Tentokrát se do krále Artuše pustil Netflix a rozhodl se v seriálu ukázat, že kluci si už užili dost, teď jsou na řadě holky. Dopadlo to smutně. Nový seriál není ani novátorský, ani zábavný a svoji předlohu jen povrchně vykrádá, ačkoliv se k ní hrdě hlásí.
Od prvního traileru na Prokletou bylo jasné, že v této adaptaci nepůjde o žádného Artuše, jeho partu rytířů ani velmi specifický kus jídelního nábytku.
Reklamy slibovaly, že tady budou hrát hlavní roli holky a ty všem ukážou, jak se dá zvládnout dávné prokletí i aktuální ohrožení vlastního života.
Desetidílný seriál se zaměřil na postavu jménem Nimue (v legendě Paní jezera, která Artušovi dala meč Excalibur). V podání Netlfixu to měla být silná mladá a neohrožená žena, jenže ve zkratce bychom mohli říci, že místo toho jen většinu dílů fňuká.
Scénář hrdinku v jednom kuse staví do pozice neohrožené bojovnice a vzápětí ji hloupými dialogy či nelogickými rozhodnutí vrací do pozice nedospělé dívky, která odmítá nést svou zodpovědnost.
Příběh Prokleté se odehrává v Anglii, kde pohromadě žijí fae – sličný lid a obyčejní homo sapiens. Hloupé na této představě je fakt, že tvůrčí tým vymyslel podobu fae naprosto tuctovitě lidskou.
Během prvních několika dílů ti „sliční“ lidé vypadají jako úplně obyčejní lidé, jen nosí oblečení ušité ze sytě modré látky.
Později se objeví pár dalších „pohádkových“ bytostí, jenže to jsou zase lidé, kterým akorát lepidlem přilepili na čelo nebo týl rohy. Nic víc, nuda, nuda absolutní šeď bez jakékoliv invence.
Hlavní je mávat zbraní nad hlavou
Fae je strašně široký pojem a může znamenat cokoliv od skřítků přes elfy po skřety, prostě „pohádkové“ bytosti, takže v tomto ohledu se nabízel prostoro pro bezrozměrnou škálu nápadů, ale v Netlfixu se asi rozhodli šetřit, a tak pár herců nafasovalo rohy a lepidlo.
Ostatně, lacinost z určitých scén filmu vysloveně křičí. CGI efekty jsou prostě… laciné a očividné.
Třeba když hlavní postava prchá před smečkou vlků. Kromě toho, že když hrdinku rafnou do ruky a jí nezůstane na kůži ani šrám, jsou ta zvířata tak zoufale umělá, až to připomíná stařičký Mortal Combat.
Když pomineme počítačem dokreslované scény, ani ty reálné nedělají bůhvíjakou parádu. Na scéně se pohybuje pár herců, občas je tam baráček, les nebo temná komnata. Kulisy nijak nevybočují ze záběrů z nějakého idealizovaného středověkého městečka.
Neurazí, nenadchnou, ale působí prostě uměle a nepřirozeně. Co ale dokáže zvednout ze židle, je naprostá tupost válečných scén.
Když už se dočkáme nějaké bitvy, vypadá to tak, že k sobě vlažným krokem přiběhne tak třicet lidí na každé straně a začnou nad hlavou mávat plastovými replikami zbraní. A to je ještě ta povedenější část.
Nevím, zda tvůrčí tým chtěl z Rudých mnichů udělat naprosté pitomce záměrně, nebo si choreograf od Neflixu vzal jen dovolenou, ale útoky zlých pánbíčkářů v sytě rudých kutnách připomínají spíš grotesku. Na scéně běhají muži, jednou rukou si přizvedávají kutnu, aby se nepřizabili, druhou drží meč či sekeru a mávají s ní nad hlavou.
To je celé. Mezi nimi naprosto bez povšimnutí prochází hlavní hrdinka a předstírá, že se u toho strašně plíží.
Slabý scénář
To není jedna scéna, tohle a jemu podobné diletanství ve scénáristice i choreografii prosakuje celým seriálem jako mor. Příběh je naprosto tupý, bez nějakého nápadu či originality.
Ano, postavy jsou různé barvy pleti, ano, máme tu několik žen, které se mají rády a nestydí se to dát najevo a ano, máme tu hlavní hrdinku, která má být silná a odvážná, zatímco ji chlapi jen tak přizvukují nebo hrají záporáky… jenže celé dohromady to prostě nefunguje.
Co mnohé české diváky pravděpodobně zvedne ze židle během pár minut sledování, je herecké obsazení. Postavy v seriálu ztvárňují herci všech odstínů pleti, Artuše a Morganu hrají černoši. Jenže na tuto výtku lze odpovědět jen otázkou: No a?
Jistě, mohli bychom všechno svést na to, že takhle blbý seriál zmršila „multikulti“ propaganda, ale není tomu tak.
Devon Terell i Shalom Brune-Franklinová hrají velmi dobře, co jim mizerně napsané role umožní, a celkově herecké obsazení působí naprosto nenuceně a přirozeně. Z Nimue mohla být festovní královna a tak dále… ale nestalo se tak.
Na vině je zas a opět naprosto tupý scénář. Seriál vypráví naprosto tuctový příběh plný ohraných klišé – „Jsi vyvolená.“ „Já nechci“
Jednotlivé díly vyplňují naprosto plytké postavy, které sice mají „slavné“ jméno (Artuš, Bors, Percival), ale absolutně žádný charakter. Tahle léčí, tahle smutně kouká, tenhle chlastá. To je asi tak všechno.
Je až podivné, že takhle nemastný a neslaný a mnohdy až zmatený seriál napsal (nebo je alespoň uváděn jako hlavní autor scénáře) legendární komiksový autor Frank Miller.
Na všech deseti epizodách se podílel ještě Tom Wheeler, který napsal scénář pro Kocoura v botách nebo Vetřelce z hlubin.
Hrát by se chtělo, ale není podle čeho
Herci se snaží, seč můžou, jenže jejich postavy jsou pouze jména na papíře, takže hrají tak moc, kam až sahá propracovanost jejich charakteru.
Katherine Langford v roli Nimue chce být hrdou a silnou ženou, jenže ji příběh žene z jedné trapné pozice do druhé a v jednom kuse na ni hulákají, že je čarodějnice.
Kdyby se tak v půlce seriálu řádně nasra… rozzuřila, obrátila se na temnou stranu síly a s kamarády stromy se do zlých lidí pustila… ó jé, to by bylo žúžo.
Langfordová na to herecký kapitál má, občas se zableskne v nějakém skvělém okamžiku (třeba když nechá mnicha vrůst do stromu) a když kouzlí, krásné jí na tvářích raší kapradí, jenže její postava prostě a jednoduše nemá cíl, kam by měla dojít. Teda, asi má, ale je to podané tak nezáživně, že to divákovi bude prostě jedno.
Pro Devona Terrela byl seriál Prokletá velká šance zazářit. Zazářil ale jen jako průměrný šermíř, který lže, krade, pak dostane za uši, aby už pak byl hodný a poslušný. Nuda!
Jelikož je Prokletá adaptace artušovské legendy, nechybí v seriálu ani postava Merlina. A tu hraje Floki… eh… teda Gustaf Skarsgård, který tak zářil v seriálu Vikingové.
Nevím, zda to byl záměr, ale Skarsgård hraje Merlina „jako Flokiho, ale aby to nebylo poznat, že to je Floki“, čili v jeho podání je to excentrický alkoholik, který ví hodně, říká málo, nevysvětluje vůbec nic a upřeným pohledem uhrančivých očí se snaží propálit pohled do obrazovky.
Jenže jeden herec s průměrně napsanou rolí toho opět zase tak moc nespasí.
Vykrádání vykradené legendy
Seriál Prokletá se hrdě hlásí k odkazu legendy o králi Artušovi, jenže svou předlohu spíš vykrádá než adaptuje.
Když se to vezme kolem a kolem, tak kromě notoricky známých jmen filmaři nevyužili zhola nic dalšího.
A ta jména ještě trousí v seriálu tak, aby dosadili známé charaktery do jejich nových zpodobnění všechny, ale jestli seriál sází na to, že to, že postavu pojmenují cool jménem ze staré středověké legendy a diváci si z toho sednou na zadek, tak se hodně pletou.
Na jejich jménech vůbec nezáleží, i kdyby jim říkali: hlavní ženská hrdinka, hlavní mužský záporák, vyšlo by to úplně nastejno.
Seriál se holedbal, že nabídne temnou young adult (asi) fantasy, kde to holky nakopou klukům zadek.
Ve skutečnosti ale seriál nevybočil z šedého průměru naprosto generické fantasy, půjčuje si slavná jména, ale vůbec s nimi nepracuje.
Prokletá je prostě „dobrý“, přinejlepším. Herecké výkony jsou naprosto průměrné, příběh neurazí ani nenadchne a postavy si získají jen minimum sympatií.
Koukat se na to dá a věřím, že se to bude i někomu líbit, jenže pořád se tu bavíme o velmi průměrné a ničím nezajímavé fantasy, kterou spolehlivě válcují její konkurenti.
Prokletá / Cursed
Režie: Jon East, Daniel Nettheim, Zetna Fuentes, Sarah O’Gorman
Scénář: Frank Miller, Tom Wheeler
Kamera: James Friend, Damian Bromley
Hrají: Katherine Langford, Peter Mullan, Lily Newmark, Daniel Sharman, Gustaf Skarsgård, Devon Terrell, Catherine Walker a další