Pod orientální přikrývkou se skrývá klasická disneyovka, která vypráví o hodnotách jako je věrnost vladaři, oddanost rodině a hrdinství, a jak se k nim má postavit dospívající dívka. Film Mulan přináší lehce přepracovanou verzi staré legendy v hraném provedení.
Nejedná se však o pouhé převedení animovaného snímku, ale o dílo, které se evidentně snaží zaujmout jak západního, tak čínského diváka.
Studio Disney představilo svou verzi příběhu o Mulan již v roce 1998, a i přesto, že se nejednalo o zcela zásadní úspěch, pohádka se zařadila do klasického disneyovského kánonu a Mulan se objevila po boku ostatních disneyovských princezen jako jakási orientální ozdoba.
Úspěch na západě však oproti očekávání producentů nebyl doplněn úspěchem v Číně, kde se film setkal jen s vlažnou odezvou.
Hraná Mulan, kde se setkáváme hned s několika čínskými hereckými hvězdami, má tuto dávnou chybu zřejmě napravit a přes komplikace způsobené covidem, se nakonec přeci jen dostává do kin. Začněme však od samého začátku.
Počátek příběhu o Mulan
První zpracování příběhu o Mulan pochází pravděpodobně z období dynastie Tang (618-907). Jde o báseň Mulan shi 木蘭詩, která je zasazena do období nečínské dynastie Severní Wei (386-535).
Líčí příběh mladé dívky, která namísto svého starého otce nastoupí do armády. Po deseti letech válčení s kmenem Rouran 柔然 se jí dostane poct od císaře (v básni je ovšem označován i jako chán), tyto však odmítne a na velbloudu se vrátí domů, aniž by byla za celou dobu poznána. Jde tedy o příběh dívky z nečínského etnika Xianbei 鮮卑, která bojuje za svého chána.
Pokud znáte původní disneyovskou Mulan (od které se v základních rysech ta nová příliš neliší), jistě vidíte silné diskrepance.
V románu Příběh říší Sui a Tang z roku 1695, který líčí nástup dynastie Tang, je Mulan čínsko-turkutskou míšenkou a na místě svého otce bojuje právě proti dynastii Tang.
Turkutská armáda je poražena a Mulan je chycena krásnou a laskavou princeznou Xianniang, která odhalí její tajemství a obě ženy si vzájemně přísahají přátelství.
V dalších peripetiiích příběhu se Mulan dostane před čínského císaře, kde prosí za život otce Xianniang.
Císař je pohnut a vyhoví jí. Později se Mulan dostane domů jen aby zjistila, že její otec zemřel a matka se znovu provdala.
Chán, kterému Mulan v bitvě zachránila život, se dozví pravdu o jejím pohlaví a chce jí pojmout jako konkubínu.
Mulan si však raději u hrobu svého otce sebere život.
Přestože i tato verze je na hony vzdálená disneyovské podobě, máme zde již důležitý aspekt, který přetrvává v dalších adaptacích a přepracováních, totiž silný vlastenecký sentiment.
Novodobá Mulan od Disneye
Oddanost vlasti a císaři, stejně jako vlastní rodině je prvek, který bude již nadále s příběhem o Mulan spjat a jehož rozvinutí můžeme vidět právě i v nové adaptaci.
Samotný příběh je jednoduchý – Mulan vyrazí do války s Rourany namísto svého otce. Podstoupí výcvik a bojuje spolu se svými druhy proti vetřelcům. V bitvě je však odhalen její klam a je vyhoštěna.
Rouranský chán Böri má po svém boku čarodějku Xianniang (pojmenovanou po výše zmíněné princezně), která chce Mulan zlákat na svou stranu, přitom jí prozradí chánův plán na zteč hlavního města. Mulan se vydá na milost a nemilost svému veliteli, aby jej varovala před chystaným útokem.
Velitel Tong dá dohromady jednotku, které velí Mulan, jenž má císaře zachránit. Tak se pochopitelně i stane a Mulan se dostane velikých poct, které ovšem odmítne a vrací se ke své rodině. V rozhodujícím momentu ji však Mulanin otec přijme jako někoho, kým skutečně je – jako neohroženého bojovníka.
Oproti animované verzi se nám Hunové změní na Rourany, zřejmě aby se dostálo deklarovanému „přiblížení se autenticitě předlohy“.
Což v kontextu pohádkového snímku nedává moc smysl (historicky by se v něm našla spousta nepřesností, ale hledat na disneyovce historické nepřesnosti je přeci jen až příliš pedantské).
Objevuje se nám zde linka s čarodějnicí Xianniang, která slouží jako jakési temné dvojče Mulan, jde totiž o ženu, která stejně jako Mulan „má silné qi“ a není přijímána světem mužů, proto si chce své místo urvat násilím.
Komická postavička dráčka Mushu zmizela, duchem rodu Hua je v hrané verzi fénix, který, ač se ve filmu párkrát mihne, funguje na mnohem symboličtější rovině než užvaněný drak, kterému v animované verzi propůjčil hlas Eddie Murphy.
Není bez zajímavosti, že zatímco drak je symbolem tradičně mužským, fénix je jednoznačně ženským symbolem (jen škoda, že se zde cituje legenda o fénixovi, který postává z vlastního popela – to nemá s čínským fénixem pranic společného). Fénix je tedy jakýmsi symbolem Mulaniny síly.
Jedinou další přidanou hodnotou hrané verze oproti animované je pak samotná vizuální stránka, kde se dočkáme celé řady líbivých záběrů na čínskou krajinu.
Čínské hvězdy bojových umění
Obsazení je pro oko čínského diváka velice líbivé, ale řada jmen patří mezi hvězdy i na západě.
Titulní roli ztvárnila Liu Yifei, momentálně poněkud nechvalně proslulá kvůli výrokům podporujícím policejní zásahy v Hong Kongu.
Velitele Tanga (v angličtině uváděný jako „commander Tung“) se zhostil slavný Donnie Yen, kterého můžeme znát například jako Chirruta Imweho z filmu Rogue One, či jako protagonistu slavné kung-fu série Ip Man.
Film poctili i další herci kovaní v bojových uměních, jednak havajský herec čínského původu Jason Scott Lee jakožto záporák Böri Chán a jednak legendární Jet-Li jakožto čínský císař. Představitelka temné čarodějky Xianniang je Gong Li, je známá z filmů čínských režisérských legend jako jsou Zhang Yimou, Chen Kaige nebo Wong Kar-wai.
Celá řada kung-fu hvězd slouží i jako lákadlo na bojové scény, kterých je ve filmu hned několik a často se nesou v té nejlepší (možná dle někoho nejhorší) tradici čínských wuxia filmů.
Hrdinové předvádí neskutečné akrobatické kousky, decentně poletují vzduchem či vybíhají po kolmých stěnách.
Rozpačitě působí jen „velké“ bojové scény, které jsou značně poddimenzované a rouranská „invazní armáda“ vypadá jako drobná družina o zhruba padesáti jezdcích. Je sice pochopitelné, že o krvavých bojových scénách to nebude, ale jde o poněkud do očí bijící detail.
Silná žena/dívka vs. tradiční role ženy v Číně
Mulan je snímek o silné dívce, která od začátku bojuje s tím, že není schopná naplnit roli, kterou od ní společnost očekává.
Ve chvílích, kdy si myslíme, že půjde o jakousi deklaraci emancipace mladé dívky se však akcent přesouvá na její oddanost rodině, vlasti a na zápas s vlastní nečestností vyvěrající z jejího klamu.
V intencích pohádek jako Rebelka, nebo např. Coco, jsme svědky vyzdvižení vztahu s vlastní rodinou a pozorujeme narativ, který směřuje ke smíření divoké povahy a společenské normy. Zásadní vybočení vlastně představuje jen závěr, kde otec přijme svou dceru coby válečnici.
Nejde pochopitelně o vybočení ve smyslu výše zmíněných pohádek či vůbec zmíněné produkce, ale především ve smyslu tradičních hodnot. Nebude nezajímavé sledovat, jak bude film přivítán v Číně. V posledních letech jsou totiž ženy v Číně ze strany vládní garnitury silně povzbuzovány, aby naplnily své tradiční role jakožto manželky a matky.
Příběh o dívce, která se své přiřknuté úloze vzepře možná nebude vítán s otevřenou náručí a můžeme se jen dohadovat, jakých cenzurních zásahů se film dočká. Možná má ale díky tomu šanci oslovit čínské publikum nikoliv tradičním příběhem, ale svým aktuálním poselstvím.
Závěrem
Film celkově nenabízí nic neočekávaného.
Výtvarně i příběhově je film po disneyovsku líbivý a dojemný, konec konců novozélandská režisérka Niki Caro dokázala v tomto ohledu svůj um např. snímkem Pán Velryb.
Výtvarné stránky se zhostil Grant Major, známý především pro svou práci na Pánovi prstenů a dočkáme se zde skutečně čínské krajiny „jak z kalendáře“.
Celkově filmu velice svědčí, že jde o americkou produkci a nikterak do něj nezasahovala čínská strana.
První informace a trailery totiž mohli vzbudit obavy, že i do tohoto filmu se promítne silně nacionalistický náboj, který je v současné čínské kinematografii všudy přítomný a který se v příběhu Mulan přímo nabízí.
Disney si však, přes různé drobné přešlapy, poradil a film má potenciál zaujmout řadu diváků, kteří se nemusí bát ani narativu o obraně národa před barbary, ani dávky příliš velkého patosu.
Mulan
Hrají: Liu Yifei, Donnie Yen, Jet Li, Jason Scott Lee, Gong Li a další
Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, Lauren Hynek, Elizabeth Martin
Výtvarník: Grant Major
Režie: Niki Caro