Hellboy: Spoutaná rakev cover
Autor: Satoru Kurahara

Irsko, Rusko, Anglie, Balkán. Třetí svazek Hellboye nám nabídne kratší příběhy, které našeho nejlepšího světového vyšetřovatele zavedou do různých koutů světa, kde se bude muset vypořádat s nadpřirozenými tvory i přízraky z vlastní minulosti.

Na rozdíl od předchozích dvou svazků se tentokrát vydáme do hájemství Mignolovy povídkové tvorby, kde se setkáme se samostatnými příběhy z Hellboyova života, které se (až na jednu výjimku) přímo nevztahují k hlavní linii příběhu, započatou v prvním díle „Sémě zkázy“.

Povídkový formát

Hellboy: Spoutaná rakev a jiné příběhy obálka
Autor: Comics Centrum

Povídkový formát dává vyniknout Mignolově bravurnosti především v ohledu volby námětů – každý příběh je de facto přepracováním nějaké legendy či místní pověsti.

Ovšem pozadu pochopitelně nezůstává ani stránka výtvarná, která je tradičně úchvatná a oku lahodící.

Ale ani stránka scénáristická, protože právě na kratších příbězích se ukazuje autorova dovednost rychle vybudovat napětí a nastolit to správné tempo.

S příběhy tohoto střihu se setkáme do budoucna ještě mnohokrát a jde vlastně o rafinované folkloristické etudy, kde Hellboyova přítomnost dodává příběhu nový rozměr.

Mrtvola

První povídka, nazvaná lakonicky Mrtvola, je klasickým příběhem ze skřítky zamořené Hibernie. Hellboy pomocí železné podkovy odhalí podvržené dítě (neboť všichni dobře víme, že dotek železa je pro elfy a jinou havěť nesnesitelný) a propustí jej výměnou za informaci, kam skřítkové unesli to pravé.

Smluvená schůzka neproběhne nikde jinde než na křižovatce pod šibenicí a pochopitelně o půlnoci. Zástupci Malého lidu přislíbí malou Alici navrátit, pokud Hellboy najde prázdný hrob pro jednoho zesnulého, a to do úsvitu. Začíná tak malebná výprava po irské noční krajině, kdy náš hrdina putuje od jednoho přeplněného hřbitovu k druhému.

Že ta cesta nebude tak jednoduchá, je asi jasné. Aniž bych prozrazoval, jak to celé dopadne, tak jen nalákám na babici Zelenozubou Jenny, disputaci u Dagdy, boj s obludou, která změřila síly i s Cú Chulainnem a hořkosladký stesk elfího plemene.

Mimochodem, byť se tato epizoda nevztahuje k hlavní příběhové linii, její události tvoří předehru k osmému dílu Temnota vábí a jak o malé Alici, tak i o proradném Gruagachovi ještě uslyšíme.

Železné boty

Další irskou povídkou je miniatura Železné boty, kde se dozvíme, že zdaleka ne všichni příslušníci Malého lidu se bojí doteku železa. Tento příběh je v zásadě přímočarým zachycením souboje, ale nechybí zde názor odborné veřejnosti a irské ruiny.

Baba Jaga

Další povídka, Baba Jaga, rozvádí narážku z epilogu druhého dílu, kde si Baba Jaga ztěžuje, že ji Hellboy vystřelil oko. Jak k tomu došlo uvidíme v tomto příběhu, kde Mignola poprvé a zdaleka ne naposledy koketuje s mytologií Matičky Rusi.

Baba Jaga v příběhu disponuje nejen svým obvyklým hmoždířem, ale také podivnými zvyky – krom počítání lžiček ji Mignola nechává počítat prsty umrlců, kterýžto zvyk si sám vymyslel a též se k tomu drze přiznal.

U jednotlivých povídek máme totiž k dispozici i autorův drobný komentář a díky němu se kupříkladu dozvídáme, že jednou vyvstala potřeba nějakého Hellboyovského příběhu do vánočního speciálu. Jako základ si tedy vzal pořádný duchařský příběh ze staré Anglie a situoval jej do času vánočního.

Díky tomu si můžeme užít svátky klidu a míru s ďáblem s upilovanými rohy, který řeší stará tajemství, podezřelé náhrobky a zástupy mrtvých.

Spoutaná rakev

Následuje povídka, která dala celé sbírce jméno, tedy Spoutaná rakev. Za základní kámen ji slouží pověst, kde se jeden duchovní a ďábel perou o duši bývalé čarodějky, jejíž tělo leží v rakvi spoutané řetězy.

Hellboy v tomto příběhu hraje víceméně jen roli pouhého pozorovatele, ale rozhodně je se na co koukat, protože tento příběh se zásadně dotýká otázky Hellboyova původu. Mignola příběh zasadil právě do onoho kostela, kde byl na sklonku války pekelný klučík přiveden na svět. Jak se to má s jeho původem se zde pochopitelně v úplnosti nedozvíme, ale naznačeno je leccos.

Další dvě povídky uvádí na scénu i jiné členy Ú.P.V.O. V povídce Vlci ze Svatého Augustina se nám poprvé pořádně představí Kate Corriganová, specialistka na lidové pověstí a okultismus, kterou Hellboy, dle svých slov „konečně“ vytáhne do akce.

A opět je o co stát, zapadlá balkánská vesnička totiž skrývá strašlivé tajemství, rodinou kletbu a spoustu hororové akce.

Bezmála kolos

V povídce poslední a nejdelší, nazvané Bezmála kolos, se nám plně představí postava, která se poprvé objevila v díle minulém. Jde o homunkula, který byl nalezen při pátrání po Vladimirovi Giurescovi, který byl v rámci jisté nehody oživen pyrokinetičkou Liz Shermanovou.

Příběh přivádí na scénu homunkulova bratra, šílený plán, epické rvačky v poutavé parafrázi starého příběhu z magazínu Weird tales, který je zároveň poctou Frankensteinovi. Homunkulus, kterému Hellboy vymyslí jméno Roger, je jedním z protagonistů spin-offové série Ú.P.V.O. (v originále B.P.R.D.), která líčí útrapy Ústavu pro paranormální výzkum a obranu poté, co je Hellboy opustí.

Povídky Bezmála kolos a Spoutaná rakev se odehrávají po, nebo v průběhu událostí, které pokrývá hlavní dějová linka celé série, nicméně většina krátkých příběhů ze světa Hellboye se povětšinou odehrává před událostmi první knihy (a toto pravidlo platí i pro další svazky).

Povídky jsou nezřídka krátkým, ale fascinujícím exkurzem do Hellboyovy historie coby paranormálního vyšetřovatele před událostmi v Cavendish Hall (v prvním svazku), které odstartovaly Hellboyovu víceméně nechtěnou konfrontaci s vlastní minulostí a předurčením.

Ostatně Mignola některé povídkové sbírky vydal záměrně jako zmírnění tempa (či jako budování napětí) před dramatickými událostmi hlavní dějové linky.

Každá povídka nás přivádí do jiného kouta země a v každé povídce jsme během chvilky vtaženi do poutavého příběhu s neopakovatelnou atmosférou.

Ať už jsou to irští skřítkové a jejich úmluvy, mluvící zvířata probírající zmizení Baby Jagy, nebo třeba pověrčiví obyvatelé vesničky, která žila ve stínu vlkodlaků, Mignolovi se vždy daří i na zcela minimálním prostoru vykreslit půvabnou a místy příjemné znepokojivou atmosféru.

Ačkoliv celé Hellboyově sérii nelze upřít genialitu, jsou to právě kratší práce, které ji ukazují v plné šíři. Spolu s Hellboyem tak procházíme temná zákoutí celé planety a svět se nám před očima stává podivnějším místem.

Hellboy: Spoutaná rakev a jiné příběhy

Scénář a kresba: Mike Mignola

Vydal: Comics Centrum 2019 (třetí vydání)

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 176 stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
90 %
Zpracování a cena
90 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy a splnění
90 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
spoutana-rakev-demon-z-pekla-hellboy-se-utka-se-samotnou-babou-jagou-s-demony-duchy-a-vlky-s-lidskou-dusi-v-serii-pribehu-dle-legend-a-povesti+ Folkloristické lahůdky + Mistrné vykreslování atmosféry + Rozvinutí příběhu i světa zvládnuté na jediné stránce + Tradičně skvělá výtvarná stránka - Chceme víc! - Formát povídek nemusí všem vyhovovat