Nejznámější lovkyně pokladů a vykradačka hrobů, která se stala po právu legendou, se dočkala v roce 1999 i svého prvního komiksu. A ten si okamžitě získal miliony fanoušků po celém světě. Aby ne, vždyť štědře obdařená, neohrožená a pekelně sexy Lara byla snem nejednoho muže a komiks se díky své kresbě a hlavně interpretaci hlavního charakteru rychle těšil velké oblíbenosti. V podstatě přes noc se stal Tomb Raider nejprodávanějším komiksem roku. 

Kolosální kniha poprvé

„Kolosální“ kniha, jak samo Comics Centrum nazývá tuto edici komiksů, při tombraiderovské premiéře zazářila. Najdeme v ní původní sešity číslo 1–15, které napsal Dan Jurgens, jehož fanoušci znají hlavně z prací pro DC Comics. 

Kresbu a obálky až na výjimky obstaral Andy Park. Tento pán má v knize i předmluvu a poděkování. Zajímavostí je, že kvůli práci na Tomb Raiderovi Andy Park podruhé zabodl studium na vysoké škole a šel prostě dělat komiks. A povězme si na rovinu: na to, že šlo v podstatě o jeho prvotinu, vytvořil fantastické dílo, ve kterém vtiskl lady Croft jedinečný styl a dále se pokračovalo hlavně v těchto kolejích.

Všeobecně mainstreamový druh kresby, jaký použil třeba Andy Park, ale objevil se i v mnoha jiných komiksech, jako například Darkness či Witchblade, je můj nejoblíbenější. Ostré kontury a linky v kombinaci s precizní kresbou a hutnou barvou jsou opravdu oku lahodící. 

Lara je tu vyobrazena jako silná nezávislá žena, která je spíše sportovní typ, a my můžeme jen děkovat, že pan Park zavrhl původní návrhy s některými dost profláknutými a typizovanými rysy. Ale i přes to všechno je Lara velmi, velmi, ale opravdu velmi sexy a pro mužské oko je tohle opravdu pohádka. Nevím proč, ale tady to přehnaně velké poprsí vůbec nevadí a nepůsobí vůbec komicky, jak by se při těchto proporcích zdálo. 

V době kampaně MeToo a jiných společenských problémů se divím, že si tento komiks vůbec dovolili vydat. Ale vydali a my máme pré. No jo, my muži… (Nic ve zlém, dámy, ale troufám si říct, že devět z deseti čtenářů Tomb Raidera budou muži.)

Ploché, ale proklatě zábavné

I přesto, že Tomb Raider není v žádném směru krom malby originální, tak je neskutečně zábavný. Svižný, hravý a moderní.

V každém příběhu, který je rozdělen na jeden nebo více sešitů, Lara pátrá po nějakém pokladu nebo hrobu a v každém případě se jí to méně či více drsnou cestou podaří. Co byste taky čekali, že? Je to Lara.

V každém příběhu se také Lara prohání po světě sama nebo ji doprovází někdo z jejích přátel a kolegů.  

Za zmínku stojí hlavně tři z nich.

Věrný sluha Compton, který se o Laru staral celý život po smrti jejích rodičů. Butler, kuchař, šofér, bojovník – to vše v jedné osobě. Provází Laru po celém světě při jejím honu za dobrodružstvím a dává na ni pozor. Pro Laru je Compton jediná rodina, která jí na světě zbyla.

Madeline, která vzala práci asistentky velevážené lady Croft, je také pěkné kvítko. Vzhledem k tomu, že do políček požadavků na zaměstnance zanesla Lara úplně všechno a Madeline v pohovoru uspěla, není potřeba pochybovat o jejích kvalitách. Lara taky její schopnosti náležitě vyzkouší.

Nakonec tu máme vagabunda, grázla a drsňáka největších kalibrů Chase Carvera, který už od začátku Laře imponuje. Před mnoha lety jí zlomil srdce a jejich hledání cesty k sobě nazpět je velmi komplikované.

Lara se postupně sama přesvědčuje, že i takový ztracený případ jako Chase se může změnit, a srdce naší sexy hrdinky začne roztávat. Jediný totiž Laru chápe a bere ji takovou, jaká je. A to ženy přece milují…

A jaká tedy Lara je? Je to prvotřídní model silné, nezávislé, inteligentní a emancipované ženy. Díky obrovskému majetku, který zdědila po rodičích má téměř neomezené možnosti k cestování za dobrodružstvím. Lara je ke všemu ještě velmi dobře trénovaná, sečtělá a mluví mnoha jazyky.

I když miluje adrenalin, boj a hlavně vykrádání hrobů a nerozpakuje se postřílet speciální komando, její morální kompas přes to všechno funguje jinak, než byste při jejích možnostech čekali.

Všechny nalezené nebo získané artefakty a poklady z drtivé většiny rozdá do muzeí. Když k tomu přidáme její vzhled a sexy auru (já vím, opakuju se, ale nemůžu si pomoct…), máme tady prototyp dokonalé ženy, kterou byste ale rozhodně nechtěli naštvat.

V prvních archivech dostaneme šest delších či kratších příběhů. 

Nejlepší z nich je rozhodně hned ten první: Maska Medusina. Tahle story vyšla u nás i samostatně jako komiksový book. Představí nám Laru v pekelné formě a hned na úvod přinese jeden z velkých zvratů a překvapení.

Pak stojí za zmínku ještě Šangri-la, která je poměrně zajímavá a kresba Lary tady už je na levelu asi sto tisíc a potom V džunglích Hondurasu, jenž nám přinese mnoho zajímavých momentů i nějaké to emoční napětí, i když jen na chvíli.

Zbylé tři jsou zábavné, ale dějově v podstatě velmi slabé, a kdyby nebyla tak mocná kresba, byla by to celkem bída. 

Ze svého subjektivního hlediska musím tedy vyhejtovat krátký komiks Tomb Raider, který předcházel ještě první hře. Kdyby vypadal takhle první díl hry Tomb Raider, tak Lara neexistuje. Zrzavá ženská, která vypadá jak rumunská vzpěračka na steroidech, s kresbou, která by se neujala ani v ábíčku, pro mě byla celkem peklo ke čtení.

Vím, že to bylo první, ale stejně jsem rád, že k tomu tenkrát Eidos Interactive přistoupili zodpovědně a připravili půdu pro Crystal Dynamics, kteří společně se Square Enix rebootovali Tomb Raider a udělali z něho snad ještě větší hit.

Co mi trošku vadilo, byl začátek každého dílu, kde bylo pár okének s textem, ve kterých Lara představovala sebe, svoji bandu, nebo co zrovna dělá. Jde totiž o sbírku sešitů, na které se dřív čekalo měsíc, a tak bylo nutné připomenout, o čem to minule bylo – takže to není ani tak konstruktivní kritika, jako můj osobní postřeh.

Každopádně se komiks Tomb Raider – archivy S.1 moc povedl a jde o čirou komiksovou zábavu. Skvělá kresba, sexy hrdinka, svižná a akční zábava. Pevná vazba, skvělá grafika a kvalitní gramáž papíru jen přidává na exkluzivitě. Tahle kniha vám doma vydrží věčně. 

Za sebe můžu jenom doporučit každému fanouškovi této sličné archeoložky a nejen mužským čtenářům. I když těm především.

Tomb Raider Archivy S.1

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum

Scénář: Dan Jurgens

Kresba: Andy Park, Billy Tan a další

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 416 barevných

Cena: 910,-

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?