Velikonoce jsou za dveřmi a město se dusí ve vlastní šťávě. Zatím co Herodes pořádá své opulentní večírky, lidé ve slumech trpí. Město je na pokraji zhroucení, zelótské hnutí odporu vyzývá k ozbrojenému povstání proti vládnoucí moci a do toho přichází mesiáš. Dystopická Praha roku 2108 je až strašlivě podobná Jeruzalému v době, o níž se píše v Bibli.
Aaaaah! You say you want a revolution well you know we all want to change the world. You tell me that it’s evolution well you know we all want to change the world. But when you talk about destruction don’t you know that you can count me out don’t you know it’s gonna be alright.
Půl roku po událostech, které František Kotleta popsal v prvním Undergroundu, se město zmítá v chaosu.
Revolucionáři z ulice Pod Lipami chystají převrat, na Letné tisícihlavým davům káže Digitální mesiáš. Korporace se rozpadají a nejmocnější hlavy megapole přemýšlí jak tuhle situaci vyřešit.
Ovšem na rozdíl od výše zmíněného svatého města má Praha o pár problémů víc.
Chystá se totiž po mnoha letech k volebním urnám, éterem zní staré hit Hany Zagorové a ve městě řádí sériový vrah. Říká si Zodiak a pod jeho kudlou umírají vlivní lidé jako prostitutky na Fleet Street.
Právě tyto vraždy má vyšetřit bývalý voják a policista s bionickou nohou, tlupou digitálních čarodějek za zadkem a prořízlou pusou, Petr Vachten. Podaří se mu to dřív, než město shoří v plamenech revoluce?
You say you got a real solution well you know we’d all love to see the plan.
You ask me for a contribution well you know we’re doing what we can.
But if you want money for people with minds that hate
all I can tell you is brother you have to wait don’t you know it’s gonna be
alright.
Příběh, který první Underground přinesl, nebyl nijak originální, ale skvěle vykreslený dystopický svět naší milované a nenáviděné megapole člověka vtáhl a několik nadčasových myšlenek které v něm zazněly, mohly v čtenáři rezonovat déle než pár dní.
Kotleta si toho byl jistě vědom a tak tyto ingredience využil i při psaní knihy Underground Revoluce. Znovu tu máme detektivní zápletku, jen místo pátrání po někom, kdo morduje digitální kněžky lásky, tu máme masového vraha.
Naštěstí autor ví, že tohle provařené téma knihu neutáhne, a tak na scénu přivádí originálního mesiáše, zajímavý náboženský kult, a především ještě více rozvíjí mocenské třenice, o kterých psal už v prvním díle. Kniha má ještě větší spád než její starší sestřička, dějové zvraty čtenáři přinesou nejedno překvapení a využití cyberpunkových technologií je dotaženo skoro k dokonalosti.
Přesto se člověk nemůže zbavit dojmu, že Revoluce je v lecčems pouhým derivátem prvního dílu. Například neustálíme narážkami na současnou či nedávnou politickou „elitu“ naší malé zemičky, které za pár let nikdo neocení.
Naopak k pozitivům druhého dílu určitě patří trefně použité citace z knihy Umění války a nové lokality, tentokrát i za hranicí města chráněnou bojovými drony.
You say you’ll change the constitution well you know we all want to change your head.
You tell me it’s the institution well you know you better free your mind instead.
But if you go carrying pictures of Chairman Mao you ain’t going to make it with anyone anyhow
don’t you know it’s gonna be alright.
Pokud od Revoluce nečekáte víc, než jen zábavnou, akční jízdu zasazenou do postpunkového světa, nebo vás bavil první Underground, tak pravděpodobně nebudete zklamáni.
Možná si i řeknete, že je Revoluce o jeden implantát lepší než její starší sestra. Nicméně takové překvapení jako jednička, prostě Underground Revoluce není a být ani nemůže. Zatím je to „allright“, jde jen o to jak dlouho to vydrží.
(V recenzi byl použit text písně Revolution – The Beatles)
František Kotleta: Underground – Revoluce
Vydal: Nakladatelství Epocha, 2021
Obálka: Lukáš Tuma, Adéla Stopka (Miklíková)
Počet stran: 408
Cena: 229 Kč