Shadow in the Cloud cover
Zdroj: Vertical Entertainment

Shadow in the Cloud je perfektně a zručně natočené béčko jako řemen, které skvěle vypadá, a ještě k tomu má neskutečně našlapaný soundtrack. Je to jednoduché, zábavné a co je důležité – vůbec na nic si to nehraje.

Agitka na woman power

Shadow in the Cloud 1
Zdroj: Vertical Entertainment

Děj se odehrává v období druhé světové války, kde je až přehnaně krásná vojanda převelená k letu spojeneckého bojového letounu Marná Snaha, které ji má dopravit na Nový Zéland i s její přísně tajnou zásilkou.

Jestli ale do cíle doletí, je vážně ve hvězdách. Nejenom, že to vojandě kolegové vojáci moc neusnadňují, ale taky se utká s nebeským monstrem, které straší vojáky už od nepaměti.

Letoun je přeplněný od kokpitu až po směrovku hektolitry chlapského testosteronu a nevkusu. Tolik šovinistických řečí, nevhodných narážek, a místy až přehnaného pohrdání vůči ženám v armádě a ženám obecně, už jste ve filmu neviděli už hodně dlouho.

Do děje filmu to sice sedí, ale je toho fakt až moc a vy si říkáte, že to přece ani není možné, že by se takhle ta posádka mohla v té době opravdu chovat.

První půlku filmu v podstatě jen posloucháme neustále slovní přestřelky, kdy se do nové přidělené pilotky všichni trefují skrze vysílačku, a naše krásná hrdinka všechny ty slovní útoky duchapřítomně odráží a neúnavně je otáčí proti zbytku posádky.

Jestli je někde opravdová agitka na „woman power“, tak je to přesně v Shadow in the Cloud. Po shlédnutí tohoto filmu budete přesvědčeni, že průměrná žena zvládne úplně všechno a ještě u toho stíhá vypadat dobře.

Shadow in the Cloud 2
Zdroj: Vertical Entertainment

V hlavní roli pilotky Maude Garettové září Chloë Grace Moretz, která tuhle one women show zvládla s přehledem na podtrženou jedničku.

Skoro celý film je zavřená v malé střílně na spodku letadla, ale i přesto dokáže zahrát jak pán.

Dostaneme solidní dávku emocí, které Chloe prostě všechny věříte, a v některých scénách z toho film ždímá maximum.

Škoda jen, že se ve filmu třeba nedozvíme, kde se to všechno naučila Maude naučila. Protože zručně střílí z leteckého kanónu, rube se s nebeským gremlinem, střílí jak na Divokém západě a pak ještě přistává hlavou dolů a tahá doslova jedno eso z rukávu za druhým.

Za málo peněz, hodně muziky..

Shadow in the Cloud 3
Zdroj: Vertical Entertainment

Tak nějak by se dalo popsat Shadow in the Cloud. Celý děj se odehrává v jednom letadle a hlavně v malé střílně na spodku toho letadla.

Ale díky skvělé Moretzové a naprosto výbornému béčkovému kabátku se z minima rozpočtu vymačkalo opravdu maximum.

Ztvárnění letu bylo nádherné, ať už mluvíme o bouřkách, nebo létaní mezi mraky v jasné záři slunce. A když na letadlo zaútočí japonská Zera, je to naprostá paráda to sledovat.

Celý film má naprosto úchvatný retro digi soundtrack ala Tron, nebo Stranger Things a už od prvních momentů do toho jde naplno a dění na obrazovce naprosto skvěle doplňuje.

Aby toho nebylo málo, tak tvůrci do filmu dali malé nenechavé monstrum, kterému všichni piloti říkají gremlin. Gremlin je povídačka mezi piloty, která se traduje už po dlouhá léta. Nikdo jí nevěřil, až do tohohle letu.

Shadow in the Cloud 4
Zdroj: Vertical Entertainment

Gremlin je nám představen hned v úvodu filmu ještě před úvodními titulky v animovaném poučném filmu ve stylu Pepka námořníka.

Celou dobu od začátku si pořád říkáte, proč to tam sakra je a až po delší době vám dojde, že to je vlastně dobrá background story pro tvůrce, aby do filmu mohli švihnout něco takového.

Gremlin je opravdu dobře zpracovaný a je to vskutku nehezké monstrum, které byste určitě nikde potkat nechtěli.

A už určitě ne, když letíte letadlem a vidíte, jak vám něco takového rozebírá za letu křídla…

Over the TOP

Shadow in the Cloud 5
Zdroj: Vertical Entertainment

Film Shadow in the Cloud je neskutečně přepálený snad po všech směrech.

A i když je to hloupé, tak je to tady přesně to, co chcete od pořádného zábavného béčka.

Ve filmu je několik scén, kde se musíte smát, jak moc je to over the TOP, ale takhle přesně by měla vypadat popcornová zábava z kategorie „no bran no pain“.

A pokud nemáte rádi béčka, patrně tenhle film odsoudíte už po půl hodině.

Nespornou výhodou je krátká stopáž. Za 83 minut i s titulky film prostě ani nezačne nudit a pořád se v něm něco děje. Díky tomuhle faktoru se u Shadow in the Cloud budete výborně bavit i přesto, že to je úplná blbost.

Shadow in the Cloud 6
Zdroj: Vertical Entertainment

Je až s podivem, že něco takového nedostal do ruky J.J. Abrams a nezařadil to do jeho Cloverfield univerza.

Protože tohle je přesně ten styl, který by tam zapadl jak noha do cvičky.

Shadow in the Cloud je v podstatě větší filmový debut režisérky Roseanne Liang, která to zvládla na výbornou.

Od začátku dává divákovi najevo, že ví že točí béčko a že nebere ten film vůbec vážně. A to je super.

Jak už bylo zmíněno výše, Shadow in the Cloud v podstatě dějově a logicky strašná blbost, ale je to přesně ta hloupá popcornová blbost, kterou chcete vidět. Nečekal bych, že něco takového vyplodí zrovna produkce Nového Zélandu.

Shadow in the Cloud

Nový Zéland / USA, 2020, 83 min

Režie: Roseanne Liang

Scénář: Roseanne Liang, Max Landis

Kamera: Kit Fraser

Hrají: Chloë Grace Moretz, Nick Robinson, Callan Mulvey, Taylor John Smith, Beulah Koale, Benedict Wall

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
60 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
shadow-in-the-cloud-akcni-horor-z-druhe-svetove-valky-vam-ukaze-jak-slicna-mindy-z-kick-ass-porazi-hruzneho-gremlina+ super vizuál + fantastický soundstrack + skvělá Chloe Moretz + je to béčko - hloupý scénář - je to béčko - přehnaná agitka na women power