Joe Hill: Černý telefon a další příběhy cover
Zdroj: Nakladatelství Beta-Dobrovský

Šestnáct hororových povídek spojují témata jako dospívání, šikana nebo dušení onemocnění. Každá z nich přináší originální námět a zpracování. Ovšem ne každému sedne Hillův styl. 

Černý telefon je druhé vydání sbírky povídek, které původně vyšly pod názvem Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy. Změna názvu se váže se k natočení stejnojmenného filmu Černý telefon a jedná se zdařilou adaptací jedné z povídek.

V celé sbírce naleznete prvky fantasy, klasické duchařiny i trochu toho sci-fíčka. Hlavní hrdiny představují téměř ve všech případech dospívající chlapci, kteří se snaží najít své místo ve světě. Příběhy se nebojí jít až na dřeň, někdy jsou jasně čitelné jindy za sebou nechávají otazník.

Vzhledem k tomu, že Hill zákonitě přitahuje i fanoušky svého otce (Stephen King), je možné, že některé konzumenty klasických Kingovin kniha příliš nenadchne. Joe Hill má svůj styl, který ten taťkův sice připomíná, hlavně pestrostí literárních postav, ale jinak si jde synek vlastní cestou.

Joe Hill: Černý telefon a další příběhy obálka
Zdroj: Nakladatelství Beta-Dobrovský

Narodit se jako Kingův syn a mít literární ambice je svým způsobem prokletí i požehnání zároveň. Pokud s tímto vtrhnete na knižní trh, čeká vás sice příslib prodeje, o kterém si jiní autoři mohou nechat zdát, ale nesete si sebou zároveň i vysoce nastavenou laťku.

Specialitou Joe Hilla jsou nevyslovené konce. Většinou se nedozvíte, jak přesně příběh dopadne, místo toho dostanete několik nápověd a ve chvíli, kdy chcete ještě víc, nastane konec. Není to úplně na škodu, ale Hill trochu pokouší trpělivost čtenáře.

Příběhy jsou totiž velmi detailně rozehrány a vše, co autor vloží do úvodu, musí (nebo by mělo) posloužit na konci. Ale každý si zde najde minimálně jeden příběh, který za sebou zanechá a bambilion otazníků.

Pojďme se ale na ně podívat postupně.

Nejlepší nový horor

Barvitě rozpracovaná povídka, která dobře buduje napětí, než otočíte stránku a zjistíte, že je konec. Silně působivý popis osobního vyhoření je na konci uzemněn závěrem připomínající tuctovou vyvražďovačku. Přesto je to velmi příjemná záležitost.

20th century ghost

Duchařský příběh mate střídáním minulosti a přítomnosti. Přítomnost je psaná normálně, ale minulost kurzívou a přímá řeč je v ní bez uvozovek psaná opět normálně. Už jen toto shrnutí zamotá hlavu. Povídka má sice jednoznačný konec, ale opět je v nepoměru s bohatě rozepsaným začátkem.

Popart

Ačkoliv je úvod trochu zmatečný, jedná se o nejlepší z tria úvodních povídek. Lehce se dotýká žánru bizzaro a ohromuje fantazií. Ústředním motivem jsou šikana a předsudky, které se vážou na děti z menšinových skupin. Nostalgické vyprávění má velmi poetický konec. Povídka tentokrát plyne přirozeně a jednotlivé části nejsou v kontrastu. Hovoří nepřímo, ale za to velmi naléhavě. Tohle dílo si budu dlouho pamatovat.

Uslyšíš cvrčka zpívat

Příběh silně inspirován Kafkovo Proměnou, ovšem s prvky prachobyčejného krváku. Zaobírá se detaily, které snad mají čtenáři pomoct pochopit závěr, ale konec zůstává otevřený a maximálně nevyřčený. Pro někoho, kdo se nikdy nezaobíral významem proměny Řehoře Samsy, jde o takřka nedocenitelnou povídku.

Abrahamovi synové

Dalo by se říct, že jde o volné pokračování osudu mýtického lovce příšer Van Helsinga. Pojednává nejen o jeho kariéře, ale věnuje se zejména vlivu jeho nekompromisní výchovy na syny. Velmi věcná a konkrétní povídka, která od začátku zvěstuje průšvih. Nebojí se jít až na kost.

Lepší než doma

Jedna z mála povídek, které si zpětně vůbec nevybavuji. Nedokážu zprostředkovat myšlenku a předat dojmy, které nezakořenily. Obecně se dá říci, že je zde rozehráno spousta detailů ze života autistického chlapce, které vedou ke konci s nostalgickým nádechem.

Černý telefon

Lahůdka pro každého milovníka kriminálních thrillerů. Psychopatický sériový vrah, prvky hororu a nadpřirozena, také famózní napínání a drobné flashbacky, parádně umocňují situaci. Povídka vypráví o síle bojovat, o rodinných poutech a o naději. Jednotlivé části do sebe skvěle pasují a tvoří velmi působivý celek.

V autu

Navazuje na předešlý motiv kriminálních zločinů. Povídka si dobře hraje se čtenářem a nabízí nespočet variant toho, jak přesně se odehrála jistá tragédie. Konec je zahalen v auře nejasností. Téměř působí jako úkol do kurzu tvůrčího psaní na téma: Napište jak to s hlavním hrdinou dopadne. Tím je tato povídka výjimečná.

Plášť

Které dítě nechce být super hrdinou s létajícím pláštěm? Tento námět se ovšem soustřeďuje na vyrovnání se traumatickými následky nehody a různé křivdy. Začátek je opět grafomanským výlevem a končí náhle, přesto jednoznačně, což je po spoustě tápání příjemná změna.

Poslední dech

Je na čase říct – další podařená Hillovina. Originální námět, skvělé zpracování a konec… kdo ví?

Mrtvé dřevo

Kratičká povídka se zajímavým námětem. Nic víc nic míň. Zaručeně si na tohle vzpomenete, až pokácíte strom.

Snídaně u vdovy

Krásný a silný příběh, který skrývá pointu v závěru v jedné jediné větě. Sice zde nenaleznete ani špetku fantastického námětu, ale ucítíte přímo hmatatelně hořkou pachuť upřímnosti.

Bobby Conroy vstává z mrtvých

Jedna z lepších povídek, která se netočí kolem detailů, ale vypráví o shledání a promarněných šancích. S notnou dávkou humoru se pomalu dostáváte do konce, kde je třeba se vcítit do hlavních postav.

Otcova maska

Tajuplná povídka plná groteskních výjevů, která si pohrává s důvěrou čtenáře. A jako vždy i s jeho chápáním konce. Kdo může říct, že ji plně pochopil, může si gratulovat.

Dobrovolná internace

Tradičně bohatý začátek, který se přesune do mrazivé záhady krabicového labyrintu, jenž postavil malý schizofrenik. Velmi působivá povídka dotýkající se dětské bezbrannosti se skvěle vypracovaným závěrem.

Šeherezádin psaní stroj

Závěrečná povídka, která přichází až po poděkování upoutá a nezklame. Je skvělou tečkou za Hillovým způsobem zpracování příběhů a vyloudí úsměv. Ale kdo ví, třeba je pravdivá.

Slovo na závěr?

Snad jen v úvodní povídce jsem narazila na pár pochybností, jinak nelze z faktického hlediska Hillovi nic moc vyčítat. Ve svém díle odkazuje na spoustu filmových i literárních záležitostí a o další inspiraci se nepřímo postaral i autor předmluvy Christopher Golden, známý spisovatel a scenárista (Hellboy).

Obsah na začátku knihy je velmi praktický, ovšem ještě užitečnější by byl, kdyby odpovídal reálnému umístění povídek.

Obálka knihy se přímo odkazuje na stejnojmenný film Černý telefon.

Jelikož se jedná o mou prvotinu od Joea Hilla, nedokážu posoudit jeho dílo v závislosti na ostatních. Mě rozhodně nalákalo na jeho další tvorbu. Povídky, s otevřeným koncem, ve kterých naleznete dost indicií, mě fascinují i frustrují zároveň. Dobře napsat takový příběh je umění, a ne vždy se to povedlo.

Proto radím přistupovat k Hillově stylu obezřetně a tolerantně. Třeba zrovna vás nejvíce osloví Poslední dech a kouzelný Popart vás úplně mine. Tak už to u povídek bývá.

Joe Hill: Černý telefon a další příběhy

Vydal: Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2022

Překlad: Ondřej Skoupý

Počet stran: 360 stran / hardback

Cena:  400 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
75 %
Zpracování, cena:
85 %
Styl a překlad:
85 %
Cíl knihy, splnění:
80 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
sbirka-strasidelnych-povidek-syna-stephena-kinga-ktera-serviruje-spoustu-palcivych-otazek-cerny-telefon+ věnování se závažným tématům doprovázející dospívající + zvyšování povědomí o duševních nemocech + odkazy na významná literární díla + čtivý styl - příliš nejasné konce - chybný obsah