Project Power cover
Autor: Netflix

Kdybyste měli možnost vzít si drogu, která vám na pět minut propůjčí nějakou superschopnost, vzali byste si ji? V tomhle případě se ukázalo, že odpověď spousty lidí by byla ano, a to i s rizikem, že superschopností některých lidí je prostě jen ukončit svou existenci výbuchem. Ale pokušení je zdá se tak silné, že je toto riziko přípustné.

Droga pro všechny

Project Power 1
Autor: Netflix

Na scéně se objevuje nová droga, které se říká Power. Droga, která vám po požití na pět minut propůjčí jedinečnou superschopnost.

Byla vytvořena použitím různorodých zvířecích genomů, které propůjčují zvířatům různé schopnosti, ať už k obraně, nebo k útoku. Tím se otevírají dosud nepoznané evoluční dveře pro člověka.

Ale jako každou novou drogu, je potřeba i Power nejprve vyzkoušet. A tvůrci se ničeho nebáli a rozhodli se drogu vyzkoušet plošně ve městě New Orleans. Zadarmo Power rozdali těm největším dealerům na ulicích, aby drogu rozprodali po městě a testy v terénu mohly začít.

Kriminalita šla strmě vzhůru a jak se záhy ukáže, lidé si rádi hrají na bohy, a i přes rizika nesoucí užití drogy se Power šíří bleskovou rychlostí po celém městě.

Project Power 2
Autor: Netflix

V první polovině filmu je těžké pochopit, jakou schopnost vám vlastně droga propůjčí. Zpočátku se to jeví tak, že člověk nikdy neví jakou schopnost mít bude a daná schopnost bude pokaždé jiná.

Ale postupem času se ukáže, že každý člověk má pozitivní reakci s jiným zvířecím genomem a tedy každý má svoji unikátní schopnost. Což rázem už není tak napínavé, když už předem víte, jakého králíka z klobouku si vytáhnete.

I přesto je ale paleta schopností celkem zajímavá. Maskování, větší síla, vzplanutí celého těla, termoregulace těla, nezničitelnost a pár dalších. I zpracování jednotlivých superschopností bylo celkem zmáknuté, a například scéna, kdy se jeden z hlavních hrdinů nechá střelit do hlavy ve slow motionu, byla dost cool.

Bohužel ale na to, že to je film o superschopnostech, tak se jejich znázornění ve filmu zase tolik nedočkáme, což je vážně škoda.

Špína a hnus v New Orleans

Project Power 3
Autor: Netflix

Celý příběh se odehrává v New Orleans. Záběry krajin, prostředí a hlavně dlouhých mostů jsou nádherné a spousta lokací, které ve filmu můžeme vidět, bylo skvěle vybráno.

Bohužel však v další části se přesuneme do lacinějších interiérů, které celkovému vzhledu filmu tolik nelichotí.

Jednou z předností filmu byla velmi kreativní kamera a dispozice záběrů. To v mnoha případech celkem úspěšně zachraňovalo slabší prostředí, a díky tomu se na tak špinavý film dívá vlastně celkem v pohodě.

Policajt, voják a drogová dealerka…

Project Power 4
Autor: Netflix

Ne, to není začátek vtipu. V Project Power máme tři hlavní hrdiny a každého z jiného těsta a prostředí.

Tím prvním je bývalý voják Art, kterému ale stejně všichni říkají Major. Ten se snaží najít a zachránit svoji dceru, kterou mu unesli tvůrci drogy a dělají na ni pokusy.

Ti však mají pod palcem celou policii, a tak si celé město myslí, že právě Major je hlavním zdrojem drogy a jde po něm doslova každý, kdo má ruce a nohy.

Arta si zahrál Jamie Foxx, který je v podobných rolích jako doma. Jeden drsný výraz, drsné hlášky, trocha patosu s dcerou a je to tam. Což o to, akční scény s Jamiem baví, má je v krvi, navíc je velký sympaťák, ale čekal bych ještě něco víc.

Project Power 5
Autor: Netflix

Druhým hlavním protagonistou je drsný policista Frank, kterého ztvárnil snaživý Joseph Gordon – Levitt. Je to drsňák, který pro ránu nejde daleko.

Jako jeden z mála strážců zákona už vyzkoušel Power taky a když zjistil, že nevyletěl do povětří, tak drogu používal při zásazích proti kriminálním živlům, kteří Power používají. Síly přece musí být vyrovnané.

Gordon – Levitt zahrál svoji klasiku, nenadchne ani neurazí. Vlastně si asi ani nevybavuji film, kde by zahrál nějak jinak. Joseph je taková sázka na jistotu ať hraje cokoliv.

Poslední ze tří našich hrdinů je mladá černoška Robin. Ta má velmi nemocnou maminku, a proto se dala na dealování drog, aby ji pomohla. Robin je ta, která dodává Power právě i Frankovi.

Project Power 6
Autor: Netflix

Robin hraje neznámá Dominique Fishback a byla suverénně největším překvapením filmu. Hlavně když přišlo na rap. Několikrát ve filmu si to hlavní protagonistka fakt podala tak, že i Jamie Foxx valil bulvy.

Souhrou okolností se tito tři skoro hrdinové dali dohromady a společně se snaží najít a zastavit padouchy, kteří za pomocí Poweru chtějí ovládnout svět.

Promrhaný potenciál

Project Power 7
Autor: Netflix

Až na již zmiňovaný rap je hudba ve filmu dost nevýrazná a nezapamatujete si žádný výraznější motiv ani písničku. Spíše je tu hudba čistě jako podkres dění na obrazovce.

Kamera je na velmi vysoké úrovni a zachraňuje co se dá, ale ne vždy se to daří. Například souboj v klubu, kde zrovna probíhá demonstrace drogy, není vůbec dobře zvládnutý.

Celou dobu vidíte jen záběry zevnitř zamrzajícího skla a vy máte ze souboje o dost méně, než byste mít chtěli.

Když už jsme u té akce, tak byla celkem povedená, ale bylo ji proklatě málo. A to je opravdu škoda, protože film s takovouto tématikou si zaslouží více soubojů a více využití schopností, které Power dočasně propůjčuje.

Project Power 8
Autor: Netflix

Na Power se vlastně kouká docela dobře, ale celou dobu čekáte, že přijde ještě něco víc, co vás zvedne ze sedaček, nebo naopak posadí na prdel. Ale ono to nepřijde.

Netflix bohužel už poněkolikáté vzal skvělou látku, ale stejně jako třeba u Brightu, nebo Old Guard bohužel nedokázal potenciál vytěžit naplno. A to je vážně škoda.

Project Power určitě není špatný film, na jedno podívání vás bude bavit, ale už po chvíli zapadne do šedého průměru generických akčních filmů a vy si na něj znovu ani nevzpomenete.

Project Power

USA, 2020, 113 min

Režie: Henry Joost, Ariel Schulman

Scénář: Mattson Tomlin

Kamera: Michael Simmonds

Hudba: Joseph Trapanese

Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Jamie Foxx, Rodrigo Santoro, Machine Gun Kelly, Amy Landecker, Courtney B. Vance, Tait Fletcher a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
60 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
project-power-jamie-foxx-bojuje-v-nove-akcni-jizde-od-netflixu-proti-producentum-drogy-ktera-vam-na-pet-minut-da-neomezene-superschopnosti+ námět + rap + kamera - prostředí - nevýrazná hudba - nevyužitý potenciál - málo akce