Petra Stehlíková: Faja cover
Autor: Emilis Brown

Lidé by byli nejraději, kdyby vše zůstalo při starém, ale i přes veškerou snahu se někdy musí připomenout dávno zapomenuté křivdy. Jaké poselství se rozhodlo rozeznít ulicemi a kdo za ním vlastně stojí?

Kolik válek už se přehnalo přes Zemi? To se na prstech obou rukou nedá ani spočítat. Jedno je však jisté, ta zásadní poslední zanechala svět v troskách a zahalen v hustém mračnu jedovatých plynů. Naštěstí Evropa vyvázla díky speciální zdi, která nepustí smrtící nástrahy za jejími hranicemi dovnitř.

V takových chvílích by jeden očekával, že lidé žijící na jednom kontinentu tak pečlivě chránící hranice, které při porušení slibují rychlou smrt, budou k sobě milí a vzájemně spolupracovat. Ale jak se zdá, i taková Evropa je dost malým hřištěm pro dva národy.

Mutanti, otroci a bojovníci

Petra Stehlíková: Faja obálka
Autor: Andrej Nechaj

Sklenařům je tak po dalším konfliktu svoboda uzmuta a dodnes žijí v těžařských městech a speciálních ghettech. Jsou jim odebrány veškeré výhody, přežívají jako utiskovaní otroci, kteří denně musejí chodit do dolu těžit sklenit.

Jenže ten se na jejich tělech podepisuje takovým způsobem, že se už nikdy nebudou rodit čisté děti. Mutace sklenařů jsou na denním pořádku stejně tak, jako o desítky let zkrácený život.

Lidé v nížinách si naopak užívají energie vyráběné sklenaři, ochranu zdí, ale také látku, která umožňuje dlouhověkost.

Tohle je nynější spravedlnost, do které se narodila Ilan. Díky okolním událostem je nucena se vydávat za chlapce a osud si pro ni přichystá ještě nemálo dobrodružství.

Jelikož je nadaná, stává se brusičem sklenitových zbraní pověstné Pětadvacítky, bojovníků chránících zbylou zem. A právě nyní má možnost se podívat dál než za zeď ghetta, čekají ji totiž nížiny a život obyčejných lidí, který se od toho sklenářského tak výrazně liší.

Toužíc po pravdě o historii svého národa, který neumí číst a psát, má jedinečnou příležitost odhalit tolik věcí sklenařům tak utajovaných. Ale není jediná, kdo si chce zahrávat s minulostí. Právě v tuto chvíli se totiž ve městech začne objevovat prastarý nápis vyvedený krví, který nezazněl od dob posledního svobodného dne sklenařů.

Druhé dobrodružství

Již podruhé se vydáváme na cestu s Ilan, mladou dívkou, která ukrývá mnohá tajemství před světem stejně tak, jako svět ukrývá mnohá tajemství před ní. Pokud je to poprvé, co o ní slyšíte, rozhodně nejprve zabruste k titulu Naslouchač ze stejnojmenné série, ten totiž předchází veškerým událostem, které se odehrávají v titulu Faja.

Kniha si uchovává své netradiční vyprávění z pohledu dívky, která o sobě v rozhovorech mluví v mužském rodě. Aby to vše bylo ještě více zdůrazněno, sledujeme příběh pomocí ich formy, která nás vtáhne do dívčiny kůži.

Ilan to opravdu nemá lehké a vše musí sázet na uschování se pod mantií, tedy zahalujícím oblekem pro zmrzačené zmutované sklenaře. Jenže jak zjistí, právě díky tomu, že je sklenařkou v městech v nížinách, kam tenhle národ nechodí, bude o to více na očích.

I tentokrát nás čeká spousta dobrodružných, akčních a napínavých situací. Některé si Ilan najdou samy, ale mnohdy tahle zvídavá dospívající dívka si nenechá ujít chvíli, kdy si něco vezme do hlavy a hodlá to provést/na danou věc přijít.

O tom, jak to může být nebezpečné, jaké může nést následky, většinou nerozmýšlí do doby, než ji možná nepříjemná brzká budoucnost sama nepraští do hlavy.

Překvapilo mne, že ačkoliv máme už první seznamovací díl za sebou, ani nyní nám nebude upřeno učení se nových pojmů, zákonitostí, hierarchie a dalších věcí, které nám dokreslují fungování tohoto světa. Dokonce se dopracujeme i k novému durhu sklenitu, novému druhu opracování a slovníček Naslouchače tak řádně nabobtná.

Přiznám se, že chvílemi jsem si u méně používaných pojmů začala být nejistá, tak snad už nám toho v budoucnu moc nepřibude. Každopádně se vším novým se opět seznamujeme hezky polopatě, když to mladičké Ilan někdo vysvětluje. Vzhledem k použité ich formě máte tak dojem, jako by někdo promlouval přímo k vám a snažil se vám pomoci s orientací v tomto světě.

I přesto musím zdůraznit, že se jedná o příběh, který musíte bedlivě číst nebo mu pečlivě naslouchat v audioknižní verzi, aby vám nic neuniklo.

Konec je i tentokrát završen tak, že vám doslova vyrazí dech. Spousta nakousnutých věcí se vyřešila, dostáváme nové teorie, které do sebe zapadají jako soukolí hodin, ale naše hrdinka se vydá nečekaným směrem.

Sice je nám podáno pár lehkých informací, ale ani z nich nedokážeme jasně vytušit, co se bude dít dál. Je to konečná? Umře snad? Těžko říct, to vše se totiž dozvíme až ve třetím díle Nasterea, který je aktuálně ohlášen na rok 2021, tak můžete napjatě vyčkávat na vytoužené pokračování.

Audiokniha

Jak jsem již nakousla, příběh Faja vyšel minulý rok i v audioknižní podobě. Do jeho namluvení se pustila interpretka Jitka Ježková, kterou můžete znát hlasově již z předchozího dílu Naslouchač. I tentokrát její vyprávění povznese příběh na další úroveň.

Ačkoliv se nevěnuje výrazné intonaci hlasů, aby je odlišila, přesto je zde lehká úprava mluvy jednotlivých postav znát. Nejvýraznější v jejím projevu je ovšem zaměření na emoce, které cloumají především s dospívající Ilan. Můžeme tak cítit její hněv, radost i zbrklost a to doslova z úst pečlivé interpretky.

Slovo závěrem

Kouzelná česká fantasy série, která druhým dílem stále udržuje tempo a napětí čtenáře. Originální svět ledacos nabídne, ačkoliv nových pojmů už je trochu více.

Sledování mladé Ilan, která díky svému věku občas provádí lumpárny a nepromyšlenosti a zároveň se snaží neprozradit svou skutečnou totožnost, je místy zábavné, ale většinou napětím ani nebudete dutat, jak to celé dopadne.

Rozhodně doporučuji poslechnout si v audioknižním provedení, díky kterému vdechla interpretka Jitka Ježková mladičké Ilan doslova život.

Petra Stehlíková: Faja

Vydal: Nakladatelství Host, 2017

Obálka: Andrej Nechaj

Počet stran: 440 / pevná vazba

Vydavatelství (audiokniha): Audiotéka

Délka audioknihy: 12h 23min

Formáty prodeje: MP3

Narrator / herci: Jitka Ježková

Cena: kniha 349 Kč / e-kniha 199 Kč / audiokniha 329 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
85 %
Zpracování a cena
95 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy a splnění
90 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
faja-vstupte-s-nami-do-postapo-sveta-temne-fantasy-kde-jsou-v-mestech-zotrocenych-mutantu-zdi-pomalovany-krvi+ Odvážná a místy zbrklá hlavní hrdinka, s kterou se nenudíme + Nový svět, ve kterém je stále co objevovat + Spousta napínavých scén, plížení, souboje + Načtení do formy audioknihy dodává příběhu nový rozměr - Stále se rozšiřující slovníček nových pojmů