Tomb Raider - Archivy S. 2 cover

Uběhlo pár měsíců a znovu přišel čas se trochu blíže podívat na zoubek neohrožené sexy archeoložce a lovkyni pokladů. Dostalo se mi totiž do ruky již druhé vydání „Kolosální“ knihy komiksů Tomb Raider. Lara Croft je zpět a s ní další dobrodružství plné akce, napětí a bohužel taky hloupého příběhu, který Laru sráží na kolena.

Kolosální kniha podruhé

Tomb Raider – Archivy S. 2 obálka Po kolosálním úspěchu prvního svazku archivů příběhů Lary Croft Comics Centrum nelenilo a vrhlo se na archivy druhé. Po nadšení z první knihy jsem měl opravdu velká očekávání, která se bohužel nepodařilo naplnit a přišel kolosální průšvih. Ale všechno popořádku.

Kresbu i scénář tentokrát obstarala kombinace talentů více lidí, než tomu bylo u archivů prvních. Což se bohužel výrazně podepsalo na celkovém výsledku knihy.

Hned ze startu v prvním příběhu se ještě vrací naši staří známí scénárista Dan Jurgens a hlavně kreslíř Andy Park, který vdechl život první komiksové Laře a je to na příběhu i vzezření znát.  Jedná se o nejucelenější a hlavně nejlépe nakreslený příběh, který můžeme v této kolosální knize najít.

Poté už to jde bohužel z kopce.

Kresba ještě ujde a i když pan Gerardo Sandoval nebo Randy Green nedosahují takových kvalit, jako Andy Park, tak se se zadáním poprali celkem chvályhodně a výsledek pořád ještě stojí za to.

Lara Croft je pořád pekelně sexy a v plné síle prohání padouchy a hledá artefakty, aby je potom mohla vrátit muzeu, kam patří – ty artefakty. Dočkáme se i několika peprnějších kreseb, nad kterými se nejeden muž (či žena) rád pozastaví, nebo se k nim i zpětně vrátí.

Tomb Raider – Archivy S. 2 vnitrek 1

Co už je ale trestuhodné, tak scénář většiny příběhů. Připadal jsem si jak Alenka v říši divů. V podstatě žádný příběh nebyl ucelený. Celou dobu jsem si nemohl zbavit pocitu, že mi prostě něco uniká a že nemám načteno dalších 365 komiksů, abych se v tom nějak dokázal vyznat nebo ocenit dění v komiksových okénkách.

Příběh Laru prostě někde vyplivne jakoby nic a kolem ní se točí noví nepřátelé i přátelé, ale ani jeden z nich nemá nějaký hlubší smysl nebo kontext. V rychlosti vám Lara vysvětlí, kdo že to zrovna je a shrne v pár větách mytologii dané postavy a hotovo. Bohužel, tohle bylo opravdu nezvládnuté a vcelku brutálně to uškodilo celé knize.

Předmluvu tentokrát obstaral kreslíř Randy Green, který byl s Tomb Raider komiksem také téměř od začátku a dozvíme se v ní trochu z historie tohoto komiksu a hlavně nám opravdu přesvědčivě prodá, že Lara je ve své vrcholné akční formě a lepší než kdy dříve. Škoda jen, že se slova Greena, který má na svědomí třeba výborný Witchblade, nenaplnila a neudělala čtenářům větší radost.

Pro zajímavost Randy také spolupracoval na skvělém druhém dílu videohry nové trilogie s Larou, a to rovnou na limitované edici Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration. A to se opravdu vyvedlo.

Zmatek nad zmatek

Tomb Raider – Archivy S. 2 vnitrek 2 Kniha obsahuje sešity vydané společností Dark Horse číslo 16-24 a pak 26-34. Kam se poděla 25 se mě neptejte, nikde jsem to nedokázal zjistit.

Nemůžu říct, že jsem se nad druhou knihou Tomb Raider nudil, ale zažíval jsem úplně jiné pocity. Ty ploché příběhy a hlavně naprostý chaos a nepřehlednost dění ve mě probouzely spíše nechuť číst a měl jsem vážně problém se ke knize vracet. Dočetl jsem ji asi až na pátý pokus. Což u mě není úplně běžný jev.

Lara zůstala pořád taková, jakou nám ji tvůrci představili v prvních archivech a díky bohu za to.

Okruh jejích přátel i nepřátel se však úplně protočil a všichni do jednoho už hrají víceméně epizodní role a nedokážete si ke komukoliv z nich najít bližší cestu, aby vám na postavách záleželo.

Výjimkou může být snad Tsang, mnich ze strže Taktsang, do kterého se Lara konečně zamiluje a to jen proto, aby ho v dalším příběhu odpravil další záporák a Lara potom mohla celou knihu naříkat a nadávat, že o Tsanga přišla. Jaké klišé…

V archivech číslo dva dostaneme osm zcela nových příběhů, které vás zavedou do všemožných končin v našem světě i ve světech jiných.

Tomb Raider – Archivy S. 2 vnitrek 3 Suverénně nejlepším příběhem je hned ten první – Střípky času, který nás přenese z Afriky do daleké budoucnosti. Na tomto příběhu je opravdu vidět skvěle fungující spolupráce Park-Jurgens, protože je příběh ucelený a dává smysl.

Druhý příběh, co stojí za zmínku je Tygří stezkou, který Laru zavede na střechu světa Himalájí a svede její cestu dohromady s Tsangem.

Třetím poměrně povedeným dílkem je Anděl temnoty, kde hraje prim hlavně kresba a Lara je tu opravdu nádherně nakreslená.

Zbytek příběhů je na můj vkus moc nepřehledných. Jakoby narychlo sešitých horkou jehlou pro každý sešit.

Paradoxně to, co jsem lehce vytýkal minulým archivům, a to, že před každým příběhem je stránka s pár okýnky, které vás uvedou do děje, mi tady najednou strašně chybí. Protože pak se prostě nejde jednoduše vyznat v dění na papíře.

Lara na kolenou

Tomb Raider – Archivy S. 2 vnitrek 4 Bohužel i tak hrdá a emancipovaná žena, jako Lara Croft, padla na kolena. A to se v několika příbězích této knihy několikrát jasně vyjádří, že před nikým neklečí.

Stupidní a nesmyslný scénář tentokrát nezachránila ani kresba. A to některé stránky byly opravdu perfektní.

Knihu jsem četl opravdu místy jen se sebezapřením, a to se můžu označit za skalního fanouška a obdivovatele této lovkyně pokladů s přebujelým poprsím. Samotnému je mi to líto, ale dle mého názoru jsou Archivy S.2 opravdu nezvládnuté na úrovni první části.

Krom prvního příběhu mi pak největší radost asi udělal výběr obálek, který je na konci knihy. Ty byly opravdu oku lahodící.

Kniha je opět v dokonalé pevné vazbě, která v knihovně prostě vypadá opravdu exkluzivně a je vidět, že na tomhle nakladatelství nešetřilo. Taková cena útěchy pro zklamaného čtenáře.

Edit: doplnění od nakladatele k chybějícímu sešitu č. 25: „Druhý díl Archivů by měl vyjít u Dark Horse v červnu 2017 a bude obsahovat sešity 16–24 a 26–34, součástí nebude sešit číslo 25 Endgame, který patří do obrovského crossoveru mezi postavami nakladatelství Top Cow, ale do děje Tomb Raidera nijak nezasahuje“

Tomb Raider Archivy S.2

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum

Scénář: Dan Jurgens a další

Kresba: Andy Park, Randy Green, Gerardo Sandoval a další

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 496 barevných

Cena: 910 Kč

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?