Nad Ketterdamem se stahují mračna. Vrány musí čelit hrozbám ze všech stran. Stojí proti nim nejen ketterdamské gangy a zámožní zkorumpovaní obchodníci, ale dokonce i celé národy. A to vše kvůli jurdě parem, nebezpečné droze, která je středobodem celého boje o moc.
Kdo ovládne drogu, ovládne griši. A kdo ovládne griši, mohl by ovládnout celý svět.
Mistr intrik
Děj druhé knihy plynule navazuje na předchozí díl. Ten skončil těžkým cliffhangerem, který je samozřejmě potřeba ihned rozlousknout. Pro Kaze a jeho Vrány to totiž nevypadá vůbec dobře. Byli podvedeni a nyní jsou zahnáni do kouta. Aby neodhalili svou pozici a své plány, musí našlapovat velice opatrně.
Věřit nemohou nikomu, jen sami sobě. I to však může být riskantní. Kaz si toho je vědom a i ve slepé uličce, do níž je se svými komplicy zahnán, spřádá své široké a zapeklité plány.
Stejně jako u prvního dílu je začátek knihy poměrně zdlouhavý. U Prohnilého města je ale výhoda, že máme na co čekat. To je čtenářův hnací pohon, obzvlášť když tuší, co by se mohlo stát. Otázkou ovšem je, JAK se to stane. Kaz je jednoduše mistr ve svém oboru, totální mastermind, nad jehož plány a úskoky zůstává rozum stát.
Nereálnost? Naprostá. Překombinovanost? Možná. Bardugo to ovšem netrápí. Vždycky to dokáže zaonačit tak, že člověk i přes veškerá očekávání zůstane na stránku po přečtení zírat s otevřenou pusou.
Co se taky musí autorce nechat je to, jak si poradila s tak omezeným prostorem. Celá kniha je totiž zasazená do Ketterdamu (víceméně na jeho jednu část) a jeho bezprostředního okolí.
Děj opět sledujeme pohledem několika postav, nyní už konečně pohledem všech šesti Vran a dvou vedlejších postav. Ve druhém dílu také postavy nabudou větší hloubku a dozvídáme se o nich další zajímavé informace. Kromě pomsty, intrik a hrozící války jsme opět svědky přirozeně působících milostných linek. Nic není příliš uspěchané a vývoj daných vztahů mezi postavami je pozvolný, takže čtenář může „zpovzdálí“ fandit a doufat.
Vše se skrývá na obálce
Rich Deas, John Bartlett a Thomas Walker nám naservírovali pořádnou vránu v rozletu, jejíž ocasní pera a křídla nám tvoří obrys vysokých budov (snad chrámu, možná dokonce hradu), pod nimiž se skví temný obrys města.
Prostřední budova navíc svým tvarem připomíná královskou korunu. A opět plusík za to, že na obálku nedali konkrétní postavu, ale obsáhli všechny v jednom symbolu, respektive zvířeti.
Co také rozhodně stojí za zmínku je heslo „Když nemůžeš vyhrávat, změň pravidla.“ Tím se Krkavec Brekker řídí dnes a denně a definuje to celou jeho postavu. Vlastně to definuje celý příběh o něm a jeho kumpánech.
Plot armor i slabosti jednotlivých hrdinů
Autorka Leigh Bardugo hodně staví na postavách. V Prohnilém městě jim dodala o něco víc hloubky, když znovu poodkryla jejich minulost a odhalila slabiny. Samozřejmě se zaměřila především na hlavní hrdiny, to je v pořádku. Představila ovšem i nové postavy, které by si zasloužily rozhodně víc prostoru. Naopak některé jiné vedlejší postavy by toho prostoru tolik mít nemusely.
Co se týče děje, nemám příliš výhrad. Stejně jako u Šesti vran, i v Prohnilém městě Bardugo skvěle balancuje politické a milostné vztahy, jež protkává intrikami a nebezpečím. Co bych ovšem vytkla je fakt, že využívá až přespříliš plot armoru. Ve zdánlivě bezvýchodných situacích zasáhne deus ex machina a všechny problémy se vyřeší. Alespoň dočasně.
Stejně jako některé Brekkerovy úskoky a plány i tyto štíty na jednotlivých hrdinech působí dost nereálně. Ale co, má to akci, má to důvtip, humor a překvapí to tak jako tak, i když to člověk čeká. Sice občas dává zabrat i orientace v ději, i tak je to asi nejlepší YA fantasy, kterou jsem kdy četla.
Shrnuto podtrženo
Celá duologie o šesti Vranách je úžasně čtivá a chytlavá. Na každé stránce čeká nějaké překvapení a příběh čtenáře jen tak nepustí. Skvělé postavy, které si ihned zamilujete, a pekelně zapeklitý děj, to je to, co můžete od příběhu očekávat. Konec knihy vlastně úplným koncem není, jeho lehká otevřenost nám otevírá prostor pro další příběhy jednotlivých hrdinů z grišaversa.
Na linku z Šesti vran a Prokletého města pak třeba v další sérii navazuje Zjizvený král. Kolují navíc zvěsti, že se chystá třetí kniha a z původní duologie by se tak stala trilogie.
Je příjemné, že i když příběh o Kazovi a jeho společnících skončil, nabízí se spoustu dalších, které bychom mohli někdy v budoucnu prozkoumat. Kniha totiž nekončí cliffhangerem, ani nijak zásadně otevřeně. Kdyby se autorka rozhodla, že pokračovat nebude, tak nemusí.
Když ale pokračovat bude, rozhodně má na čem budovat. Tak je to správné, tak to má být. Snad tedy budou další příběhy stejně chytlavé a dynamické jako Šest vran a Prohnilé město.
Leigh Bardugo: Prohnilé město
Vydal: Nakladatelství Fragment, 2019
Překlad: Julie Žemlová
Obálka: John Bartlett, Thomas Walker, Rich Deas
Ilustrace: Keith Thompson
Počet stran: 432
Typ: e-book
Cena: 219 Kč