The Last of Us Part II Remastered
Zdroj: Sony

Hra The Last of Us patří mezi jedny z nejlepších videoher historie a nenajde se snad žádný majitel konzole od Sony, aby tento titul nehrál.

Když herní studio Naughty Dog vydalo první díl z této série ještě na dosluhující PS3, tak se po boku GTA V jednalo o to nejlepší, co celá generace konzole nabídla. Proto není divu, že se hra dočkala vylepšené verze následně na systém PlayStation 4, která posunula laťku ještě výše. Nedávno jsme se dočkali dalšího vylepšení po vydání druhého dílu s názvem The Last of Us Part I.

A podobně jako GTA V se jedná snad o jedinou hru, která vyšla napříč třemi generacemi konzolí a pokaždé dokázala prodat miliony kusů. Pokračování strhujícího příběhu Joela a Ellie, který nadchl hlavně díky geniálnímu příběhu, unikátní atmosféře a parádní hratelnosti vyšlo na konci životnosti generace PS4 a jelikož vyšel první díl na PS5, tak se dalo očekávat, že i Part II se dočká svého vylepšení, i když hra vyšla teprve před třemi roky.

Veliký otazník zůstával, zda druhý díl vůbec potřebuje nějaké vylepšení, jelikož i ve srovnání s hrami pro aktuální generaci konzolí hra vypadá ve všech směrech stále dobře a jen málo her jí dokázalo už jen po vizuální stránce překonat.

Hráčům by stačil jen update, který by umožňoval hru hrát při 60 FPS, jako se to stalo třeba u jiné exkluzivní hry od Sony Days Gone. Ale, přeci jen konzole PS5 dokázala přitáhnout i nové hráče, kteří doteď neměli s jinou konzolí od Sony zkušenosti. Na ty je cílená nová verze.

Ale i věrní fanoušci hry si rádi zopakují příběh druhého dílu ve vylepšené verzi, která nabízí 60 FPS, nebo 4K zobrazení, haptickou odezvu a adaptivní triggery nebo 3D zvuk. Ale to není vše, co remasterovaná verze nabízí. Máme zde nový roguelike režim pro další hodiny zábavy, nebo i nepoužité úseky hry, které v originální verzi nebyly. Kvůli tomu nejsou sice úplně nedodělané, ale to fanoušky rozhodně trápit nebude.

The Last of Us Part II Remastered
Zdroj: Sony

Tohle všechno hráči získají za zaplacení symbolické částky 10 dolarů, což vzhledem k obsahu a vylepšení, jež do hry hráči dostanou, je opravdu velmi nízká cenovka, a tak se nedá hovořit, že by vývojáři s vydavatelem jen těžili z popularity značky a snažili se o dodatečný příjem za minimum práce.

Když jsme ještě u The Last of Us jako takového, tak se jedná o hru, která přerostla v hit i na stříbrných plátnech, nebo spíše v tahák pro streamovací službu HBO Max, která se postarala o seriálovou adaptaci, která dokázala nalákat ještě více předplatitelů, než bylo třeba u jiného trháku, kterým byla Hra o trůny. S velikým očekáváním se připravuje práce na druhé sérii, která by měla kopírovat události právě části druhého dílu.

Skvělá hra plná různých vylepšení

Opět recenzovat samotný The Last of Us Part II by bylo jak házení hrachu na zeď a pokud jste zatím neměli žádnou zkušenost s tímto veledílem, tak bych vás odkázal na naší starší recenzi. Nicméně lehkému sumáři se nevyhnu, jelikož před vývojáři nebyl úplně snadný úkol zopakovat úspěch první části The Last of Us, který byl naprosto geniální.

Příběh byl opět geniální, i když pro řadu hráčů dost kontroverzní a kvůli některým událostem vývojářům až vyhrožovali a dožadovali se změny, ale i tohle k silným příběhům patří. Ne vždy se musí vše vyvíjet tak, jak by si většina přála, ale aby zasáhla emociální stránku hráčů a fanoušků.

Hratelnost byla zachována, jen se dočkala dalších funkcí a vylepšení. Vždy není potřeba výrazně měnit něco, co funguje na jedničku, i když je pak zde riziko, že hra ztratí svoji unikátnost, už tolik nezaujme a přinese s sebou stereotyp.

Pojďme ale k tomu, co všechno remasterovaná verze sebou přináší. Uložené pozice lze importovat z verze pro PS4, takže pokud hráči nebudou chtít nemusí procházet celý příběh od začátku a opět sbírat všechny trofeje. Nýbrž se jen pustit do vystřižených částí, nového režimu, nebo se podívat na cut-scény s komentářem vývojářů, což rozhodně chválím.

Po grafické stránce nebylo potřeba ani nic vylepšovat, ale i přesto je zlepšena viditelnost a spousty detailů, kterých si běžným okem a při klasickém hraní nemusíme ani všimnout, nicméně těch detailů je opravdu hodně.

The Last of Us Part II Remastered
Zdroj: Sony

Hra nabízí v základu dva režimy zobrazení. První zaměřený na kvalitu podporuje nativní 4K rozlišení, díky kterému hra vypadá opravdu neskutečně. Bohužel při tomto zobrazení hra běží jen ve 30 FPS, tedy pokud vaše televize nedisponuje VRR (Variable Refresh Rate), kde se hra může dostat na daleko více FPS a to na stabilních 40, ale v některých pasážích se dostane i na vytoužených 60 FPS.

Druhý režim zaměřený na výkon. Hra v něm jede nativně v rozlišení 1440p při stabilních 60 FPS. Opět díky VRR se hra dokáže vyšplhat i na 90 FPS, což není vůbec špatné, ale vyšší rozlišení tady nedostaneme. Delší nahrávací časy bylo něco, co jsme u PS4 museli přetrpět, zde díky SSD disku tohle odpadá a nahrávání je téměř minimální. Díky tomu je zážitek ještě intenzivnější.

Nemalým vylepšením je podpora ovladače Dualsense, který je stále velikou předností konzole PS5, když se tedy funkcím ovladače vývojáři dostatečně věnují. Hodně se mi líbila haptika třeba při vylepšování zbraní. Pro někoho to může být jen nepatrný detail, ale osobně se mi tyto funkce stále neomrzely a hru si vždy díky haptice a triggerům užiji o to více.

Není návratu

Zatím jsme se bavili o různých vylepšeních a nyní se podíváme na nový obsah. Fanoušci rozhodně ocení tři nové úrovně. Ty měli být součástí hry, ale nakonec byly vystřiženy a nebyly nikdy do detailu dodělány. Vývojáři, ale tento obsah jen tak nechtěli hodit do koše, a tak je i v nedodělané verzi nabídli v této verzi hry. Chybí v nich animace, dabing a mnohé další herní mechaniky.

Jedná se přesněji o Večírek v Jacksonu, Stoky v Seattlu nebo Lov. Každá část zabere jen několik minut a obsahuje v úvodu komentář Neila Druckmanna. Ten obsahuje vysvětlení, proč je nakonec do hry nezařadili, ale i jak byla celá úroveň plánovaná. I tyto komentáře, jako celá hra obsahují české titulky. Díky tomu můžeme nahlédnout lehce pod pokličku vývoje hry.

O roguelike režimu Není návratu jsem se již lehce zmínil, ale je to další iterace jako byl třeba multiplayer v původní verzi prvního dílu. Něco na víc, co přinese dalších pár hodin zábavy pro hráče, kteří ani po dohrání nemají ještě dost akce. Nedávno jsme se podobného režimu dočkali u God of War Ragnarök v rozšíření s názvem Valhalla, takže je to něco, co se asi zalíbilo ve studiích PlayStation Studios.

The Last of Us Part II Remastered
Zdroj: Sony

V režimu Není návratu si zahrajeme za známé postavy, které jsme již ovládali, jako je Ellie, Joel nebo Abby, ale také se nám do rukou dostanou známé postavy, které jsme ovládat zatím nemohli. Mezi nimi je Dina, Manny, Jesse, Tommy, Lev, Yara a Mel. Každá postava má své charakteristické zbraně, ale také další unikátní vlastnosti a odemykatelné perky. Některé postavy se odemknou až v průběhu hraní, některé jsou dostupné hned od začátku.

Po výběru postavy a obtížnosti se vždy začíná v úkrytu. Zde je možné si zvolit úkol, který se neustále mění, nakupovat nové vybavení, plánky na výrobu, náboje a další vybavení na danou misi. Pak už se jen hráči vydají do akce a snaží se dostat až k bossovi, nebo ke splnění úkolu bez úmrtí, které znamená konec hry a neúspěch v misi.

Postupem času se nabalují i další módy, ale vesměs se jedná o arénový boj ve známých lokacích upravených na tento způsob hraní. Režim je po několik her i napínavý, jelikož o úspěchu či neúspěchu často rozhoduje jediný zásah. V celku se jedná o velmi příjemný bonus ke klasické hře se spoustou skinů pro herní postavy a šesticí bossů.

Ještě jsem nezmínil jeden menší bonus, a to je kytarová minihra, která byla již součástí základní hry, jen toho nabízí o trošku více a dostanete se k ní kdykoliv budete chtít, nejen na vybraných úsecích hry. Vylepšením si prošel i foto mód, který nabízí mnohem více obsahu pro dokonalé snímky ze hry.

The Last of Us Part II přichází na konzoli PlayStation 5 v co možná nejlepší kondici, a ačkoliv se může zdát zbytečný, tak toho obsahu za těch pár korun pro majitele původní verze hry je vcelku dost.

Osobně jsem si znova zahrát Part I, následně shlédnul seriál a opět zahrál Part II v Remastered verzi a dostal jsem spousty hodin zábavy, kterých nelituji, i když jsem všechny díly hrál v jejich původních verzích.

The Last of Us Part II Remastered
Zdroj: Sony

The Last of Us Part II Remastered

Vývojáři: Naughty Dog

Vydavatel: Sony

Lokalizace: České titulky

Platformy: PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
the-last-of-us-part-ii-remastered-vylepsena-verze-jedne-z-nejlepsich-videoher-predchozi-generace+ zábavný režim Není Návratu + speciální nedokončené tři části ze hry + technické vylepšení + spousta dalšího drobného obsahu