Petra Stehlíková: Nasterea cover
Zdroj / Autor: Thomas Post

Ačkoliv nás autorka nechala při konci druhého dílu pěkně v napětí, jak to s malou Ilan vlastně bude v té nehostinné krajině, konečně přichází další díl, kde odkryjeme to, co bylo dávno zamlčeno. A že je na co se těšit.

Petra Stehlíková: Nasterea obálka
Zdroj: Nakladatelství Host

Již jsou to čtyři roky, co uplynuly od vydání druhého dílu, takže předtím, než se pustíte do čtení Nasterey, rozhodně neváhejte s re-readingem předchozích knih série Naslouchač.

Tak jako předtím, i nyní na sebe všechno navazuje, spisovatelka nás pomalu noří dále do tajů zdejšího světa, které do sebe zapadají jako dílky do skládačky.

Na její kompletní složení si ovšem ještě počkáme, neboť Nasterea je teprve třetím dílem z chystané pentalogie o mladé Ilan.

Když Ilan matka v dětství označila za poškozeného chlapce, udělala pro ni tu největší službu v jejím životě. Díky tomu nemusela Ilan skončit v norách jako utěšitelka pro vojáky, ale mohla žít svůj život s řádnou prací.

Jako znetvořený sklenař na sobě měla povinnost nosit „všezahalující hábit“, který tak po celý život ukrýval její tajemství a nabídl jí příležitosti, ke kterým by se jako žena nikdy nedostala.

Sklenit ji volal už odmalička, ale teprve až později zjistila, že mu dokáže naslouchat a opracovávat ho. Dokonce tak dobře, že byla najata jako brusič k pětadvacítce a mohla tak dostat privilegium opustit navždy sklenařské ghetto.

Tahle malá holka tak měla příležitost poznat svět na rozdíl od svého zotročeného národa pracujícího v dolech. Hlavně také ale uchopila možnost objevit vlastní historii, která byla sklenařům navždy odepřena díky zákazu psaní a čtení. A možná právě tohle všechno jí otevřelo oči a ona věděla, že musí udělat něco víc.

Třetí díl Naslouchače

Posledně jsme se s mladou Ilan loučili v tom nejvyhrocenějším okamžiku, přemýšleje o její smrti, když se ocitla sama bez ochrany pětadvacítky v Duvalském pohoří, na hranici života lidí a Nasterey, protože musela vyslyšet volání pradávného vzkazu psaného po zdech sklenářskou krví. Kam ji její kroky a zvědavá mysl zavedou?

Od prvních dvou dílů toho stačila Ilan mnoho zažít a poznat. Nový svět jsme nasávali plnými doušky společně s ní a třetí díl se stává jakýmsi zlomovým. Doposud jsme objevovali věci zdejším obyvatelům známé, ale už minule nás zachytila první ukrývaná tajemství, která převrací znalosti všech a prohlubují historii tohoto světa.

Vždyť sklenaři zapomínají, protože jejich život je tak krátký, plný práce a na předávání bohatství minulosti jako by už nezbyl čas. Nasterea nás vezme hlouběji pod povrch a to nejen do potemnělých tunelů Duvalského pohoří. Některá tajemství jsou pečlivě skrývána a jiná jakoby si přála být objevena, vždyť

PĚT SRDCÍ TLUČE V PODZEMÍ,

PĚT ŽIVOTŮ ČEKÁ NA PROBUZENÍ,

PĚT FAJŮ SVOU SMRTÍ NÁSILNOU,

PĚT BRAN K POZNÁNÍ OTEVŘÍT POMOHOU.

Už je to nějaký rok, co Ilan putuje s pětadvacítkou, zažívá rozmanitá dobrodružství, objevuje nové krajiny a znalosti, ale dostihnou ji také mrazivé situace. Není divu, když se nám tahle pomalu rostoucí dívka mění před očima. A nejen ona, protože každá akce vyvolá reakci a lidé na to přirozené odpovídají svým jednáním. I

lanino dospívání jsem si ale příjemně užívala, neboť některé její dívčí myšlenky jako by odlehčovaly temnotu celého příběhu o utlačovaném národu. Ačkoliv mnohdy vás zastihnou příjemné chvíle, svojí teenagerskou tvrdohlavostí a bezhlavostí dokáže také nemile zaskočit.

Celý příběh jako by tentokrát poukazoval na to, že nic není černobílé. Každý národ či jedinec se chová tak, jak uzná vzhledem k prožité minulosti za vhodné. Mnohdy je to i samotná Ilan, která čelí v bezvýchodných situacích a nepříjemným rozhodnutím, jež mohou spíše uškodit, ale není prostě zbytí.

Kromě barvité minulosti jednotlivých charakterů, která se opět lehce poodkryje, pocítíme na vlastní kůži, že dávná tajemství dokážou být mocnou zbraní a často zamíchají s kartami, které jsou rozdány.

První část knihy má pomalejší tempo a teprve až v druhé třetině vás děj vtáhne plně do sebe a vy knihu dočtete jedním dechem. Vše je ale způsobeno tím, kde se Ilan nachází, jaké má možnosti a kam až nás zavede.

Nasterea do ucha

Vedle papírové knihy vychází také audioknižní verze, kde se i potřetí setkáváme s výbornou interpretkou Jitkou Ježkovou, která propůjčila sérii Naslouchač svůj hlas.

Jitka Ježková je česká herečka, kterou můžete znát ze spousty českých seriálů a filmů. Daleko širší je ovšem její dabérská práce, které se věnuje již od svých 14 let, kdy svůj hlas propůjčila mnoha filmovým postavám. Můžete ji tak slyšet jako Rose z filmu Titanik nebo Arwen z filmové série Pán prstenů.

Za sebou má již také spoustu audioknižních projektů, které namluvila a kromě série Naslouchač můžete její hlas objevit v dalších sériích jako je Cizinka, Čaropisci nebo titul Tvář vody, kde po boku Pavla Soukupa přináší novou podobu stejnojmenného filmu oceněného čtyřmi Oscary.

Ale zpět k Nasterey, kde i tentokrát doslova vdechla život mladé Ilan a vy máte pocit, jako by to byla právě ona dospívající dívka, kdo vám vypráví tento poutavý příběh plný odvahy a boje za svobodu (ale také nerozumu a mladické nerozvážnosti).

Kniha je pro tento účel velmi vhodně napsána v první osobě a díky audioknižnímu zpracování se vám dostane jedinečného zážitku posunutého na další úroveň.

Kdo by měl vzít knihu Nasterea do ruky?

Rozhodně každý, kdo již četl předchozí díly, protože jsou velmi provázané a nefungují samostatně. Mladičká Ilan nabízí další dobrodružství, hlubší pronikání do zdejšího světa, který střeží spoustu tajemství i sám před sebou. Ale hlavně, pokud slyšíte o sérii Naslouchač poprvé a celkově vás zatím česká fantastika míjela, je tohle přesně ta série, po které byste měli sáhnout.

Petra Stehlíková: Nasterea

Série: Naslouchač (3)

Vydal: Nakladatelství Host, 2021

Počet stran: 480 / pevná vazba s přebalem

Cena: 365 Kč (kniha) / 289 Kč (e-kniha) / 399 Kč (audiokniha)

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování a cena
75 %
Styl a překlad
83 %
Cíl knihy a splnění
87 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
nasterea-kdyz-zeme-puka-a-krici-sva-tajemstvi-aneb-treti-navrat-do-fascinujiciho-sveta-naslouchace-kde-se-na-pravdu-a-nadeji-zapomnelo+ vývoj postav + překvapivá spojenectví + prohlubování světa a jeho historie - pomalejší první část knihy - nerozvážnost hlavní hrdinky