Renfield
Zdroj: Universal Pictures

Toxický vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, který přeroste v boj na život a na smrt dvou nesmrtelných monster. Nechutnosti jako polykání brouků, rozervání těla na kusy a hektolitry krve samozřejmě included!

Renfield udělal před stoletím velkou chybu: prodej nemovitosti elegantnímu boháčovi pojal jako příležitost k finančnímu vzestupu, a kvůli své chamtivosti se stal věčným sluhou věčného prince temnot, hraběte Drákuly. Přičemž přišel nejen o svou ženu a dítě, ale i o svou svobodnou volbu. A tu by teď rád získal zpět.

Renfield
Zdroj: Universal Pictures

V současnosti, ve městě New Orleans, kde vládne mafiánská rodina, vyhlášená příklonem k brutálnímu násilí. Svůj život si Renfield hodlá vrátit s pomocí terapeutického kroužku pro oběti toxických vztahů, a jedné věčně naprdnuté policajtky. A taky díky schopnostem trhat lidi na kusy.

Brutální mafiáni, zkorumpovaná policie a jeden starý upír

Ve filmu se v jeden moment prolnou dvě dějové linie:

Mafiánská: Nemilosrdná rodina Lobos, které jde po krku policajtka Rebecca. Jednak proto, že mají na svědomí smrt jejího táty, jednak se nehodlá smířit s tím, že Tedward Lobo je už poněkolikáté, co jej policie přistihne při činu a zatkne, osvobozen a s vytrčeným prostředníkem a hlasitým smíchem opouští stanici. Plnou policajtů a jejich šéfů, kterým je to fuk.

K jedné z potyček mezi policií a Lobos se nachomýtne frustrovaný Renfield a policajtce Rebecce zachrání život. Zdá se, že jsou tak nějak oslněni jeden druhým, což by mohlo pomoci speciálně ve chvíli, kdy se šílení Lobos spojí s ještě šílenějším Drákulou.

Upírsko – psychologická: Renfield se po století, které tráví ve službě svému narcistnímu pánovi (což znamená péči o Drákulovo blaho, a zahrnuje neustálý přísun těl k vysávání a úklid zbytků), rozhlédne po světě a zjistí, že by konečně chtěl žít svůj život. Už ho nebaví věčné peskování šéfa, věčné hledání těl s nevinnou krví (Drákula preferuje jeptišky, nebo autobus plný roztleskávaček), věčné stěhování a věčný smrad mrtvol v obýváku.

Renfield
Zdroj: Universal Pictures

Za tímto účelem navštěvuje podpůrnou skupinu, v níž se oběti vztahů s toxickými manipulátory a násilníky navzájem svěřují a s pomocí terapeuta hledají cestu ven. Dokonce v sobě najde sílu ke změně image, takže ze sympatického emo chlápka se zčistajasna vyloupne městský intelektuál. Takříkajíc z černé barvy do pastelových tónů, a to i ve své garsonce!

Nutno podotknout, že mafiánská linie zdaleka nemá takové koule, jako linie Renfield – Drákula. Je to dáno jednoduše tím, že Drákulu hraje Nicolas Cage a jakkoli by člověk čekal poctu strýčkovi (F. F. Coppola a jeho Drákula), nestane se tak.

Tohle je, dámy a pánové, Bela Lugosi jak vyšitý. S mnohem větším počtem ostrých zubů a s nadhledem. Kdo očekává pohled raněného srnce a hraní ve stylu “mimozemská entita se snaží hrát člověka,” které jsou – alespoň pro mě – poznávacími znaky jeho herectví, bude příjemně překvapen.

Cage si svého Drákulu užívá naplno, přehrává, je dramatický, úlisný i hrozivý zároveň, takže se vlastně ani nedivíte, proč mu Renfield podlehl a podléhá. Mimochodem, Renfielda skvěle vystřihl Nicholas Hoult (jistě pamatujete jeho Hanka McCoye z X-menů) a je Cageovi rovnocenným partnerem. Tedy, rovnocenným ve smyslu vztahu pán – sluha. Navíc skvěle zvládl svou postavu “dva v jednom” a protiklad nesebevědomého sluhy a šíleného zabijáka zahrál na výbornou! 

V momentě, kdy ze scény zmizí Drákula a nastoupí mafiánská rodinka Lobos, tak trochu zmizí i divákovo očarování, ačkoli postava hlavy rodiny, Bellafrancezska Lobo, je až hrozivě oslňující, a její hluboký hlas slyším v hlavě dodnes (pod sekáček bych se jí dostat nechtěla!).

Co si ale užijeme úplně nejvíc, jsou naprosto přepálené krvavé scény, kdy vzduchem lítají vnitřnosti, končetiny a těla chrlí takové potoky krve, až si říkáte, že tolik tekutiny v lidském těle nemůže být! 

Renfield
Zdroj: Universal Pictures

A tady musím dodat jednu důležitou věc: Renfield totiž kdysi od svého pána obdržel dva dary: jedním je zřejmě skutečnost, že bude nesmrtelný a forever young, druhým je Renfieldova obrovská síla, která nastupuje po pozření brouků, švábů, mravenců a další odpudivé havěti.

Tahle síla umožňuje jinak submisivnímu sluhovi skákat/létat na dlouhé vzdálenosti, trhat protivníkům hlavy, ruce či nohy, rozpoltit jejich těla vedví jedním úderem. Což se jistě hodilo při získávání potravy pro šéfa, a rozhodně se to hodí při boji s násilnickou rodinkou Lobos, i při zachraňování policajtky Rebeccy.

Nahrbená policajtka a emo požírač brouků jako hvězdy gore scén

Rebeccu hraje Awkwafina (Shang-Chi a legenda o deseti prstenech). Přiznám se, že její zvláštní přihrbená chůze, věčně otrávený až znechucený výraz, v kontrastu s její zjevnou touhou pomstít smrt otce a poslat do řitě své podplacené šéfy, mi byly velmi sympatické.

S Renfieldem vytvořili podivně výtečnou akční dvojku, která se v masakrálních gore scénách skvěle doplňuje a jeden…dobře, dobře, tak jedna stará romantička…by je ráda viděla, kterak společně odjíždějí pod klenoucí se černobílou duhou (z níž padá krev, držíce se za ramenní kloub utržené ruky hlavního padoucha) do míst, kde společnou silou vymlátí zlo, aby pak mohli společně zplodit malé nahrbené přinasrané broukožrouty.

Divácky pro mě její postava fungovala a k Houltově ztvárnění Renfielda skvěle sedla. 

Renfield
Zdroj: Universal Pictures

Němá klasika i Tarantino, a humor, bohudíky!

Co jsem si naprosto užila, byl vizuální styl filmu. Nejen poctivá kopírka schodišťové scény z Lugosiho Drákuly, ale obrazová poetika krvavých scén v duchu Tarantinova/Rodriguezova Od soumraku do úsvitu, dynamika střihu, podpořená vynikajícím soundtrackem, a nakonec jedny z nejstylovějších závěrečných titulků.

A humor. Jsem milovníkem novozélandské hororové školy Pete Jacsona – Vesmírní kanibalové či Braindead taky přetékali krví a mozky, přesto oplývali nadhledem a humorem. A to je případ Renfielda. Od první do poslední minuty se nad tímhle komediálním hororem vznáší humor.

Postavy hláškují jak o život, nikdo se nebere moc vážně (kromě hlavy rodiny Lobos, ale tam to chápu!), a všechna ta akce, řvaní, chlístající krev a cenění zubů ve vás kromě příjemného mrazení vyvolá úsměv. Dokonce se na pár místech zasmějete nahlas! Připisuji to umu scénáristy skvělého animáku Rick and Morty – Ryana Ridleye, a jeho souznění s režisérem “LEGO filmů” Chrisem McKayem.

Pokud máte náladu na akční, dynamický a krvavý horor, u kterého se zasmějete, Renfield se vám bude líbit. Pokud nemáte rádi krev, gore scény, jakékoli přehrávání a Nicolase Cage, jděte na něco jiného.

Renfield
Zdroj: Universal Pictures

Renfield

Režie: Chris McKay

Scénář: Ryan Ridley

Kamera: Mitchell Amundsen

Hudba: Marco Beltrami

Hrají: Nicholas Hoult, Nicolas Cage, Awkwafina, Ben Schwartz, Shohreh Aghdashloo, Adrian Martinez, Brandon Scott Jones,  a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jarka Benešová
Kreativní kynoložka a pravdomilka, stará čarodějnice, milovnice undergroundu i popkultury, požíračka knih, filmů, seriálů a muziky.. Občanské povolání: kreativec, copywriter, dramaturg v oboru televizní self promotion. Do světa fantasy skočila prostřednictvím Lewise Carrola a od té doby se z něj odmítá vynořit.. K nalezení na půdě staré usedlosti, mezi knihami Pratchetta, Kinga, Harkness, Riggse, Gaimana, Tolkiena….nebo ve střižně, případně mezi stromy. Poznávací znamení: kafe & cigáro. Motto: Život má bejt šťavnatej příběh.
renfield-jak-odejit-z-naruseneho-vztahu-s-hrabetem-drakulou-a-roztrhat-u-toho-par-desitek-lidskych-trupu+ Nicolas Cage + Nicholas Hoult + upíři + krev a gore + horor + akce + originalita - humor ne pro všechny - gore ne pro všechny - nevyrovnané - místy přehrávání - Cage je to nejlepší na filmu