Once upon a time in Hollywood cover

Geniální filmový tvůrce Quentin Tarantino je zpět se svým devátým filmem a jde možná o jeho nejlepší snímek v kariéře. Dokonalá směs dramatu, humoru, fenomenálních hereckých výkonů a tarantinovské slovní samohany se stane bezpochyby kultovním dílem. 

Once upon a time in Hollywood trioQuentin Tarantino je ve filmovém světě velký pojem a každý jeho film je nedočkavě očekáván, protože vždy přinese divákovi opravdu neotřelý, originální a hlavně proklatě zábavný filmový zážitek.

Nejinak je tomu i nyní, kdy na plátna kin dorazil jeho v pořadí již devátý film, a nutno říct, že mistr Tarantino dovršil svou lásku k filmu a natočil dokonalý film, který ovšem není pro každého.

Čtyřleté čekání se opět vyplatilo a dostali jsme film, který má úplně všechno, co má správný film mít a ještě o něco navíc. V téhle době velkofilmů a digitálních triků je film tohoto druhu naprosto nedocenitelný. Každý detail, každý záběr, každá minuta filmu má svůj smysl. Spousta lidí kritizuje právě to, že je v Tenkrát v Holywoodu spousta zbytečných záběrů, ale dle mého názoru nebyl zbytečný ani jeden jediný. Jen když nemáte nakoukáno a neznáte Tarantina, tak vám to prostě nic neřekne a nebudete z toho mít takový ultimátní filmový zážitek. Což je obrovská škoda.

Zkusím se s vámi podělit o svůj pohled na celý snímek Once upon a time in Hollywood a třeba vám potom některé scény a záběry začnou dávat smysl. Ale věřte, že smysl v tom filmu mělo naprosto všechno a za to Quentina Tarantina obrovsky cením.

Zlatý věk Hollywoodu

Once upon a time in Hollywood duoFilm je zasazen do roku 1969, do zlatého věku Holywoodu, kdy frčely westerny a ztřeštěné komedie, a kdy filmařina byla ještě opravdu poctivá filmařina a ne hodiny práce a sezení u počítače.

Bylo to ale i období řádění gangu Charlese Mansona a rok velké tragédie. V tomto roce totiž právě přisluhovači tohoto masového vraha zavraždili symbol nevinnosti a radosti herečku Sharon Tate, která byla tou dobou provdána za kultovního režiséra Romana Polanskeho (Rosemery`s baby, Pianista) a čekala s ním dítě.

Once upon a time in Hollywood allI proto bylo Tenkrát v Hollywoodu velmi očekávané, protože byl každý zvědavý, jak se s tímto tématem popere takové jméno, jakým bezpochyby je Quentin Tarantino.

A nutno říct, že se s tím popral více než skvěle. Mnozí diváci ale určitě budou zklamaní, že film není přímo o řádění Charlese Mansona, nebo o vraždě již zmiňované Sharon Tate.

Protože to by nebyl Tarantino, kdyby celé toto téma a období neztvárnil po svém.

Parťáci snů

Once upon a time in Hollywood LeoQuentinovi se podařil jeden obzvláště vypečený kousek a to, že svedl dohromady dvě herecké ikony, které spolu v jednom filmu ještě nebyly. Pro ústřední dvojici si vybral Leonarda DiCapria (Titanic, Počátek, Tajemný ostrov) a Brada Pitta (Světová válka Z, Sedm, 12 opic). Díky tomu divácké očekávání vystřelil do nebeských výšin a všichni byli zvědaví, jak ti dva spolu na plátně budou fungovat a jaká mezi nimi bude chemie.

Už v průběhu natáčení Tarantino vypustil informaci, že tohle duo je nejlepší a nejdynamičtější dvojice od dob Paula Newmana a Roberta Redforda. A po shlédnutí filmu musím říct, že měl zatracenou pravdu.

Once upon a time in Hollywood Leo BradBrad s Leem jsou na plátně naprosto skvostní a oba se se svou rolí srovnali naprosto excelentně. Chemie mezi těmito dvěma hvězdami je dokonale přirozená a díky tomu vznikl film, kde je pojem buddy movie povýšen do úplně jiných výšin.

Pro představu a porovnání. Nedávný film z franšízy Rychle a Zběsile Hobbs and Shaw byl také buddy movie, ale byl úplně jinak vystavěný a spoléhal na špičkování a hláškování obou hlavních postav.

Tenkrát v Hollywoodu je příběh o opravdovém přátelství dvou mužů, kteří nemusí hláškovat, ani si nadávat, ale přirozeně všechno jim funguje, až se tomu nechce věřit.

Herec s velkým H

Once upon a time in Hollywood DaltonLeonardo DiCaprio ztvárnil roli herce Ricka Daltona, kterému pomalu ale jistě zvoní hrana a jeho kariéra pozvolna umírá. Role je pro DiCapria přímo stvořená a dostane hodně prostoru k tomu ukázat, že je to Pan Herec s velkým P i H.

Při rozhovorech mimo kameru se Rick Dalton zajíkal a sem tam koktal a na Leovi to vypadalo naprosto uvěřitelně, jakoby touto vadou trpěl už odjakživa.

Za celý film mi ale utkvěly v hlavě hlavně tři scény, kde jsem si říkal, že za tohle by měl DiCaprio dostat Oscara.

Once upon a time in Hollywood Leo gunPrvní z nich byl rozhovor s malou holčičkou na place natáčení nového westernu, kde popisoval obsah knihy, kterou čte a zároveň tím parafrázoval svou stávající životní situaci. V tomto výstupu bylo narváno tolik emocí a zároveň vtipu, že člověk takový příběh ani nestíhal pobírat.

Druhá naprosto skvělá scéna byl monolog v karavanu po zpackaném natáčení. A tady teda musím říct, že to bylo opravdu zážitek sledovat DiCapria, jak dává naprostý průchod zoufalým emocím v sebeuvědomění, že je už jen starý vyčpělý alkoholik a že jestli se nevzchopí, čeká ho hořký konec.

Dává si tam neskutečnou sodu a závěr se slovy že už nikdy nebude pít automaticky zase zalije chlastem ze své placatky. Ten paradox a sebeironie byly prostě dokonalý.

Once upon a time in Hollywood Leo 2Na závěr jsem si nechal mistrův monolog v saloonu při rozhovoru s panem Bostonem (Luke Perry). To, co Leonardo DiCaprio zahrál, bylo naprosto velkolepé a přesně za takové herecké výkony by měl dostat člověk Oscara. Ne za tu šaškárnu, kterou předvedl v Revenantovi. Tam jen dobrovolně trpěl a dával zabrat tělu. S dostatečně silnou vůlí by to zvládl úplně každý.

Ale v Tenkrát v Hollywoodu předvedl to, proč jsou herci tak dobře placení. Tak skvělý herecký part jsem neviděl opravdu velmi, ale velmi dlouho. Klobouk dolů a tleskám tomu, co tam Leo předvedl.

Životní role pro Pitta

Once upon a time in Hollywood BradAčkoliv byla postava Ricka Daltona, a hlavně výkon Leonarda DiCapria fantastický, díky charakteru role nebyla tak moc zajímavá jako postava jeho kaskadéra a dubléra Cliffa Bootha, kterého ztvárnil miláček žen Brad Pitt.

Chtělo by se říct, že se Pitt pro tuhle roli narodil a že se z pohodového tvrďáka Cliffa stala Bradova životní role. Na plátně bylo vidět, jak neuvěřitelně si tu roli užívá a prožívá každičkou vteřinu toho filmu.

Cliff Booth byl prostě naprosto odzbrojující a šarmantní bourák, který pro ránu nejde daleko. Kromě kaskadérských rolí dělá Rickovi v podstatě takového hodinového manžela. Všude ho vozí, opravuje co je potřeba, dělá nákupy a jiné běžné věci, na které hvězdní herci typu Daltona nemají čas.

Once upon a time in Hollywood carCliff to však vše dělá naprosto nezištně a bez sebemenšího náznaku zášti dělá vše z pravého přátelství. Do toho si užívá svůj život v Holywoodu. Prostě život snů.

Úplnou náhodou díky krásným hippies stopařkám přijde do kontaktu s klanem Charlese Mansona a příběh se postupně začne proplétat s osudy těchto mladých dívek a vy jen nedočkavě očekáváte každou další scénu v předzvěsti strašlivých událostí, které se onoho roku 1969 staly.

Scéna, kdy Cliff odveze sexy náctiletou stopařku na opuštěný ranč, kde dříve natáčel s Rickem filmy, byla naprosto skvostně vystavěná. Nejenom, že se Cliff projevil jako charakter, když odmítl sex s dívkou, dokud mu neukáže občanku nebo nějaký důkaz, že je plnoletá, ale to co nastane potom na ranči, je opravdu geniální.

Once upon a time in Hollywood CliffMistr Tarantino tuhle scénu napsal brilantně. Stačilo jen trošku změnit hudbu a pohrát si s vystavěním dialogů a bylo vymalováno. Celou dobu čekáte to nejhorší, ale to co přijde opravdu nečekáte.

Každý dialog, každé slovíčko má svou roli a váhu. Ostatně jako naprosto každá věc v tomto filmu. A to je přesně ten důvod, proč se Tarantino tak liší od jiných režisérů a také to je to, co z něj dělá jednoho z největších filmových tvůrců své doby.

Nemluvě o Tarantinovsky neotřelé nakládačce, kterou Cliff uštědří hipíkovi za to, že mu píchl pneumatiku a následné seznámení s některými reálnými členy Mansonova gangu jako byl třeba Tex Watson.

Once upon a time in Hollywood Cliff 2Pitt oslnil prostě v každém svém záběru a pobyt před kamerou pod Quentinovou taktovkou si opravdu užíval.  Ať už šlo o čirou radost z ježdění autem po městě, brilantní dialogy s Leonardem, nebo o naprosto skvělou scénu s mladým Bruce Leem.

Souboj Cliffa a Bruce Lee byl jednou z nejzábavnějších částí filmu a vidět s jakou lehkostí dává Booth nakládačku téhle ikoně a legendě bojových umění bylo vskutku úsměvné. Chápu, že to mohlo některé příslušníky Leeho rodiny decentně pohoršit, ale to je prostě Tarantino.

Pocta Sharon Tate

Once upon a time in Hollywood MargotVe filmu se objeví i známá herečka Sharon Tate, která se stala obětí vraždy gangu Charlese Mansona. Ztvárnila ji australská hvězda Margot Robbie (Vlk z Wall Street, Suicide Squad).

Margot Robbie opět propůjčila postavě neuvěřitelný sexappeal. V kombinaci s nevinností a Sharoniny radosti ze života působí postava Sharon Tate ve filmu jako překrásný přízrak, který celým snímkem jen tak proplouvá.

Při každé její scéně vidíme Sharon se smát, tančit, užívat si každičké vteřiny jejího překrásného života. Celou tuto image jen podtrhuje a zvýrazňuje očekávání tragických událostí a čím více se film blíží konci, tím více máte o Sharon strach a nemůžete uvěřit, že někoho tak andělsky čistého a nevinného čeká tak černý osud.

Once upon a time in Hollywood Margot 2A když za Tateovou přijede před koncem těhotenství navštívit její kamarádka, která už malé miminko má a Sharon jí ukazuje, jak zařídila dětský pokoj a povídá, jak se na svého potomka těší, vnitřně se z jejího osudu začnete cítit zahořkle a uvědomovat si, že život opravdu někdy není fér. Tahle scéna byla velmi důležitá k tomu, aby si divák vybudoval správný vztah s Tateovou a ještě více potom prožíval to, co jí čeká.

Četl jsem také spoustu kritiky na návštěvu kina, kdy se šla Sharon Tate podívat na svůj film a bavila se smíchem a reakcemi publika. Tahle scéna byla jednou z nejsilnějších v celém snímku.

Once upon a time in Hollywood Margot 3Protože pozorný divák si určitě všiml toho, že ve filmu, který v kině Sharon s dalšími sledovali, hrála reálná herečka Sharon Tate.

Quentin Tarantino to udělal opravdu rafinovaně a tímto způsobem složil nádhernou poctu této tragicky zesnulé herečce. Bravo!

Celá postava Sharon Tate dale filmu více, než by se mohlo zdát a Quentin moc dobře věděl co dělá a proč to dělá.

Margot Robbie opět zahrála fantasticky a jen potvrdila, že ji čeká na velkém plátně ještě velká a zářivá budoucnost.

Krása detailu

Once upon a time in Hollywood smokeA nebyl by to Quentin Tarantino, kdyby celý film nevystavěl na každičkém detailu a záběru. Mohl bych o tom psát nebo vyprávět hodiny a vidět film tisíckrát, ale stejně bych všechny odkazy a easter eggy neměl šanci pochytat.

Ať už jde opravdu o ty drobné dobové věci, jako jsou třeba upoutávky, reklamy, plakáty (plakáty a billboardy s tváří Ricka Daltona jakoby do té doby patřily a zapadly mezi Steve McQueena a ostatní superstar) nebo o Quentinovu značku cigaret Red Apple.

Once upon a time in Hollywood discoTaké jste si mohli všimnout, že kulisy z natáčení filmu, po kterých se prochází Leonardo DiCaprio byly ty samé, jaké byly použity při natáčení Nespoutaného Djanga.

Tarantino ale mistrovsky pracuje i s detaily, se kterými jiné filmaře a režiséry ani nenapadne pracovat. Za všechny drobnosti můžu vypíchnout jednu věc, která mne opravdu zaujala. A to když někdo jel někam autem, tak než dojel z bodu A do bodu B tak se při různých prostřizích střídala i hudba, rozhovory, nebo i ohlášení hodin v rádiu.  V běžném filmu, když se někdo tímto způsobem přesouvá, tak hraje jedna skladba celou dobu.

Když už jsem zmiňoval ony rozhovory v rádiu, tak některé z nich byly reálné rozhovory skutečných lidí, kteří v té době v rádiu zazněly.

Once upon a time in Hollywood BruceSamozřejmě jak už je u Tarantina zvykem, snímek Tenkrát v Hollywoodu má opět fenomenální soundtrack, který byl dobový a obrovsky chytlavý.

Co mě úplně odzbrojilo, tak skladba California Dreamin`, ale ne ta slavná od The Mamas & Papas ale původní od Josého Feliciana z roku 1968, která byla vydaná celé tři roky před jejím přezpíváním slavnější skupinou. Nádherný zážitek.

Opět se také ukázalo, jak dokonalou má Tarantino práci s kamerou a jeho dvorní kameraman Robert Richardson nezůstal nic dlužen své famózní pověsti. Ať už jde o detailní záběry obličejů, kdy se kamera jen lehce pohybuje a zůstane na obličeji o něco déle, než by se slušelo, ale ne zase tak dlouho, aby to něčemu vadilo, nebo o naprosto promyšlené až fetišistické záběry na drobnosti jako míchání drinků, nalévání pití, zapalování cigaret nebo oblékání. To jsou prostě záběry, které u jiných režisérů těžko uvidíte. A když ano, tak rozhodně ne s takovým citem.

Nemluvě o dokonalých záběrech při procházce Ricka Daltona po place jeho nového seriálu. Ty úhly a ty záběry, to je prostě klenot za klenotem.

Film o ničem a zároveň o všem

Once upon a time in Hollywood naziTakto nějak by se asi dalo shrnout Tenkrát v Hollywoodu. Sám Tarantino říkal, že není potřeba příběh, protože Rick s Cliffem jsou sami příběh. A vlastně vzato kolem a kolem tak celý film je jeden velký příběh o Hollywoodu, ve kterém dva smyšlení hrdinové mění svět a události v něm.

V průběhu filmu si vytvoříme blízký vztah k oběma hrdinům i herečce Sharon Tate a jak má Tarantino ve zvyku, tak na konci všechny doběhne.

Po celou dobu film tak letně pluje na vlnách pozitiv a skvostných dialogů, i když je pravda že to není až taková slovní samohana, na jakou jsme u Quentina zvyklí, ale i tak je to více, než by se mohlo snít většině filmů.

A to všechno proto, aby pak přišlo velkolepé finále a Tarantino se zase mohl utrhnout ze řetězu a přinést nám ony krvavé, originální a neotřelé hrátky na jaké jsme u něj zvyklí. Nemluvě o jiných okolnostech, které pošlou celou finální scénu úplně do jiné dimenze. Ale to by bylo škoda spoilerovat, jen se podívejte sami – Pitt i DiCaprio jsou tu prostě neskuteční.Once upon a time in Hollywood Al

Celý snímek je naprosto famózně naservírován a práce s gradací je na levelu milion. Od začátku, kdy se všechno zdá být poklidné a čas v titulku ukazuje celý den, až po osudový den vraždy, kdy nám mistr Quentin pomocí vypravěče a titulku oznamuje a popisuje každých pár minut dění na obrazovce. Jakoby rozmísťoval šachové figurky a připravoval je na finální bitvu.

Když už jsme u vypravěče, tak i ten měl ve filmu skvělou roli a hlas Kurta Russela (Hvězdná Brána, Osm Hrozných) a jeho dodatky, hlášky a doplňující informace byly často opravdu velmi vtipné. Sama přítomnost vypravěče posouvala celý film zase o něco výše. Kurt Russel si mimo hlas vypravěče také zahrál koordinátora kaskadérů ve filmovém studiu, což samo o sobě je taky celkem ojedinělý úkaz, aby měl herec ve filmu dvě odlišné role.

Once upon a time in Hollywood KurtI tentokrát ve filmu uvidíme několik flashbacků a obzvláště ten první, kdy Cliff opravuje anténu na střeše a zasní se proč ho vlastně vyrazili z práce na jednom seriálu byl tak dobře udělaný, že dlouhou dobu ani nevíte, že to je flashback a myslíte si, že film normálně pokračuje. A flashback například s LSD cigaretou byl už jen velmi úsměvný, ale opět přesně zapadl tam kam měl jako dílek obrovské skládačky.

Jak už má Tarantino v oblibě, tak i v tomto filmu si dost hraje s jazyky a můžeme tu slyšet angličtinu, francouzštinu a, hlavně po úspěchu v Hanebných Panchartech, i italštinu. Rickova italská manželka Francesca jede na konci italsky strašný bomby a je to proklatě zábavné.

Once upon a time in Hollywood LukeTenkrát v Hollywoodu má i spoustu minirolí a cameo známých osobností. Vypíchnu jen ty nejzajímavější, jakými byla třeba Dakota Fanning, Timothy Olyphant, velmi elegantní pocta a rozloučení v podání Luke Perryho, nebo role Al Pacina jako známého producenta.

Od začátku filmu jsem se pořád jen přihlouple usmíval, hltal jsem každou další scénu a snažil se pochytit co nejvíce odkazů a narážek. A když jsem se neusmíval, tak jsem se opravdu nahlas smál nad režisérskou genialitou pana Quentina Tarantina.

V době všech CGI megafilmů je tahle poctivá filmařina jako dar z nebes. Nemluvě o tom, že je to opět původní scénář, který si napsal sám Tarantino.

Once upon a time in Hollywood Leo cowboyTleskám a děkuji za fenomenální filmový zážitek. Tento film nestačí vidět jednou ani dvakrát. Na tento film můžete koukat stokrát a stejně pokaždé najdete něco nového.

Tempo je sice pozvolnější, než má Quentin ve zvyku a dost lidí právě díky němu přirovnává devátý film k Jackie Brownové. Ta ale na rozdíl od tenkrát v Hollywoodu opravdu nudila.

Při stopáži 162 minut jsem se nenudil ani na jednu proklatou chvíli a opravdu jsem si přál, aby měl film aspoň čtyři hodiny.

Once upon a time in Hollywood posterTakhle dokonalý film jsem neměl možnost vidět opravdu dlouho. Je to dílo milovníka filmu pro milovníky filmu. Bohužel právě díky tomuto faktu není film pro každého a najde si mnoho kritiků. Jsem ale přesvědčen, že z drtivé většiny půjde jen o diváky, kteří film nepochopili v takovém měřítku, v jakém se nabízí. Protože Tenkrát v Hollywoodu je mistrovské dílo chlápka, který ví, co dělá. A díky za to!

Dovolím si zakončit slovy Cliffa Bootha, která ve filmu použil několikrát.

„And the way we go…“

Vzhůru znovu do kina…

Once upon a time in Hollywood

Komedie/Drama

USA 2019

Režie: Quentin Tarantino

Scénář: Quentin Tarantino

Hrají: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Kurt Russel, Al Pacino, Timothy Olyphant, Dakota Fanning a mnoho dalších…

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?