Zuzana Hartmanová: Noční labuť cover

Prorazit s kvalitním a zároveň zajímavým debutem je vždycky ošemetná záležitost. A pokud jste český autor, tak je ten tlak o to větší. Všichni vás buď budou srovnávat se zahraniční sférou a nebo budou vůči vašemu startu skeptičtí. Zuzana Hartmanová debutovala před dvěma roky s povídkovou knihou Noční labuť. Jak její prvotina dopadla?

Noční labuť tak trochu připomíná úvodní knihu Zaklínače. Ne ale samotným příběhem nebo hrdinkou, ale tím představením. Kniha totiž obsahuje sedm povídek, kde se čtenář postupně seznamuje jak se samotnou hrdinkou Nix, ale s celým magickým světem. Zuzana Hartmanová přivedla k životu místo, kde vedle sebe žije Řád a Konkláve, tedy světlá stránka magie a temná stránka. Kromě čarodějů ale čtenář postupně naráží na různorodá nadpřirozená stvoření, magické předměty nebo na drsná a temná místa.

Česká Kate Daniels?

Jednotlivé povídky vypráví Nixariem ze Zarthu. Na pohled drsná a průbojná čarodějka, která se snaží dostat mezi Konkláve. Nemá to ale vůbec snadné, protože je tak trochu jiná, než běžní uživatelé temné magie. Nix je nekromant a zároveň lich neboli kostěj. A právě tyhle dvě stránky magie se v ní často bouří a přivádí ji do nepříjemných situací.

Nepříjemných hlavně z toho důvodu, že vlastnit dvě podstaty magie je prakticky zapovězená věc. Zároveň ji ale tato „nevýhoda“ některé situace dosti ulehčuje, záleží hlavně na okolnostech a čeho chce Nix dosáhnout.

Její odlišnost je tak pro Nix výzvou a prokletím najednou. Na jednu stranu nesmrtelná, která necítí bolest, na druhou si musí dávat pozor na to, kdo ji příště zase zradí. Řád ji usiluje o život a Konkláve ji mezi své nechce přijmout zadarmo. Situace se ale mění ve chvíli, kdy dojde k zavraždění krále. Touto událostí a s ní spojený Nixin útěk z vězení začíná první z rozsáhlejších povídek Mrtvá čarodějka.

Hledá se vrah krále

Hlavní zápletka Mrtvé čarodějky je nalezení vraha krále. Během vyšetřování, kdy Nix spojí síly s démonem vyslaným z Konkláve, ale největší pozornost poutá právě hlavní hrdinka. Je to totiž takový ten typ postavy, kdy vás láká odhalovat její minulost a důvody, proč je taková jaká je. Nix jako vypravěčka ale není úplně sdílná a čtenář si musí často počkat. Sem tam se ukáže střípek z minulosti, se tam hrdinka ukáže jednu ze stránek své moci. Její drsná nálepka je ale klasická maska, pod kterou se skrývá mnoho bolesti a ztrát.

Následující povídky, s výjimkou titulní Noční labutě, jsou už kratšího rozsahu. Obsahově ale na sebe úzce navazují, i když mezi některými uběhne delší časový rozestup. Scénář je většinou dost podobný, dobrodružná atmosféra, motiv putování a sem tam i nějaký souboj mezi magickými bytostmi. Mezi tím vším pak pobíhá samotná Nix, která musí řešit hned několik úkolů, začít věřit na osud a také se vyrovnat se svým vlastním já.

Představení autorčina světa

S tím jak pomalu autorka odhaluje charakter své hrdinky, tak stejně představuje i svůj svět. Čtenáře tak nečeká žádný úvod a seznámení s magickým systémem. Zuzana Hartmanová po vzoru jiných autorů vrhá své čtenáře rovnou do děje. A Accad rozhodně není místo, kde by šlo všechno hladce. Připomíná hodně středověk. Na každém kroku špína a krev. Někdo se živí prostitucí a někdo je nájemný vrah nebo zloděj. Je nebezpečné vypadat trochu odlišně, především když jste čarodějka s černobílými vlasy, drzým výrazem a společnost vám dělá minotaur.

Samotné uspořádání společnosti nebo fungování magie je pak zmíněno lehce, až nenáročně jakoby se autorka bála zajít do větších podrobností a detailů. Přitom by to knize vůbec neškodilo. Zápletky jednotlivých povídek jsou totiž jednoduché, s lehce detektivním nádechem a ne moc originální. Kniha tak stojí hlavně na samotné Nix a dalších vedlejších postavách, které ale díky povídkovému stylu nemají tolik prostoru.

Čarodějka bojující s minulostí i současností

Zuzana Hartmanová: Noční labuť obalkaCelkově je na postavě Nix vidět největší posun. Tím jak je mezi povídkami delší časová pauza i několika let, tak můžeme sledovat čarodějčin vývoj a to jak fyzický, tak především ten duševní. Aby Nix získala takové postavení, jaké má na konci knihy, musela obětovat hodně a hlavně se musela vyhrabat z největšího lidského dna.

Ta cesta ale nebyla jen pořádně trnitá, ale také plná temnoty a konání činů proti vlastní vůli a přesvědčení. Často se sice říká, že čas vyléčí všechny rány, ale člověk nikdy pořádně nezapomene a někde v dálce, v té největší hlubině lidské duše, se pořád budou ukrývat střípky minulosti.

Hlavní hrdinky podobných románů bývají často charakterizovány jako postavy, které spolkly všechnu moudrost světa. Jsou dokonalé, málokdy se dopouští chyb a jejich výrazných znakem je tvrdohlavost. Jsou prostě „vyvolené“. To pak bohužel často vede k problémům, kdy trpí nebo umírají vedlejší postavy.

Postava Nix je tak nějak na hraně této škatulky. I přes svůj mladý věk si dokáže (naštěstí) zavčas uvědomit své nedostatky a dobře nakládá s tím, že má oproti běžným čarodějům výhodu v podobě dvou stránek magie. A protože často bývá ve společnosti mužů z vysoké společnosti nebo s významným postavením, přizpůsobila tak i své veřejné vystupování, kde ztělesňuje sebevědomou nekromantku. Stačí ale zavřít komnaty svého pokoje a hned je z drsné holky, která umí kosit jednu hlavu za druhou, citlivá a často i vyděšená bytost, nemající potuchy, jak moc může ublížit svým blízkým.

Debut, který se v žánru neztratí

Noční labuť je celkově nadprůměrné a na debut povedené čtení. Kniha není bezchybná, ale s ohledem na zpracování do povídek se jedná o slušnou prvotinu. Autorka zbytečně neodvádí pozornost nudnými výplňovými scénami a zaměřuje se především na dialogy, které jsou přirozené a nenudí. Očekávána romantika, díky mládí hrdinky, se navíc v povídkách dostaví v tom nejmenším možném měřítku a spíše se tím připravuje půda pro následující pokračování.

Zuzana Hartmanová překvapuje po všech stránkách. Překvapuje nejen povedeným a poutavým vyprávěním, ale i celkovým zpracováním jednotlivých povídek. Povídky bývají totiž často náročnější než plnohodnotný příběh, kde máte dostatek prostoru pro vykreslení a gradaci. Noční labuť sice není dílo originální a v žánru ojedinělé, ale zase není nudné a vycpávkové. Své čtenáře si rozhodně najde.

Zuzana Hartmanová: Noční labuť

Vydal: Nakladatelství Gorgona Books, 2017

Počet stran: 272/brožovaná

Cena: 242 Kč