The Last of Us Part I cover
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Strasti zasmušilého otce bez dítěte a malé holčičky ve světě plného nebezpečného viru, bojů o suroviny a ideály, ještě není u konce. Vše je potřeba si zažít ještě jednou a opět při putování několikrát zatlačit slzu a na samém konci sedět u závěrečných titulků několik desítek minut a jen zírat s vnitřním výbuchem emocí.

Hra The Last of Us vyšla na konci životnosti konzole PlayStation 3 v roce 2013 a stal se zní neuvěřitelný hit. Posunula hranici stařičké konzole a nastolila směr her pro generaci PlayStationu 4. Rozhodně má i nemalý podíl na prodejích konzole PS4, jelikož to byla jedna z pár prvních velikých exkluzivit, které neustále přibývají.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

V roce 2014 se zase díky obřím prodejům PS4 dostavila na tuto konzoli remasterovaná verze. Pár měsíců před tím vyšlo ještě příběhové rozšíření s názvem The Last of Us: Left Behind. To nabídlo jen několika hodinové rozšíření zaměřené na malou Ellie. Ale i tak díky silnému příběhu dokázalo rozšíření zasáhnout a získat výborné hodnocení.

Druhý díl vyšel zase před koncem cyklu PS4 v roce 2020. A ačkoliv i pokračování herní kritici svým hodnocením vystřelili do nebes, stejně jako převážná většina hráčů, tak se našla skupina lidí, kterým pokračování tolik nevonělo.

A právě tito hráči společně s početnou skupinou trollů, kteří hru vůbec nehráli, doslova zahltili všechna média, kde lze hodnotit negativním hodnocením. Bezpochyby si někteří z vás na tuto „aférku“ ještě vzpomenou.

První díl měl za mě větší příběhovou hloubku, hlavně kvůli vztahu Joela a Ellie, což ve druhém díle bylo trošku odlišné, ale nemohu říct, že byl horším dílem. Kde hra za mě ztrácela na osobním doteku emocemi, nahrazovala dokonalou hratelností, velikostí a téměř naprostou dokonalostí ve všech směrech.

Vývojáři ze studia Naughty Dog však překvapivě neudělali plnotučnou konverzi druhého dílu pro novou generaci konzolí, ale rozhodli se oživit první díl, který se v této nové verzi jmenuje The Last of Us Part I místo předchozího označení jen The Last of Us.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Tím se po boku Grand Theft Auto V stává druhou hrou, která vychází již na třetí generaci konzolí. Je to až neuvěřitelné na rozdíl od GTA V jsme se dočkali, alespoň toho druhé dílu, čímž mám pro tuto předělávku větší pochopení. Jen je škoda, že vývojáři nepřipravili rovnou kompilaci obou dílů do jednoho.

Jelikož se jedná o titul, který byl recenzován ve své původní verzi a pak i v remasterované pro PS4, tak se více zaměřím na vylepšení a novinky této verze než na hru samotnou, ale zase nemohu vše přeskočit a vynechat alespoň zkrácený souhrn toho, jak se hra hraje.

Opravdový příběh plný zvratů

Věřím, že většina z vás již hru hrála, ale i přesto se budu snažit vyvarovat spoilerům snad kromě jednoho z úvodu hry, tomu se vyhýbá velmi těžko, abych alespoň něco mohl nastínit. Vše začíná jako klasická post-apokalyptická hra. Ve světě propuknul chaos po tom, co se lidi začínají měnit v monstra lačnící jen po lidském mase.

V tom se hráč vžije do dvanáctileté Sarah, která bydlí jen se svým otcem a zde i po pár minutách interakce a pak následného prchání z domova se hráči dokáží postavy vrýt do paměti. Bohužel celý útěk do bezpečné zóny nedopadne úplně podle přestav a malá Sarah umírá po zásahu útočnou puškou. Již zde jsem musel zamáčknout první slzu a ani po třetím průchodu hrou (původní verze, remaster a současná) nebyl emotivní zážitek z celého úprku o nic menší.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Následně hra poskočí o dvacet let dopředu, kdy je lidstvo již zpustošeno nákazou, ve světě vznikly bezpečné zóny vedené polomilitantními skupinami či osady banditů a pašeráků. Známý a životem zničený Joel, otec malé Sarah, je zkušený pašerák, který životem proplouvá.

Po dalších událostech a cestě po pomstě se se svojí společnicí Tess potká s malou pubertální Ellie, která je imunní vůči viru a je potřeba ji dostat k vědcům skoro přes celou zemi. Tak začíná společná cesta této neobvyklé dvojice plné překvapivých zvratů a vzájemných vztahů.

Sice to takhle řečeno může znít fádně, ale opak je pravdou. I když je tento post-apokalyptický svět skvěle vymyšlený, tak se z něho zas tolik nedozvíme a příběh se hodně zaměřuje na osud hlavní dvojce a ono to nesmírně funguje. Tyhle dva se dokáží hráčům zarýt jak do pamětí, tak i do srdcí.

Velkou zásluhu na tom rozhodně mají i dabéři, respektive herci postav Ashley Johnson a Troy Baker. Motion capture zde byl proveden s velkou precizností a nasnímané bylo vše od pohybů až po mimiku postav, i proto jsou herní postavy Ellie a Joela, tak uvěřitelné.

Hratelnost, která odolala i času

Kromě příběhu a audiovizuálního zpracování byla hra vyladěná i v hratelnosti, ta se výrazně nezměnila ani v druhém díle, jen se posunula o krůček k lepšímu díky novým technologickým možnostem. The Last of Us Part I právě přebírá kompletní rozhraní a hratelnost z druhého dílu, takže pokud si zapnete původní verzi a pak tu novou, což jsem před recenzováním udělal, je rozdíl hned patrný.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Proto i chápu vyšší cenovku, jako u zcela nové hry, jelikož vývojáři museli překopat nejen animace, grafiku, ale i celkovou hratelnost, umělou inteligenci a spoustu dalších prvků o kterých si ještě povíme.

Hra dokonale střídá akční pasáže, kdy je potřeba utíkat, s těmi, kde je potřeba bojovat za pomocí postupného postupu a zneškodňování nepřátel, jelikož každý náboj se počítá, ale občas nabídne i akční pasáže plné střílení. Do toho tu máme pasáže, kdy je potřeba se jen plížit, řešit hádanky, a nebo jen překonávat terén a hledat sběratelské předměty odhalující další detaily příběhu.

Samozřejmě zůstávají i drobné neduhy, jako, že postavy neumí jen tak skákat kde se jim zachce, nebo situace, kdy by člověk našel snazší cestu či řešení nějaké situace, než jaké se nabízí, ale to jsou opravdu jen drobnosti oproti celkovému zážitku.

Do třetice všeho nejlepšího

Kromě předělané hratelnosti a rozhraní hra nabízí 3D zvuk, který podporuje PlaysStation 5. Nemůže chybět ani haptická odezva s adaptivními triggery, která mě bohužel trošku zklamala. Co je na první pohled znát je grafické vylepšení a lepší FPS.

Hra nabízí dva režimy zobrazení, a to plné 4K zobrazení při 40 FPS, takže ne klasických 30 FPS jak jsme zvyklí u jiných her, ale vývojářům se podařilo se dostat na stabilních čtyřicet. Nebo upřednostnit výkon, tedy 60 FPS při dynamickém 4K zobrazení, případně 1440p dle systémového nastavení výstupu.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Grafické vylepšení je opravdu znát, hlavně pokud si srovnáme úplně první verzi, tak rozdíl je enormní. Ale i s verzi pro PS4 je znatelný posun, což mi trošku vadilo u Tess, která působí o hodně starší a ze sympatické ženy je rázem strhaná pašeračka podobně jako Joel. Starší se mi zdá i malá Elie, což jí trošku ubírá na nevinnosti a dětské roztomilosti, ale naštěstí to není tak špatné, aby to kazilo zážitek ze hry.

Ať se to pro běžné hráče může zdát jako maličkost, nebo zbytečnost, tak pro některé je to přímo dar z nebes – přístupnosti pro handicapované hráče v různých směrech. Naštěstí The Last of Us Part I podobně jako druhý díl posouvají tuto hranici přístupnosti zase o kus dále, a tak si tento neskutečný zážitek může užít další část hráčů.

Řeč je tady o různě nastavitelné velikosti a barevnosti titulků, dokonce i syntézu řeči, a co je nejlepší, tak i v českém jazyce. Dále je to několik balíčků různých asistentů zaměřující se na tři hlavní přístupnosti – zrakovou, sluchovou a motorickou.

Pár si jich dovolím zmínit. Jsou to – přeskočení rébusů, asistenti při boji, navigaci a pohybu, komentáře k filmovým sekvencím, čtečka obrazovky, bojové vibrační signály, ukazatele povědomí, automatický sběr, automatické míření či změna zbraně, ukazatel kořisti, hlídač okrajů – a to je jen zlomek všech možných asistentů a zjednodušení.

The Last of Us Part I je stále vynikající hrou, která je o malinko lepší díky využití hratelnosti a možnostem z druhého dílu, lepšího audiovizuálního zpracování, předělání všech animací při zachování nasnímaných pohybů a mimik herců. Velké díky patří vývojářům za neskutečné možnosti v přístupnosti, které určitě zabraly neskutečné množství času, a zisk, který to v globálních číslech přinese, je jen nepatrný.

The Last of Us Part I
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Jediné, co mi trošku vadilo, je změna ve vizuálu Tess a drobné změny u Ellie, kde to je naštěstí jen minimální. V neposlední řadě může být pro někoho odrazující samotná cena, především pak pro ty, kteří hráli již remastered verzi, tam bych možná vyčkal na nějakou slevu.

Ale kdo ještě neměl možnost, nebo hrál jen původní verzi na PS3, tak nemá nad čím váhat, tohle je herní klenot, který by si měl zahrát každý pořádný hráč.

The Last of Us Part I

Datum vydání: 2. září 2022

Vývojář: Naughty Dog

Vydavatel: Sony Interactive Entertainment

Vydavatel v ČR: SONY ČR

Žánry: akční adventura, survival

Platformy: PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
the-last-of-us-part-i-jeden-z-nejslavnejsich-postapokalyptickych-pribehu-ve-sve-nejlepsi-forme+ přístupnost pro handicapované hráče + režimy zobrazení + vylepšená hratelnost + stále skvělá hra - změna vzhledu Tess - cenovka jak u nového titulu