Rok 2019 vypadá velmi silně pro všechny komiksové fanoušky – pokračování Avengers, Captain Marvel, Shazam!… Jak jsem rozebírala v první části výhledu, superhrdinských filmů se chystá jen v první polovině roku celá řada. Jak je to ale s dalšími filmy z žánru sci-fi a fantasy – máme se na co těšit i tam? 

Začátek roku s velkooou mangou 

V lednu se v Americe objeví Keanu Reeves v hlavní roli dramatického sci-fi Replicas. U nás se filmu v kinech nejspíš nedočkáme, je ale otázkou, jestli o něco přijdeme – Reeves v roli šíleného vědce oživuje svou rodinu, která zemřela při autonehodě, což zní jako jedno velké klišé, a trailery dávají až příliš vzpomenout na nabubřele blbé Transcendence.

Možná Replicas budou originální a dobré, na druhou stranu obsazení nevzbuzuje zrovna důvěru. Reeves nikdy nepatřil do ranku oslnivých herců (stačí si vzpomenout na tragického Draculu) a jeho forte jsou spíš akční role (John Wick).

Zatímco klasické fantasy v kinech chcíplo, rodinná dobrodružství jsou stále v kurzu. O přízeň dospívajících dětí se tak bude prát v lednu Chlapec, který se stane králem – a který podle prvních trailerů vypadá jako přesně ten typ nudné sázky na jistotu, u které se děti pobaví a dospělý doprovod si nebude mít potřebu vydrápat oči v prvních deseti minutách.

Fajnšmekry pak čeká i jedna jobovka, parodie Iron Sky: The Coming Race. Finský koprodukční film u nás v multiplexech nepotkáte, ale pokud patříte mezi fanoušky zombie Hitlera na tyranosaurovi, pak je tohle film pro vás.

Pokud vám leze Valentýn krkem, můžete ho sabotovat u excelentně vyhlížející animované sci-fi Alita: Bojový anděl režiséra Roberta Rodrigueze. Film původně směřoval v prosincovém termínu ke kolizi s Mary Poppins a Aquamanem, nicméně producentům došlo, že by z toho před Vánoci nemuseli vyjít úplně vítězně, a tak posunuli film na únor. I když první trailery vzbuzovaly pochyby, ty nové servírují vybroušené vizuální žrádlo, které bude v kinech dost možná jedinečná jízda.

Na začátku března dorazí Chaos Walking, adaptace další young adult série – tentokrát trilogie Chaos od Patricka Nesse. Po letošním neúspěchu Temných sil je otázka, jak si tenhle film poradí s publikem přesyceným sci-fi dystopiemi, na druhou stranu vychází z oceňované předlohy a nabral slibné obsazení. V hlavních rolích se představí oblíbený Tom „Spider-Man“ Holland, sympatická Daisy „Ray“ Ridley a po krku jim půjde vždy výborný Mads „Hannibal“ Mikkelsen, což by mohlo vychýlit misky vah dobrým směrem.

Koncem měsíce se pak dočkáme ještě dvou zajímavých titulů. První bude sci-fi Captive State, jehož příběh by se měl točit kolem revolty proti mimozemšťanům, kteří ovládli Zemi. Film režíroval Rupert Wyatt, který stojí za hodně povedeným Zrozením planety opic, a i když film netáhnou žádné áčkové hvězdy, John Goodman v jedné z hlavních rolí vypadá jako dobrá volba. 

Sci-fi akčním flákům v roce 2019 pokvete pšenka, protože na samém sklonku března si na diváky brousí drápy Godzilla: King of the Monsters navazující na americkou Godzillu z roku 2014. Katastrofické bijáky, kde se perou přerostlé příšerky, si na stříbrná plátna nacházejí cestu pravidelně už od roku 1933, kdy rozflákal New York první King Kong, a tato Godzilla bude už 35. filmem v pořadí s radiací posílenou obludou. A ve filmu se objeví oscarová Vera Farmiga, kterou pár dní předtím uvidíme i v Captive State.

Duben, strašit se budeme

Hororů sice dorazí v příštím roce celá řada, asi u žádných ale nejsou tak vysoká očekávání jako u adaptací krále žánru Stephena Kinga. Filmy podle předlohy mistra hrůzy uvidíme v příštím roce hned dva a první z nich, Řbitov zvířátek, postraší diváky v dubnu. Po veleúspěchu To a solidní Geraldově hře můžeme doufat, že bude tenhle film o něco lepší než béčková adaptace z roku 1989.

Z velmi jiného ranku bude na začátku května Pokémon Detektiv Pikachu namluvený Ryanem Reynoldsem. Veselá taškařice využívající fenoménu pokémonů působila v trailerech jako nejvíce WTF zjevení roku, a to i proto, že studio Warner Bros. navzdory Reynoldsově angažmá tlačí film do ratingu PG-13. Snad to tedy nebude vykleštěně bezzubé jako PG-13 dabing Hadů v letadle.

Ke konci měsíce pak přijde slibné sci-fi Ad Astra, které se točí kolem astronauta pátrajícího po svém otci. Ten se před časem vypravil k Neptunu hledat extraterestriální bytosti, jeho zmizení s sebou ale ponese tajemství, které ohrozí i modrou planetu.

I když premisa zní jako další béčková obdoba Vetřelce, na palubě se ocitly kapacity jako Brad Pitt, Tommy Lee Jones a Donald Sutherland a za celým projektem stojí James Gray, který odvedl slušnou práci na Ztraceném městu Z. Spíš než loňský nepodařený Život by tak tenhle film mohl jít ve stopách Boylova Sunshine. 

Na stejný den jako Ad Astra byla plánovaná premiéra animovaného Minecraft: The Movie, fanoušci si nicméně budou muset opět počkat, protože projekt přišel o režiséra a vrátil se do fáze přepisování scénáře.

Letní filmové bída 

Muži v černém vyvolali v roce 1997 senzaci, kterou žádné z jejich pokračování nezvládlo zopakovat. Dvaadvacet let po prvním díle se tedy pokusí tuhle polochcíplou značku vzkřísit v globálněji pojaté novince Men in Black: International duo z posledního Thora, Tessa Thompson a Chris Hemsworth. I když právě Hemswothovo jméno trochu děsí při vzpomínkách na to, jak kardinálně propadl jeho poslední pokus o vzkříšení staré komediální značky (noví Krotitelé duchů), trailer vypadá zatím celkem slušně a ústřední dvojici doplní ještě Liam Neeson a Ema Thompson. 

Koncem léta se bude zkoušet uchytit další série podle dětských knih s malým antihrdinou Artemisem Fowlem. Předloha má potenciál, otázkou tedy bude, jestli se s ní tvůrci popasují lépe než Luc Besson s vlastní sérií o Arturovi a Minimojích. Trailer ale vypadá vcelku dobře a Kenneth Branagh patří díky své shakespearovské minulosti a citu pro detail mezi režisérskou špičku. Bude-li tedy Artemis jen z poloviny tak uhlazený jako Vražda v Orient expresu, je na co se těšit. 

Staří holubi se vrací 

V září přijde do kina druhá adaptace Stephena Kinga, pokračování veleúspěšného To z roku 2017, které se stalo nejvýdělečnějším hororem všech dob. V roli děsivého klauna se vrátí Bill Skarsgård, proti němu stanou hvězdy jako Jessica Chastain nebo James McAvoy a setkáme se i s Isaiahem Mustafou – tím chlapíkem z reklamy na Old Spice.

Děj se soustředí na skupinku ústředních hrdinů, kteří se sedmadvacet let po událostech prvního filmu vracejí do městečka Derry, aby se se strašidelným klaunem utkali podruhé. Fanoušci jsou už teď napnutí jako kšandy, tak si snad James McAvoy nenatáhl při natáčení stehna nazmar.

V říjnu by se měl kiny prohnat i Gemini Man, ve kterém bývalý vrah bude stát proti vlastnímu klonu, který předvídá každý jeho pohyb. Film přilákal velká jména – natáčí ho oscarový režisér Ang Lee, produkuje ho Jerry Bruckheimer, který stál za Piráty z Karibiku, a v hlavní roli uvidíme Willa Smithe, jehož star power v posledních letech sice uvadá, ale jestli mu něco jde, jsou to akční sci-fi fláky. 

Po kritickém přijetí Terminator Genisys by měl v listopadu dorazit reboot série a zprávy, které kolem zatím nepojmenovaného filmu krouží, budí velká očekávání. Film má navázat na dvojku Den zúčtování, a nejen že se vrátí Arnold, ale před kamerou se objeví i Linda Hamilton, na stoličku režiséra usedne Tim Miller, který dal fanouškům výborného Deadpoola, a v roli kreativního poradce a konzultanta se poprvé od prvního filmu vrátí také James Cameron. Terminátor v novém kabátku by měl tedy potěšit všechny fanoušky pětatřicet let staré klasiky.

Na kultovní status se budou pokoušet navázat i další pokračovatelé, dvaačtyřicet let po prvních Star Wars přijde Epizoda IX. Osmička Lucasově světu úplně nepomohla, protože rozdělila diváky na dvě kliky, které film milují, nebo nenávidí. Poslední Jedi zůstal finančně hluboko za očekáváními, zatímco se čekal další atak na 2 miliardy, film si přišel celosvětově „jenom“ na 1,3 miliardy dolarů a samostatný Solo se nevyškrábal ani na 400 melounů. Hlavouni v Disney si tak asi trochu škrábou hlavy a je otázka, jestli se závěrečný díl nejnovější ságy vyšvihne ke hvězdám, nebo skončí v černé díře dějin. 

Kdo se možná dostaví… 

Kromě filmů s ohlášeným datem premiéry se jich také spousta pohybuje v produkčním vakuu. V příštím roce bychom tak měli v zatím neupřesněném termínu vidět postapo drama The Last Boy, ve kterém umírající matka vyšle svého syna za úkolem, který má splnit její poslední přání. S trochou štěstí se film vydá směrem jako deset let stará Cesta s Viggo Mortensenem.

Mluví se také o zatím nepojmenovaném sequelu Alien: Covenant, který snad naopak cestou svého předchůdce nepůjde, o nové Duně a o filmu The Legend of Conan, kde by se měl v titulní roli objevit Arnold. Tuhle trojici filmů však nejspíš dostaneme až v roce 2020… 

Zapomněli jsme na pohádky! 

Do kin samozřejmě zamíří i celá řada pohádek. Mowgli nakonec neslavně zahnízdil na Netflixu, ale Burtonův Dumbo s Collinem Farellem a Evou Green v březnu nejspíš rozbije kasy kin. Trailer už má i zlodějíček Aladdin, který bude v podobném duchu následovat v květnu, a také Lví král, která na kina zaútočí v létě. 

Z animáků se v únoru fanoušci těší na How to Train Your Dragon: The Hidden World, třetí pokračování úspěšné série Jak vycvičit draka, kde nás tentokrát čeká zamilovaný Bezzubka. A v červnu nás bude dojímat čtvrtý Příběh hraček, jehož postavy jsou s námi už neuvěřitelných 23 let. 

Seznam premiér

Replicas

Americká premiéra: 11. ledna 2019

Žánr: Sci-fi

Iron Sky The Coming Race

Premiéra Finsko: 16. ledna 2019

Žánr: Komedie/Sci-fi

Chlapec, který se stane králem 

Světová premiéra: 25. ledna

Žánr: rodinné fantasy 

Alita: Bojový anděl 

Světová premiéra: 14. února  

Žánr: Animované sci-fi 

Jak vycvičit draka

Světová premiéra: 22. února

Žánr: Animovaná pohádka 

Chaos Walking

Světová premiéra: 1. března 2019 

Žánr: YA sci-fi 

Dumbo

Světová premiéra: 29. března 2019

Žánr: Pohádky

Captive State

Světová premiéra: 29. března 2019

Žánr: Sci-fi

Godzilla: King of the Monsters

Světová premiéra: 31. března 2019 

Žánr: Akční/Fantasy 

Řbitov zvířátek 

Světová premiéra: 5. dubna 2019 

Žánr: Horor

Pokémon Detective Pikachu 

Světová premiéra: 10. května 

Žánr: rodinné dobrodružství 

Ad Astra

Světová premiéra: 24. května 2019

Žánr: Sci-fi

Aladdin

Světová premiéra: 24. května 2019

Žánr: Pohádka

Men in Black: International 

Světová premiéra: 14. června 2019 

Žánr: Sci-fi/Humor 

Příběh hraček 4

Světová premiéra: 21. června 2019

Žánr: Animovaná pohádka 

Lví král

Světová premiéra: 19. července

Žánr: Pohádka

Artemis Fowl 

Světová premiéra: 9. srpna 

Žánr: rodinné fantasy 

It: Chapter Two

Světová premiéra: 6. září 

Žánr: Horor

Gemini Man

Světová premiéra: 4. října 2019

Žánr: Akční sci-fi 

zatím nepojmenovaný Terminator Reboot 

Světová premiéra: 1. listopadu 2019

Žánr: Sci-fi

Star Wars Episode 9

Světová premiéra: 20. prosince 2019 

Žánr: Sci-fi