Všichni známe Iron Mana, Batmana nebo Supermana. Netflix nám představil lokální hrdiny, kteří řeší problémy v sousedství. Ale všechno tohle se odehrává v zahraničí, ideálně v USA. Jak je to však u nás? Co když jsou superhrdinové i mezi námi, v Česku? A co když jsou to mladé holky, které teprve chodí do školy?

Pokud se vám náhodou řízením osudu stalo, že je vaším otcem sám slovutný František Kotleta (ačkoli nosíte příjmení jeho alter ega Leoše Kyši), vedle opravdu tvrdé bruntálské výchovy vás nutně čeká porovnávání, jestliže se také vydáte na literární dráhu. Nebo řeznickou. Nebo jakoukoli jinou.

Anna Marie Kyšová za pomoci svého otce (ať už je jím v civilním prostředí kterýkoli z výše zmíněných pánů) stvořila příběh, který se klidně mohl stát jí, vašim dětem nebo vám, zejména pokud spadáte do kategorie Superholek.

Zavádí své čtenáře do Krabicova, což je souhrnný název pro libovolné město tvořené krabicoidními paneláky, a také vesnice zvané Kočkov, což je zase obecné označení jakékoli vsi obývané větším množstvím koček. Z toho vyplývá, že zmíněné Superholky mohou žít právě u vás (máte kočku nebo bydlíte v paneláku?).

Dříve, než se staly Bojovnicí a Runnerkou, byly naše hlavní hrdinky obyčejnými žákyněmi páté třídy, Liou Dešťovou a Natálií Šampónovou. Jedna chodí na atletiku, druhá na karate. Tatínek jedné z nich je krabicovským policejním komisařem, druhá bydlí s tlupou koček a babičkou, která vyrábí med. A přesně v takovém prostředí se rodí superhrdinky.

Hokr, Fajkus a ti ostatní

To, co začalo obyčejnou krádeží kabelky, přerostlo v případ, do kterého se zapojí celý krabicovský policejní sbor včetně poručíka Hokra. Ano, čtete správně. Nejmenovaný pisatel si neodpustil zakomponování některých ve fantastických kruzích proslulých jmen, a tak si svou malou roli školníka zahrál například také jistý Fajkus.

Hravost tomuto příběhu rozhodně nechybí, a to zejména ta slovní, jelikož v průběhu knihy se obě superdívky několikrát dostávají do dosti svízelné situace, kterou přítomnost policie může jen zhoršit. Na žádné hry tu není čas ani prostor!

Přiznávám, že nemám ráda knihy, ve kterých se hlavním postavám dějí špatnosti a naschvály jen proto, aby to měly těžké (bezúčelné násilí jsem kritizovala například v recenzi Renegátů). Tady se to děje také. Zákaz vycházek a tradiční nálož úkolů navíc od učitelky, která si na dívky zasedla, jsou sice protivné, ale v ději mají smysl, stejně jako znázornění obzvláště protivné spolužačky, jejíž stírání je milou přestávkovou kratochvílí pro všechny zúčastněné.

Děj Superholek můžeme označit za detektivní. Jde tu přeci o zločin a jeho vyšetřování! Vodítka k hlavnímu pachateli krabicovských zločinů jsou roztroušena rovnoměrně a dosti názorně v průběhu celé knihy, takže čtenář má možnost „vyšetřovat“ spolu s Liou a Naty (pardon, Runnerkou a Bojovnicí). Bohužel ani Fajkus ani Hokr k rozuzlení nijak zásadně nepřispějí (pardon, pánové).

Jedná se totiž o příběh typicky dětský, ve kterém jsou dospělí vykresleni často jako ňoumové. Jako dospělý čtenář ale tuto vlastnost knize snadno odpustíte právě pro jazykovou hravost a lehkost, jakou je psána. Máte jedinečnou šanci si děj užít, ať je vám 9 nebo 99 let.

Superilustrace

Pokud vás zaujala ilustrace na obálce, máte se na co těšit i v průběhu knihy. Kresby, kterými knihu Kyšové doplnila Zuzana Čatajová (možná znáte pod přezdívkou Striga), jsou totiž stejně fantastické jako její jiná tvorba (zabývá se mj. tetováním). Zdánlivě neuspořádané tahy a temná, často neutěšená atmosféra, která z nich sálá, totiž vynikajícím způsobem doplňuje děj (jasně, že Superholky vyrážejí do akce hlavně v noci).

A povšimněte si zejména trojice slavných detektivů na straně 18 – pokud bych si měla jednu z ilustrací pověsit v obýváku, byla by to tato (dětskému pokoji bych se z pochopitelných důvodů raději vyhnula).

Superholky rozhodně mají v letošním předvánočním nákupním šílenství šanci zaujmout. Jsou svěžím dílem velmi mladé autorky, kterou vedl zkušený knižní matador. Slabinou se tak zdá být pouze fakt, že kniha má jen necelých 120 stran, a tak reálně hrozí, že brzy vy nebo vaše děti budete vyžadovat další nášup superdobrodružství dvojice Superholek.

Anna Marie Kyšová: Superholky

Vydal: Nakladatelství Epocha, 2018

Ilustrace: Zuzana Čatajová

Počet stran: 120

Cena: 179,-