Gunna dokázali i z takto jednoduché látky udělat vykřesat maximum a vytvořit film, který funguje v podstatě po všech stránkách. A to se u DCEU zatím moc nevidělo.

K tomu všemu je film v eRkovém ratingu a využívá toho takovým způsobem, jakým by se mu to mohlo pod hlavičkou Myšáků od Disneyho jenom zdát. Divák dostane pořádný nářez, spoustu krve a mraky fatalitek. Co jiného taky čekat, když máte ve filmu obřího chodícího žraloka, který prostě chodí, trousí hlášky, žere lidi a pak je v šílené vizuální orgii trhá na kusy.

James Gunn má v té hlavě fakt šílené věci. Krví a originální smrtí se ve filmu opravdu nešetří a filmu jde jenom ke cti, že se Gunn nebojí likvidovat i spoustu charakterů z hlavních řad hrdinů.

Sedm statečných šílenců

Kromě Gunna měli samozřejmě obrovskou zásluhu na skvělém výsledku i samotní herci. Gunnovi se totiž mimořádně dobře vyvedl casting téhle zvrácené sebranky antihrdinů a výsledná chemie mezi hlavními hrdiny, která ve filmu opravdu je, funguje naprosto dokonale.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 4
Zdroj: Warner Bros.

Film je doslova narvaný hláškami, gagy a vzájemnou interakcí postav a díky skvělým hereckým výkonům a opravdu povedeným dialogům to do sebe parádně zapadne a prostě a jednoduše to geniálně funguje.

Ústřední sedmička hrdinů vám opravdu přiroste k srdci, a i když ve filmu v podstatě pořád dokazují, že jsou to nejhorší padouši ze všech koutů světa, tak díky flashbackům a jejich osobním mini příběhům dokáží, že mají srdce na pravém místě. Teda většinou.

Task Force X, jak se oficiálně tahle sebevražedná jednotka jmenuje, je opravdu různorodá sebranka magorů, kde má každý svoji schopnost, ať už hrozivou, nebo praštěnou.

Herci podali všichni fantastický výkon a bylo na nich vidět, že si natáčení opravdu užili. Aby taky ne, když s Gunnem točíte něco takového.

A i přesto, že Gunn podivuhodně vyváženě zvládl pracovat se všemi charaktery stejně a věnoval jim zhruba podobný čas, tak stejně musím vypíchnout hlavně tři nejlepší charaktery, kteří si ten film tak trochu kradly pro sebe.

Tím prvním je John Cena a jeho Peacemaker, který si vás získá nejenom bojem ale hlavně svým naprosto dokonalým hereckým vystoupením, kdy se s ním při moha dialozích fakt zasmějete. Jeho všudypřítomné špičkování s Bloodsportem v podání hvězdného Idrise Elby je jednou z nejlepších věcí ve filmu.

Druhý není nikdo jiný než King Shark. King Shark s hlasem legendárního Sylvestera Stalloneho se stal takovým DCčkovým Grootem a scény s ním si budete určitě nepokrytě užívat. Ať už se smát jeho výstupům, nebo sledovat jak na obrazovce řádí a nechává za sebou krvavou spoušť, budete se u toho náramně bavit.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 5
Zdroj: Warner Bros.

Třetím charakterem je pak Harley Quinn v podání nádherné a fenomenální Margot Robbie. To už není žádným překvapením, protože Margotka se pro tuhle roli prostě narodila. Suicide Squad 2 je zatím její nejlepší vystoupení v rámci filmů kde už se objevila.

Ostatně její akční scéna, kde bojuje s oštěpem proti přesile vojáků, kdy dění na plátně doplňuje animace a všude létají motýlci, je nejlepší akční scéna v celém filmu.

Ostatní hrdinové, jako třeba Ratcatcher 2, a nebo Polka Dot Man byly taky výborní, ale tihle tři je trochu převyšovali.

Ve filmu se také ukáže velmi mnoho známých tváří v cameo rolích, ať už třeba Michael Rooker, Nathan Fillion nebo třeba herec a řežisér Taika Waititi

Audiovizuální orgie

James Gunn bravurně balancuje mezi žánry a přináší divákovi skutečně neotřelou podívanou, které dominuje fantastický vizuální háv a taky nabušený soundtrack.

Celý film je výborně prokreslen a barvami se v The Suicide Squad skutečně nešetří. CGI je na špičkové úrovni, i když úplném konci bylo už docela přepálené. Ale to byl vlastně celý film.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 6
Zdroj: Warner Bros.

Totálně přepálený, ale na nic si nehraje a ví to o sobě, což Gunn dává najevo třeba komunikací s divákem různými vizuálními popisky a rozdělením kapitol přímo v dění na obrazovce.

Akce je opravdu povedená, každý z antihrdinů má své schopnosti a zbraně, a to dalo obrovský prostor pro opravdu různorodé bitky a souboje. A s eRkovým ratingem to stálo za to.

Škoda, že takto nebyl třeba nový Mortal Kombat, ten by si měl od The Suicide Squad vzít pro příště ponaučení a inspirovat se v Gunnově práci.

Sebevražedný oddíl funguje vlastně i velmi dobře s emocemi. Gunn výborně pracuje jak se všudypřítomným humorem, tak s několika vážnějšími tématy. Přechody mezi humorem a vážností jsou pak velmi s citem vyladěné a za tuhle práci s žánry opravdu klobouk dolů.

Jak už má James Gunn u svých filmů zvykem, tak i v tomto filmu je opravdu nabitý soundtrack. Není to sice takové terno jako u prvních Strážců Galaxie, ale i tak je na playlistu mnoho pecek, které si po shlédnutí filmu budete rádi pouštět znovu a znovu. Soundtrack je perfektní.

Sice tentokrát více zaměřený do rocku, ale najdete v něm všemožné žánry a hudba vždy skvěle doplňuje dění na plátně.

Ve filmu je také spousta odkazů na DC a komiksy a to jistě potěší nejednoho skalního fandu.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad 7
Zdroj: Warner Bros.

James Gunn zase ukázal, jak moc má šílenou a kreativní mysl, když mu do toho nikdo nekecá a ukázal cestu, kterou by se mohlo DC vydat. Když pominu Deadpoola, tak tohle může Marvel jen tiše závidět.

Ve srovnáním s oběma díly Strážců Galaxie je The Suicide Squad někde mezi nimi. První Strážci prostě byli něco fenomenálního, a co si budeme povídat, to už se bude hodně těžko překonávat.

Nicméně druhý Sebevražedný oddíl je skvělou podívanou, která si na nic nehraje a prozatím aspiruje na nejlepší blockbuster roku a MCU po filmové stránce letos nestíhá. Snad to napraví příchodem Shang-chiho a Eternals, protože Gunn trefil do černého a MCU má co dohánět.

My teď jen můžeme doufat, že se Gunn konečně vrhne na třetí pokračování Strážců Galaxie, protože už teď se nemůžu dočkat jeho dalšího filmu.

Sebevražedný oddíl / The Suicide Squad

Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2021, 132 min

Režie: James Gunn

Předloha: John Ostrander (komiks)

Scénář: James Gunn

Kamera: Henry Braham

Hudba: John Murphy

Hrají: Margot Robbie, Joel Kinnaman, Idris Elba, Jai Courtney, Viola Davis, John Cena, David Dastmalchian, Daniela Melchior, Michael Rooker a další

Závěrečné hodnocení
Zábava / příběh / kvalita
85 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
the-suicide-squad-parta-nejdegenerovanejsich-delikventu-sveta-oziva-v-rukou-rezisera-strazcu-galaxie+ herecké výkony + soundtrack + vizuál + Margotka – jednoduchý děj