Zuzana Hartmanová: Perutě noci cover

Neohrožená a lehce drzá nekromantka a kostěj v jednom se vrací zpět. Tentokrát ale nemusí řešit jen obyčejnou vraždu krále. Nix čeká samotná záchrana magického společnosti. Naštěstí má ale okolo sebe slušnou partu různorodých podivínů a mágů.

Perutě noci je druhá kniha Zuzany Hartmanové, která navazuje na její povídkovou prvotinu Noční labuť. Perutě volně navazují na události povídek a představují plnohodnotný příběh, kde hlavní hrdinku Nix doplňují další hlavní protagonisté. A jedná se především o postavy, které neměli v Noční labuti tolik prostoru. Vyprávění je tak obohaceno hned o několik vypravěčů a tím se i čtenářům naskytnou různorodé pohledy na stejné události.

Boj o záchranu magického světa

Zuzana Hartmanová: Perutě noci obálka Už na konci Noční labutě se začal pomalu rozjíždět příběh, který se naplno rozjíždí v Perutích. Dvě magické frakce – Řád a Konkláve, představující světlou a temnou stránku magie, se musí postavit společnému nepříteli. Na scéně se totiž objevuje třetí frakce a její hlavní zastánci se snaží narušit nejen rovnováhu mezi stávajícími skupinami, ale celkově nastolit nový směr pro všechny žijící bytosti. Dávní nepřátelé tak musí zahodit všechny spory a vymyslet plán jak zachránit už tak křehký svět lidí a magie.

Zuzana Hartmanová měla před sebou nelehký úkol a to dokázat, že Noční labuť nebyla jen obyčejná jednorázovka, ale že vážně umí psát. A světe div se, ona to umí a pokud budeme její novou knihu porovnávat v rámci žánru i s jinými autory, není se za co stydět. Stejně jako Noční labuť, tak i Perutě noci nejsou žádná originální kniha, příběh je svým způsobem předvídatelný a jede si po klasické šabloně. V této i předchozí knize hrají největší roli postavy, jejich vývoj, posun a chemie mezi nimi, ať už jedná o přátele, milence nebo nepřátele na život a na smrt.

Romantika na scéně

Perutě noci vypráví hned několik vypravěčů, největší pozornost ale na sebe bere již stará známá nekromantka Nix a nově rytíř Beilen, kterého jsme si mohli letmo všimnout už v prvním díle. Nix a Beilen se okolo sebe ochomýtali už dlouhou dobu, osud je totiž „shodou náhod“ pořád posouval na stejnou cestu a díky společnému nepříteli se z Nix a Beilena stali spojenci. A ano, u spojenectví to zdaleka neskončilo.

Pokud čtenářům v Noční labuti chyběla romantická linka, tak pokračování je hravě upokojí. Autorka si na budování vztahu Nix a Beilen dala záležet a věnovala mu prakticky víc jak třetinu knihy. I tady si sice neodpustila klasickou šablonu, kdy se dvojice zpočátku často ignoruje, vzájemnou přitažlivost ale nezapřou. Jejich vztah a budování partnerské důvěry a intimity je ale zpracován přirozenou cestou a nenásilně. Ukazuje se tím i další stránka čarodějky Nix, která sice v prvním díle lehce ukázala, že má jako žena i jemnější část povahu, tady se už naplno ukazuje jak důležitá je pro ni důvěra, respekt a oddanost. A netýká se to jen jejího vztahu s Beilenem, ale i s dalšími protagonisty.

Více hlavních postav

A na vztahy je zde kladen obrovský důraz. Autorka na začátku knihy postupně uvedla do děje všechny důležité protagonisty a tím jak posouvala vývoj děje, tak zobrazovala i vzájemné vztahy. Spojení dvou magických frakcí totiž není nic lehkého, když by si nejraději šli všichni po krku. Čarodějové tak musí zahodit staleté spory, potlačit svou nevraživost a začít se učit vzájemné spolupráce. Nebát se poskytnout tajnou informaci, naučit druhé novým trikům a naopak si říci o pomoc. Kniha tak oplývá vtipnými i drsnými dialogy, kdy se postavy nebojí nejen vzájemně urážet, ale snaží se najít stejnou cestu, hledat kompromisy a i přes různé nesouhlasy zachránit všechny okolo sebe.

Předvídatelný a málo rozvinutý děj

Jak už bylo zmíněno, Perutě noci disponují zajímavě napsanými postavami a jejich vzájemnou interakcí. Samotná Nix už v prvním díle ukázala, že není černobíle smýšlející hrdinka. Její názory se mění a mění ji i samotné okolí. Ne jinak je na tom i celý příběh. Ten se ale vyvíjí značně pozvolna. Samotná zápletka je jednoduchá, stačilo jen vymyslet nápaditý konec. Očekávání ale byla splněna tak půl na půl. Tím, že dějová linka nebyla detailně rozvinutá a zaměřovalo se více na charaktery, nedostal příběh žádný originální posun ani zvrat. Celkově i odhalení hlavního strůjce všeho zlého nebylo ničím významné, spíše se zdálo, že autorka náhodně vybrala jednu postavu z prvního dílu.

Nebyla by to ale pořádná fantasy kniha bez velké bitvy v závěru. Očekávaný střet se neobešel bez velkých ztrát a vyhrocených scén. Je to svižné a autorka zbytečně neodvádí pozornost nudnými odbočkami. Vypravěči se pohybují po celé scéně bojiště a čtenář má tak dobrý přehled o tom, co se kde děje. Výrazné detaily soubojů ale neočekávejte, autorka dává do popředí to, co ji jde nejlépe a to dialogy.

Zuzana Hartmanová se ve své další knize posunula o kousek dál a zároveň jen utvrdila, v čem je její síla. Noční labuti chyběl rozvinutý a hlubší pohled na autorčin svět. V Perutích noci se už polepšila, ale ještě tomu něco chybí. Chce to jít do ještě větší hloubky a možná se nebát více experimentovat s dějem, stejně tak, jak si autorka hraje se svými postavami.

Co je vlastně to dobro?

Perutě noci jsou slušným pokračováním, které rozhodně nedělá ostudu. Nevyniká ani tak moc dějem, ale spíše propracovanými charaktery a sem tam i vtipnými scénami a dialogy. Kniha má své plusy i mínusy. Stejně jako první román Zuzany Hartmanové, tak i Perutě se řadí mezi povedený nadprůměr, který má sice lehce plynulý začátek, ale v závěru povedeně graduje v očekávaný souboj dobra a zla. A co se autorce rozhodně povedlo, je samotný pohled na to, co je vlastně to špatné a co dobré. V závěru to totiž může být úplně jinak, než to zpočátku vypadá a rozhodně není správné všechno škatulkovat. A to nejen lidi, ale i magii.

Zuzana Hartmanová: Perutě noci

Vydal: Nakladatelství Gordona Books, 2019

Počet stran: 332 / brožovaná

Cena: 296 Kč