Pěšky na Aldebaran: temnější a děsivější variace na slavného Marťana
Zdroj: Fantasymag.cz

Gary Rendell se stal astronautem a přežil katastrofu na misi. Dozvěděl se více, než si kdy představoval, ale zůstal sám. I když ne tak docela.

Nízkotučná delikatesa

Pěšky na Aldebaran je rozsahem vcelku útlá sci-fi novela, která na první pohled zaujme reliéfní ražbou na obálce. Knihy od nakladatelství Planeta9 bývají často propracovanější, než dokáží zachytit obrázky na internetu, a tato není výjimkou, už proto v knihovničce nezapadne.

Ještě větším lákadlem, než obálka je jméno na ní: Adrian Tchaikovsky. Britský autor, držitel ocenění Arthur C. Clarke Award za román Děti času. Tchaikovskyho popularita v českém prostředí stále roste, sci-fi autorů jeho úrovně není zase tolik, navíc dokáže psát poměrně rychle. Při volbě některé z jeho knih se prakticky nedá sáhnout vedle.

Až po helmu v bryndě

Příběh astronauta Garyho Rendella začíná zostra: Zastihujeme ho ztraceného v obrovském mimozemském labyrintu. Nemá ani ponětí, kterým směrem jít, aby se dostal zpátky. A vlastně to jediné, co pro nejbližší dobu chce, je přežít. Nějak. Jakkoliv.

Postupně se dozvídáme, jak se do této neblahé situace dostal. Zatímco klopýtá labyrintem, vypráví příběh o tom, co tomu všemu předcházelo. Dozvíme se o jeho kolezích astronautech, jejich výcviku na Zemi a vesmírné expedici k tajemnému artefaktu za Plutem, který jaksi zcela nedodržuje fyzikální zákony.

Je velký, prastarý a má otvory, které lákají k průzkumu. A je protkaný chodbami, komorami a všemi možnými mimozemšťany z jiných planet a jiných dimenzí. Chvíli po přistání na něm se věci pokazí a Gary má to pochybné štěstí, že skončí o chloupek lépe než jeho mrtví kolegové.

Bohužel vyprávění o minulosti patří mezi ty méně napínavé části knihy, ale objasňuje mnoho věcí a dává oddechnout od napětí vražedného bludiště, kde doslova za každým rohem může něco číhat. Třeba jáma nebo jiná past, fyzikální podivnost, toxický vzduch anebo mimozemšťan – někdy přátelský, jindy hladový – a nebojte se, neprozradila jsem vám ani zdaleka všechno.

Na to, že bloudění labyrintem není nijak originální téma, by za mě zrovna v téhle knize mohl Gary klidně chodit a objevovat mimozemská tajemství ještě déle. Tchaikovsky opět dokazuje, že originalita za každou cenu není všechno a špičkového autora od průměrného dělí nejen to, co dokáže vymyslet, ale také, jak to zpracuje a napíše.

Pěšky na Aldebaran: temnější a děsivější variace na slavného Marťana
Zdroj: Nakladatelství Planeta9

Robinson a jeho stín

Celý příběh je vyprávěný v ich formě a opepřuje ho černý humor ztraceného trosečníka, který svou situaci různě ironicky komentuje, protože by se jinak musel nejspíš zhroutit a všechno vzdát. Kniha je též prošpikovaná narážkami na různá popkulturní díla, od Čaroděje ze země Oz, přes Star Trek až po třeba Krotitelé duchů. Jistě, je to dnes trochu v módě, ale Tchaikovsky i zde dokáže být natolik trefný, že se nedá říct, že jen pluje s proudem.

Gary je přitom značně nespolehlivý vypravěč, pochybnosti o jeho mentálním zdraví nastupují hned na začátku, a to není náhodou. Musí se rychle učit a každá lekce něco stojí. Stejně jako poznání, jak moc je třeba dávat si pozor na svá přání. Ačkoliv téma a forma svádí k porovnávání s Marťanem Andyho Weira, příběh Garyho Rendella se tolik nevěnuje všemožným technickým detailům, a navíc je výrazně temnější i děsivější.

Pokud tedy máte špatné sny z hororů, knihu ani neotvírejte. Pokud vás naopak lákají existenciální dilemata nebo horory, kde jde více o pocit plíživého děsu než o to, všechny hrdiny co nejbrutálněji zmasakrovat, tohle je ta správná kniha.

Kousek od cesty

Pod povrchem zdánlivě jednoduchého dobrodružství navíc autor poťouchle přikládá pod kotel a čeká, zda poznáte také příběh za oponou. Následuje lehký spoiler, ale bez něj by nebyla recenze úplná: Klíčem je nomen omen Garyho Rendella, zkráceně G. Rendella. Grendel.

Mytologická příšera, protivník hrdinného válečníka Beowulfa. V této recenzi není prostor pro popis celé epické anglosaské básně o Beowulfovi, ale stačí si najít stručný obsah na Wikipedii a už to obohatí váš zážitek z knihy, protože pak některé události včetně konce začnou dávat podstatně větší smysl.

Grendel se přitom dočkal i řady „vlastních“ modernějších variací, včetně několika scifistických. Myslím, že v Británii, odkud autor pochází, je povědomí o Beowulfovi nebo jím inspirovaných dílech mnohem širší, a tamní čtenář má šanci vše odhalit mnohem dříve.

Pár kroků od cíle

Pěšky na Aldebaran je první ze série Terrible Worlds: Destinations, tří knih Adriana Tchaikovského, které propojuje společný motiv výprav do děsivých míst a časů. Hrdina je ale pokaždé jiný, takže číst se dají zcela samostatně.

Druhá kniha série One Day All This Will By Yours (Jednoho dne to všechno bude tvoje) je o místě na konci času, válce kauzalit, a v neposlední řadě s allosaurem jako domácím mazlíčkem.

Třetí kniha And Put Away Childish Things (A dej pryč dětinské věci) je fantasy s nádechem hororu o přenosu portálem do pohádkového světa, který není tak úplně pohádkou. Ve zveřejněném edičním plánu Planety9 bohužel zatím nejsou, ale třeba se někdy dočkáme.

Shrnutí

Pěšky na Aldebaran je výborná volba pro seznámení se s Adrianem Tchaikovskym. Navenek přímočaré dobrodružství, ze kterého však časem vykoukne až překvapivý přesah i hloubka. Chytla jsem u něj chorobu „ještě jeden list než půjdu spát“ a rozhodně se těším na Tchaikovskyho další knihy.

Adrian Tchaikovsky: Pěšky na Aldebaran

Vydal: Nakladatelství Planeta9, 2023

Překlad: Milan Pohl

Počet stran: 153

Cena: 268 Kč