Druhá světová válka. Den D. Černoch, co se bojí zabít i myš. Velitel jednotky tvrdší než diamant. Pohledná francouzka. No a také spousta nácků a šílený vědátor, který dělá pokusy na nebohých vesničanech, a díky tomu se na nás vyhrne i pár zombíků a potěší pár opravdu sympatických gore momentek.

Svět J.J. Abramse

Dáme si trošku historie tohohle divně pošahaného světa vizionáře J.J. Abramse a jeho šílených kumpánů.

On totiž i kromě velkofilmů a mysteriózních seriálů, a vlastně i mnoha jiných velmi dobrých kousků, umí taky dost šílené věci.  

J.J. založil a vede produkční společnost Bad Robot, která má na kontě takové pecky jako televizní seriály Lost nebo Westworld v koprodukci s HBO. A nebo také velkofilmové franšízy jako jsou Star Wars a Mission Impossible. Člověk by si řekl, že při takové kvalitě a stylu práce nemá čas na věci jiného ražení.

Ale J.J. se taky projevil jako velmi kreativní producent, který si ujíždí na velmi tajemných a nevysvětlitelných filmech. 

V roce 2008 nám přinesl found footage film Cloverfield, u nás známý také jako Monstrum. Dal tak vzniknout světu, který nechával v divákovi po filmu více otázek než odpovědí. I přesto však u diváků zabodoval a Cloverfield si rychle našel velkou fanouškovskou základnu, která se vyžívala v řešení mnoha konspiračních teorií a sám velký J.J. rád přiléval do ohně olej kusými informacemi, jenž v podstatě neprozrazovaly vůbec nic. 

I přes svůj úspěch musel na další pokračování tento filmový svět počkat osm dlouhých let. A přišlo v podstatě volné pokračování prvního dílu, které v divácích opět nechalo mnoho otazníků. A to zase asi více, než by se vám mohlo líbit. Ale už se při obsazení objevilo první známější jméno – John Goodman.

A i když se dvojka takovému úspěchu netěšila, za dva roky jsme se dočkali i dílu třetího. Ten byl dle mého asi nejpovedenější a hlavně už přinesl i kvalitnější obsazení v čele s Danielem Bruhlem (Rivalové, Hanební Pancharti). 

No a další dva roky poté přichází producent Abrams se svou zatím dosavadní nejšílenější jízdou. A tak se zrodil film Overlord, který však do Cloverfield univerza nepatří.

Den D trochu jinak

Při vylodění v Normandii dostane vybraná jednotka speciální úkol zničit rušičku ukrytou v pobřežní vesničce, aby mohla vylodění podporovat také letecká podpora. Jenže už od začátku je jasné, že tenhle den pro ně bude moc dost nepovedený. Záhy jsou vojáci sestřeleni a torzo, co z jednotky zbyde, brzy zjistí že ve vesnici je čeká ještě něco horšího než šílení nacisté. 

Začátek filmu je super. Atmosféra vylodění je parádní a efekty i přes to, že působily trošku béčkově, byly povedené. Po prvních patnácti minutách bohužel film ubere na tempu a čeká se pak poměrně dlouho na to, než se něco stane. 

Celý děj se točí kolem mladého černého vojína Boyce (Jovan Adepo), který se dle slov jeho kamarádů z jednotky bojí zabít i myš. Ten se postupně připlétá do čím dál tím absurdnějších situací a vždy, když si řeknete, že už to horší být nemůže, tak vám následující minuty ukáží, jak moc jste se pletli. 

Ve vesnici potkají pohlednou francouzku, které Němci unesou malého bratříčka. Toho Němci zavlečou do kostela, kde šílený nacistický vědec provádí pokusy na místních nebohých civilistech. Scény z kostela spojené s pokusy na lidech přinesly opravdu několik fakt chutných gore momentů. Scéna s páteří je opravdu delikátní. 

Stejně tak je opravdu paráda proměny jednoho chlápka z jednotky na zombíka. Transformace byla opravdu vychytaná a vylamování kostí vás prostě bolelo, i když jste na to jenom koukali. Prostě chuťovka.

Nakonec i Boyce bude muset zabíjet a jeho první křížek opravdu stojí za to. Ve velkém finále se musí se svým velitelem postavit velkému zlému náckovi, který do sebe napíchal víc zombáckého séra, než kulturista anabolik. A hurá, Hitlerův nadčlověk byl na světě.

Béčko jako řemen

Celý film je ve své podstatě béčko jako řemen. Krví se nešetří, chuťovkami také ne. Je trošku škoda té utahané části po začátku, kde se nic pořádného neděje. 

Děj je bolestivě neoriginální a nepřinese nic převratného. O to více ale nám naservíruje zajímavých a originálních nápadů a scén. Overlordu by taky rozhodně slušela kratší stopáž.

Vizuálně i hudebně se Overlord opravdu vydařil a bylo opravdu na co koukat. Hudební motivy byly super a výborně doplňovaly dění na obrazovce.

Snímek se také vyznačuje jednou výraznou změnou proti Cloverfieldům a to tím, že má tak trochu happy end, což byste při předcházejících zkušenostech určitě nečekali. Vlastně ani neumřelo tolik hlavních postav jak jsme zvyklí. Inu změna je život a tahle změna asi ani nevadí. 

Rozhodně se z Overlordu dalo vytěžit víc. Na druhou stranu takový guilty pleasure jsem tady měl naposled v podobě Sucker Punche od Zacka Snydera. Akorát tam byla jako bonus banda sexy šílených koček.

I přes mnoho svých nedostatků je Overlord bezesporu zábavný a svižný film, který přinesl svěží vítr ve válečných filmech. Obzvláště, když celý snímek doprovázela hororová atmosféra a sem tam nějaké lekačky. To se ve válečných filmech moc nevidí. A tohle byl v prvé řadě válečný film.

Velmi zvláštně byla pojata i práce s jazyky. Ve filmu se plynule střídala angličtina s němčinou a francouzštinou a mnohdy jste měli pocit, že všichni jsou až podezřele moc vzdělaní, když mluví plynule třemi jazyky.

Zombíci, i když jich ve filmu zase nebylo tolik, kolik byste čekali, byli výborně zpracovaní a jejich pohyb byl opravdu zombie. Do vínku dostali i bonus, že i několik střel do hlavy je nezabilo tak, jak jste zvyklí. Místy pomohl až plamenomet. Inu praví nacističtí zombíci v akci.

Já vlastně ani nevím komu jinému film doporučit, než trošku šíleným fandům, protože Overlord rozhodně není normální. Ale je příjemně nenormální, a pokud máte rádi daný žánr, tak se budete královsky bavit a oceníte mnoho vychytávek. V opačném případě do pro vás bude jen další hloupé béčko s přemírou krve a nechuťáren, co nemá vlastně ani žádný děj. 

Já jsem někde tak na pomezí, nicméně mě to bavilo a všem fandům Abramse a zombíků Overlord doporučit mohu.

Overlord

USA, 2018, 110 min

Režie: Julius Avery

Scénář: Billy Ray, Mark L. Smith

Kamera: Laurie Rose, Fabian Wagner

Hudba: Jed Kurzel

Hrají: Wyatt Russell, Jovan Adepo, Mathilde Ollivier, Pilou Asbæk,

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?