Když se Bůh unaví a chce dělat něco jiného, rozhodne se zničit Zemi. A je na dvou několik tvrdě pracujících andělech, aby ho přesvědčili, že lidstvo ještě stojí za záchranu. Uzavřou s Bohem sázku, že dokáží uskutečnit ten pravý zázrak – dokázat aby se do sebe dva lidé zamilovali.

Vítejte v Nebi s.r.o.

Někde ve vesmíru, kousek od planety Země, je obří komplex stvořený Bohem, kde pracují statisíce andělů na všech různých věcech, co vás může napadnout. Od tvoření zvířat a lidí, přes starost o květiny, katastrofy, nebo i chuť kávy. 

Jedním z nich je i Craig (Daniel Radcliffe), jehož práce je poslech a plnění modliteb. Tisíce let ve svém temném skladišti pracuje na jedné modlitbě za druhou, každý den stále dokola. Jak roky plynuly, tak se Craig zaměřil jen na malá drobná přání a vždy, když se mu povede složitými úkony nějaké přání splnit, tak z toho má neskrývanou radost.

Ona všeobecně práce na plnění modliteb a přání je výborně zpracovaná. Craig sedí u konzole s obrazovkou a mnoha tlačítky a páčkami a na Zemi způsobuje vnějšími silami drobné vlivy, jako třeba poryv větru, co odkryje klíče spadené na zem, nebo prostě může někomu nechat prasknout slepé střevo. A že u toho tráví dlouhé hodiny než splní jedno přání? No a co, hlavně že se mu to povede a on i lidé na Zemi mají radost.

Craig nemá žádné přátelé a drtivou většinu času tráví sám ve svém skladišti, nebo v kantýně ignorován okolím. Téměř nejí a lije do sebe jedno kafe za druhým. Tisíce let je zachumlaný do své deky se sluchátky na uších a věnuje se své práci.

Jednou je však k jeho pozici zařazena nová pracovní síla Eliza (Geraldine Viswanathan) a Craig rychle propadne jejímu kouzlu.

V tu stejnou chvíli je Bůh už tak znuděný a znechucený svým výtvorem, že se rozhodne Zemi zničit. Samé neštěstí, války a zlo páchané na Zemi mu vzalo veškerou naději na lepší zítřky, a proto si usmyslí, že si radši založí restauraci.

Zní to šíleně? Nedivím se vám. Bůh je totiž doslova retard.

Retard jménem Bůh

Steve Buscemi si konečně zahrál veledůležitou roli. A to roli rovnou samotného všemocného stvořitele. 

To by nebylo nic proti ničemu, ale v Miracle Workers je Bůh ztělesnění retardovaného chlápka, který má asistenta i na to, aby mu rozdělal vločky ke snídani, nebo utíral zadek. Ano, slyšíte správně, tady se dokonce Bohovi utírá jeho svatá zadnice. Neumí ani číst a ani z metru netrefí hodem flaškou do odpadkového koše.

Na co sáhne, to se rozbije nebo nefunguje a je to smolař jak vrata. 

Jeho hloupoučký mozek si usmyslí, že Země už nemá budoucnost a vymyslí prototyp restaurace „Lazy Suzzie“, kde na ostrově uprostřed oceánu budou pracovat ti nejlepší kuchaři z celého světa a kolem něj na nafukovacích kruzích budou plavat hosté. kteří si takzvaným „chňapátkem“ budou jídlo sami podávat. 

Ó ano, málem bych zapomněl, restaurace nebude mít ani záchody, protože lidé budou na vodě na nafukovacích kruzích, takže si můžou ulevovat přímo do vody. No…co na to říci…

Sám Bůh dostane lekci z reality, když navštíví své rodiče a sourozence, a ti si z něj utahují pro jeho slabomyslnost. Dají mu také pěkně sežrat prapodivnou Zemi a rozhovor o tom, co, jak a proč na Zemi vytvořil, je opravdu povedený. Pro ilustraci například stvořil žirafu jako psa s nohou místo krku, kráva je zase větší pes k jídlu a pes je zase malá kráva. No, prostě pecka. 

Také nikdo jiný z rodiny Stvořitele nedokáže pochopit, proč dal lidem svobodnou vůli.

Postupně ale Bůh přichází na to, že Zemi zničit nechce a že ji má rád právě takovou jaká je. Ale sázka je již uzavřena. Zvládne společně s ostatními anděli způsobit zázrak?

Steve Buscemi zahrál roli retardovaného s kouzlem sobě vlastním a byla celkem zábava ho na obrazovce sledovat. Teda většinou.

Nebe po anglicku

Z celého seriálu přímo čiší anglický humor, který ne každému sedne. 

Craig s Elizou vyberou pro sázku snad ten nejtěžší úkol. Způsobit, aby se do sebe dva lidi zamilovali. Problém je v tom, že to nejsou dva normální lidé, ale naprostí asociální nerdi a andělé začnou zjišťovat, že to nebude tak jednoduché, jak si mysleli.

Díky profilům dvou pozemšťanů, kteří se do sebe měli zamilovat jsme často svědky dost absurdních a šílených situací. Často při tom umíraly tisíce až statisíce lidí a neštěstí čekalo na každém kroku.

Ve finále si museli přizvat na pomoc i Bohova osobního asistenta SanJaye, kterého si zahrál Karan Soni, divákovi známý hlavně jako taxikář Dopinder z obou Deadpoolů. Ten se jako bývalý nejlepší pracovník oddělení vyslyšených modliteb stane velkým přínosem pro záchranu Země.

Ve velkém finále spolu spolupracují všichni zaměstnanci Nebe s.r.o. a jestli se jim podaří matičku Zemi zachránit, to už se přesvědčte sami.

Božský verdikt

Celý seriál je díky stopáži 14-17 minut na epizodu a jen sedmi dílům, spíše taková situační komedie. Humor nemusí sednout každému a chování Boha je místy opravdu šílenéé.

Celkem povedené jsou i úvodní titulky, které jsou opravdu hezky barevné a kreslené a celkově hravě znázorňují vlivy božských sil a náhod na planetu Zemi.

Herecké výkony jsou celkem kvalitní, hlavně ex-Potter Radcliffe zahrál asociálního pracovníka oddělení vyslyšených modliteb výborně. Steve Buscemi jako retardovaný Bůh prostě na jedničku, jen to prostě asi nebude pro každého a mnoho věřících bude zhrzeno.

Nebe s.r.o

Tvůrci: Simon Rich

Režie: Jorma Taccone a další...

Předloha: Simon Rich (kniha)

Scénář: Simon Rich

Hrají: Daniel Radcliffe, Steve Buscemi, Karan Soni, Geraldine Viswanathan a další…

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?