Joe Hill: Ohnivý muž
Zdroj: Fantasymag.cz

Dračí nemoc rozhodně není něco, co byste chtěli chytit. Jakmile se nakazíte, jste odsouzeni k smrti. Zbývá vám posledních pár týdnů, než uhoříte zaživa.

Není lék, lidé umírají, všechno hoří a zánik civilizace je na spadnutí. Nemocní se střílí na ulici. Je ještě nějaká naděje na záchranu?

Ačkoliv může kniha v současné době působit, že vychází z koronavirové pandemie, není tomu tak. Byla napsaná pár let před ní a čtenář, který s touto informací od začátku pracuje, vnímá mnohé podobnosti, které Joe Hill předpověděl. Ději to dodává další děsivý rozměr.

Byli jsme také jen krůček, od toho, aby z nás pandemie udělala zvířata? To je otázka, která celý děj visí nad příběhem, ale nechává čtenáře, aby se s ní popasoval sám. Jak už nastínil William Golding v knize Pán much, je možné, že civilizace v nás není tak hluboce zakořeněna. V Goldingově životním díle, uvíznou chlapci na ostrově a postupně ztrácí veškeré zábrany.

Ačkoliv další zpracování této premisy už nebude originální, dokázal Joe Hill vybudovat velmi barvitý a strhující příběh, který vtáhne do děje od prvních stránek. Nutno říci, že moc dobře věděl jak na to a hlavním tahounem byl nejen nedostatek času, který hrdinové měli, ale i nebezpečí číhající na každém rohu.

Joe Hill: Ohnivý muž
Zdroj: Nakladatelství BETA

Hlavní hrdinka příběhu – Harper Graysonová je obyčejná žena, která žije zdánlivě spokojený manželský život, když prvně uvidí uhořet člověka. Tou dobou je plíseň Draco incendia trychophyton zvaná Dračí nemoc na vzestupu. Nikdo neví, kde se vzala, jak se přenáší, ale nakažení jsou poznat podle černých ornamentů zlatě se třpytících, které čas od času doutnají, než dojde k samovznícení.

Neexistuje lék a virus se šíří, nemocných přibývá, požárů rovněž. Hoří lesy, budovy, autobusy a svět se řítí do záhuby. Nemocní se srocují napřed v nemocnicích, posléze míří na improvizovaná záchytná místa.

Harper se jako zdravotní sestra rozhodne pracovat v nemocnici s nakaženými. Když nemocnice shoří, může se po dlouhých týdnech vrátit domů k manželovi Jakobovi. Společně sledují, jak se svět a civilizace řítí do záhuby a nemocní jsou masově stříleni. Joe Hill na malém prostoru postavu Jakoba skvěle vykreslil, ačkoli sama Harper má manžela idealizovaného, pozorný čtenář může od začátku cítit, že něco není v pořádku.

To se samozřejmě projeví, když Harper zjistí, že jen nejen těhotná, ale i nakažená. Jakob se rozhodne svou ženu zavraždit, ale na poslední chvíli je zachráněná tajemným Hasičem, kterého poznala už během služby v nemocnici. Právě on přivádí Harper do tábora, kde se ukrývá zhruba stovka nakažených. Od ostatních se liší tím, že dokázali nemoc ovládnout a skamarádit se s ní a samovznícení jim reálně přestalo hrozit. Joe Hill tuto fikci velmi realisticky vysvětluje.

Osobně vidím problém v tom, že ve světě, kde je na nakažené pořádán hon, všem uniká tábor jen pár mil od města. Ačkoliv obyvatelé mají vymyšlený způsob krytí, vrtalo mi hlavou, jak měli nenápadně zajištěný přísun vody z kohoutku. Co nepřetržitý kouř z ohniště? (Pravda, že všechno hoří, ale v blízkosti je malý ostrov, kde trvale přebývá právě Hasič.)

To vše muselo přitahovat pozornost. Pár lidí se může někde skrýt, ale co stovka? Oprostím-li se od pochybností, tak příběhu to samozřejmě přidávalo na napětí – Kdy budou odhaleni? A že tato možnost byla celou dobu ve hře, protože Jakob na svou uprchlou ženu nezapomněl.

Další napínavý prvek bylo Harpeřino těhotenství. Od začátku je čtenáři jasné, že porod přijde v nejméně vhodnou dobu. Ale může vůbec donosit? Narodí se dítě nemocné, nebo zdravé? A jak se postupně odhaluje – je pro Harper bezpečné přivést dítě na svět v táboře?

Ve společenství se postupně mění atmosféra. Důvěru a přátelství nahrazují intriky a boj o moc, všemu navíc vévodí náboženský fanatismus. Hill proměnu mezi osadníky provádí velmi pozvolna. Všichni v táboře mají své klady a zápory, čtenář spoustu lidí důvěrně pozná a jejich pozdější motivace k činům mu dává smysl. Přesto o překvapení není nouze.

Děj komplikuje nejen situace ve světě a problémy v osobní rovině, ale také těžká zranění hlavních postav, s nimiž jen těžko budou překonávat překážky. Čtenář tuší, že vyvrcholení děje bude pro prosté osadníky tábora stojící proti ozbrojeným maniakům dost nerovný souboj. Opět skvělá práce s napětím.

Drobné detaily rozmístěné skrz celou knihou naznačují zvraty v ději a některé z nich vedou k odhalením, která zachází ještě dál než mohl kdokoliv tušit.

Styl, kterým je kniha napsána je neuvěřitelně čtivý a vtahuje do děje jako Brumbálova Myslánka. Postavy milujeme a bojíme se o ně, nespravedlnost nás rozhořčí, citlivá láska pohladí po duši.

Hlavní protagonisté jsou reální, přestože právě Harper se z role trochu naivní paničky promění v uvědomělou ženu možná až příliš rychle. Její laskavá povaha přesto zůstává čitelná po celý děj. Vyzdvihnout musím i autorovo umění, že v er formě z pohledu Harper dokázal věrohodně popsat spoustu záležitostí kolem těhotenství a charakteristických ženských problémů i pocitů v tomto čase.

V příběhu se nachází spousta odkazů na současná díla, jedním z výrazných motivů je Mary Poppins, vtipné jsou odkazy na knihy Hillova otce Stephena Kinga. U obou to ale není nic nového a zmínky rozhodně nepůsobí nabubřele.

Trochu problematická je scéna s policisty, ačkoliv se skupina v táboře snaží pracovat v utajení, mám ten dojem, že kamera na uniformě včetně GPS v policejním autě, je dnes na běžném pořádku. Nadlidské výkony hlavních hrdinů někdy také působí trochu přitažené za vlasy, ale několik slabých míst je v tomto případě odpuštěno, aby poutavý příběh mohl být napsán.

Závěr knihy je jedna velká jízda, zhruba posledních tři sta stran (víceméně od poloviny knihy) se nelze odtrhnout. Autor si připraví ještě několik překvápek a pravda, že bez beletristického dodatku schovaného za autorskými právy k písním, by kniha končila dobře jedině v teoretické rovině.

V překladu vyčnívaly ponechaná původní označení aut jako freightliner, silverado nebo intimidator, které českému čtenáři nic neřeknou. Specialitou je pak název knihy Ohnivý muž. V originále The Fireman je prostě jen Hasič. V obou případech je sice jasné, na koho se označení vztahuje, ale protože v popředí děje je žena, je název trochu matoucí.

Ilustrace na přebalu rozhodně poutá pozornost, odpovídá ději, přesto působí trochu jako ohnivá zombie apokalypsa a o tom kniha rozhodně není. Je hlavně o lidech, o tom nejlepším a nejhorším v nich. To vše na pozadí děsivé hrozby apokalypsy tvoří prostě parádní kombinaci, kterou si budete vychutnávat do poslední stránky.

Joe Hill: Ohnivý muž

Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. (2023)

Překlad: Adéla Bartlová

Počet stran + vazba: 661, hardback

Cena: 468 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
98 %
Zpracování, cena
90 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy, splnění
95 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
ohnivy-muz-lide-umiraji-v-plamenech-na-pandemii-bez-leku-a-zanik-civilizace-se-blizi+ silné a věrohodné postavy + ztvárnění traumat + citlivé pracování s láskou + rozmanitost mezilidských vztahů + napětí od prvních stránek - drobné detaily neodpovídající realitě - překlad názvů aut - obálka (více odpovídá první vydání)