Tenet cover
Autor: Warner Bros.

Název nového filmu Christophera Nolana Tenet je palindrom. Slovo má pořád stejný význam, ať ho čtete zprava doleva nebo zleva doprava. Teprve po zhlédnutí snímku oceníte, jak promyšlená je to hříčka, která dokonale vystihuje podstatu celého díla.

Tenet 1
Autor: Warner Bros.

Scénárista, režisér i producent Christopher Nolan miluje čas. Je pro něj tak zásadní, že na jeho plynutí postavil (mimo Batmany) každý svůj film.

Nemusí jít přímo o komunikaci napříč časem a prostorem, na které byl založený geniální Interstellar, občas Nolanovi stačí jen prolínání jednotlivých časových linií, které se dějí tady a teď, ale musí je vyprávět postupně, jako to udělal ve válečném Dunkirku.

Tenet se možná trochu podobá vynikajícímu snímku Inception, ale jen do té míry, že na scéně vystupují dobře oblečení herci, mezi nimiž je Michael Caine, a děj má co dočinění s časem.

Trailery dokázaly pouze rozjitřit nadšené očekávaní, ale o podstatě samotného filmu neřekly, dokonce ani nenaznačily ani ň. Když proto odezní úvodní titulky, budete očekávat všechno, jen ne téměř civilní špionážní trhiller.

Zpočátku. Pak se to změní a čelist spadlou na podlahu si znovu zvednete až při závěrečných titulcích.

V obleku svět zachráníš nejlépe

Tenet 2
Autor: Warner Bros.

Nolan ve filmu Tenet vypráví příběh o agentovi, kterého výborným způsobem hraje John David Washington (loni zazářil v BlacKkKlansmanovi), jehož úkolem je zachránit svět.

Divák bude skoro až zklamaný, že v úvodu filmu se odehrává více méně klasická bondovka, jenže i ta „civilní“ část tohoto snímku je natočená geniální rukou Christophera Nolana.

Po řemeslné stránce je snímek naprosto „Nolanovský“. Režisér každou akční scénu podporuje silnou, říznou až řezavou hudbou Ludwiga Göranssona.

Mimochodem, je to od roku 2006 první Nolanův snímek, ke kterému neskládal hudbu Hans Zimmer. Rozdíl je znát, jen když jej cíleně hledáte. Hudba mladého skladatele doplňuje scény tak, jak má, vše funguje, není důvod po Zimmerovi plakat.

Christopher Nolan diváka až zahlcuje precizně naplánovaným a odehraným pohybem, který dává do kontrastu s takovým jakoby vybledlým obrazem, ve kterém byste zářivé barvy hledali jen těžko.

Tenet 3
Autor: Warner Bros.

Obraz není záměrně starý, nebo naaranžovaný tak, aby starý vypadal, jen autor nehýří barvami a jeho filmový svět je velmi civilní, mnohem opravdovější.

A v tomto světě se odehrává zatím asi největší a pro diváka nejnáročnější příběh, který je založený na různých časových rovinách.

Zpočátku nebudete vůbec ani tušit, o co ve snímku jde. Jenže se ukáže, že to nevíte ani v jeho polovině. Nolan skoro až záměrně pokládá prostřednictvím hlavního hrdiny otázky a dostává se mu jen velmi vágních, kusých informací, které pro ukojení divákovy zvědavosti nestačí ani náhodou.

A v momentě, kdy už se postupně budovaná nevědomost stane nesnesitelnou, se film roztočí na plné obrátky.

Pokud do té doby byl Tenet akční, tak teď si zalil kafe Redbullem a při jízdě po dálnici zjistil, že nechal doma auto. Tentokrát se ale na pozadí opět naprosto kvalitně zorchestrovaných akčních scén odehrává ještě něco jiného – prolínání časových rovin. A tady se začne lámat chleba.

Tenet 4
Autor: Warner Bros.

Pokud se jakýkoliv autor pouští do příběhu, který obsahuje manipulaci, pohyb nebo nějaké ovlivňování času, vždy velmi riskuje, že jeho vizi diváci nepochopí a výsledné dílo tak půjde celé do kytek.

Někteří to řeší tak, že hrátky s časem zjednodušují nebo naopak přehnaně vysvětlují. Nolan nikoliv.

Pere do diváků jeden záběr za druhým, kde čas chvilku běží pozpátku a chvilku normálně. Hlavní hrdina mezi nimi skáče jak na běžícím pásu a film stále nevysvětluje vůbec nic.

Naopak tam, kde bychom čekali zpomalení a nějaké vysvětlení, ještě zrychlí a na pozadí přestřelek a automobilových honiček Nolan diváka nechá, aby všechno začal chápat sám.

Začne to dávat smysl

Tenet 5
Autor: Warner Bros.

Teprve tehdy si divák uvědomí, jak neuvěřitelně chytrý snímek Tenet je.

jistém bodě totiž začne odpovídat na ty desítky nedořešených otázek a naprostých podivností, skoro až nelogičností, které se v dosavadním průběhu filmu nahromadí.

A najednou to celé začne dávat smysl! Film se vlastně začne vysvětlovat sám

Od Tenetu nečekejte žádné vysvětlovací rozhovory, žádnou rekapitulaci. Musíte jej sledovat opravdu poctivě, protože skoro v každé minutě se objeví něco, co začne dávat smysl později, a tyto střípky k sobě pojí drobné vysvětlivky od scénáristy.

Má to však háček. Divák to celé nemusí pochopit vůbec a pak je malér. Pevně věřím tomu, že pro někoho bude tento Nolanův snímek naprosto skvělým filmovým sci-fi plné naprosto skvělých a originálních nápadů, které zatím nikdo nikdy na plátně v tomto měřítku a s takovou odvahou nepoužil.

Tenet 6
Autor: Warner Bros.

A určitě bude i velmi početná skupina diváků, která to nepochopí a až do konce snímku je bude pronásledovat palčivý pocit, že jim něco uniká a dění na plátně se tak stane zbytečným.

Nepochopení však v žádném případě neznamená, že je divák hloupý či nepozorný.

To jen Nolan sází jednu ohromující scénu za druhou a nenechá vás ani na vteřinu vydechnout, abyste si to v hlavě srovnali a zkusili se v tom vyznat.

Intenzita scéna a jejich uspěchanost má však jednu výhodu. Na Tenet se dá dívat i jako na prostý akčňák, který obsahuje spoustu střílení, bitek na pěsti, převlékání kostýmů i velmi vyhrocených, občas zábavných dialogů, které lze sledovat naprosto samostatně bez ohledu na časové paradoxy, o kterých film je.

Tenet je vlastně tak narvaný obsahem, až je nepřehledný a zahlcující, což je škoda. Člověk má skoro až chuť na Nolana zařvat: „Zpomal. Nech mě, ať to vstřebám.“ Chybějící pauza na nadechnutí a srovnání si vlastních myšlenek, kazí celkový dojem z filmu.

Očekávaný snímek splnil očekávání

Tenet 7
Autor: Warner Bros.

Po herecké stránce Tenetu nelze nic vytknout. Nolan si své herce umí vybrat a v jejich rolích je vede tak, aby mu zapadli do jeho vize.

John David Washington by po roli bezejmenného agenta mohl z fleku hrát Jamese Bonda. Jde mu elegance i akce a skvěle mu sekunduje Robert Pattison, který ze sebe pomalu stírá nános bahna Twilightu.

Role Neila mu výrazně pomůže – jako typický britský elegán v pozici sidekicka doplňuje hlavního hrdinu, občas něco prozradí a tu největší třešničku si nechá na úplný závěr, ve kterém Nolan z Tenetu udělá opravdu fantastický film.

Dobrý je i záporák. Kenneth Branagh ruským přízvukem chrčí na diváky tak intenzivně, že mu jeho záporáctví všichni věří. A scénář mu pomáhá, protože jeho touha zničit svět má logický důvod, takže všichni v kině se bojí, jestli ho ti hodní zvládnout zastavit.

Tenet 8
Autor: Warner Bros.

Christopher Nolan snímkem Tenet potvrdil, proč je považován za jednoho z nejlepších režisérů současnosti.

Jeho film je po řemeslné stránce bezchybný, skvěle natočený i zahraný a doplněný hudbou tak, aby každá scéna zanechala v divákovi výraznou stopu.

Po příběhové stránce je snímek velmi složitý a náročný na divákovu pozornost.

Nabízí skvělou hru s časem, které se však neodehrává jen tak v teoretické rovině, ale samotný snímek je tou hrou a překvapuje na každém kroku. Zároveň ale nenabízí moc prostoru pro pochopení pravidel hry, což celkový dojem trochu kazí.

Tak či onak se na Tenet vyplatí zajít do kina.

Tenet
Akční / Drama / Sci-Fi

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan

Kamera: Hoyte van Hoytema

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh, Aaron Taylor-Johnson, Michael Caine a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
tenet-dalece-predcil-vsechna-ocekavani-a-nabizi-narocnou-skvele-natocenou-hru-s-casem-ktera-se-postupne-zacne-vysvetlovat-sama-od-sebe+ nápaditý a originální scénář + propracovaná režie + hudba + dynamika děje + nenudí ani na chvilku + herci - zahlcující bez možnosti si vše srovnat v hlavě