Jednou jeden mladý student vědy  objeví na nebi asteroid mířící k planetě Zemi. Jak to tak u asteroidů bývá, v případě dopadu by tenhle vyhubil lidstvo a učinil by naši matičku Zemi těžko obyvatelnou pro budoucí generace.

Když jsem náhodou narazil na dílko Salvation od stanice CBS, přečetl jsem si obsah a říkal jsem si ok, tohle by se mi mohlo líbit. Pustil jsem první díl a skutečně. Padající šutr na matičku Zemi je vždycky vděčné téma. A já mám rád tohle téma.  Guilty pleasure. 

To co jsem ale v průběhu dosavadních dvou sérií dostal, předčilo nečekaně mé očekávání.

Tolik známých klišé a prvků ale překvapivě neuvěřitelně to baví. Máme tu vše – od padajícího šutru, Elona Muska, seriálových Anonymous, tajné organizace, Noeho, mladého Einsteina i Johna Silvera a jeho sebevražedný kult. Je libo občanskou válku? Puč ve vládě nebo atentáty na prezidenta? Není problém. Vesmírnou stanici s jadernými hlavicemi a jaderné útoky? Jasně že jo!

Něco přichází, nebo spíše přilétá

Jednou jeden mladý student vědy objeví na nebi asteroid mířící k planetě Zemi. Jak to tak u asteroidů bývá, v případě dopadu by tenhle vyhubil lidstvo a učinil by naši matičku Zemi těžko obyvatelnou pro budoucí generace. 

Tak Liam Cole (Charlie Rowe) udělá první krok za záchranou lidské rasy. Liam je nadprůměrně inteligentní student fyziky a astronomie a jeho život nemá kromě studií žádné zábavné okamžiky. Ale objev asteroidu spustí vlnu událostí, které mu zcela změní život.

Liam se spojí se svým profesorem, který však záhadně zmizí, a tak vyhledá největšího žijícího vědeckého génia Dariuse Tanze (Santiago Cabrera). Darius Tanz je v podstatě seriálový Elon Musk. Má obří vědeckou korporaci, kterou si však řídí sám.

Vlastní také mnoho úspěšných moderních technologií a projektů a plánuje třeba i první cestu na Mars s posádkou pro kolonizaci. Po prověření pravosti informací začne jednat, nahlásí přicházející katastrofu americké vládě a společně s Liamem začne připravovat plán na záchranu světa.

Kvůli všeobecné panice a narušení světového řádu vláda vše drží v přísném utajení, a tak je Liam, který potká mezitím dívku svých snů Gillian (Jackie Byers), postaven do nelehké situace, kdy mu v tak mladém věku leží na bedrech tajemství takového formátu.  

Gillian je začínající spisovatelka sci-fi románů a zrovna vydala svůj první román, když její plány a sny vezmou za své. Darius ji nabídne místo v Tanz Industries a ona pro něj začne pracovat.

Darius s podporou americké prezidentky Pauline Mackanziee (Tovah Feldshuh) připraví plán na záchranu planety a společně s ministrem obrany Harrisem Edwordsem (Ian Anthony) a tiskovou mluvčí bílého domu Grace Barrows se pustí do jeho realizace. 

To by však nebylo lidstvo, aby se nevyskytly problémy v tu nejméně vhodnou dobu, a charakter mnoha lidí vyplouvá na povrch tváří v tvář přicházejícímu konce světa.

Do hry vstupuje pokus o atentát na prezidentku, pokus o převrat ve vládě, napadení vlády i celého projektu seriálovou obdobou Anonymous. 

Žabomyší války na prahu katastrofy

Ačkoliv Harris a Grace byli dříve pár, tak se začátkem seriálu rozejdou, a Grace čím více tráví času s Dariusem, tím větší city k němu chová a postupně se do něj zamiluje a stane se jeho můzou při překonávání překážek.

Nejlepší vědci v čele s Dariusem vymyslí průlomovou technologii, ale to by v tom nebyl čert, aby tu technologii nechtěli pro sebe i Rusové, že…spustí se série událostí, která vyústí selháním prvního plánu na záchranu lidstva a skupina ReSyst ukradne jaderné hlavice Rusku i Americe, aby postavila svět na pokraj jaderné války jen necelého půl roku před dopadem asteroidu.

V seriálu se v podstatě meteorit objeví tak jednou, jinak je to vše o událostech odehrávajících se na Zemi. I přes poměrně časté klišé, se v seriálu objeví opravdu dost zvratů a překvapení, a první série končí opravdu povedeným cliffnagerem, který mne naladil na sezonu další.

I přesto, že se odehrává opravdu poměrně událostí, tvůrci si dali záležet na vývoji jednotlivých postav a jejich emočních i psychických změnách kráčejíc vstříc katastrofě.  

Hráčů na dvě strany je tu kupa, zrada je na denním pořádku a nikdy nikomu nemůžete věřit. Ani v Bílém domě ne. Vlastně tam obzvláště ne.

Všechny postavy a frakce se doplňují a mají své přesné místo v seriálu. U některých je to jasné hned od začátku, u některých budete překvapeni, kam jaká část skládanky zapadne.

Stále ještě letí

Druhá série začíná přesně tam, kde první skončila. A to je sakra dobře protože na Rusko i Ameriku už letí atomové bomby. No řekněte, lepší začátek jste si nemohli přát. 

Přibylo hráčů, frakcí a organizací i plánů na záchranu světa.

ReSyst pod pohrůžkou jaderného útoku zabaví Tanz Industries a svolají největší mozky světa na společnou práci na vývoji projektu k záchraně planety. Mezi těmito vědci je i Liam, ten je tak odtrhnut od spolupráce s Dariusem a je uzavřen s ostatními vědci v Tanz laboratořích.  

Tady se potkává s Alyciou Virtuu (Melia Kreiling), bývalou kolegyní Dariuse Tanze – nyní jednou z vůdčích osob ReSyst.  

Poté, co prezidentka se zbytkem vlády odvrátí puč, jmenuje Dariuse svým více prezidentem. Vzápětí přichází další atentát na prezidentku, a ten se tentokrát povede a Darius se shodou mnoha okolností stane prezidentem Spojených Státu Amerických. Gillian si s sebou vezme jako svoji osobní asistentku, a tak novopečený prezident společně s Harrisem a Grace stojí proti hrozbám na několika frontách. A čas se krátí.

Mimo ReSyst zde za zmínku stojí hlavně tajná iluminátská organizace Q-17 a pak motivační organizace COPE. 

Q-17 byla založena 17 nejbohatšími lidmi na světě už počátkem padesátých let dvacátého století a má na svědomí mnoho atentátů na světové vůdce, státní převraty, obrovské obchody se zbraněmi i drogami. Nebojí se vydírání ani vraždy a pro naše hrdiny se stane noční můrou.

COPE na druhou stranu se tváří jako neškodná organizace vedená Bassem Sheperdem (Luke Arnold známý hlavně ze seriálu Black Sails jako Jak Silver). Ten vydává motivační knihy a objíždí setkání kde řeční pro tisíce i desítky lidí a staví na akceptaci nevyhnutelného, tudíž díky tomu můžete být pořád šťastni. Ale ne vše je taková, jak se zdá.

Podruhé ještě větší tlak 

Druhá série je ještě našlapanější a nabitějsí než ta první.  Je tu v podstatě více všeho. Ale opět jsem měl velkou radost z toho, jak do sebe vše zapadá a výsledek je opravdu velmi kompaktní. 

Herecké výkony šly ještě nahoru a na vývoji postav se pracovalo pořád stejně svědomitě jako v sérii první. Herecké obsazení a výkony jsou samy o sobě velkou doménou tohoto seriálu a tlačí kvalitu nahoru.

I přes označení sci-fi seriál, se téměř obě celé série odehrávají na Zemi v lokacích nám dobře známých z mnoha filmů a seriálů. Washington a jiné známé místa Ameriky jsou zde na denním pořádku. CGI efekty jsou zde minimální, a když už se objeví, jsou průměrné. 

Hudba nezanechala žádný silnější dojem, funguje tu v podstatě jen jako doplněk a podkres. 

Moc mě bavily scény z občanských nepokojů, rabování, a jiných hrozných událostí, které se na obrazovce děly. Působily realisticky a byly vždy skvěle umístěny v rámci děje, a pocit zmaru z obrazovky to jen umocňovalo.

Překvapivě dobré

Ač jsem na seriál narazil náhodou, ač jsem od něj v podstatě nic nečekal, ač nepřichází v podstatě s ničím převratným, tak se pro mě ze Salvation stalo víc než jen záliba. Díky skvěle napsaným charakterům, vychytanému a promyšlenému scénáři a výkonu herců, se z toho, že na Zemi letí kámen, stala zatraceně zábavná konspirační televizní podívaná.

Všechno dává smysl. Plány i události jsou uvěřitelné a vy se přistihnete, že opravdu fandíte, co můžete, aby to dopadlo dobře.

Druhá série navíc přináší poměrně nečekaný cliffhanger a proto se nemůžu už teď té třetí dočkat.
Salvation 

Režie: Juan Carlos Fresnadillo, Nick Gomez, Greg Beeman

Scénář: Mike Werb, Elizabeth Kruger, Craig Shapiro

Kamera: Joseph E. Gallagher, Thomas Burstyn, Barry Donlevy

Hudba: John Paesano

Hrají: Ian Anthony Dale, Charlie Rowe, Santiago Cabrera, Jennifer Finnigan, Jacqueline Byers a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?